16 ital, amely izgalmas körülmények között született
Vannak olyan italok, amelyek kalandfilmbe illő körülmények között születtek. A Coyote Triunfo Del Desierto Chihuahua Sotol a kietlen mexikói sivatag túlélője, a Cutty Sark Prohibition Whisky megidézi a szesztilalom, a gengszterek és a szeszcsempészek küzdelmes korszakát, míg a a Gladstone Axe American Oak Blended Malt Scotch Whisky a favágásért lelkesedő elnök alakját. A Jefferson Amarót egy hajótörés inspirálta, a Kinmen Guardian Lion Kaoliang Liquor palackján meg marcona kőoroszlánt látunk, aki a gonosz démonoktól védi a tajvaniakat.
Fedezzünk fel 16 italt, amelyek izgalmas körülmények között születtek!
A szesztilalom öröksége egy oldschool whiskyben: a Cutty Sark Prohibition Whisky
A szesztilalom idején a legnehezebb anyagi helyzetben lévők kádakban főzték a bathtub italokat (azóta már egészen parádés minőségű bathrub italok láttak napvilágot a stillekben). Ez a korszak tette lehetővé Al Capone felemelkedését és a szervezett bűnözés megjelenését Amerikában.
Történt ugyanis, hogy az 1920. január 16-án törvényerőre emelkedő 18. alkotmánykiegészítés – az úgynevezett Volstead-törvény – a lehetőségek hazájának egész területén szigorúan megtiltotta az alkoholos italok desztillálását, forgalmazását, de még az országba való behozását is. A gond ott kezdődött, hogy ez a korábban sosem látott példátlan szigor 13 évig, egészen 1933-ig tartott, és az emberek minden fortélyt bevetetettek, hogy hozzáférhessenek kedvenc whiskyjükhöz, ginjükhöz vagy rumjukhoz. Beindult a szesztilalom, és üreges sétapálcában, női ruhák rejtekében rejtegették a kedvelt nedűket, így árusították az utcában és a sikátorokban az ínséges időkben. A legagyafúrtabb csempészek a nagy folyókon Kanadából csónakkal hozták be a párlatokat, az elszántabbak meg föld alatti alagutakat ástak a szállításhoz, vagy a befagyott tavakon télen kocsival, szánkón húzták át a vágyott italokat, eszméletlenül nagy mennyiségben.
A szesztilalom végén már Roosevelt elnöknek is elege lett a nagy keménykedésből, és lazított a gyeplőn. Az ő felvetésére lehetett először 4%-os, alacsony alkoholtartalmú sört és bort fogalmazni és fogyasztani 1933-ban. Aztán az év végére feloldották a tilalmat, és mindenki nagy megnyugvására minden visszatért a régi kerékvágásba, ami az alkoholtartalmat illeti.
Az amerikai társadalmat alaposan feldúló szesztilalom olyan filmeket inspirált, mint a Nagy Gatsby, A Sebhelyesarcú vagy a Van, aki forrón szereti. És a prohibíció ihletésére került palackba az utóbbi idők egyik legizgalmasabb itala, a Cutty Sark Prohibition Whisky, amely a maga zamatos módszereivel megidézi a szesztilalom kalandos korszakát.
A párlat az átlagostól jóval magasabb, 50%-os alkoholtartalommal került a boltok polcaira, aláhúzva azt a tényt, hogy a prohibíció sanyarú éveiben nem a lágy és selymes italok jelentették a trendet, hanem az acélosabb, férfiasabb, embert próbáló italok kerültek forgalomba a titkos bárokban és az utcai árusoknál.
Magas alkoholtartalma dacára játékosan keveredik benne a citrusosság és a gyümölcsösség, érzéki mézzel és fűszerességgel ostromolja az ízlelőbimbókat. Szájérzete krémes és aromagazdag. Egyesül benne a tejkaramella játékos kacérkodása és a párlat borsosabb, pikánsabb tartománya. Komplex lecsengése lágy lazasággal tárja fel a blendet alkotó whiskyk sokszínűségét.
A favágó elnök whiskyje: a Gladstone Axe American Oak Blended Malt Scotch Whisky
A favágásnál kevés férfiasabb, embert próbáló tevékenységet tudunk elképzelni! Sem a régi időkben, sem manapság nem divat, hogy egy brit miniszterelnök – választástól függetlenül, saját elhatározásból – fejszét ragadjon, és nekivágjon a rengetegnek, aztán próbára tegye az erejét a fák között. Márpedig ez volt a kedvenc hobbija a Gladstone Axe Whisky kultikus alakjának, William Gladstone-nak. Az Egyesült Királyság politikai pantheonjának dicső alakja eszméletlenül hosszú szakállat növesztett, imádta a csúcsminőséget villantó italokat, és politikai munkássága mellett veszett dinamizmussal zúzta le a fákat az erdőben. A négy ciklusban a parlamentben munkálkodó gentlemen imádta a baltát, saját baltagyűjteménye volt. Az ő figurája hatott utódjára, Elwyn Gladstone-ra, a politikus dédunokájára, aki történetesen a Biggar & Leith alapítója.
–Ez jó mulatság, férfimunka volt” – mondaná Arany Jánost idézve a jó öreg William Gladstonba egy kiadós favágás után. Jó eséllyel ő is örömmel húzná meg egy ilyen igénybevevő munka után a róla elnevezett párlatot, a Gladstone Axe American Oak Blended Malt Scotch Whisky-t. Mi tagadás, ez egy maszkulin whisky, ám zamata sokkal lágyabb és kellemesebb, mint a favágós mítosz alapján sejteni lehetne.
A favágás izzasztó férfimunkája ellenére igazi felüdülés ez a testes, ízes és édes különlegesség, az igazi amerikai szellem megtestesülése. Élen a zöldalmával, gabonás és porcukros ízekkel, a kandírozott narancs mediterrán szenvedélyével. A maláta, az alma és a keksz sütőfűszerekkel összefonódva felvonultatja a tölgyfahordós érlelés erényeit is, innen ered a tölgyes fűszeresség.
A prérifarkas szikár sotolja: a Coyote Triunfo Del Desierto Chihuahua Sotol
A sivatag, a gyilkos „desierto” olyan kíméletlenül megviseli a benne élő bio-fizikai felépítését, hogy rettentő kevesen tudnak életben maradni ebben a közegben. Mert mindent az irgalmatlan hőség hat át, és ebben a közegben csak két dolog képes a túlélésre. Az egyik az agávé, a sotol, a másik meg egy eszelősen kitartó állat, a coyote, aki még ebben a zord és forró világban is képes megtalálni a túlélés metódusait. Ő a kietlen sivatag ősi vándora, aki mert dacolni a gyilkos körülményekkel, a tikkasztó nappali hőség és a csontig hatoló éjszakai hideg kettősségének szélsőségeivel, ami roppant jellemző jelenség a sivatagi életben. Csak a ravaszságát tudja túlélő csodafegyverré alakítani a hétköznapok küzdelmeiben, bár csúcsragadozói mivoltát kissé megkérdőjelezi, hogy menekül a kétlábúak ellen, az emberrel már nem meri felvenni a harcot.
A sivatagi hőség izzásának érzékeltetéséről a sotol készítői is gondoltak. Ezért érezhetjük a Coyote Triunfo Del Desierto Chihuahua Sotol 50%-os alkoholtartalmában a masszív forróságot, amint megkóstoljuk ezt a sivatagi kísértést. Amely egyáltalán nem sivár, mint a homokos területek, a végestelen végig látható agávé ligetek sokasága, vagy a szürreális rendeződésű kanyonok között felbukkanó elhagyatott, kietlen szurdokok.
A Coyote Triunfo Del Desierto Chihuahua Sotol maga a sivatag vad esszenciája, egyúttal egy beszédes név, hiszen egyfajta diadal, felemelő győzelem a sivatag lelketlen szürkesége felett. Az édes sotol és a kalandvágyó kis coyote szenzációs kettőst alkotnak, és ez a pompása ital hosszú időkre beírja magát az ízmemóriánkba. Mert a Coyote Triunfo feledteti az emberrel a sivatag szomorúságát, a rossz gondolatokat, és pozitív hangulatra hangolná a legdurvább körülmények között dolgozó aratómunkásokat, a jimadorokat.
Forró íze olyan, akár a sivatagi nap, bővelkedik gyógynövényes és füstös jegyzetekben. És annyi ásványos összetevő kering benne, hogy tényleg a mexikói sivatag környezetébe csöppenünk, ahol mindent áthat a sotol édes illata. Ízlelgetésekor virágos, mézes ízek rajzolódnak ki a szájban, a sotol citrusosságával és füstösségével.
Ananászos rum, a karibi karnevál jegyében: a Grand Kadoo Banana Carnival Rum
Mi lehet adrenalinpörgetőbb egy olyan rumnál, amit egy barbadosi fesztivál tiszteletére készítettek? Egy igazi „buli ital”, hiszen kortyolgatásakor az ízek hullámhosszán mi is a nevezetes partyn érezhetjük magunkat, a forró homokkal teli strandon, a végtelen kék tenger hullámai között.
A Grand Kadoo Barbados nemzeti ünnepére utal, a Crop Over fanfáros végjátékára. A résztvevők egzotikus jelmezekben táncolnak, kezükben egy rummal..Például egy olyan banános párlattal, mint a Grand Kadoo Banana Carnival Rum.
Egy igazán klassz rum olyan, mintha megmártóznánk a hangulatos karibi fesztivál életörömében. Együtt rezdülni a ritmussal, a tömeggel, kezünkben egy rummal, amit kifejezetten a Grand Kadoo barbadosi fesztiválnak szenteltek. Ezt a hangulatot testesíti meg a Grand Kadoo Banana Carnival Rum.
A banán a trópusi szigetek popkult gyümölcse, így kézenfekvő volt, hogy a rumkészítők krémje lecsapjon erre a finomságra. Meglátták benne egy frenetikus rumízesítő édesség ígéretét! Ezt a banános csodát szürcsölgetik lelkesen a barbadosi karneválon, mert egy emlékezetes ízrobbanással hozza közelebb az emberhez a festői szépségű szigeteket. A rum élményszintjéhez rengeteget hozzátesz, hogy whiskyhordóban mélyítette el és gazdagította az ízeit.
Mindent áthat benne a trópusi banán magához csalogató édessége, teli fűszeres fortissimókkal és szenvedélyességgel. A szájban felsejlik a lekvár édes örvénye, a sült banán mennyei finomságával. Keresve sem találhatnánk stílusosabb rumkalandot Barbadosról!
Wolfburn Aurora Whisky: egy farkasokkal táncoló párlat, a sherry édességével
Vad erő, bölcsesség és szabadság. Ezeket az erényeket testesíti meg a farkas alakja az emberiség előző évezredeiben. Megtestesíti az ősi ösztönök kiélesedését, a bátorságot és azt is, milyen a természetes vadonban élni egy falka, egy primitív közösség tagjaként. Farkasnak lenni egy harcias lényt jelent, aki az emberrel szemben még elválaszthatatlan, szerves kapcsolatban áll a természettel, magával az élet eredetével, és a civilizáció szelídségétől mentes vad élettel.
Ugyanakkor rejlik benne némi titokzatosság, egyszerre félték és tisztelték ezt a szőrös kalandort. Az indiánok szent védőállatnak tekintették a farkast: a farkas totemállatként segíti az ősökkel és a szellemvilággal való kapcsolatteremtést.
Ezeket a tulajdonságokat jeleníti meg a Wolfburn Whiskyje!
A skót Highland régióból érkező Wolfburn Aurora egy veretes whisky, Northland területének sava-borsával. Kvintesszenciális a létrejöttében az amerikai tölgyfahordós érlelés, miközben az ex-Sherry hordóban is megfürösztik ezt a parádés párlatot, hogy minél sokszínűbb, változatosabb aromakarakterrel kápráztassa el a rajongókat, akik akár egy elementáris farkasüvöltéssel is kifejezhetik az ital iránti rajongásukat. Az aromák alapos kiforrottságának szemlélete rengeteget hozzátesz a farkasos whisky zamatának formálódásához: a lepárló raktáraiban egy egészen zseniális ital született, amit nemcsak a farkasordító hidegben fogunk élvezni.
A 46%-os alkoholtartalom mellett a párlat másik találata a természetességben rejlő erő: hűtve szűrés nélkül készítik, a maga naturális zamatgazdagságával kerül a boltok polcaira.
Illatában összefonódik a sherry édessége a vágott fű üdeségével, az őszi gyümölcsök melankolikus áramlásával, egy kis étcsokival és lélekmelengető kávéval. Kóstolásakor az élre kívánkozik a domináns virágosság, vaníliás és fűszeres fortissimókkal. A gyümölcsösség fejedelmi méltósággal hömpölyög a nyelvünkön, diós zamatokkal megspékelve.
Egy olasz likőr, amely hajótörésből született: Jefferson Amaro Importante Likőr
Fűszeres narancs, oregánó, eukaliptusz, és calabriai citrusok…
Ez a Jefferson Amaro likőr, a klasszikus tengeri kalandfilmeket megidéző históriájával. Élt egyszer egy Mr. Jefferson nevű úriember, aki két harcedzett tengerésztársával képes volt túlélni egy veszedelmes hajótörést 1871-ben. Mindenki az életét veszítette a haragvó tengeri hullámok között, ám az szerencse – vagy az égiek – közbenjárása folytán a három férfiú életben sodródott a partra. Semmijük sem volt, ám egy jólelkű család felkarolta őket, és munkát vállalhattak Giocondo fűszerekkel és gyümölcsökkel sáfárkodó üzletében. És ez teljesen új irányba terelte az életét!
Benne volt a játékban, hogy a nehéz körülmények ellenére Mr. Jefferson lelkileg összeomlik, és képtelen lesz visszanyerni régi önmagát. Azonban felcsillant a szeme, amikor ráébredt, milyen csodás calabriai citrusfajták vannak Giocondo raktárában. Innen már csak egy ugrás volt a ragyogó ötlet kieszelése: csináljunk ebből egy parádés italt! Rendelkezésére állt a tudás, a nyersanyagot jelentő gyümölcs. Így összekötötte a láthatatlan pontokat a komponensek között: a bergamott, a keserű és édes narancs, a rozmaring és az oregánó ötvözésével megalkotott a Jefferson Amaro Importante Likőrt.
Szinte mindegy, hogy szobahőmérsékleten vagy hűtve kóstoljuk meg ezt a kalandos aromavezetésű italt, mindenképp emlékezetes amaro-tapasztalatokban lesz részünk. Jefferson szerint alkotása a világ legjobb amarója. De mint tudjuk, minden szentnek és nagy amarokészítőnek maga felé hajlik a keze, ezért érdemes megkóstolnunk, hogy felfedezzük a benne rejlő finomságot!
Az olasz ízekből építkező Jefferson Amaro minden ízében hozza a mediterrán feelinget. Valamennyi kortya maga a frissesség, főszerepben a bergamottal és a rozmaringgal. Kiemelkedik az ízek tömegéből az egzotikus eukaliptusz, az oregánó és a calabriai gyógynövények sokasága. Lecsengése is megér egy misét: érezhető benne a narancs nagyszerűsége és a fűszeresség, az ital zamatának két nagy főszereplője.
A világvége tiki rumja: a Worlds End Tiki Spiced Rum
Kolombusz Kristóf, James Cook, Magellán, Vasco da Gama. A nagy felfedezések korában számos híres kapitány tevékenykedett a korabeli kontinensnek felfedezésén, ám akkor még teljesen máshogy gondolkodtak az ismert földrajzi határokról. A sokat látott hajósok kissé babonás hittel úgy vélekedtek, hogy a tengereknek egyszercsak vége szakad, és Herkules oszlopain túl valahol a világ vége vár a vitorlásokra. E régi emléknek állít folyékony emlékművet a mélyvörös színben játszó Worlds End Tiki Spiced Rum.
Jöhetett itt a viking hajósok bárkáinak tömege vagy Tengerész Henrik, még mindig maradt olyan része a tengereknek és a kontinenseknek, amely felfedezésre várt. Erre a tényre csapott le Nathaniel Winter, az ismeretlen tengerek megszállottja!
Winter kapitány a 16. század derekán szembeszállt a tomboló viharokkal a toronymagas hullámokkal, hogy eljusson az ismert világ végéig. Még akkor is, ha ezért harcba kell bocsátkoznia a kalózokkal vagy a mélytengeri szörnyekkel, mondjuk egy krakennel – mert ekkoriban ilyen sötét mendemondák keringtek a matrózok körébe. A kapitány fő hajtóereje a bátorság volt; valósággal hívták a messzi távolságok a tengeren, az idegen világok bűvöletében élt. Kíváncsi szeme állandóan a távcsövet fürkészte, hogy egy olyan földre léphessen, ahová felfedező még nem merészkedett. Ez a szellemiség hatja át a kapitány tiszteletére készített rumot, a 21. századi Worlds Endet, amely parádés párlatokkal feszegeti az ismert rumvilág határait!
A Worlds End egyik itala egy trópusi, Hawaii stílusban fodrozódó fűszeres rum. Komplex melaszos karakterrel, amely felvonultatja Trinidad, Tobago, és Jamaica párlatait. Ha létezik agyafúrt választás egy rum alapú koktélhoz, akkor a Worlds End Tiki Rum tökéletes erre a célra. Kivételesen finom aromák örvénylenek benne fahéjjal, fűszeresen, az 5 éves érlelésnek köszönhetően elmélyült ízekkel.
Teli van édes fűszerességgel, rengeteg gyümölccsel és egy kis tölgyes jegyzettel, hála a hordós érlelésnek. A lekerekített aromák között felsejlik a kardamom, a narancs és a szegfűszeg is, mintha egy régi felfedező hajó rakterének rumoshordói között járnánk, egy eddig még ismeretlen tenger hullámain.
Ha egy tartalmas, mégis könnyed rummal szeretnénk gyarapítani a gyűjteményünket, akkor érdemes beszerezni az iDrinks üzleteiből a Worlds End Tiki Rumot!
Az égben szárnyaló paripa könnyei, likőrbe zárva: az Unicorn Tears Raspberry Gin Likőr
A középkori kalandorok legnagyobb vágya volt találni egy unikornist, és megszelídíteni, bár ez igen keveseknek sikerült. Hiszen a mesés, égbeszálló paripa a tisztaság, a szüzesség szimbóluma, és szarv által gyógyító erőt is tulajdonítottak neki a középkorban, Erről napjainkban már nem tudunk meggyőződni, hiszen kevés unikornis repked a falvakban és nagyvárosokban. Azonban a Firefox gondolt egy merészet, és az unikornisok könnyeiből készítette el meglehetősen melankolikus ihletésű italát, az Unicorn Tears Raspberry Gin Likőr. A gin alapú likőr szerencsére nem annyira szentimentális, mint alkotóelemei, amelyek valósággal kényeztetik az ízlelőbimbókat.
Zamatából kirajzolódik a kandírozott narancs, a kesernyés gines jegyzetek egybesimulva. Egy édesebb, juharszirupos íz érkezik a folytatásban; a szárnyas paripa ginkönnyei megnyitják mind az öt érzékszervet, igazi csodát teremtve.
Könnyen új kedvencre lelhetünk az Unicorn Tears Raspberry Gin Likőrben, ha egy természetfeletti gin likőrös élményre vágyunk, ami kiszakít a hétköznapi valóságból.
A rum, amely még az ördögöt is kinyírná: a Kill Devil Blended Caribbean Rum
Manapság egyre több vérfagyasztó horrorfilm kerül a mozikba, és az Öld meg az Ördögöt simán lehetne az egyik alkotás címe. A Kill Devil esetében más a helyzet: a Hunter Laing egyik rumkategóriája, amely jelzi, milyen félelemmel vegyes csodálattal tekintettek a karibi szigetlakók a helyiek nyelvet bizsergetően erős rumjaira, a Kill Devilekre. Ez a kategória annyira beleégett a helyiek tudatalattijába és ősi emlékezetébe, hogy azóta is így emlegetik a legvagányabb karibi rumokat, melyek a megszokottnál lényegesen magasabb, akár 48%-osak is lehetnek a hordóerősség okán. Extra csavar a Kill Devil Blended Caribbean Rum kapcsán, hogy az alkoholtartalom egészen 57%-os is lehet. Vagyis tényleg egy olyan nedűről beszélünk, amely lazán fenékbe billentené és kinyírná magát az ördögöt is. Azonban ez a mélyről jövő erő egy kellemes rumot ígér, teli a mindent átható édes melasszal és a kókuszdió kecses érzékiségével.
Benne van a régi idők rumjainak melaszgyönyöre, a guyanai és a jamaicai rumok teljessége. Egy dinamikus dark rum, teli karamellás ízvarázzsal, érzéki vaníliával, a trópusi virágok legjavával. Demerara cukros fűszeres hullámok sodorják magával az embert ebben a párlatban, és egy fergeteges rumélménnyel gazdagodhatunk, ott visszhangzik benne a Karibi-térség dicső múltja.
Islay Storm Whisky: aromatikus viharzás a skót whiskyparadicsomból
Rikán örülünk egy hatalmas viharnak, azonban mindjárt más a helyzet, ha egy hamisítatlan Islay zamatviharzás közelít felénk! Az Islay Storm Whisky, amely aromakarakterében képes magába rejteni a skót whisky-fellegvár színe-javát! Az az igazság, hogy a tengerközeli lepárlóban, Islayn csak elvétve ragyog a napfény, többnyire esővel és viharral kell számolni. Egy igazi vihar itt olyan, akár az Islay Storm, napjaink egyik legkalandosabb whiskyje, amit a helyi zivataros időjárás ihletett. A tőzeges, füstös viharzás felvillantja a skót whiskysziget sallangmentes stílusát, eszméletlen tőzeg-tobzódással, a markánsabb italok kedvelőinek!
Az Islay Storm megjeleníti a világ legismertebb whiskyszigetén tomboló misztikus energiát. Innen már csak karnyújtásnyira van az Atlanti-óceán, ahol a villámok tánca és a szeszélyes, kegyetlen időjárás formálta a vidék arculatát. Tombol a tenger, és a megállíthatatlan áramlatok közül felbugyog a csípős édesség itala, kifejezetten a tőzeges whisky rajongóinak ízlésére szabva.
A párlat minőségét jól jellemzi, hogy megkaparintotta a szépen csillogó ezüstérmet 2017-ben az International Wine & Spirit Competition megmérettetésén.
Művészien kavarog benne a tőzegfüst, egy kis gyógyszerességgel elegyedve. Islay szigetét valamennyi oldalról az Atlanti-óceán szegélyezi, így azon sem lepődhetünk meg, hogy az ízek közül kimagaslik a hínár pikáns zamata. A rutinos whiskyvándorok a Bourbon árnyalatait érezhetik a zamatok között, egy kis pudinggal, számtalan fűszeres fortissimóval.
Kortyai által kirándulást tehetünk az Islay paradicsomba, és ez a finomság könnyen meghozhatja a kedvünket még több füstös scotch megkóstolásához.
Norvég gin, hegyi szörnyeteggel: a Harahorn Norwegian Gin
Hegyek közt kalandozni nem egy életbiztosítás! Tudta ezt minden idők legnagyobb thriller írója, H. P. Lovecraft, aki előszeretettel tárta fel az emberiség idegentől való félelmét. Egyik leghíresebb írása, A rémület hegyei arról szól, hogyan találkoznak egy felfedezőcsoport tagjai a földönkívüli civilizáció képviselőivel.
A hegyek ködös szurdokaiban a népi folklór szerint bizarr lények élnek. Ez a gondolat szülte a norvég gin szellemállatát, a kissé szürreális jávorszarvasnyúl-szörnyet. Kicsit olyan, mintha egy David Lynch-filmben lennénk. A norvég mendemondák szerint ez a rémség ijesztgeti a hegyek közt zarándokló magányos bányászokat és kirándulókat. Azonban még ez a furcsa teremtmény is megbékél, amint megkínáljuk az erdők-hegyek folyékony aranyával, a Harahorn Norwegian Ginnel! Már maga a szarvasos teremtményt ábrázoló palack felhívja a figyelmet a grandiózus ginre; ebben sokat segít a szemet gyönyörködtető acélos-kékes palack, valósággal elbűvöli a tekintetet.
A Harahorn hegy lábánál ráéreztek arra, hogyan kell grandiózus gint készíteni! A 46%-os italban művészi tökéllyel keveredik a norvég erdők borókája és áfonyája. A citromhéj üdesége váratlan frissességgel kavarja fel az állóvizet, a bors és a mandula pedig lágy, energikus egyveleggel bővíti ki az ízek spektrumát. A komplex, összetett aromák eredeti, északi ízt adnak, főszerepekben a norvég áfonyával és mandulával, hegyi gyopárral és az északi erdőségek jellegzetes fájával, a fenyővel.
Kóstolása olyan, mintha egy hegyi és erdei túrán lennénk a norvég természet szívében. Lendületes és harmonikus ízek keverednek benne, hogy a túra során még a rénszarvasnyúl is békésen kortyolgatná zamatát.
A kőoroszlánok rejtelmes cirokitala: a tajvani Kinmen Guardian Lion Kaoliang Liquor
Kinmen ősi szigetein az élet nem játék. Az idők kezdete óta rengeteg veszély fenyegeti a szigetlakókat: többek között a tengerekben és a természetben élő gonosz szellemek ármánykodnak a rend ellen. Csak a hatalmas kőszobrok az ügyesen kifaragott oroszlánok tudnak misztikus védelmet adni a földöntúli fenyegetések ellen! Egy kultikus oroszlán mintás hordóban kerül forgalomban a Kinmen Guardian Lion Kaoliang Liquor, a rejtelmes örökség folyékony megjelenítője. A széloroszlánok elsősorban a tenger felől érkező vészjósló szelektől védik a szigetet. És ha hihetünk a helyi legendáknak, még szerencsét is hoznak! Kinmen környékén legalább 10 kőoroszlán található. A helyiek állandó kapcsolatban állnak velük – meghálálják nekik, ha teljesítették valamelyik kívánságukat, ilyenkor piros könnyekkel vonják be az adott szobrokat.
A helyiek cirokból készítik kultikus italukat, a palackjukon mindig egy védőoroszlánnal. Ezt isszák Kínában, Koreában, Tajvanon, és már a Ming-dinasztia idején jól ismert italnak számított a kaoliang. A Kinmen Guardian Lion Kaoliang Liquor Tajvan egyik top kaoliang brandje, és már a kínai polgárháború óta rendületlenül gyártják Kinmen szigetén. A helyi farmerek megállíthatatlan lendülettel vetették bele magukat a cirokból történő szeszkészítés műveletébe: túl drága volt az alkoholt Tajvanra importálni, ezért oldották meg az italkészítést helyi alapanyagból, pontosabban cirokból. A cirokból születő ital, a kaoliang jobban sikerült a vártnál, és eggyé vált Kinmen kultúrájával.
A végeredmény egy bivalyerős, a forrásvíz tisztaságával bíró ital, amely megidézi az orchideák, illatát, a tajvani édes harmatot. Ízében végigáramlik a nyelven a tajvani gyümölcsök aromahullámzása, némi gombás árnyalattal. A selymes lágyság oka a tiszta ásványi anyagok jelenléte, lágy és sárgadinnyés lecsengéssel.
Nemcsak a palackon látható széloroszlán, hanem maga a kaoliang ital is duzzad az erőtől: 58%-os alkoholtartalma energiáktól izzó, erőteljes kortyokat ígér!
Gin körtés kiindulóponttal: a June by G’Vine Royal Pear Gin
Mi lenne, ha a körte lenne egy újhullámos gin alappillére? Ez a felvetés megingatta a klasszikus gingyártás alapvetését, így került a pohárba napjaink menő itala, a June by G’Vine Royal Pear Gin.
Itt a különleges körülmény a gin új alapokra helyezése volt, mivel e G’ Vine csapatának a vérében van a folyamatos kísérletezés. Ez az innovációs szándék hajtotta a G’Vine-t, amikor a szőlő bázisra rásimították a ropogós, zamatos és életerős körtét, hogy megszülessen a June by G’Vine Royal Pear Gin. Felismerték, milyen életöröm rejlik a nyári körte zamatában, és ez lett az új szervezőelv a francia gyümölcsös ginek birodalmában, amit már csak egyéni stílusa miatt is érdemes megkóstolni.
Illatában elárasztja az orrot a pajkos nyári körte életerős illata. Ízében folytatódik a szőlős és körtés ízek crescendója. Közben egyre jobban előtérbe kerül a kardamomos ízesítés, és teret nyer a gin csípősebb, erőteljesebb oldala. Hosszú lecsengésében egybefonódik a körtés és fűszeres ízek összhangja.
Az ázsiai kalandorok édes ginvarázslata: a Tarsier Taipei Old Tom Gin
Az Old Tom a legősibb brit ginvariánsok egyike. A London Dry szárazabb stílusával szemben egy édesebb gint körvonalaz, amit az ázsiai ízekben élenjáró Tarsier az Oolong teával keverve tett még egzotikusabbá. Az Old Tom története arra a korszakra nyúlik vissza, amikor a gintörténelem hőskorában még minőségileg halványabb minőségű borókaitalok láttak napvilágot, és ezeket a kevésbé hozzáértő ginkészítők cukorral tették finomabbá. Persze ezek között is születtek kellemesebb italok, ezért maradhatott fenn a köztudatban az Old Tom Ginek zamata.
A Tarsier Tajvan aromatikus örökségéhez nyúl, mivel ez az ország a teaültetvényeivel vívott ki magának világhírnevet. A legkelendőbb az Oriental Beauty Oolong, egy kivételesen finom teafajta, amely élénk gyümölcsösséggel, vadmézzel játszik ebben a ginben. És van még benne tajvani kumquat, virágos hibiszkusz és ginzeng is, hogy egy igazi tajvani élményt élvezhessünk a kóstolásakor!
Fedezze fel ezt az édes, üdítően friss angol gint, amelynek minden elemét és zamatát áthatja a tajvani kultúra.
Egy párlat, az írók könnyeinek szentelve: Writers Tears Copper Pot Whiskey
Írónak lenni egy igazi hivatás, amelyben napi szinten megnyilvánul egy nagy kihívás.
Illik mindig előrukkolni valami eredetivel, egy korábban sosem olvasott originális történettel, ami elkápráztatja az új irodalmi élményekre szomjazó olvasókat. Igen ám, de sokszor nem jön a Múzsa csókja, így a szerzőkön úrrá lesz legbelső félelmük, az alkotói válság. Ilyenkor könnyek zápora öntözi az ürességtől fehér papírt. Szerencsére minden rosszban van valami jó: az alkotófolyamattól elszakadt szerzők szomorúságából született a Walsh házaspár fenséges whiskeyje, az ír Writers Tears. Készítői olyan írói nagyságok előtt tisztelegnek vele, mint a Gullivert jegyző Jonathan Swift, az Ulyxest író James Joyce, vagy a Narnia krónikáit papírra vető C.S. Lewis. És emellett olyan szerzők alkottak még a Smaragdszigeten, mint a drámaíró Samuel Beckett, vagy a mai dráma jeles szerzője, Martin McDonagh.
A Writers Tears Copper Pot Whiskeyben nincsenek benne az írók könnyei! Leleményesen keveredik zamatában a single pot és single malt whiskey, ami egy édes, könnyed whiskeyt eredményez. Kapunk egy mézes és gyümölcsös párlatot, amely bársonyos bevezetést ad az ír whiskey birodalmába.
A 4 évig tölgyfahordóban érlelt whiskey illatában az orrunkba siklik a zöldalma, a pirítós, a vajas krémesség. Első kóstolása során elárasztja a nyelvet a mézes jegyzetek intenzitása, a pirítós, a tölgyes karamell és a vanília, egy kis citrusos lecsengéssel.
A vagány ír zsoké édes whiskeylikőre: a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr
Az ember lelkébe belekódolták a versenyszellemet! Már az ókori görögök olimpiát szerveztek, hogy összemérjék erejüket atlétikus társaikkal, és ez gyakorlatilag minden sportról elmondható. Ebben a ligában játszik a fogathajtás, a római korban nagy divatsportja, és a modernitásban is akadtak érdekes futamok.
Shanky, a legendás zsoké a műfaj királya volt; egy idő után megunta a lovakkal hajtott fogat kliséjét, ezért egy huszáros vágással sokkal egzotikusabb állatra váltott: lóerő helyett struccra! Az izmos lábú madár húzta Shanky fogatát, és ez az ikonikus esemény került a Shanky’s Whip vintage ír gyufásdobozokat idéző címkéjére. A strucchajcsár imádta feszegetni a határokat, kilépett a klisék fogságából. Ugyanez a szellemiség jellemzi a róla elnevezett ír whiskey likőrt, amely eszményi belépő az édesen hömpölygő ír párlatok birodalmába! Eggyé válik a tartalmas, éjsötét színű fekete krémlikőr és a blended whiskey, életre keltve egy karamellás, vajas csodát a lágy, likőrösebb zamatok kedvelőinek ízlésére hangolva.
A Shanky’s Whip felvonultatja az ír zamatok színe-javát. A whiskeyt lágy, édes vaníliával keverték, majd egy kis kényeztető karamellával tették ellenállhatatlanná.
A fűszeresség hanyag eleganciával suhan át kóstolásakor a nyelvünkön, mint Shanky fogata a versenypályán!
Fedezze fel a különleges italok zamatát az iDrinks üzleteiben! Kollégáink segítenek megtalálni az ízléséhez legjobban illő finomságokat a világ mind a négy sarkából.