Ízek szimfóniája– egyenesen a tengerből!
A tengeri whiskyket és a navy stílusú tenger inspirálta rumokat nagyra értékelik az élet vizének kedvelői! Mert a készítők mindig egyedi ízeket keresnek a párlatokban, amelyek megkülönböztetik az adott italt az összes többitől. Ezekben az italokban tettenérhető az óceáni szellő illata, a só ízek a szájban, a tengerparti homok érzése a lábunk alatt.
Lássuk a tengeri ízekből építkező párlatok legjavát!
Új, változatos ízek jelennek meg a tengeri párlatokban
A skót szigetek hideg, szellős területein persze ez nem csak örömmel jár együtt, ám egy jó navy stílusú rum esetében érezhető a Karibi-térség széles mosolyú jókedve, a szigetlakók életöröme. Minden tengeri párlat egy kivételesen izgalmas érzékszervi utazásra invitál, ahol az illatban felsejlik a tengeri szellő, a zamatokban a végtelen vizek esszenciája. Még az érlelésben is érezzük, hogy eltér a hagyományostól, mert a levegő magasabb sótartalma átjárja az érlelőhordókat, így a bennük érlelődő desztillátumokra szintén hatást gyakorol. Gyakran felsejlik bennük a tengeri jegyek közül a hínár és a füstös-tőzegesség (főleg a skót nedűkben, elsősorban Islay italaiban).
Egy tartalmas tengeri dram messze meghaladja a sztenderd ízeket. Bennük van a nyüzsgő kikötők sóval teli levegője, az óceáni vihar csípős aromája.
A tenger hat a whisky alakulására
Már a szeszfőzdék elhelyezkedése jelentősen befolyásolja a zamatok alakulását. Különösen akkor, ha a tenger vagy az óceán közelségében épül egy distillery! Mert ilyenkor tudja egy whiskykészítő megragadni a tenger hullámokat felkorbácsoló erejét, ez a környezet eredményez egyedi komponálású whiskyket.
Az Uisge Beatha legjelentősebb kiindulópontja – az árpa – rendkívül érzékeny a környezetére.
Az árpára szálló sós tengeri permet megváltoztatja a párlat ízét, gazdag tartalmas árnyalatokat kölcsönözve a whiskynek. Itt igen markánsan érvényesül a terroir varázsa, a tengeri szellővel együtt; utóbbi a sós tengeri jegyeket az árpára hordja, már kicsiben is befolyásolva a whisky ízeinek formálódását. Az érlelési folyamat szintén nem hétköznapi: a whiskyhordók úgymond „belélegzik” a partmenti levegőt. Így a hordó és a benne érlelődő párlat elnyeli a sót, a hínárt, a tenger egyéb árnyalataival együtt. A tengerparti kölcsönhatás a hordó és a párlat között sós rétegekkel gazdagítja a whiskyt. A desztillációs folyamatokban ugyancsak teret kap a tenger. Mert vannak olyan lepárlók, amelyek kifejezetten a tengeri tavakból származó vizet használják fel, hogy erősítsék ezt a hatást. Olyan lepárlók is vannak, amelyek felforralják a tenger vizét, hogy kivonják belőle a sót, és azt belekeverjék a whiskybe.
Szerepet játszhat még az egyedi mikroklíma, a helyi alapanyagok. Kóstolás közben tehát élénk kép rajzolódhat ki bennünk a tájról, az érlelésről, a lepárlási technikákról.
A legfontosabb tengeri ízek
Amint beindult az emberben a kalandvágy, bontsuk vitorlát, és ízleljük meg a tenger érintette rumokat és whiskyket! Vajon milyen ízekkel fogunk találkozni e kóstolások során? Lesznek visszatérő elemek, és most röviden azokat a legáltalánosabb árnyalatokkal ismerkedünk meg, amik valószínűleg kisebb-nagyobb arányban felbukkanhatnak egy tengeri whiskyben.
A sós íz a tengert felkorbácsoló szellő hozadéka az aromakarakterükben, és friss bizsergető érzést kelt a nyelven. A moszat, a különféle tengeri növények gyakran belopakodnak a párlat aromái közé. Ezt a sós kontextus még jobban kiemeli, felfokozza az ízüket. A sós jegyzetek alapvetően umamis, kissé keleti ízhatást adnak a whiskyknek.
Időnként vaníliás árnyalatok édesítik ezeket a whiskyket, ezek az érlelés során használt Bourbon hordókból származnak.
A tengeri kortyokban olykor füstösség bukkan fel. A tőzegesség nyilván nem a véletlen játéka: ez a malátaárpa szárítására használt tűz aromatikus visszhangja, és rávilágít arra, milyen szoros kapcsolatban van az adott párlat az évszázados whiskykészítési hagyományokkal.
A puding próbája az evés: ízleljük meg azokat a párlatokat, amelyek elérhetőek az iDrinks üzleteiben!
Old Pulteney 12 Whisky: amikor a só folyékony műalkotássá nemesedik
A whisky messze földön híres a tengeri ízekkel való szerves kapcsolatáról, remekül kifejezi a környezete szellemiségét. Ez egyáltalán nem meglepő, mivel a 12 éves Pulteney Skócia egyik legészakibb szeszfőzdéjéből származik.
Malcom Waring, a lepárló menedzsere lelkesen beszélt az üzem tengerközeliségéről, az ezt körülvevő atmoszféráról: „Az Old Pulteney lepárlóban mindennap a hullámokkal ébredünk. Minden, amit csinálunk, a tengerből származik, ő a legnagyobb partnerünk. Magunkhoz öleltük a tenger erejét, hogy valami igazán hatalmasat, egy figyelemreméltóan finom whiskyt hozzunk létre”.
Malcolmnak teljes mértékben igaza van, mivel az Old Pulteney minden zamatot és illatot a végtelennek tetsző tengernek köszönhet. A hullámok harmóniája az italok DNS-ének kardinális részét képezi. Az Old Pulteney csapatának valamennyi tagja szerves szimbiózisban él a vízzel, ráhangolódtak az elemek békés áramlására. Megtanulták, hogy az életben a nagy eredmények mindig a türelemnek köszönhetően jönnek létre, ezt sikerült átültetniük a whiskykészítési folyamataikba. Maritime maltra, tengerész szellemiségben fogant whiskyre szomjazunk? Akkor ne keressünk tovább! Az Old Pulteney 12 Years Whisky az egyik legjobb választás.
Nevéből adódóan a skót Highland párlata nem kevesebb, mint 12 esztendőt töltött az ex-Bourbon tölgyfahordóban, átvéve a fa nemes, elegáns zamatait. A tengerhez hasonlóan a mély borostyánsárga árnyalatban tündöklő whisky illata is üde, teli gyógynövényes jegyzetekkel, a tengeri szellő sós fuvallatával. Az élelmesebb whiskygeekek felfigyelhetnek egy gyengéd mandulás aromára az első illatolás során.
Kóstolásakor egy közepesen testes whisky siklik a nyelvre, teli szárazabb ízekkel, visszafogottabb malátás hömpölygéssel. Domináns a szájban az Old Pulteney fűszeres fortissimója és tölgyes karaktere, megbolondítva a nagy összképet az enyhe füstösséggel.
Minőségét jól jellemzi, hogy 2011-ben megkaparintotta a szépen csillogó aranyérmet a Wine & Spirit Competition-ön.
Talisker Dark Storm Whisky: sós, tőzeges tengeri vihar a scotchban
A tenger rengeteg ízzel gyarapíthatja a párlatok zamatát, azonban van egy sötét oldala is. Időnként komorra fordul az időjárás: lesújt a villám, vihar születik a semmiből, és a hajósok vagy a tenger közvetlen közelségében élő szigetlakok teljesen kiszolgáltatottjává válnak a tengernek, a mostoha időjárás kénye-kedvének.
Ezt a „létállapotot” mutatja meg a maga kendőzetlen erejével a Talisker Dark Storm Whisky az átlagostól magasabbra merészkedő, 45.8%-os alkoholtartalmával. Azért annyi enyhítő körülményt kapunk az italban, hogy nem esős ízeket kell kortyolnunk, hanem a Skye-sziget környéki vihar rombolása a füstös-tőzegesség tobzódásában, a tengeri ízek nyelvén jelenik meg a palackban, életre keltve egy nem mindennapi viharos scotch-kalandot!
A zamatok fenséges kibontakozása nagyban köszönhető a sziget tőzegben gazdag adottságainak, a tengeri levegőnek. És persze a barrique-olt, kiégetett hordós érlelésnek, mivel innen jönnek a nemes tölgyes ízek. A Talisker párlatait erősen elszenesedett hordókba töltik, hogy extra füstben és vadságban fürösszék a desztillátumaikat. Így kerül a palackba egy valóságos vihar, amelyben egyszerre áramlik a szájba a tengeri só, a tőzeg és a vihar libabőrös érzése.
A Skye szigeti whisky aromáiban már azt első illatolás során felsejlik a só jelenléte, a tőzegesség köntösében. Meglepő módon felismerhetünk benne egy kis füstölt bacont. És hogy teljes legyen az élmény, füstösségét csípős fűszeresség fokozza, temérdek chilis és borsos összetevővel. Ellenpontozásként édes és malátás jegyzetek is megnyilvánulnak az illatában.
A Talisker Dark Stormy Whisky kóstolásakor az édes és markánsabb ízek kettősségét érezhetjük a szájban. A friss gyümölcsösséget ribizlis jelleg árnyalja, az érlelésből fakadó tölgyesség jelenlétével. A piros bogyós gyümölcsök mellett az édesgyökérből is kóstolót kapunk. Hosszú lecsengésében előtérbe kerül a boros-mézes sült dió, ami a kóstoláskor már-már gasztronómiai élményt ígér!
Laphroaig 10 Years Whisky: algás, tengeri sós ízvarázs, sok vaníliával
A skót Islay-füsttől kavargó szívében megszületett az egyik legtőzegesebb párlat hírében álló 10 éves Laphroaig. Kifejezetten a lepárló otthonát jelentő Islay-szigetből meríti zamatát, erőteljesen vad tengeri jellegét. Kóstolásakor olyan érzés keríti hatalmába az embert, mintha megmártóznánk a tengeri moszatok aromahullámaiban, egy sóbarlangban, a vaníliás finomság pedig a nemes Bourbon hordós érlelést juttatja az ember eszébe.
A Laphroaig nem árul zsákbamacskát. Már eleve a füstös és tengeri ízekből építkező italaik miatt szeretik őket a brand kedvelői. 10 éves párlatuk felvonultatja a tengeri ízek aromatikus fegyvertárát! Csak úgy bugyog a párlatban a tengeri só áramlása, és a jódos-gipszes ízek is szerepet kapnak az aromakarakterben, a tengeri algával együtt. Mindezt vanília állítja egyensúlyba, de lesz még itt kardamom és chilis, feketeborsos örvénylés is, hogy valami igazán eredeti vonalvezetéssel pörgessék a maximumra a Laphroaig 10 Years Whiskyt. És persze megnyilvánul benne a fás füstösség is, mivel mégiscsak egy vérbeli Islay-tételről beszélünk. A Laphroaig 10 Years Whiskyben minden megvan, amit egy klassz Islay malt adhat, a tenger színe-javával!
Connemara Irish Peated Whiskey: kellemes füsttenger egy ír whiskeyben
A Connemara füstös változata leginkább a tőzeg felhasználása, tengerparti stílusa miatt játszik ebben a kategóriában. A Connemara Irish Peated Whiskey számos díjat nyert a füst finom érintése miatt, ezeket ügyesen sodorja egybe a tengerparti permet ízeivel. Megjelennek benne Írország szélfútta zöld tájai. Unikális jellegét jól mutatja, hogy egy olyan környéken kódolta bele a füstösséget az élet vizének karakterébe, ahol ez egyáltalán nem divat! Az ír whiskeyfanok inkább az édes és gyümölcsös párlatokra esküsznek, hiszen a sós tengeri füstösség inkább nagy riválisukra, a skót whiskykre jellemző (régóta parázs harcot vívnak amiatt, ki készítette az első whiskyt).
Ahogy mondani szokás, ezzel a whiskyvel az ember egyet fizet, kettőt kap, mert a palackban egyszerre kering a tőzeges füstösség és az ír gyümölcsösség bájos crescendója, megtalálva a két nagy whiskyhagyomány közötti közös keresztmetszetet.
A Connemara kétszeres lepárlás után nyeri el vagány, karakteres ízét, majd amerikai tölgyfahordóban érlelik tovább. Fiatal és idősebb whiskeyk keverednek benne, ezért ad exkluzív élményt a lágy és gyümölcsös, malátás ízek találkozása. Ebbe bekapcsolódik a robosztus füstösség is, a hívogató vaníliával együtt.
Navy Stregth rumok: amikor a tengeri rumok magasabb alkoholtartalomra kapcsolnak!
A Brit Királyi Haditengerészet teljes mértékben tisztában volt azzal, milyen sanyarú sors vár tengerészeire a vad hullámok között, akik a hosszú hónapig – akár évekig – elhúzódó kereskedelmi küldetések során felváltva rettegtek a viharoktól, a hajókat fosztogató kalózoktól és a mélységből feltörő hatalmas szörnyektől, a krakenektől.
Már-már törvényszerű, hogy kellett egy nedű az ínséges körülmények elviseléséhez. Ezért került a fedélzetre számos ütős rum, extrém magas alkoholtartalommal, amit napi szinten porcióztak a matrózoknak, a nehézségek elviselésének erősítésére. Ennek folytatásaként élvezhetjük manapság a tengeri hatástól befolyásolt tengeri rumok zamatát!
A nem ritkán 57%-os alkoholtartalommal palackozott navy strength rumok sziklaszilárdan megállták a helyüket viharos történelmi eseményekben, és a kortárs szeszesiparban is megingathatatlan pozíciót vívtak ki maguknak. A Királyi haditengerészet kapcsolata a 17. századra nyúlik vissza, ekkor vált a rumoshordó a kikötőből kifutó haditengerészeti hajók kötelező elemévé. A rum „tot” néven ismert napi kiosztása várva várt pillanat volt a fedélzeten, felüdülést kínált az idegen vizekre merészkedő tengerészeknek. A fedélzetre kerülő rum gyakran a Karibi-térség terméke volt, többnyire a cukornádültetvényektől és az élénk rumtermeléséről ismert trópusi övezet brit gyarmatairól szerezték be a hajósok.
Miért éppen Navy Strength? Mert a rumot a puskaporral együtt tárolták a hajókon. Létfontosságú volt, hogy a rum véletlen kifolyásakor ne rontsa el a lőport (ezzel tudtak védekezni a kalóztámadások ellen). Az 57%-os erősségű rumot tökéletesnek találták ahhoz, hogy a lőpor még meggyulladjon, ha leöntik ezzel a szeszes itallal, ezért emlegették overproofnak. Innentől navy strengthnek nevezték, a rum acélos erősségére utalva. Minden navy strength rum a régiek folytatásaként bivalyerős, intenzív ízprofillal rendelkezik, feltárva a tenger erejét. A megnövekedett alkoholtartalom a benne rejlő ízek merészebb kifejeződését hordozza magában, nagyobb mélységgel és lendülettel. Ízében elegánsan táncol a melaszos édesség trópusi gyümölcsökkel, fűszerességgel, az óceán felpezsdítő jegyzeteivel.
Trópusi ízvarázs, tengerész acélossággal: Kill Devil Blended Caribbean Navy Style Rum
A szilaj tengeren kortyolgatott rumoknak bizony bivalyerősnek kellett lenniük, mert a tengerészek, a kalózok és a vad vizek kereskedőinél ez volt az elvárt színvonal, nem elégedtek meg kevesebbel, sem silány minőséggel.
Ennek érdekében a régi időkben egyre jobban divatba jött az acélosan erős, 48% feletti rumok – vagy hordóerősségű rumok – hadrendbe állítása, amiket fejbe kólintó erejük miatt csak kill devil rumokként emlegettek. Mondván: ezek annyira erős italok, hogy még az ördögöt is fenékbe billentenék! Minden mítosznak és mendemondának a fele igaz – érdemes csínján bánni ezekkel a párlatokkal, mert ha nem mértékletesen ízlelgetjük, bizony nekünk is gyorsan a fejünkbe szállhat tőlük a bölcsesség.
A kill devil rumok egyik nagy királya a Kill Devil Blended Caribbean Navy Style Rum, egy tengerész stílusban megálmodott fergeteges párlat. Végre egy rum, amiben ott visszhangzik a Karibi-térség dicsőséges múltja, és még a navy ízvezetésből is kóstolót kapunk kortyaiban!
A Kill Devil Blended Caribbean Navy Style Rum egy időutazással felérő nedű: feltárja a klasszikus karibi rumok életerős hullámzását, megmutatkozik benne a guayanai és jamaicai rumok teljessége. Az édes melasz és a kókuszdió művészien egyesül ebben az extra erős rumban, és élménnyé varázsolja a kill devil rum-életérzést!
A Karibi-térség zamatkultúráját felvillantó dark rum motorja a melasz, és lágy karamellás ízkavalkádot fedezhetünk fel benne. Megjelenik az érzéki vanília, a trópusi növények valóságos virágoskertje, a gyümölcsösség vegytiszta áramlása, ami igen jót tesz ennek a frenetikus rumnak. Nem is beszélve a kandírozott gyömbérről! A Demerara cukor fűszeres hullámai még magasabbra tornásszák a nedű élvezeti értékét, és beírja a kill devil művészetet az ízmemóriánkba.
A.H. Riise Black Barrel Navy Spiced Rum: fűszeres navy a javából
Tradíció, bőkezű kézzel szórt fűszeresség és kiégetett hordóban érlelt rum. Ezek azok a fortélyok, amivel az A.H. Riise elkészítette a maga navy fűszerezésű rumját, visszatérve a tengeri ízekhez, a felfokozott ízekhez és a rumkészítés ősi hagyományához. Nem véletlenül lett az A.H. Riise a világ egyik legismertebb rumlepárlója, amely a tradíciók nyomán hozza létre kiváló rumjait.
A Navy Strength változat tobzódik a fűszerességben, és minden kortyán érződik a cukornádmelasz kiforrott édessége, a párlat fő szervezője. Ugyanakkor a sötét aranysárga A.H. Riise Black Barrel Navy Spiced Rum sokat köszönhet a Barrique hordós érlelésnek. A tölgyfahordó mesterien kiegészíti a fűszerességet, és illatolásakor érezhető az orrban a vanília, a szegfűszeg és a fahéj pikantériája. Kóstolásakor közepes testességgel találkozunk, cukornádmelasszal és égetett karamellával, füstös fűszerességgel.
Seychelle ízrobbanás a palackban: a Takamaka Overproof White Rum
A Seychelle-szigeteken élő rummesterek zseniális szemlélettel viszonyulnak a rumkészítéshez! És attól sem riadnak meg, hogy a siker érdekében magabiztosan játszanak az erős ízekkel, ezért emelkedik a párlat extra magas, 69%-os alkoholtartalmú tartományban. Annyira színes és komplex, hogy kifejezetten menő alapanyaga lehet az erős és tengeri árnyalatokat villantó koktéloknak.
A Seychelle-szigeteki származás ismérve maga a név is, hiszen a Takamaka-öbölről kapta. Az overproof titulus pedig fémjelzi, mennyire robosztus nedű rejtőzik a palackban. A Takamaka Overproof White Rum cukornádas, aromatikus robbanással felérő ízvilága alaposan felpörgeti a kedélyeket egy rumokkal operáló családi vagy baráti bulin. A kristálytiszta fehérrum főszereplője a cukornádmelasz, és bizsergetően erőteljes a zamata semmilyen más rumhoz nem hasonlítható.
Vagány és erőteljes ital ez, aminek a régi idők matrózai is örültek volna, amikor osztogatni kezdték a fedélzeten a tot porciót a rummesterek.
Felébredt Önben a kíváncsiság, az izzó kalandvágy, hogy megízlelje a tengeri ízek sokszínűségével játszó különleges párlatokat? Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és kollégáink segítenek rálelni az ízléséhez legközelebb álló tengerközeli nedűjére. Legyen szó egy kellemes scotch vagy egy remekbeszabott „tengercsókolta” rumról, megmutatjuk Önnek a legjobb italokat ebben a kategóriában!