Mézes négyes: 4 ital, amit a méz tesz ellenállhatatlanná
Nem tudjuk pontosan, mióta fogyaszt az emberiség aranyló színű mézet. Az viszont bizonyos, hogy a 7000-ből származó barlangfestmények a méhészet legkorábbi feljegyzéseiről tanúskodnak, míg a mézelő méhek kövületei nagyjából 150 millió évre nyúlnak vissza.
A mézet gyűjtő méh lett Artemisz görög istennő illetve a szerelemisten Ámor szimbóluma, és Napóleon köntösére is méheket hímeztek.
Varázslatos tulajdonsága, egzotikus zamata és sokoldalúsága miatt a méz beírta magát történelembe, és egyre nagyobb hatással van a prémium italok ízesítésére. Lássuk, milyen párlatokat dobnak fel mézes zamatokkal, és melyek a méz egészséget támogató tulajdonságai.
Már az ókorban felismerték a méz jelentőségét
A Kairó közelében emelt naptemplomban már 2400-ban feljegyzéseket írtak a méhek kaptárban tartásának törvényszerűségeiről. A méh alakja igen gyakran bukkan fel az egyiptomi hieroglifákon, és mivel a fáraók felettébb kedvelték, a méhek sokszor magát a királyságot jelképezték. Az ókori egyiptomiak meglátták a mézben a nagy lehetőséget: édesítőszerként, ajándékként használták, még a holttesteket balzsamozó folyadék egyik lényegi összetevője is a méz lett. Az egyiptomiaknak olyannyira bejött a méz édessége, hogy előszertetettel készítettek mézes süteményeket, és a mézet gyakran felajánlották szeszélyes isteneik megnyugtatására.
Az ókori görögök a mézben már nemcsak fontos táplálékot láttak, hanem egyúttal gyógyszernek is tekintették az aranyló anyagot. A görög receptkönyvek ennek folytán telis-tele voltak mézből készített édességekkel és süteményekkel. A sajtokat rendszerint mézzel keverték össze a sajttorták készítéséhez, még Euripidész is írt erről a Krisztus előtti V. században.
A rómaiak gyakran mézet ajándékoztak az isteneiknek, és széles körben használták a főzéshez. A méhészet az egész Római Birodalomban virágzásnak indult. Aztán létrejött a kereszténység. A méh és a méhviasz termelése jelentősen megnövekedett, hogy kielégítse az egyház gyertyák iránti keresletét. A 17. században már főleg édesítőszerként használták a cukrot, és egyre több ember szerette meg a mézet akár a cukrászatban, akár később a prémium italok ízesítőjeként, a mézes változatok finomhangolásában.
Miért olyan egészséges a méz?
Javítja az emésztőrendszer egészségét, eltünteti a káros baktériumokat a vastagbélből. A méz valósággal tobzódik az antioxidánsokban, például polifenolokban, amelyek segítik az immunrendszert. A méz egy természetes cukorforrásnak számít, így kevésbé hat a vércukorszintre, mint a cukor. A méz fahéjjal keverve az orvosok szerint a hatékony a vércukorszint egyensúlyban tartásához. A méz energiát ad a sejteknek. Támogatja a természetes cukrok eljutását az agyba és a testbe. Másrészt a méz csökkenti az allergiás tüneteket. Jót tesz a szívnek is, mert akadályozza a plakkok lerakódását, így megakadályozza a stroke-ot és a szívleállást.
És hűvösebb évszakokban a torokra is jó a méz, mert ügyesen megbirkózik a kialakult gyulladásokkal.
És most lássuk, milyen mézes finomságok várják Önt az iDrinks polcain!
Jack Daniels Honey: mézes whiskeylikőr egyenesen Tennessee-ből
Jack Daniels méltán lett a világ egyik legismertebb whiskyjének fenegyereke! Nemcsak Amerikában, hanem a bolygó mind a négy sarkában ismerik italát. Sokan egyből ezt a párlatot tekintik a whiskey alapvetésének, amikor betérnek egy mai bárba. Danielst egészen fiatalon foglalkoztatta a gazdálkodás és a whiskylepárlás tudománya. Gyermekként Dan Call lutheránus lekész házában élt, akinek leleményes szolgája remekül konyított az élet vizének desztillálásához. Jack Daniels annyira belezúgott az amerikai aqua vitae készítésébe, hogy zsenge 14 évesként megnyitotta saját lepárlójának kaput 1860-ban. Idővel Jackből harsány bajszú, vagány kiállású cowboykalapos whiskyguru lett, aki a szép hölgyek mellett a whiskyt szerette a legjobban.
Már a jó öreg Jack Daniels is nagyon nyitott volt az új ízekre, a folyamatos kísérletezgetésre. A nemes hagyomány útját viszi tovább a Jack Daniels Honey. A mézes whiskeylikőr új szintre emeli a méz és a whiskey zamatát, miközben hűen tiszteli a Tennessee hagyományokat. A mézzel kevert whiskeyköltemény önmagában és jégre töltve is egészen frenetikus élmény bármilyen évszakban, egyúttal a koktéloknak is bármikor adhat egy kellemes mézes és whiskeys csavart. Már szemkápráztató aranysárga színe kóstolásra invitálja az embert!
A whiskeylikőrt végtelenül mézes és édes illattal siklik az orrba. A fűszeres méz selymességét áthatja a karamella kényeztető fodrozódása, felpörgetve a komplexitást egy jó adag mochás, vaníliás karakterrel. A méz és a komplexitás miatt egyaránt érdemes beszerezni az iDrinks üzleteiből!
A Jack Daniels Honey íze mesés krémességgel siklik a nyelvre, egységben olvad össze benne a tejkaramella és a vanília. Az édes árnyalatok mellett kávés zamat és kisebb kajszibarackos ecsetvonások színesítik a nagy összképet, a hordós érlelés miatt pedig a tölgyfahordós jegyzetek is érezhetőek benne. Enyhe kávés komponensek és krémes édesség teszi felejthetetlenné a nem mindennapi lecsengést.
Tullamore Dew Honey: az ír whiskey és a méz találkozása
Az ír Tullamore Dew egy legendásan jó whiskey, ám még erre a renoméra is rá lehet rakni egy újabb réteget, méghozzá mézes aromakeveréssel! A Bohemian Hive méhészet kimagaslóan jó méze egyszerre édes és selymes, izgalmas aromabázist teremt egy ínyenc whiskeylikőr megalkotásához.
A Tullamore Dew Honey whiskeylikőrt úgy körülzsongják a whiskeygeekek, mint a méhek a virágokat. Hegyi patakként csörgedezik ízében a bársonyos likőrösség, a testet-lelket felébresztő melegség és a méz adta édesség. A Bohemian Hive a világ egyik legnagyobb létszámú független méhészete, ezért a likőr mézes ízét a világ legboldogabb méhei gyűjtik fáradhatatlan munkájuk által.
A modern ízesített whiskeylikőrök trendje nyomán a Tullamore Dew is elindult a mézes ízek felé. Szerencsére nem csak a palack ragyog egy különleges aranyló fényben, hanem a benne szunnyadó nedű is a méz szimfóniája, a már alapjáraton is egészen fantasztikus ír whiskey alapzamatának köntösében.
A Tullamore Dew háromszoros lepárlással gondoskodik a magas és makulátlan minőségről. Háromfajta whiskey kavarog benne, így egyszerre kaphatunk kóstolót a pot stillből, a malt és a grain whiskeyből, egy egészen változatos whiskeykaland során! A likőr lendületességéhez és komplexitásához rengeteget ad a hordós érlelés és a likőr esszenciája. A Tullamore Dew Honey önmagában és jéggel kortyolgatva is nemes zamatok kínál, egy utazást a méz mennyországába, ír whiskeyvel megspékelve!
Illatának főszereplője a mézes édesség. Az összes orrjáratot bekalandozza a fűszeres örvénylés, mézes édességgel és egy csomó vaníliával. Ízében még élesebben főszerepbe kerül a méz és a vanília, miközben végig élénk fűszeresség cirkulál a nyelven. Lecsengésében kellemesen kavarog a vanília és az édes méz, bőséges fűszeres fortissimókkal.
A Tullamore Dew Honey önmagában is emlékezetes ízekkel és pillanatokkal ajándékozza meg az embert, de kevert italokban, koktélokban is érdemes megkóstolni.
Jim Beam Honey Whiskey: klasszikus Kentucky Bourbon mézes kiszerelésben
Az amerikai whiskeyk egyik éllovasa természetesen nem maradhatott ki az egész világon felkapottnak számító whiskylikőrök térhódításából, így került a boltok polcaira a Jim Beam mézes kiszerelése.
A tradicionális úton készülő amerikai whiskey sokak nagy kedvence. És még ízletesebbé válik, ha keveredik egy nagy adag mézzel! A két komponens frigyéből egy stílusos amerikai folyékony életelixír született, lágy és édeskés vaníliás és mézes árnyalatokkal! A 32.5%-os párlat egy karakteres whiskeylikőr, selymes zamatokkal!
A Kentuckyból érkező Jim Beam Honey Whiskey illata olyan, mintha mézbor lenne, telis-tele karamellával és vaníliával. A whiskey állaga a méztől kifejezetten szirupossá és könnyeddé válik. A lágy édesség Bourbonos jelleggel keveredik, és enyhe fűszeresség táncol a nyelven, ami még finomabbá teszi a Jim Beam Honey Whiskey-t.
Barbar Honey: amikor a méz belga sörré válik
Frissítő, citrusos, és úgy áthatja a méz édessége, mintha egy kaptárban járnánk – ez a Barbar Honey, napjaink egyik legjobb belga söre, aminek ott a helye a minőségi sörkedvelők gyűjteményében!
A belga sörfőző mesterek tudják a frissítő, édes és mézes sörök titkát! A Barbar Honey (Üveges) egy 8%-os alkoholtartalommal kavargó vad és édes kaptár, hosszú utóízzel! Egy rendkívül komplex sörről beszélünk, amelyben ünnepet ül a karamellás és édesen hullámzó ízvilág.
A Barbar Honey 2.5%-ban mézet is tartalmaz, tartós habbal. Mély, narancssárga és borostyán színben játszik, és illatában is felkelti az érdeklődést a mézes és édes szőlőmust művészi gomolygása. Alapíze az édességben rejlik, mindezt mély keserűség hatja át, különleges dinamikát csempészve a sör aromakarakterébe. A kortyok végén a mézzel együtt az öröm érzése önti el az embert, rengeteg lekerekített komlós ízzel, fenséges narancshéjas fanyarsággal. A Barbar Honey egy mesterien strukturált sör markáns utóízzel, igazi változatosságot hozva a belga sörök zamatába!
Mézzel minden finomabb! A tézis alátámasztására a megemlített italokon túlmenően is érdemes körülnézni az iDrinks üzleteiben, és felfedezni a mézzel örvénylő italok gazdag választékát, vagy más ritkaságszámba menő italokat. Kollégáink segítenek megtalálni az ízléséhez legjobban illő whiskyt, gint, rumot, vodkát, mezcalt, szakét vagy más párlatokat.