6 ital, aminek ott lenne a helye Napóleon asztalán
2023 végén Ridley Scott Napóleonról szóló filmje volt az egyik legnagyobb dobás a mozikban. A film sokat mesél a korzikai stratéga Joséphine császárnővel való kapcsolatáról, a számtalan hódító csatáról, ám kevés szó esik arról, mennyire szerette Napóleon a burgundi bort és a pezsgőket (különösen a Moët & Chandont). Ezt az űrt szeretnénk betölteni pár itallal, aminek stílusos zamata miatt ott lett volna a helye Napóleon asztalán!
Legyen szó burgundi hordóban érlelt whiskyről, a győzelem buborékjaival pezsgő Moët -Chandon champagne-okról, a Castarede Napoleon Armagnacról, vagy a Mandarine Napoleon likőrről!
Napóleon imádott enni és inni
A francia hódítás emblematikus alakja, Napóleon Bonaparte szerette minőségi kortyokkal fogadni vendégeit. És nagy szerelme, Joséphine de Beauharnais pincéje is pompás italokat rejtett (nagyjából 13 000 palackkal, rengeteg édes borral Andalúziától Portugáliáig, Madeira-szigetéig és még a Kanári-szigetekről is érkeztek hozzá palackok). Napóleon kedvese, Joséphine rajongott a kreol különlegességnek számító rumokért, különösen puncsként szerette. Akkoriban a 18. század divatjának hódolva a rumot citrommal, fahéjjal, teával és cukorral keverték, mert a rum és a puncsostál a teáskészlet részének számított Joséphine-nál! A császárné egyébként nem számított a maga korában nagyivónak, lefekvés előtt rendszerint mégis megivott egy pohár rumos puncsot. Különösen azért, mert a maga korában az orvosok ennek az italnak tulajdonították a nyugodt alvás titkát.
Napóleonnak megvoltak a maga szokásai. Ragaszkodott a kedvenc burgundi borához, a Chambertinhez, ahogyan erről Constant, Napóleon inasa is írt. Annyira szerette a burgundi borokat, hogy még az egyiptomi hadjáratra is magával vitte őket. És amikor karrierje végén Szent Ilona szigetére száműzték, Napóleon még oda is burgundit vitt magával.
Másrészt minden idők legismertebb Bonapartéja valósággal imádta a pezsgőt.
„Nem tudok pezsgő nélkül élni. Győzelem esetén megérdemlem, vereség esetén meg szükségem van rá” – vallott a pezsgő iránti szenvedélyéről Napóleon, aki a régi források szerint kapcsolatba került a Moët családdal, és rendelt is tőlük pezsgőt diadalai ünneplésére. Pár hónappal az austerlitzi csata előtt, 1805 szeptember elején a császár parancsot küldött Strasbourgba, hogy pezsgővel ünnepelhesse győzelmét. Jean-Rémy Moët ekkoriban Épernay polgármestere volt: nem találkozott I. Napóleon császárral, aki a bársonyos buborékok miatt érkezett a városába.
A győzelem íze: Moët & Chandon Imperial Brut Magnum Bright Night Luminous Edition Champagne
Igazi maximalistaként Napóleon nagyon szeretett győzni – már csak azért is, mert a diadal örömén túlmenően ilyenkor mindig koccinthatott egy csodás champagne-nal, amit nem sajnált magától a kalandvágyó korzikai harcos.
Ha hihetünk a történelmi forrásoknak, az ifjú Bonaparte egy katonai iskolában ismerkedett meg Jean-Remy Moëttal, 1782-ben. Jean volt a Moët üzletet megalapító Claude Moët unokája. A fiatalember épp a pezsgő megrendeléseket vette fel, és Napóleon füleinek valóságos zene volt a champagne kifejezés. A két ifjú között hamar barátság szövődött, amely hosszú évek alatt is megmaradt, így a könnyed, buborékos ital beírta magát a történelembe, és Napóleon asztalának állandó vendége lett.
Napóleon barátsága a Moët családdal még a császár vereségei idején is erős maradt. Akkor is, amikor Napóleon száműzetése után az oroszok elfoglalták a Champagne-régiót, és jóformán valamennyi champagne-pincét kifosztottak. A Moët pincéjéből ekkoriban összesen 600.000 palackot vittek el a helyszínen táborozó orosz katonák. Moët azonban egy régi mondásban hitt: „Azok a katonák, akik ma tönkretesznek engem, holnap szerencsét hoznak nekem”. És milyen igaza volt: nemcsak Napóleon rendelt rengeteget a Moët pezsgőiből, hanem hamarosan olyan hírhedt ellenfelei is, mint Wellington herceg és III. Frigyes Vilmos, a porosz uralkodó.
A brand híres italát, a Moët Imperialt a császárról nevezték el, és azóta is nagy mennyiségben gyártják. A Moët & Chandon Imperial Brut Champagne a királyok és a császároki itala immár több mint 250 éve, amiről a Méthode Classique/Champenloise eljárás gondoskodik. Stílusos eleganciával örvénylik zamatában a Chardonnay, a Pinot Noir és a Pinot Meunier, ékes bizonyságát adva a Champagne régió szenzációs szőlőzamatának. A champagne ízében az alma, a körte és a barack „szentháromsága” kaparintja meg a főszerepet, ezt árnyalja a frissítő citrusosság hömpölygése, enyhe savassággal.
A Moët & Chandon Imperial Brut Magnum Bright Night Luminous Edition Champagne a pezsgő luxuskiadása, ami egy LED világítással még sajátos ragyogó fényt is ad a pezsgőnek, hogy ünnepivé tegye minden kortyát. Kevés jobb választás létezik ennél, ha emelni szeretnénk egy családi vagy baráti rendezvény fényét.
A száraz pezsgő méltó emléket állít a franciák legendás császárának, és tökéletesen illik a tengeri ételekhez, a halakhoz, a fehérhúsú gyümölcsökhöz vagy a szusihoz.
Vaníliás, virágos elegancia a Castarede Napoleon Armagnacban
Az armagnac a francia borpárlatok öreganyja, sokak szerint a legrégebben gyártott nedű ebben a kategóriában. Jóval Napóleon előtt, már a középkorban híres volt gyógyító erejéről, már a 14. században is feljegyzések születtek róla. Készítésének metódusa kísértetiesen emlékeztet a konyakéhoz, hiszen ez is a fehérbor lepárlásával és érlelésével készül. Az armagnacot mindig Armagnacais nevű speciális lepárlókészülékekben desztillálják, méghozzá a konyakra jellemző kétszeres lepárlással. A párlat ezt követően 400 literes francia tölgyfahordóba kerül, a Napóleon változat összesen 12 hosszú esztendőre, hogy kellőképpen kibontakozzanak benne a selymes és érett ízek. Színe telt és sötét, tartalmas aromákkal játszik. Bővelkedik édes és virágos ízekben, vaníliában és aszalt gyümölcsös jegyízetekben, szóval az elegancia mellett a sokrétűségben rejlik a varázsa.
Zamatában a minőség pedig olyan magasra ível, mint az Eiffel-torony csúcsa.
A Castarede Napoleon Armagnac komplex aromakarakterrel hódítja meg az ízlelőbimbókat. Olyan sokszínű, mint Lipcsében a „népek csatája”, amikor Napóleon egyik legnagyobb ütközetében egyszerre ragadtak fegyvert a franciák, az osztrákok, oroszok, porosz és svéd katonák (ráadásul magyarok is voltak a harcosok között Napóleonnal szemben).
A mahagóni árnyalatban pompázó ital már messziről előkelőséget sugároz. Szinte biztatja, buzdítja az embert, hogy mielőbb kinyissa a palackot! Amint megszabadítjuk a pezsgőt a dugótól, máris érezhető a krémes, lágy illatok burjánzása, a diós mézes édesség, a fűszeresség, az aszalt szilva és a mazsola jelenléte.
Ahol összeér a rum és a konyak aromatobzódása: az Abuelo XV Napoleon Cognac Cask Finish Rum
„A lehetetlen nem szerepel a szótáramban!” – hangoztatta Napóleon, mikor nagyon reménytelen helyzetekbe került. És nagyjából ez a vezérelve a Napóleont idéző rumnak. Konyakos hordóban érlelték, így egyesíti magában a rumok karibi temperamentumát és a francia konyakos árnyalatok előkelő báját. A párlat akkora ellentéteket kever egymással, mint a Waterloo-i csatában egymással szembenálló Napóleon és Wellington herceg!
Abuelo XV Napoleon Cognac Cask Finish Rum egy frenetikus crossover párlat, valahol a rumos melaszosság és a konyak határvidékén. Joséphine egészen biztosan odáig lett volna ezért az italért, hiszen lelkesedett az ütős rumokért, és bizonyára Napóleon hiúságának is hízelgett volna, hogy róla nevezték el ezt az ütős finomságot. A párlat minden ízében grandiózus és francia, így nem is véletlen, hogy Bonaparte jut róla az ember eszébe, miközben szétáradnak a szájban a konyakos és rumos ízek, amiket egy idő után már nem is lehet elválasztani egymástól.
A cukornádmelasz már eleve egy ínycsiklandozó kiindulópont, a 15 évig tartó solera eljárással egyetemben, amihez az ex-Cognac hordós befejezés biztosítja az aromatikus hátteret. Az italban táncot jár a tölgyfa fás nemessége és gyümölcsössége, a szőlős illatok meghatározó jellegével együtt. Egyszerre érvényesülnek benne az édes aszalt gyümölcsök és a kakaó, egy kis fűszeres, vaníliás és a karamellás hömpölygéssel a szájban. Közben a konyak jegyit is élvezhetjük a rum színfala mögött, így egy ital áráért valójában kettő kapunk. Az ellenállás haszontalan: az Abuelo finomsága Napóleonként hódítja meg az ízlelőbimbókat!
Jeges gyümölcsvarázs: Moët & Chandon Ice Imperial Champagne
Megtörni a jeget mindig nehéz feladat! Tudta ezt Napóleon, amikor a borogyinói áttörés során hadaival megindult Moszkva felé, hogy legyőzze az ifjú Sándor cárt, aki átengedte az angolokat a kereskedelmi flottán, azaz árulást követett el a francia uralkodó ellen. Azonban a jég nemcsak az ellenségünk, hanem a barátunk is lehet, ha megízleljük a Moët & Chandon Ice Imperial Champagne-t, egy kis jéggel, és még több trópusi gyümölcsösséggel!
A gyártó elkészítette a maga a Moët & Chandon Ice Imperial Champagne-át, amely egy különleges kiadásban hosszú időre bérelt helyet követelhetne magának Bonaparte asztalán.
Ott kering benne a trópusi gyümölcsök édessége, a nektarin és a málna egysége. Közben kóstolót kapunk a karamellás édességből a champagne-ban, egyediségét pedig a grapefruitos, gyömbéres jegyzetek adják.
Már a szervírozás is fejedelmi! Az a lényege, hogy a csúcsminőségű champagne-t öntsük egy klasszikus cabernet pohárba, aztán tegyünk a pohárba 3 jégkockát. Az ízek finomhangolása érdekében adjunk hozzá grapefruit héjat, egy szelet vérpezsdítő gyömbért, epret vagy málnát, kardamom magot vagy mentalevelet. A végeredmény egy szemet és ízlelőbimbókat egyaránt elvarázsoló champagne, amivel még Napóleon is széles mosollyal koccintana!
A hódítás mandarin mámora: a Mandarine Napoleon Likőr
Napóleon elhíresült mondása szerint „mindenki a tarsolyában hordja a marsallbotját” (vagyis mindenki előtt nyitva áll az érvényesülés lehetősége). Kár, hogy a nagy taktikus nem kóstolhatta meg a róla elnevezett Mandarine Napoleon nevű édes likőrt, mert akkor minden bizonnyal ezt is a tarsolyában tartotta volna, hogy magával vigye a nagy ütközetekre, például Austerlitzbe vagy a borogyinói csatába.
A párlat borostyánarany színben ragyog, akárcsak a Nap tette a piramisok csatájában, amikor Napóleon összecsapott az oszmán mameluk hadakkal a sivatagban 1798 júliusában.
A franciák legnagyobb hadvezére Korzikán született, és az ő tiszteletére ez a konyakos likőr is a korzikai narancsot választotta kiindulópont gyanánt. Az italt egyébként Napóleon fizikusa, Antoine-Francois de Fourcroy csiszolta egészen a tökéletességig. Összegyűjtötte Korzika mellett Andalúzia, Szicília narancs és mandarinjait, majd a gyümölcsök héját alkoholba áztatta, hogy az illóolajok finomságot kölcsönözzenek a szesznek. Aztán a folyadékot 3 évig tartó érlelést követően 21 növénnyel és fűszerrel teszik még változatosabbá, és 6 évig érlelt konyakkal keverik a bársonyos balansz elmélyítéséért.
A végeredmény magáért beszél: a mandarinos-narancsos finomság meghódította a világot, akárcsak a maga korában névadója, Napóleon.
Tullibardine 228 Burgundy Finish Whisky: a burgundy boros zamatok hatványra emelése egy fejedelmi whiskyben
„A körülményeket én alakítom!” – így vélekedett Napóleon, aki nem szerette alávetni magát a véletlen szeszélyének. És hasonló elvet vallanak a nagy whiskymesterek, akik bátran használnak friss utakat, új érlelőhordókat, hogy korábban sosem érzett ízeket munkáljanak ki az élet vizének aromakarakterében.
Egy whisky zamatának különösen jót tesz, ha egy finom boroshordóban öntik. Ez történt a Tullibardin 228 Burgundy Finish Whiskyvel is, amelynek zamata Napóleon kedvenc borában, a burgundi boroshordóban kel új életre.
Miért szerette Napóleon annyira a vörös burgundi bort? Mert mielőtt tüzértiszt lett volna, a régi időkben mindenki azt a bort itta, ahonnan származott, ha az ember nem volt dúsgazdag. A korzikai bor abban az időben meglehetősen durva, rusztikus vörösbornak számított, amit mézzel és vízzel szelídítettek meg. Rendszerint kecskesülttel fogyasztották. Napóleon pedig világéletében egy tipikus katona volt, és sok mindent megivott a nagy küldetések, csaták előtt. Piemont borait, a Barolót és a Barbarescót is megízlelte, mégis a burgundi volt a nagy kedvence, amelynek tölgyfahordójában érlelődött a Tullibardine whiskyje.
Miért szerepel a 228-as száma Tullibardon whiskyje előtt? Azért, mert 228 literes Chateau de Chassagne-Montrachet-i vörösboros hordóban fejezte be érlelését, hogy eleget tegyen a minőségre vágyók minden igényének. A burgundy vörösboros hordó rubin árnyalatúra színezi a whiskyt, miközben aromájának átadja a hordó vaníliás, lágy csokis elemeit, pár nyári gyümölccsel együtt.
A skótok igencsak értenek a krémes karakter kibontakoztatásához, amelybe zsigeri zsenialitással kódolták bele a boros gyümölcsösséget, a méz zamatát és a vaníliát. Az élénkségről a fűszeres áramlás gondoskodik, miközben a párlatnak van egy diós aromapillére.
A Highland-i single malt olyan eleganciával olvasztja eggyé a burgundi boros és whiskys ízeket, hogy az tényleg élményszámba megy. Egészen biztosak vagyunk benne, hogy ha Napóleon élne, ezt a palackot is magával vinné Szent Ilona és Elba szigetére!
Nemcsak Napóleon hódította meg a világot, hanem számos whisky, gin, rum és cognac is. Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és kollégáink segítenek megtalálni azokat a fenséges italokat, amelyek a Föld mind a négy sarkában a prémium italkedvelők kedvencei, és Ön is elbűvölheti vele minőségi kortyokat kedvelő barátait!