Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

11 agyafúrt nyomozó, aki megérdemelne egy menő italt - Sherlock vérnarancsos ginjétől a Twin Peaks almás pités italáig

11 agyafúrt nyomozó, aki megérdemelne egy menő italt - Sherlock vérnarancsos ginjétől a Twin Peaks almás pités italáig

Mióta világ a világ, az embert élénken foglalkoztatják a rejtélyek. Történik egy gyilkosság, misztikus események zajlanak egy kisvárosban…Aztán jön egy dörzsölt, viselkedésében kicsit furcsa figura, aki megoldja a bonyolult bűncselekményeket. Lehet, hogy kackiás bajsza van, mint Poirotnak, vagy mindenben a sziklaszilárd logikára hagyatkozik, akár Sherlock Holmes. Esetleg sörözik és rendületlenül csajozik Hawaii szigetén, mint Magnum. Netán melankolikus alkat, Marlowe-hoz hasonlóan.

A világ top nyomozói extra különc figurák, de mindegyiküknek kijárna egy klassz sör az iDrinks üzleteiből!

Sherlock Holmes, az ezerarcú agymenő Beefeater Blood Orange Ginje

Sir Arthur Conan Doyle ikonikus nyomozója több nemzedék óta magával ragadja az olvasók és a tévénézők figyelmét a jellegzetes kalapjával, nagyítójával és furcsa személyiségével. Aztán ott van még az állandó füst meg a pipázás, mindez rengeteget hozzáad a misztikumához.  Éles az elméje, akár a penge, figyelemre méltó megfigyelőképességgel rendelkezik, karaktere pedig olyan rejtélyes, hogy nem véletlenül írta be magát a popkultúra és az irodalom lenyűgöző alakjai közé. Ehhez az is hozzátesz, hogy Holmes az álcázás nagymestere. És imád hegedülni: ez az ellazulás útja számára, ami stimulálja a gondolkodását, amikor találkozik egy rejtéllyel. Elég nyitott fickóról beszélünk, hiszen amikor csak teheti, a méhészkedésben is elmerül. Másrészt szenvedélye a Bartitsu nevű harcművészet – ez a boksz, a jiu-jitsu és a botharc keveréke, ha az adott ügyben bunyóznia kellene.

Mint minden nagy volumenű egyéniségnek, Holmesnak is vannak ellenségei. Közülük is kiemelkedik Moriarty professzor, aki az idők során a nyomozó legnagyobb nemezisévé nőtte ki magát.  Akivel a rendszeres összecsapások lehetőséget teremtettek arra, hogy Sherlock még jobban edzze az elméjét a briliáns rejtélyek megoldásához. Jóbarátja pedig Watson oki, aki történetei krónikásává vált az idők során.

Sir Arthur Conan Doyle 1887-ben hozta létre a nyomozó alakját. Azóta több mint 250 filmben és tévéműsorban szerepelt. Körültekintő megfigyelés és logikus érvelés – ezek Sherlock minden bűntényt megoldó fegyverzetei! Legyen bármilyen bonyolult egy bűntény, a hírhedt brit figura nem ismer lehetetlent. A karakter annyira meggyőző, hogy szinte már az élő személyiség benyomását kelti. Ez nem véletlen, hiszen írója, Doyle a megformálásához rengeteget merített Dr. Joseph Bellből, egy skót sebészből, aki ragyogó megfigyelőképességéről, figyelemreméltó diagnózisairól vált ismertté. Másrészt Sherlocknak óriási lendületet ad a kémia és tudományok iránti érdeklődése; ez a „kettős” nagyban segíti őt a döntő bizonyítékok megtalálásában és feltárásában a nyomozások során.

Holmesnak egy patinás és klasszikus gin lenne az igazi, mint a Beefeater. De nem az alapvetést jelentő hagyományos ginje, hanem attól egy kicsit elrugaszkodó, „unortodoxabb” változat, ami rezonál a Sherlock életében szüntelenül fel-felbukkanó gyilkosságokra. E tekintetben a Beefeater Blood Orange Gin a legnagyszerűbb választás.

A kellemes nyári italként is felfogható narancsos finomságnak az átlagostól alacsonyabb, 37.5%-os az alkoholtartalma. Képes egymásra rétegezni a gin citrusosan üde és édeskés ízvilágát, ami már önmagában felér egy művészi teljesítménnyel. A Beefeater itala ragyogó komponens a nyári tetőtéri spritzekhez, de Holmesnek is elnyerné a tetszését a vérnarancsos gin a sok vér közepette.

A lendületes london dry gin narancsos evolúciója visszarepít minket James Burrough, a Beefeater alapító gondolatvilágába, aki már az 1800-as évek végén narancsos ginekről álmodott.

A boróka, a citrusok és a vérnarancs „szentháromsága” meghatározza az ital vonalvezetését. Kesernyés és édes zamatok váltják egymást a Beefeater Blood Orange Ginben. Bővelkedik a vérnarancsos ízekben, és megmutatja, milyen frenetikus ötlet a borókát vérnaranccsal keverni!

A narancssárga nedű koktélokban szintén zseniális aromakarmester, de long drinkként, önmagában is felemelő ízeket kínál.

 

A belga Hercule Poirot Lindemans Cassisa

A belga rendőrség egykori tisztje legendás bajuszáról híresült el. És persze arról, hogy a nagy bűncselekmények megoldása közben folyton a rejtélyeket megoldó kis szürke agysejtekről beszél.

A furcsa figurát olyan színészóriások alakították az évek során, mint Peter Ustinov, David Suchet –ő a leghíresebb és talán a legjobb Poirot –, újabban pedig Kenneth Branagh bukkan fel a moziban Poirot extravagáns bajszával.

Történeteiben sokszor kortyolgat forró csokit, a koffeinmentes kávét viszont utálatosnak tartja. Régi barátja, Hastings kapitány mindig megdöbben Poirot széles spektrumban mozgó italválasztékán. Étkezés előtt előszeretettel kortyolgat sherryt, hogy ezzel egy kicsit felpörgesse a szürke agysejteket a nagy bűnügyek megoldásában. A detektív imádja a sirup de cassist, vagyis a feketeribizliszörpöt, és a creme de menthe likőrt is. Minden bizonnyal Poirot ízlését valósággal elbűvölné az iDrinks italválasztéka – de erről kicsit később!

Másrészt Poirot a végletekig pedáns és rendmániás, lételeme a szimmetria: semmi más nem tudja annyira felidegesíteni, mint egy rendetlen íróasztal. Poirot nem egy „csajozógép”, ám egyik kalandja során, a Nagy Négyes történetében beleszeretett Vera Rossakoff grófnőbe, egy ékszertolvajba. Annak ellenére csodálta a nőt, hogy komoly ellenérzései vannak a bűnözéssel és a bűntényekkel kapcsolatban.

A kis belga – a nemsokára felbukkanó Columbóhoz hasonlóan – gyakran elhiteti magáról, hogy hiú és felszínes, hogy ellenfelei alábecsüljék, és ezáltal könnyebben elkaphassa a gyilkosokat. Poirot minden igazságérzete ellenére megesik, hogy elengedett már gyilkost vagy gyilkosokat, mert megsajnálta őket. Ilyen volt a híres Gyilkosság az Orient Expesszen esete, amikor tizenketten részt vettek egy gyilkosságban, és az áldozattal szörnyű tettei miatt végeztek (Agatha Christie egy interjúban beismerte, hogy ezt a sztorit tartja a legjobb Poirot-történetének).

A belga magánkopó imádta a cassis ízét, így a Lindemans Cassis lenne számára a telitalálat. Egy nem annyira erős, mindössze 3.5%-os alkoholtartalommal habzó belga sör, teli gyümölcsösséggel és a sejtelmesen misztikus színezetet adó ribizlivel. Az édes gyümölcsös íz mosolyt varázsolna a szigorú Poirot arcára, és egyre többször biccentene elismerően egy „mon ami”-vel. Mert mindenkit a barátjának tekintene, aki egy ilyen remekbeszabott lambic sörrel lepné meg.

A ribizli illata már első körben hipnotizálja az ízlelőbimbókat. Eszményi összhangban keveredik a Lindemans Cassisban az árpamaláta, a búza, a komló és a ribizli. Két gyilkos fülön csípése közben nem is találhatnánk jobb sört a kis belgának. A Lindemans Cassis ribizlije alaposan felpörgetné és megdolgoztatná a szürke kis agysejteket!

 

A melankolikus Philip Marlowe Bulleit Kentucky Bourbon Whiskeyje

Raymond Chandler író legendás detektívje a hardboiled – azaz keményvonalas – krimik királya. Egy tudálékos, rengeteget ivó magánnyomozó, aki nem lusta használni az öklét, ha a helyzet úgy kívánja. Közben rendre összetalálkozik nyomozásai során a végzet asszonyaival, a korszak femme fatale-jaival, akik elcsavarják a fejét. Életkora nagyjából 40 körül mozog, és az is biztos, hogy kirúgták az ügyészségi nyomozói munkahelyéről, mert nem teljesítette a parancsokat, engedetlen és öntörvényű volt.

Marlowe agglegény (ma már azt mondanánk, hogy örök szingli), hatalmas mennyiségben iszik whiskyt vagy brandyt a történetekben. A scotch is nagy kedvence. A Magas ablak című sztorit egy üveg Four Roses társaságában tölti, máskor meg Old Forestert iszik, egy Kentucky Bourbont. Ezekkel az italokkal nyugtatja az idegrendszerét feszült beszélgetések előtt. Másokat is gyakran kínál meg erősebb italokkal, hogy ellazítsa őket, és beszélni kezdjenek. Gyakran kávézik, és imádja a sakkot, még klasszikus összecsapásokat is kijegyzetel a könyvekből, hogy kikapcsolódjon és kitisztítsa a fejét.

Ha Kentucky Bourbon, akkor BulleitA 45%-os alkoholtartalommal palackozott Bulleit Kentucky Bourbon Whiskeyt magas rozstartalma teszi egy acélos, vagány itallá, ami elnyerné a folyton új kalandokra – és Bourbonre – szomjazó Marlowe szimpátiáját. A fűszeres nedűt a brandet alapító 1830-as eredeti receptúrája alapján készítik, ahogyan azt egykor Auguste Bulleit megálmodta. A helyben termesztett rozs, kukorica és árpamaláta valami varázslatos harmóniában keveredik a rozswhiskey hullámain, és Kentucky mészkő által megszűrt vize teszi kristálytisztává a zamatát. Az amerikai tölgyfahordós finomság meg olyan éretté varázsolja a Bulleit Kentucky Bourbon Whiskyt, mint amilyen Marlowe stílusa a krimikben (bár ő jóval kiégettebb, mint ez a dinamikusan áramló whiskey).

A Bulleit Bourbon Whiskey esszenciáját a kifinomult narancslekváros aromák adják. Már az illatolás során szembeötlőek lesznek az embernek, fűszeres toastokkal egybefonódva.

Kóstolásakor üdvözletét teszi a nyelven egy friss és citrusos aromalasszó, megspékelve a téli fűszerek jegyzeteivel. Egy kis parfümösséggel, szivaros karakterrel és sok fűszerességgel, ami a rozsos alapvetésnek is betudható.

 

Auguste Dupin majmos itala, a Monkey Shoulder Whisky

Edgar Allan Poe alkotta meg a mai detektívekkel operáló krimik előfutárát egy különc hőssel. Auguste Dupin nélkül nem lett volna Sherlock Holmes sem. Dupin már akkor nyomozott, amikor még nem is létezett a detektív kifejezés.

Dupin leleményes és eszes, képességei által pedig mindig rátapint arra, hol hibázik a bűntényeket vizsgáló rendőrség. Furcsa a humorérzéke, és néha intuitív úton oldja meg az eseteket. Imádja a találós kérdéseket, a matematikát, a költészettel együtt. Olyannyira, hogy az egyik történetben a nyomozó egyenesen költőnek csúfolja.

Dupin gyakran direkt beleéli magát a bűnözők elméjébe, és a bűncselekmények felderítésekor sokszor hagyatkozik a kreatív képzelőerejére, ezt izgalmas intellektusával keveri. Hősünk gazdag családból származott, ám a sors furcsa összjátéka folytán szerényebb körülmények közé kényszerült, így megelégszik az életéhez szükséges minimális dolgokkal. Párizsban él egy közeli barátjával, történeteinek névtelen elbeszélőjével, akivel egy könyvtárban barátkozott össze, mikor mindketten egy ritka és figyelemre méltó kötet után kutattak. Dupin egyébként nem hivatalos nyomozó, semmi köze nincs a rendőrséghez: csak önmaga szórakoztatására old meg bűncselekményeket.

Leghíresebb kalandjában Dupin egy párizsi anya és lánya gyilkosságát vizsgálja. Rengeteg tanú hallotta a gyanúsítottat, ám arról nincs közöttük semmiféle egyetértés arról, milyen nyelven beszélhetett. Mintha a gyilkos két nyelven beszélt volna párhuzamosan. A gyilkosság helyszínén Dupin egy bizarr hajszálat talál, ami nem tűnik emberinek. A rejtély hátborzongató oldalához tartozik, hogy egy betárt szobában találják meg a két holttestet.

A rendőrök aranyat fedeznek fel a helyszínen, és letartóztatnak egy banktisztviselőt, aki előző nap aranyat vitt a hölgyeknek. Dupin rádöbben, hogy a gyilkos csak a villámhárítón tudott felkapaszkodni, és a nyitott ablakon ugorhatott be. Egy szőrcsomóból pedig rájön, hogy orángután követte el a gyilkosságot. Rövidesen kiderül, hogy a gyilkos majom egy tengerészé volt, akinek borotválkozását utánozta majom: így követett el gyilkosságot a borotvával, miután megszökött tőle.

A gyilkos majom rejtélyét felfedő Dupinnak ideális ital lenne napjaink egyik izgalmas whiskyje, a Monkey Shoulder Whisky. A bársonyos blend eredettörténete kicsit keserédes: az egykori lepárlókban dolgozó malátamunkásokról nevezték el, akik lapátolással, komoly fizikai munkával szárították a malátát. És a hosszú, egyoldalú lapátolási munkálatok során szert tettek egy rossz testtartásra, ezt hívták majomvállnak, amiről a Monkey Shoulder Whisky elnevezték. Szomorú história, ám a whisky zamata ennél sokkal örömtelibb!

A skót Felföld Highland régiójából érkező borostyánsárga – vagy inkább arany? – párlat bársonyos blendként több lepárló zamatát egyesíti aromakarakterében. Benne van Balvenie, Kinivie és Glenfiddich előkelő áramlású whiskyje, így tényleg elmondhatjuk, hogy egyet fizet, hármat kap, aki benevez egy jó kis Monkey Shoulder Whiskyre. Kóstolásakor némi lekváros aromát érezhetünk az ízben, miközben malátás és a kakaós árnyalatok kacérkodnak az orral és a nyelvvel. A téli fűszerekkel valósággal egybeforr a párlatban az érzékien hívogató vanília, a szerecsendió és a szegfűszeg, egy kis vérpezsdítő fahéjjal és ánizsmaggal.

A Monkey Shoulder Whisky esszenciája a semmihez sem hasonlíthatóan finom krémes, malátás íz, amire rásimulnak a bogyós gyümölcsök. Közben gejzírként tör fel a szájban a pörkölt árpa, a szegfűszeg és a tejkaramella. És az ínyencek sem maradnak hoppon ezzel a párlattal, hiszen kirajzolódik a szájban kóstoláskor a manuka méz és a szárított barack, amelyek minden korábbinál jobban megnyitják az ízeket. A lecsengésben jelentősebb szerepet kap a pörkölt tölgy nemes aromája és a borsmentás jegyzetek valóságos sereglése.

Koktélokban ugyancsak érdemes letesztelni, mert a Monkey Shoulder Whisky ezen a téren is virulens módon teljesít, elkápráztathatjuk vele az új ízekre fogékony vendégeinket. 

Dupin elégedetten észlelné, hogy a Monkey Shoulder Whisky nem majomkodik a minőséget illetően, és tényleg egy csúcs párlattal rukkolt elő, amely érdemes a whiskyrajongók figyelmére.

 

Magnum, a vietnami veterán trópusi söre: a Banana Bread

Hatalmas bajusz, színes Aloha ingek és baseballsapka: ő Magnum, a mindig szélesen vigyorgó Hawaii-i sármőr, aki fényt derít a tengerparti rejtélyekre.

Az egykori vietnámi katona régi bajtársaival, a helikopterpilóta TC-vel és Rickkel, a kocsmárossal old meg csavaros bűncselekményeket Hawaii szépséges természeti képződményekkel és gyönyörű hölgyekkel teli szigetén. Magnum egy piros Ferrarival száguld, miközben ő vigyáz a milliomos Robin Masters fényűző birtokára. Miközben napi szintű szópárbajokat folytat a bajszos és kimért Higginsszel. Időnként feldereng a történetekben a vietnámi háború komor árnyéka (a producerek állítólag nagyon nem szeretették ezeket a sötétebb epizódokat). A Magnum forgatása idején még elég élénken foglalkoztatta az amerikaiakat a Vietnámot megjárt katonák sorsa, beilleszkedése – erről szólt a Rocky című film is. Az amerikaiaknak nagyon tetszett, hogy Magnum, Rick és TC az átélt traumáik ellenére vidám, jókedélyű exkatonák, akik megtalálták a számításukat a civil életben a borongós háborús idők után is.

A Hawaii-i Oahun játszódó sorozatban a nyomozó a Robin’s Nesten, Robin Masters író fényűző tengerparti birtokán él – hálából, mert az író rengeteg ötletet merít a kalandjaiból. A rejtélyes Masters személyesen sosem jelenik meg a sorozatban, csupán a hangját hallhatjuk (amit a neves rendező, Orson Welles kölcsönzött neki). Egyetlen homokszem kerül a gépezetbe: John Higgins, a brit hadsereg egykori ezredese, akinek szigorú módszerei gyakran ütköznek Magnum lazaságával. A zsémbes Higgins állandóan Zeusz és Apollón dobermanokkal járőrözik a birtokon. Magnum olykor arra gyanakszik, hogy Higgins valójában maga Masters, és az idők során kölcsönös tisztelet alakul ki közöttük. Magnum szabadúszó detektívként akkor dolgozik, amikor akar, és a bűnözők kergetése közben meg gyakran tesz látogatást Ricknél a Kamehameha klubban. És ha rosszra fordulnának a dolgok, van egy hűtője, tele altbier sörökkel!

Szóval nagyon nem lőhetünk mellé, ha egy olyan ínycsiklandozó sörfajtát ajánlunk Magnumnak, amivel örömmel töltené fel a legendás mélyhűtőjét– ennek hallatán Higgins minden alkalommal felhúzza a szemöldökét. Magnum ezerrel élvezi a trópusi életvitelt Hawaii szigetén, a trópusi gyümölcsökkel egyetemben, és persze a szörfözést meg a széplányokat. Így kiváló választás lenne számára a gyümölcsös sörök egyik trópusi királya, az 5.2%-os alkoholtartalommal kavargó Banana Bread /Üveges/.

Az édes gyümölcsös ital ízlelgetése közben tényleg úgy érezheti az ember, mintha Hawaii szigetén vagy a Karibi-szigetvilágban járna a fehér homokos tengerparton. Valami zseniális egyensúlyban keveredik a sörben a komló, a banán, a cukor, az árpamaláta és a kukorica, ez egy nem mindennapi élmény a kuriózumokra szomjazóknak, akik rajonganak a trópusi beütésű sörökért! Az árpa mellett pedig egy kis tejkaramella is kirajzolódik a szájban kóstolásakor, szóval a Banana Bread /Üveges/ sörre Magnum is elismerően emelné meg a baseballsapkáját!

 

Dale Cooper almáspités whiskyje befőttesüvegben: az Ole Smoky Moonshine Apple Pie

Ki ölte meg Laura Palmert? A kultikus kérdés tévénézők millióinak tudatalattijába égett be az akkoriban félelmetes képi és hanghatásokkal együtt, amelyet a Twin Peaks sorozat képviselt. Még szerencse, hogy volt egy bohókás, éleselméjű nyomozó, aki lelki derűvel felvértezve igyekezett fényt deríteni a történet rejtelmeire.

Twin Peaks városában rejtélyes események történnek. Gyilkosságok követik egymást és a régi indián mítoszok nyomán egy vándorló szellem, Bob alakja tartja rettegésben a lakókat. Ki más segíthetne rajtuk, mint az FBI természetfelettire és misztikumra rendkívül fogékony, különc nyomozója, Dale Cooper? Akinek a neve már alapjáraton is fura, mivel a sorozat rendezője, David Lynch DB. Cooperről, egy amerikai repülőgépeltérítőről nevezte el, akinek nyoma veszett (bár a Cooper csak az álneve volt).

Dale Cooper ügynök minden mozzanatában eltér egy átlagembertről, ahogyan ezt már David Lynch szürreális filmjeiben megszokhattuk. Gyakran mutat OK jelet, feltartott hüvelykujjal, adott esetben felvillant egy-két bölcs közmondást. A végletekig rajong a Twin Peaks városában helyi különlegességnek számító meggyes pitéért, és képtelen ellenállni az oly sokszor emlegetett „átkozottul finom kávénak”. Másrészt az a bizarr szokása, hogy hanganyagokat vesz fel diktafonnal egy Diane-nek nevezett nőnek, akit a sorozatban sosem láthatunk a maga fizikai valójában. Szinte minden lényeges megfigyelését és elmélkedését elküldi Diane-nek, akiről azt sem tudhatjuk bizonyosan, hogy egyáltalán létezik-e a valóságban…Dale Cooper nyomozása tibeti ismeretein, a lélekvándorláson, sokszor az álmain és az intuícióin alapul.

„A baglyok nem azok, amiknek látszanak” – halljuk a sokszor idézett mondást a Twin Peaksben, és ez jó néhány különleges párlatra is igaz. Többek között a Ole Smoky Moonshine Apple Pie-ra, hiszen nem is gondolná az ember, milyen páratlanul finom zamatok kavarognak ebben a különleges palackban!

Van annak valami magával ragadó romantikus bája, hogy most már almáspite ízű párlatot is lehet készíteni – és ami a legmenőbb, kóstolni! Meglehetősen alacsony, mindössze 20%-os alkoholtartalommal, mintha egy Twin Peaksben lévő cukrászdával egybeépített sörözőben lennénk, ahol a különcök ízlésére szabják a sajátos kínálatot. Az Ole Smoky Moonshine Apple Pie egy édesen áramló, enyhén fűszeres whisky, amely bővelkedik almalében, őrölt fahéjban és nekünk legyen mondva, a hűvös nyári este életérzését sem spórolták ki belőle. Ekkor ténykedtek ugyanis a zugfőzdék a szesztilalom idején, és ekkor születtek a színes moonshine illegális italok, amelyeknek emléket állít ez a befőttesüvegben palackozott finom whisky. Minden ízlében amerikai feelinget közvetít, mintha fejest ugranánk egy nyári estébe, a receptje pedig 80%-ban kukorica, 20%-ban pedig teljesen rejtélyes, ahogyan ez egy Twin Peaksbe illő nedűhöz illik.

A rézbarna színben pompázó Ole Smoky Moonshine Apple Pie illata valósággal elbűvölné Dale Coopert, hiszen a nagyi almás pitéje jut az ember eszébe róla, amint hűl az ablakpárkányon. És teljesen átjárja az orrot a fahéj, egy igazi gasztronómiai élményben részesülünk az első „szimatolás” során. Másrészt kóstolása során egyre markánsabbá válik az almalé, a fahéj, ás még több finom fűszer, ami életet és lüktetést csempész ebbe a nem mindennapi italba.

Ó igen, ez egy olyan grandiózus ital, ami a rejtélyes Diane-nek is elnyerné a tetszését! Mert hogy kóstolás után Dale Cooper elmesélné neki a diktafonon, abban egészen biztosak lehetünk.

 

Cikkünk folytatásából kiderül, milyen rum illene Columbo kubai szivarjához, az X-akták földönkívülieket fürkésző nyomozóihoz. Illetve arra is rátérünk, melyik bivalyos erejű amerikai ital passzolna Jack Reacher alkatához és Monk tökéletes rendezettséget kereső alakjához.

 

10 agyafúrt nyomozó, aki megérdemelne egy menő italt

2.rész: Columbo rumjától Jack Reacher Bourbonéig

META

Fox Mulder földönkívüli vodkára szomjazik, Columbo egy kubai szivarhoz illő barbadosi rumra, Jack Reacher meg bölényeket idéző acélos Bourbonre, ami illik az alkatához.

 

Az igazán mesteri nyomozó egyetlen stratégiai lépéssel kerekedhet felül a bűnözőkön: ha van egy jó módszere, ami leleplezi őket, és csalhatatlanul a tettes nyomára vezet!

Reacher egyszerre használja a gyilkosok kézrekerítésekor az öklét és az eszét, Columbo meg eljátssza a naiv, gyámoltalan detektívet, aki a vércse hirtelenségével csap le a bűnözőkre. Kojak egy nyersebb stílusra és észjárásra esküszik, míg Mulder és Scully a felderítés során ügyesen ötvözik az ésszerűséget és a természetfelettiben való hitet. 

A világ top nyomozói extra különc figurák, de mindegyiküknek kijárna egy klassz sör az iDrinks üzleteiből!

 

Columbo szivarhoz illő barbadosi rumja: Bumbu The Original Rum

Ártatlannak látszó külső, ballonkabát, szivar. A nagystílű, gazdag és vagány gyilkosok úgy vélik, Columbónak esélye sincs leleplezni őket, azonban a halk szavú, dörzsölt nyomozó minden epizód végén rájuk cáfol, és persze a fináléban csattan a bilincs a karjukon. Mert amikor egy minden hájjal megkent gyilkos már azt hiszi, hogy megúszta, Columbo visszajön, és mosolyogva felveti: lehet még egy kérdésem?

A hadnagy meglehetősen sok – összesen 69 – nagyjából film hosszúságú epizódban szerepelt, a sors fintoraként azonban mégsem árulta el soha a keresztnevét. A sorozat készítői, Richard Levinson és William Link is kijelentették, hogy ők sem ismerték a nyomozó keresztnevét. Ami valljuk be, még többezt hozzáad Columbo misztikumához. Akárcsak Mrs. Columbo, a sokat emlegetett felesége. Rengeteget emlegetik a hölgyet, azonban egyszer sem jelenik meg a képernyőn. Annyi viszont kiderül, hogy Columbónak katonai múltja van. Mielőtt csatlakozott volna a rendőrséghez, az Amerikai Egyesült Államok hadseregében szolgált, és harcolt a koreai háborúban. Kedvenc itala a feketekávé, szereti a chilit, illetve a keménytojásért is rajong. És van egy bájos basset hound kutyája, aki több klasszikus Columbo-epizódban is feltűnik.

Budapesten briliáns módon bronzszobrot állítottak Columbónak, ahol hírhedt kutyájával együtt jelenik meg a Falk Miksa téren. Mivel a legenda szerint az őt alakító Peter Falk rokona Falk Miksának, a régi magyart politikusnak, újságírónak és írónak.

Columbo egyébként nyomozói munkája ellenére utálja a fegyvereket, és erőszak helyett pengeéles logikájával, következtetéseivel kapja el a bűnözőket. A nyomozó ritkán jelenik meg valahol szivar nélkül, mindig örömmel füstölt el egy kellemes kubait (míg az őt alakító Peter Falk színész inkább cigarettázott).

A kubai szivarokhoz egy nem kevésbé zseniális rum dukál! Mint az édességével nyomban magával sodró Bumbu The Original Rum. A kalózhajókon készített első „nyers” rumok egyike volt a bumbu, azonban ez a Bumbu már egy valódi nagybetűs rumélmény, annak minden fenséges zamatával együtt! Nemcsak Columbo sokat emlegetett szivarjához lenne elementáris, hanem önmagában is édes utazást kínál a barbadosi spiced rum aromatikus forrásvidékére. A 17. századi tengerészeti hagyományból érkező Bumbu The Original Rum a Nyugat-Indiai Társasághoz is kapcsolódhat a mendemondák nyomán, akik eredeti karibi hozzávalókat kevertek a rumjukba. Mindegy, hogy kalózok vagy mindenre elszánt tengerparti kereskedők teremtették meg az aromatikus alapjait, a Bumbu egyenesen frenetikus lett – minden rum iránt érdeklődőnek és a rajongóknak is érdemes megkóstolni! Mivel napjainkban is ugyanazokat a természetes fűszereket használják hozzá, mint a régi időkben, ezért a párlat nem véletlenül kapta az „originál” jelzőt. Közel 400 évnyi lepárlási tapasztalat áll minden kortya mögött, szóval nem véletlenül lett ennyire finom!

A barbadosi rumnak 5 évig tartó érlelési idő kell ahhoz, hogy tökéletesre fejlődjenek az aromái. Minden kortyán érződik a nemes tölgyfahordós érlelés arisztokratikus, fás bája. A melasz egy édesen fűszeres illatot táncoltat az orrba az illatolás során, miközben a fahéj és a vanília is felsejlik az aromák között. Kóstolásakor valósággal felébreszti az embert a frissen ható menta, az elevenségével üde fahéj, a csokoládé, az égetett cukor. És ha ez még nem lenne elég egy igazi rumos íztobzódáshoz, van még benne vanília, édesen hömpölygő méz és csokoládés narancs is, a változatosság kedvéért!

„Bocsánat, már csak egy kérdés”! Columbo a magukat óriási biztonságban érző gyilkosokat mindig ezzel billenti ki a komfortzónából. Ám a Bumbu The Original Rum kóstolása után már neki sem lenne több kérdése, annyira magával ragadó ez az ital!

 

Kojak: cigi helyett füstös Smokestack Blended Malt Whisky

Nyalóka, lezserség és beszólogatás – ő Kojak, aki rendet vágott New York 11. számú körzetében. A kopasz és mindig vigyorgó cinikus nyomozó felvette a küzdelmet a helyi gengszterekkel és a környéket mindenütt átszövő korrupcióval, a nyűgös zsarut nem lehetett megvesztegetni. Rendkívül makacs és szívós volt a bűncselkemények vizsgálata során. Tette mindezt úgy, hogy egyszerre tudott kőkemény és érzelmekkel teli figura lenni Telly Savalas megformálásában. Kojak a sok rendőri stressz hatására rengeteget cigarettázott, ezt a koporsószöget cserélte nyalókára egyfajta pótcselekvésként.

Kojak népszerűségét jól jellemzi, hogy öt évadon ét ment a tévében, és összesen 118 epizódot forgattak belőle.

A megszállott cigizők csak füstölögnek, ha egy rágót választanak a dohány helyett, vagy Kojakhoz hasonlóan nyalókára váltanak. Akkor már jobb stratégia időnként egy másik füstösségre módosítani a passziónkat, például esténként bedobni egy füstös scotchot. Mert a tőzegessége visszaad valamicskét a dohányzás füstös érzéséből.

Eszményi választás lenne Kojaknek a füstösségi tengelyen a Smokestack Blended Malt Whisky. A 45%-os alkoholtartalom nem viccel, szóval mohó fogyasztása helyett a mértékletességet ajánljuk, mert olyan intenzív ízeket ígér, hogy az ember egyszerűen eldobja tőke a haját, mint Kojak! Ráadásul a Smokestack Blended Malt Whisky a hevesen füstös, erőteljes whiskyk sorát gyarapítja, szóval nem lesz olyan panaszunk vele kapcsolatban, hogy szánalmasan kevés lenne benne a füst – épp ellenkezőleg!

A Smokestack Blended Malt Whisky felér a címkéjén látható gőzmozdony makacs, megállíthatatlan füstösségével, hiszen kitalálója, Brian Cook ezúttal sem bízott semmit a véletlenre, és egy izgalmas tételt tett le az asztalra Islay vonzáskörzetéből, felvonultatva Highland-i whiskyrégió jellegzetes ízeit. Az is sokatmondó tény a palack tartalma kapcsán, hogy összesen 30 PPM-es a füsttartalma, egy valóban „tökös”, bevállalós tőzeges blend. Az amerikai tölgyfahordós érlelés szintén rengeteget dob az aromakarakterén.

Egyszerre érezhető benne a párlat édessége és fenolossága, ami egy nem mindennapi kombináció. Egyszerre finom és embert próbálóan acélos – miként maga a skót Highland sziklás felvidéke. Mindezt egy csomó vanília tompítja az ízben, megkavarva az összképletet némi jódossággal, a gyömbér energikus erejével, ami felébreszti az ember érzékszerveit. A Smokestack alkotói valami leleményesen találták meg a tökéletes arany középutat a citrom és a méz között, a főszereplő mégis végig a tőzeges erővel száguldó vonat, ahogyan ez a palack címkéjén is látjuk.

 

Mulder és Scully földönkívüli Outerspace Alien Vodkája

Az igazság odaát van: Fox Mulder ügynök elhagyatott, folyósóvégi irodájában! Ide száműzte az FBI a folyamatosan természetfeletti jelenségekre és lényekre vadászó paranormális kutató ügynököt, aki megoldatlan ügyeket eszik reggelire. Nem véletlenül lett a kedvenc mondása a „ne bízz senkiben!” Mulder remek profilkészítő és hisz a paranormális jelenségekben, a kormánynak azonban egyre kényelmetlenebbé válik, hogy sokat tud az összeesküvéseikről, a földönkívüliekről. Ezért mellé rendelik Dr. Dana Scullyt, hogy tudományos szempontból kezdje vizsgálni Mulder ügyeit, és akadályozza a munkáját. Az idők során azonban a páros összecsiszolódik, és közelebb kerülnek egymáshoz: Mulder nagyobb teret ad a tudományos magyarázatnak, míg Scully is hinni kezd az ufókban, a megmagyarázhatatlan természetfeletti jelenségekben, amihez már kevés a logika fegyverzete. Így küzdenek az idegenek inváziója ellen, miközben olyan rémekkel veszik fel a harcot, mint a Gumiember, a Cigarettás Ember, a szuperkatonákkal, földönkívüli alakváltó fejvadásszal, vagy egy földönkívüli vírussal.

Ha az ufók már a spájzban vannak és küszöbön áll az idegen megszállás, akkor bizony csak Mulder és Scully segíthetnek! Persze vannak olyan kis szürke idegenek, akiknek az FBI ügynökei sem tudnának ellenállni! Főleg, ha egy meteoriton átszűrt, kristálytiszta párlatról beszélünk, ufót ábrázoló palackban! Ezek az izgalmas tulajdonságok jellemzik az Outerspace Alien Vodkát, az űrutazós idegen italok koronázatlan királyát.

A tiszta, teljesen áttetsző színben játszó Outerspace Alien Vodka kristálytisztaságának kiindulópontja egy 4 milliárd éves meteorit: ezen szűrik át a párlatot, hogy tényleg makulátlan, éterien tiszta zamatok kerülhessenek a palackba. Már az illatolás során játszani kezdenek az emberrel a friss és üde citrusok, csipetnyi főtt kukoricával. Kóstolásakor tovább erősödik a szájban az édes citrusosság jelenléte, egy kis kukoricával és édes tejebrizzsel egybeszőve. Komplex és ínycsiklandozó aromák egyesülnek ebben a frenetikus földöntúli italban. Ha az idegenek ennyire finomak, akkor nem is rettegni kell tőlük, csak széles mosollyal inni a vagány vodkájukat!

És akkor az embert már az X-akták szuperkatonái vagy mutáns idegenjei sem állíthatják meg.

 

Monk Old Monk Supreme XX Rumja

Monkot a nézők és a kritikusok egyaránt imádták, nem véletlenül futott nyolc évadon át a tévében.

A nyomozókat általában maximálisan összeszedett személyiségnek gondolnánk. Adrian Monk a nagy kivétel, ugyanis rögeszmés-kényszeres betegségtől – mai kifejezéssel élve: OCD-től – szenvedő különc nyomozó, aki bizarr furcsaságai mellett egy briliáns nyomozó. Vagyis Monk figyelmét és gondolkodását olyannyira a fogságukban tartják a részletek, hogy ezzel tud megoldani bűncselekményeket, de a nagy odafigyelés közben szétzilálja az életét. Monk többször visszatérő mondata jól jellemzi briliáns agyműködését: ez egyszerre „áldás és átok”. Ez a gondolat remekül összefoglalja Monk belső küzdelmét, amit napi szinten a betegségével vív, ami számos vicces pillanattal pezsdíti fel a nyomozásait.

Monk alakítója nem vette tréfára az OCD betegséget. Felkeresett egy rutinos pszichoterapeutát, aki kifejezetten a rögeszmés-kényszeres betegségekre szakosodott, hogy mindent megtudjon Monk karakteréről, és hitelesen alakíthassa a karaktert.

Monk mindenben a tökéletességet, a maximális rendezettséget keresi mindenben. Kész szerencse, hogy létezik egy remekbeszabott rum, az Old Monk Supreme XX Rum, amiben meg is találná ezt a harmóniát, az aromák végtelenségig precíz illeszkedését! Az 5 hosszú esztendőig tartó gondos érlelés remekül összesimítja az aromákat, egy ragyogó mogyoróbarna rumot teremtve, ami selymesen érzéki vaníliás ízével, köpcös szerzetes alakú palackkal csábítja a rumrajongókat. A 42.8%-os alkoholtartalom az átlagtól kicsit magasabb, ám még ereje mellett is egyike a világ legjobb rumjainak az Old Monk Supreme XX Rum.

Az indiai eredetű nedű egy sallangmentes finomságú dark rum, már mélybarna színe is kóstolásra hívogatja az embert. És Monk sem tudna ellenállni egy Old Monk Supreme XX Rumnak, miután sikeresen megoldott egy csavarosnak ígérkező bűnügyet! A cukornádmelasz és a tölgyfahordós érlelés kimaxolja a párlatban rejlő lehetőségeket. Már illatolásakor érezhetőek a nemes fás árnyalatok, az édeskés melaszos aromák jelenléte is hírt ad magáról. Kóstolásakor egy kiegyensúlyozott ízvilággal találkoztunk az Old Monk Supreme XX Rumban, fűszeres ecsetvonásokkal és rengeteg vaníliával.

Akkor is érdemes megkóstolni, ha nem vagyunk rendmániások, mert ebben a rumban megnyilvánul egyfajta tökéletesség!

 

Jack Reacher Buffalo Trace Bourbon Whiskeyje

A hatalmas termetű, penge észjárású férfiú a könyvek világából lépett át a sorozatok világába. Közel 30 könyvben derített fényt a bűncselekményekre a robosztus alkatú vagány fickó, aki folyamatosan Amerika messzi területein utazik és vándorol, miközben leszámol a rosszfiúkkal. Reacher a vikingekből, a rómaiakból és a polinézekből merít ihletet, mivel ők is szüntelenül vándoroltak, hogy új élményeket és ismereteket szerezzenek. Másrészt Jack Reacher úgy véli: genetikailag ő is hajlamos a nomád életvitelre, hiszen képtelen egyetlen helyen megtelepedni. Sodródásával kiiktatja a monotómia minden formáját, és kalandjai során bejárja Amerika kis- és nagyvárosait.

Ráadásul alig visz magával valamit a vándorlásaira. Kezdetben a volt katonai rendész csak egy összehajtható fogkefével utazott, azonban 9/11 után már egy személyi igazolvánnyal bővítette készletét. Kicsit hobószerű alak is lehetne, mint az 1980-as évek legmenőbb akcióhőse, a vietnámi veterán John Rambo. Azonban Reacher egy valóságos óriás, így nagyobb feltűnést kelt, mint egy átlagember. Másrészt Jack különc karakter: többször is kijelenti, hogy ő sohasem mos. Amikor a ruhái piszkosak, egyszerűen a kukába dobja őket, és újat vesz helyettük. Valószínűleg katonai múltja idején sosem volt ideje mosni, és civil életében is folytatta ezt a gyakorlatot.

Reacher alapvetően egy katona. Harcos. A történeteiből kiderül, hogy mesterlövészekkel vetekedően jól lő távolról, de szereti a közelharcot is. Másrészt Reachernek fotografikus memóriája van, ami a zene iránti tiszteletében mutatkozik meg. Az egyik történetben, a Gone Tomorrowban kiderül, hogy több blues kislemezt is megjegyzett a maga teljességében, és semmilyen elektronikus eszközre nincs szüksége a lejátszásukhoz. Érdekes csavar, hogy Reacher sosem jár edzőterembe, izmait és alkatát genetikai adottságnak tudja be.

A filmben 37 évesen bukkan fel, és ez az őt alakító Alan Ritchson valódi életkora is. Reacher nem egy romantikus típus: megesik, hogy összejön egy-egy nővel akciói során, azonban nem kötődik hozzájuk elválaszthatatlanul.

Nagy test, nagy élvezet – idézhetnénk a klasszikus magyar slágert Reacher kapcsán. Mi tagadás, rá is igaz ez a tétel, és csak egy nagyívű, mondhatni epikus ital lenne tökéletes a hatalmas nyomozónak és kalandornak! Ha Reacher egy ital lenne, akkor minden bizonnyal Buffalo Trace Bourbon Whiskyként születne újjá, hiszen végtelenül dinamikus, valósággal kicsattan az energiától, és katonai előélete miatt némi keserűség is vegyül a lelkébe, akárcsak egy valamirevaló és ütős zamatába. Szóval a legtökéletesebb választás számára egy hamisítatlanul amerikai és lendületes Buffalo Trace Bourbon Whisky lenne. Már a színe is szemkápráztatóan aranysárga, ami jelzés a csúcsminőségre.

Mert Reacher tényleg olyan, mint a vadnyugati hangulatot megidéző ital címkéjén látható állat, a bölény, amely fújtatva, megállíthatatlanul robogott Amerika ősi területein. Sokszor még a legelszántabb cowboyok sem bírtak vele.

A Buffalo Trace Bourbon Whiskey kóstolása szerencsére nem olyan, mint egy pofon valamelyik nehézfiútól: a komplex fűszeresség mellett vaníliás örvénylést, vad amerikai életérzést érezhetünk benne, ami szintén csak úgy árad Reacher vándorlós-igazságosztós történeteiből, aki széltében-hosszában bejárja Amerikát.  A Bourbon zamata kukoricából, rozsból és árpamalátából építkezik, és feltárja azt a történelmi hangulatot, amikor a régi Amerikát meghódító telepesek a felfedezés vágyától érkeztek az Új Világba, ahol minden erdőben indiánokkal kellett szembenézniük.

Fűszeresen édes illatában megállíthatatlan bölényként – afféle Reacherként – robban elő a zamatok közül a krémes karamella. Másrészt a rumos, fűszerek, a gabonás édesség kellemes fuvallatokkal simogatja az ember orrát, amitől még egy vad bölény is megszelídülne.

Íze valóságos vadnyugati fiesta lesz annak, aki szereti a változatosságot egy stílusos Bourbonben: egyszerre érvényesül benne a barnacukor, az érleléshez használt tölgy előkelő édessége. Az ínyencek még a cukorba mártott alma megkapó báját is felismerhetik benne. Közben kirajzolódik a szájban a puding gyengédsége az amerikaiak vasárnapi asztalán, egy kis olajosság, a csokoládéba mártott mazsola érzékisége a pörkölt fa. A lecsengésben egymással verseng az elismerésünkért a frenetikus fahéj és a tejkaramella édessége.

 

Megjött a kedve ahhoz, hogy kinyomozza, milyen különleges italok rejtőznek az iDrinks üzleteiben? Ehhez nincs szükség Sherlock Holmes jellegzetes kalapjára, nagyítóra, és még be sem kell lopóznia semmilyen homályos területre, ahogyan azt Mulder és Scully tették földönkívüliekre vadászva. Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, ahol jobbnál jobb nedűkkel várjuk, és kollégáink segítenek a minőségi italok utáni nyomozásban, megtalálják az ízléséhez – esetleg egy szülinapi bulihoz, családi rendezvényhez – legjobban illő italt, legyen szó pezsgőről, ginből, whiskyről, vodkáról, rumról és más különleges italokról. Nálunk Columbo módjára mindig lehet még egy kérdés, mert szeretjük megtalálni azokat az extra finom italokat, amelyek bearanyozzák a vásárlók napjait!