Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Miért szeretik egyre többen az olasz párlatokat? - Aromatikus kalandok az olasz grappák, ginek és limoncellók világában

Miért szeretik egyre többen az olasz párlatokat? - Aromatikus kalandok az olasz grappák, ginek és limoncellók világában

Napjainkban egyre többen keresnek a boltokban olasz gineket, és ezek nyomdokán haladva olasz párlatokat. Mert kevés olyan élmény várhat az emberre, mint amikor egy olasz korty elviszi az embert egy Szicília melletti szigetre vagy a toszkán vidékre. A pizza és a grappa földjén manapság egyre több kézműves és különleges ital kerül a poharakba, amiért érdemes megismerni az ország italkultúráját.

Lássuk, miért imádják annyira az olasz desztillátumokat!

 

Mennyei „natív” növényi komponensek tartalmaznak

Olaszország mediterrán éghajlata összecseng a ginekben rejlő természetes ízekkel, és még némi extra élményt is tartogat az ínyenceknek. Tipikus példát kínál erre a Malfy Gin, az Amalfi partjáról származó természetes citrusfélékkel. Ezt a tábort erősíti a citrom, a rózsaszín grapefruit és a vérnarancs. A csizma alakú ország különleges adottságokkal rendelkezik a gin készítéséhez, mivel számos mágikus komponens terem a kertjeiben és a mezőgazdaságáról híres régióiban. A mediterrán éghajlat mesés hatással van a citrusfélékre, és részben ez áll a ginek iránti újkeletű érdeklődés felébresztésének.

Szintén érdekes csavar, hogy a világ borókatermelésének tekintélyes részét Toszkána és Umbria adja. Innen származik a fenyőfás zamatokat villantó növény. Rengeteg ginlepárló nyílegyenesen Toszkanából vásárolja a borókabogyókat, mert a szakmabeliek hallgatólagos megegyezése szerint ez a legjobb boróka széles e világon.

 

Történelmi desztillációs hagyománnyal rendelkező italkultúráról van szó

A  lepárlás (kezdetleges formában) a korai források szerint 1100 körül vette kezdetét olasz földön.

Már ekkor medicinális célra készítettek párlatokat, bár a gin közvetlen előfutárát jelentő kezdetleges borókapárlat vélhetően 1500-ban készült első ízben. Ehhez kiváló táptalajt adott az olasz boróka frenetikus finomsága! Nem véletlen, hogy számos nagyvállalat innen szerzi be a borókát a ginek készítéséhez, és ez már így megy évszázadok óta, hiszen príma gyümölcsök születnek a csizma alakú országban. Emellett olyan növényeket is gyakran keresnek ezen a vidéken, mint a fűszerek és a mediterrán citrusfélék..Aztán ott van még a kihagyhatatlan toszkán boróka!

Akkoriban a lepárlás még nem fókuszált annyira a borókára, mint manapság, tehát nem készült a mai ginnel megegyező értékű desztillátum. Azóta viszont fordult a kocka, és frappáns olasz ginek sokasága árasztotta el a piacot, a rajongók legnagyobb örömére!

 

Inspirál a terroir

Kérdés, mennyire kaphatnak az olasz párlatok olyan sajátos helyi ízeket, amiket a régióra jellemző zamatokból merítenek. Az olasz tengerpart például remek inspirációs forrást jelent manapság számos lepárló számára, és sokan tengervízzel színesítik az italaikat.

A terroir párlatokban való kifejeződése az olaszok esetében azért érdekes gondolat, mert ezzel esélyt kínálnak az italkultúrával még csak ismerkedők számára, hogy megízleljék egy gin vagy más párlat alapzamata mellett az adott terület földjét, a tenger árnyalatait, a hegyek vagy vulkánok italokra történő aromatikus hatását, a talajok aromaadó tevékenységét. A borhoz hasonlóan a talaj és a közvetlen környezet esszenciális szerepű lehet egy ital zamatának formálódása szempontjából. 

A terroir feltárásának zarándokútját járja a 400 Conigli Ginek és a Ginato Ginek: az olasz aromavilág zamataival teszik újszerűvé a jól megszokott ginrepectúrákat!

 

Ginato és 400 Congli: új utakon a gines zamatok

Az olasz ginek egyik csúcsteljesítményét képezi a nyulak dinamikájától inspirált 400 Conigli Gin. A grandiózus gin egyik ismérve, hogy képes a kellemes alapzatát kinyitni egy másik aromatika felé, és a két irány kreatív szimbiózisban tud együttműködni, életre keltve egy korábban sosem ízlelt párlatot.Erről szól a 400 Conigli Volume 1 Coffee Gin! Készítői kávéval adnak friss lendületet a Conigli Ginnek. Az új változatban a szenvedélyes olasz karakter nyit új irányt az angol ihletésű alapváltozathoz képest. Már az illatában megnyilvánul a minden érzékszervünket felébresztő kávé élénkítő aromája, a gines áramlatokkal összefonódva. Ízében szétválaszthatatlanul egyesül a boróka és az etióp kávé, lecsengése pedig egyszerre kávés és borókás.

Hasonlóan innovatív utakon „kalózkodik” a 400 Conigli Volume 2 Rosemary Gin. A brand ezúttal a rozmaringgal hangolja újra a gin jól megszokott aromakereteit, és ehhez két különböző fajtát képviselő rozmaringot is bevet!

Készítésekor a szárított rozmaringról az összes apró levelet leszedik, és alkoholba áztatják őket 48 órán keresztül. Aztán 20 napig macerálják a folyadékot, hogy kibontakozzanak a ginzamatok.

A rozmaring mediterrán atmoszférát kölcsönöz a ginnek, és minden zamatba beleviszi a nyár izzását! Egy édes klasszikussal van dolgunk, amely még felemelőbb élményt nyújt, ha a pohár szélét egy ragyogó rozmaringgal díszítjük!

A ginkészítés olasz mesterei ezúttal lecsaptak a kardamomra, és megalkották a 400 Conigli Volume 3 Cardamom Gint. Lekerekített és lágy zamata a boróka és a kardamom mennyei egységéről szól, kellemes fűszeres sodrással.

A Ginato az a másik nagy brand, amit érdemes megemlíteni az újhullámos ginzuhatagok kapcsán. Egész Olaszországot végigtúrázták, hogy megtalálják az ízlésükhöz leginkább passzoló gines komponenseket. Vérpezsdítő italaik megmutatják a csizma alakú nemzet botanikai kincsestárát, a lédús gyümölcsökben rejlő elbűvölő erőt. Minden Ginato italban előtérbe kerül a dél-olasz klementin, a pink grapefruit, a grántalma, a citrom és a vérnarancs. Lepárlójuk Ravennában található, Emilia Romagna tartományban, a tengerparti városok, a történelmi települések, az olasz ital- és gasztronómia metszéspontjában. Valamennyi Ginato palackban benne van az olasz föld lényegi esszenciája. A klasszikus szőlőfajták is, legyen szó Nebbiolóról, Barberáról, Sangiovéséről vagy Pinot Grigióról! A toszkán borok egyik éljátékosa, a Sangiovese szőlő hatja át minden ízében a Ginato Pompelo Rosa Gint, ugyanakkor ott cirkulál bene a pink grapefruit és a bársonyos boróka. Ebben a párlatban minden zamat alfája és omegája a napérlelte szicíliai grapefruit, a bogyós gyümölcsök mennyei összesimulása, a Sangiovese szőlő szenvedélyessége.

 

Citromos kísértés: a Ciemme Limoncello és a Pallini Limoncello

A dél-olaszországi Sorrentói-félszigeten és Amalfi partvidékén imádják a citromot! Így nem is meglepő, hogy a régió legfinomabb gyümölcse inspirálta miden idők legismertebb citromlikőrét. A limoncello az olaszok második legnépszerűbb nedűje a Campari után. A régi hagyományok szerint alaposan lehűtve szervírozzák a vacsora utáni digestivóként. A limoncello lelke mindig a citrom héja. A limoncello zamatának titka a sorrentói vagy Sfusato citromhéj, amit mag nélkül szeszbe áztatnak. A kapott citromos sárga folyadékot ezután egyszerű sziruppal keverik össze. A cukor és a víz harmonikus aránya hatással lesz az éteri tisztaságra, a viszkozitásra és bizony az aromatikára is.

Senki sem tudja pontosan, ki készítette az első limoncellót, csak legendák keringenek arról, hogy valahol Szicília partjain született az első „prototípus” valamikor 100 évvel ezelőtt, vagy esetleg az Amalfi-partokon, ahol több falu és sziget is verseng a származási hely címéért. Sok a kétely a limoncello létrejötte kapcsán, az viszont vitán felüli, hogy a Ciemme és a Pallini kiugróan szuper italokat alkottak ebben a kategóriában, amiket mindenképpen érdemes megkóstolni, ha rajongunk az olasz kuriózumokért.

A Ciemme Limoncello della Tradizionénak a nevéből kifolyólag is mindene a hagyomány! A limoncello nagymesterei már 1948 óta rendületlenül készítik a jobbnál jobb párlataikat, a Ciemme Liquri régóta lefektetett alapszabályait követve. Ráadásul a limoncellójuk maga a palackba zárt filozófia az élet lényegéről, hiszen a limoncellójuk is ilyen: egyszer édes, máskor meg keserű, és a két minőség kalandos váltakozása kölcsönöz izzást az életünknek. A Ciemme Limoncello az olasz ízek legjavát képviseli, köszönhetően a szeszben macerált sorrentói citromhéjak zamatával. Ha szeretnénk hazavinni a folyékony mediterrán élményt, akkor nincs mese, érdemes beszerezni a Ciemmét, hogy megízleljük az olasz citrom tökéletességszámba menő frissességét! Proseccóval vagy tonikkal keverve szintén felemelő élményt nyújt, mediterrán végjátéka elvisz minket az olasz citromtermő ligetek szépséges vidékére.

Hasonlóan kimagasló minőséget képvisel a Pallini Limoncello! Itt is egy ősi, pontosabban 140 évnél is több éves hagyományról beszélünk. Palliniék famíliája ugyanis már 1875 óta készíti liomoncellóit, kifejezetten az Amalfi-parti Sfusato citromból. Benne van a citromos habcsók mámora, ugyanakkor a gyógynövények gazdagsága is megnyilvánul benne, eukaliptuszos élénkséggel és fenyővel.

 

A mandulás ízek jutalomjátéka: a Ciemme Amaretto

Édes, mandulás, és bővelkedik likőrös hullámzásban: ez az amaretto! A műfaj egyik gyöngyszeme a Ciemme Amaretto. A brand ügyes kézzel nyúlt a mandulalikőr műfajához. Egyrészt önmagában is felemelő élménnyel gazdagít minket, azonban fagylaltok, koktélok komponenseként szintén emlékezetes. A selymes kakaós árnyalatok eggyé válnak az amarettóval, így kóstolásakor egy igazi „dolce vitában” részesülünk!

 

A csillagánizs ízrobbanása: a Ciemme Sambuca

A sambuca a „sambucus” szóból származik: ez latinul bodzát jelent. Kezdetben egy bodzalikőr nevét használták, amelyet 1850 körül hozott létre Luigi Manzi.

A sambuca egy lendületes olasz likőr, főszerepben a csillagánizzsal és a zöld ánizs illóolajaival. Szóval a samuca sava-borsa az édesgyökér, ez stílusában és zamatában összetéveszthetetlenné teszi a párlatot. Sokszor „con la mosca”, azaz „légy módra” tálalják a poharakban, vidám kávébabbal a pohárban. A leggyakrabban három kávébabot tesznek a pohárba, hogy megmutassák az egészség, boldogság és jólét hármasságát.  Vagy esetenként hét babbal, hogy számmisztikailag ezzel utalást tegyenek a hét dombra épült városra, Rómára, a  „la citta eternára” (vagyis az örök városra).

Az olaszok egyik nagy kedvencének számító sambucát igen gyakran vízbe keverik, és néha egy kicsit a kávéba csempésznek, amit Cafe Correttónak neveznek. Mert igaz ami igaz, a sambuca parádésan harmonizál a tejtermékekkel. A sambuca élénk ánizsos íze egyébként remekül ellensúlyozza az édes gyümölcsöket a koktélokban. Mások friss ananász darabokat is tesznek az ilyen italkölteményekbe, hogy egy újabb élményszinttel pörgessék a csúcsra az aromákat. Markáns és finom ízei miatt a sambucát főzéshez is használják, de kis mennyiségben, mert rendkívül erős íze van. Általában desszertekhez és a tenger gyümölcsei ételekhez kínálják a sambucát az olasz éttermekben.

A Ciemme Sambuca otthonosan mozog a csillagánizs aromatikus tűzijátékában, és mesteri sambucát alkotott. Az olasz italkultúra folyékony állócsillaga számos csillagánizsból teremti meg a maga karakterét, és teli van életörömmel!

 

A zsálya és citrom likőrös találkozás: a Salvia & Limone Likőr

Az olaszok szeretnek lendületet adni a forró délutánoknak! Erre keresve sem találhatnák jobb lélekpezsdítőt a zsályánál és a citromnál, ez a Salvia & Limone Likőr kvintesszenciája. A citrom energikussága alaposan felrázza az embert, míg a zsálya új energiákkal árasztja el valamennyi sejtünket. A Carlo Alberto 1837-től kezdve csúcsminőségű italokat készít Olaszországban. A család egyik korai képviselője, a maiak ükapja ekkor készítette el rejtelmes alkimista formuláját!

A Salva & Limone Likőr egy édes és illatos, egzotikusan citrusos finomság, amelyet minden ízében átsző a zsályás és gyógynövényes ízhullámok sokasága. A Salva & Limone nem újkeletű recept – egy klasszikus ötlet mai újragondolása! 1837-ben bukkant fel a régi feljegyzésekben a titkos recept, és e kézműves likőr a 21. században is képes újat mondani a likőrök műfajában!

A zsálya a középkorban szimbolikus jelentéssel bírt. Akkoriban a bölcsesség növényének gondolták, és a vajákosok szerint a zsálya majszolása tisztábbá teszi a gondolkodásunkat, illetve hosszabbra nyújtja az életünket. A citrom erre még rásimít egy extra üdeséget, és ezt a likőrt az emésztést elősegítő tulajdonoságai miatt is érdemes bepróbálni. Illatában és ízében kéz a kézben jár a frenetikus zsálya és a vérpezsdítően egzotikus citrom finomsága, felidézve az olasz tengerpartok napsütéses vidámságát.

 

Az olaszok nemzeti itala, a grappa

A grappa illatában a törkölypárlat szőlős finomsága simogatja az orrunkat. Az olaszok ráébredtek, hogy a szőlő préselése után a borkészítés során rengeteg héj, mag és törköly marad, ami alkalmas arra, hogy egy zseniális olasz párlatot desztilláljanak belőlük. A grappa esszenciája viszont mindenképp a törköly az erjesztés és a lepárlás tekintetében, és mindennek hozzáadott víz nélkül kell megtörténnie. A grappa alkoholtartalma egyébként meglehetősen nagy tartományban, 37.5% és 60% között játszik.

Az első nagy olasz grappa nem más volt, mint a középkori aqua vitae, vagyis az élet gyógyhatású vize! Azonban egész sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az észak-olaszok ténylegesen használni kezdjék rá a grappa kifejezést. A „grappolo” „szőlőfürtöt” jelen, vagy „törkölyt”.

A grappához használt pohár az esetek többségében roppant kicsi, mert intenzitása miatt kis mennyiséget ajánlott inni belőle, ha az ember nem akar másnap macskajajt.

A törkölyből komponált olasz ízek jutalomjátéka a Nonino Grappa. Számtalan leágazással és egyedi változattal, mert a Nonino igyekszik a lehető legtöbbet kihozni a grappából!

Új zamatokat fedezhetünk fel a nagy grappa íztérképen, ha megkóstolunk egy új fúziót: egyszerre vörös és fehér törkölyből desztillálunk italt! Erre vállalkozott a Nonino 41 Grappa. A szigorúan ellenőrzött fermentáció és az artisan batch distillation csodát művelt a párlattal. Mi tagadás, Benito Nonino stream stilljében rendhagyó párlat látott napvilágot, amely 5-12 hónapig mélyítette el zamatát a rozsdamentes acéltartályokban. Egyszerre siklik végig a nyelvünkön a ropogós alma, az olajos fűszeresség. Az érett szőlő árnyalata mellett ízelítőt kapunk az aromatikus gyógynövényekből, fináléja pedig a fűszeresség és a szőlő szenzációs összhangjával írja be magát az ízmemóriánkba.

Egy grappa nem lehet átlagos, ha Limousin és Nevers hordóban bontakoznak ki az aromái. Erre a legfinomabb bizonyíték a Nonino 41 Barrique Grappa, amely felszabadítja a párlatban az édesen csábító zamatokat. Az érlelés parfümös árnyalatokat csempész a párlatba, de felsejlenek benne a szárított gyümölcsök, a csoki és a méz. Alapvetése az édes tónus, végjátékában pedig a gyümölcsös édesség ragadja magához a stafétát az ízek sokaságából.

Milyen a muskotályból készített grappa? A Nonino Moscato Grappa kóstolásakor kiderül, milyen selymes és érzéki ízekkel formálja aromakarakterét a párlat! Kirajzolódik az orrunkban a rózsa romantikus hullámzása, a kakukkfű mindent elárasztó és felülíró elevensége, a vanília temperamentumos, hívogató édes örvényeivel együtt. A muskotály zamata miatt ez a grappa istenien illik a krémes süteményekhez, a fagylaltokhoz és a fenséges gyümölcsöstálakhoz.

A Nonino Riserva 5 Years Antica Cuvée Grappa elegánsan játszik az 5 évig érlelt párlatokkal! Ezeket blendeli, és a végső aromatikus finomhangolás Limousin, Nevers és Grésigne barrique és ex-sherry hordóban valósul meg. Nemcsak a szőlőfajták sokasága nyilvánul meg az aromában, hanem egy kis black cherry és szilva is. A grappás aromák mellett a mandula enyhe keserűségéből és a vanília édességéből is kóstolót kapunk e desztillátumban.

A Nonino Merlot Grappa a Merlot szőlő törkölyéből facsar fenséges grappát! Készítői sokáig, 6 hónapig érlelik, hogy minél jobban kibontakoztassák a Merlot szőlő törkölyének esszenciáját. A grappa lágy, lekerekített aromazuhataga fenséges. Olyan üdén áramlik a szájban, mint a frissen préselt szőlő mustja, megspékelve mindezt egy kis hedonista cherryvel és a rózsaszirom könnyed eleganciájával.

A Nonino Sauvignon Blanc Grappa gondon válogatott szőlőből alkotja meg isteni aromatikáját. A Sauvignon Blanc szőlőt vákuumban erjesztették, méghozzá rozsdamentes acéltartályokban. Ez a grandiózus grappa különösen jól illik a halételekhez, leginkább a szushihoz. Ebben a pompás italban egyesül a lédús szőlő finomsága, a vanília édessége, a bodza dinamizmusával miközben az egzotikus gyümölcsök is ott hömpölyögnek a nyelvünkön.

A Nonino Chardonnay Barrique Grappa 12 hónapos barrique hordós érleléssel bontja ki ízeit, utána azonnal desztillálják. A párlatban megmutatkozik a dió ropogóssága, a péksütemények orrunkat csiklandozó frissessége. Olyan benyomást ébreszt az emberben, mintha egy mandulás kiflit majszolnánk, fahéjjal és szerecsendióval bőven megszórva. Közben érezhetjük a mandulás, csokis és mézes komponensek sokaságát, a sült almával és a fahéj fűszerességével együtt…mintha csak a tábortűz mellett ülnénk!

Mi történik, ha egy csodás grappában találkozik Friuli-Venezia Giulia régió fehér és vörös szőlőtörkölyének zamata? A Nonino Ruta Grappa egy lágyszárú bársonyosságára, a ruta fűre alapoz, ez teszi unikálissá a párlatot. A ruta nagyban elősegíti az emésztési folyamatokat, és érdekesen színesíti a Nonino grappa zamatát. A füves ízek és a törkölyszőlő zamatok fúziója frenetikus élményt ígér. A ruta fű gyógyító erejű hullámzása mozgalmas csavarokkal árnyalja a Nonino alapgrappáját, megbolondítva fűszerességgel és szőlőtörköllyel.

 

Fedezze fel az olasz italkultúra ikonikus világát az iDrinks üzleteiben! Kérje kollégáink segítségét, ha szenvedélyes, féktelen zamatokkal hömpölygő italokra vágyik, és megtalálják az ízléséhez legjobban illő párlatot!