Kik laknának a belfasti whiskey hotelben? - 1.rész: Norman Bates Makers Markjától Gustave H. Mizunara hordós Chivas Whiskyjéig
Nemsokára megnyílik Belfastban a világ első whiskey hotele!
Írásunk apropóját egy 2024 júliusi hír adja, miszerint ír földön, az élet vizének egyik őshazájában hamarosan megnyitják a világ első whiskey hotelét! Az édes gyümölcsösséggel hömpölygő italok szállodájában mindenki örömmel foglalna egy szobát, és nagy valószínűséggel lelkesen kóstolná meg a whiskykínálatot.
Eljátszottunk a gondolattal: vajon milyen híres hotellakók bukkannának fel egy ilyen ritkaságszámba menő hotelben? Mi történne, ha a hotel falai között feltűnne a rémületes hegyi hotelt őrző Ragyogás Jack Torrance-e, a Psycho Norma Bates-e, vagy a Grand Hotel Budapest minden hájjal megkent portása, Gustave H? Nem is beszélve a John Wickben lévő Continental Hotel elegáns conciergéről, vagy a Hotel Transylvania, a szörnyek hotelének vezetőjéről – Draculáról!
Nyilván az sem mellékes kérdés, hogy milyen kivételesen jó párlatokat kóstolnának meg az iDrinks whiskykínálatából, a világ mind a négy sarkából!
2025-ben indul az ír Whiskey Hotel
Adrian McLaughlin szállodatulajdonos és a Limavady alapítója, Darryl McNally egyesítették erőiket, hogy létrehozzanak egy whiskey témájú szállodát a kalandos szépségű Észak-Írországban. Az észak-ír Antrim megyében, Carnlough-ban található Londonderry Arms Hotel alakul rövidesen whiskyszállodává a szakemberek értő kezei között. Az 1848-ban épült történelmi hotel egykor Winston Churchill tulajdona volt, McLaughlin és McNally pedig 2024-ben vásárolták meg a szállodát az O’Neill családtól.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy beindíthatjuk Írország első whiskey szállodáját. Létrehozunk benne egy kiskereskedelmi Whisky Chambert, amiben legalább 400 whiskysüveget tartunk majd készleten”– beszélt nagyívű terveiről McNailly.
A hotel pubja whiskykóstolók széles választékát kínálja majd az eddig nagyjából 30%-ban az Amerikai Egyesült Államokból és Kanadából érkező vendégkörnek. Az a tervük, hogy kimagaslóan jó whiskey-élményeket kínáljanak a vendégeknek, rengeteg whisky és ételpárosítási esttel, mesterlepárlók meghívásával, és egy nagy rendezvénnyel, a Carnlough Whiskey Fesztivállal.
Mint minden valamirevaló ír pubban, hétvégén a hotelben is hagyományos ír zenét játszanak majd. Miközben olyan klasszikus ír ételeket szolgálnak majd fel, mint az Irish Stew, a helyi lazac és az érlelt steak.
Jelenleg kiszolgáló személyzetet toboroznak a szállodába, amely az épület felújítása után 2025-ben nyitja majd meg kapuit a vendégek előtt.
Most pedig lássuk, milyen híres lakókat tudnánk elképzelni egy ilyen hotelben, a legjobb whiskykkel a kezükben!
A Psycho Norman Bates-ének Makers Mark 46 Kentucky Bourbon Whiskyje
Minden idők egyik leghátborzongatóbb klasszikusában, Alfred Hitchcock 1960-as filmjében, a Psychóban Marion, a csinos fiatal titkárnő (Janet Leight) pénzt sikkaszt egy ügyfelétől, majd lelép a tetemes summával, mert kiábrándult az életből és a szeretőjétől. Menekülése közben igyekszik „lelépni a térképről”, és az elhagyatott Bates Motelben húzza meg magát, ahol szerinte a madár sem jár. Vesztére a félszeg moteltulajdononos, Norman Bates (Anthony Perkins) sokkal veszélyesebb figura annál, mit eleinte gondolja.
Marion hallja, amint Norman az anyjával vitatkozik, mert az idős nő féltékenyen rikácsol, amiért fia egy ilyen csinos lánnyal akar vacsorázni. Idővel kiderül, hogy Norman anyja már rég halott, és az őrült fiatalember az anyjának öltözve követ el rémületes gyilkosságokat a hotelben, amikor betéved egy csinos nő…A személyiségén teljesen uralkodó anyja olyannyira terrorizálta Normant, hogy később személyiségének szerves részévé vált, és mindig akcióba lendült tudat alatt a rikácsolása, amikor a férfi kezdte volna magát jól érezni egy hölgy társaságában. A félelemkeltés mesterének alkotása minden idők egyik legjobb thrillere, egy pszichológiai hátterű gyilkossal.
A Bates Motelbe kerülő vendégek élete nem csak játék és mese! Főleg abban az esetben, ha feltűnően szemrevalóak, mint Marion, akire Norman egyből kiveti a hálóját, anyja nem kis rosszallására. Érezhető, hogy valami baljóslatú fog történni az épületben, némi vérengzéssel tarkítva. A hotel elmebeteg tulajdonosának csak egy olyan italt tudnánk elképzelni a kezében, amit sajátos designja révén, a fény furcsa játéka folytán vöröses palackja alapján akár véresnek is gondolhatnánk…Mert a Makers Mark az USA egyik legrégibb, családi tulajdonban lévő lepárlója, egy jellegzetes vörös viasszal lezárt palackkal, ami egyből felkelti az ember figyelmét az italboltokban.
Nagyon ízléses, gyönyörű és ötletes a Makers Mark 46 Kentucky Bourbon Whisky palackja. Egy félhomályos helyiségben akár úgy is láthatnánk, mintha vérrel lenne bevonva.
A Makers Mark 46 Kentucky Bourbon Whisky egy történelmi zamatokat felvonultató nedű! Olyan jeles személyiségek kedvelték a Makers Mark zamatát, mint George Washington, a tudós Teller Ede, vagy a háborús katonából lett kíméletlen vadnyugati rabló, Jesse James! A Makers Mark gyártója óriási figyelmet fordít a kézműves készítési módra – a fergeteges ízek mellett a vörös viaszos kiszerelést is ennek a nagy műgondnak köszönhetjük.
A Makers Mark 46 egy klasszikus Kentucky Bourbon, valamennyi kortyából kirajzolódik az égetett francia tölgyfa elegáns bája. A hordós érlelésből fakadó édes, karamellás és vaníliás ízekkel együtt, amiért olyan sokan imádják az amerikai Bourbont! Az ízek kiforrottsága persze nem a véletlen műve, hanem az amerikai whiskeymesterek átgondolt érlelési stratégiájának a következménye. Szándékosan a téli hónapokban érlelik ezt a fenséges párlatot, mert a lassabb folyamatok kifinomultabb eredményt hoznak, ezért annyira nemes és exkluzív a Makers Mark 46 Kentucky Bourbon Whisky zamata.
Illatában a telt Bourbonos aromák adják az ívet, rengeteg vaníliás és égetett karamellás fuvallattal, a fás-tölgyes jegyzetek bűbájos tömegével. Kóstolásakor még jobban fejest ugorhatunk a Bourbon-ös ízek tengerébe, és magával sodorják az embert a komplex változatosság hullámai. Mindent átszőnek a vagány vaníliás és karamellás ízek, rengeteg tölgyességgel és fűszerességgel. Az aranysárga Bourbon önmagában és koktélok aromatikus karmestereként is maradandó élményt nyújt, legyünk bármilyen hotelben vagy bulin!
A Makers Mark 46 Kentucky Bourbon Whisky egy igényes amerikai párlat, ott a helye minden igényes whiskeyfogyasztó polcán. Másrészt egy egészen acélos tételről beszélünk a maga nemében, hiszen a 47%-os alkoholtartalomban megnyilvánul az amerikai whiskey történelmi ereje, a Bourbon bombasztikus vadsága, ami Norman Bates személyiségéből is megmutat valamit.
A Hotel Transylvania Draculájának éjsötét Shanky’s Whip likőre
A szörnyeknek is kell egy menő szórakozóhely – például egy rémségekkel teli hotel! Erre az alapélményre épült a Hotel Transylvania, az utóbbi évek egyik legjobb animációs vígjátéka.
Dracula 1885-ben létrehozott egy hangulatos üdülőt egy elhagyatott területen, és azóta ő vezeti az intézményt. A szörnyek szándékosan egy olyan helyet kerestek, ahol nem kell tartaniuk az emberi halandók beavatkozásától, ezért jött annyira kapóra a dermesztő légkörű Hotel Transylvania. Kiderül, hogy Draculának van egy tizenéves lánya, Mavis, akit túlozottan véd, és ezzel pont az ellenkező hatást éri el: a gróf tini lánya beleszeret egy halandó srácba.
Miközben olyan szörnyek hozzák a családjukat nyaralni a Hotel Transylvaniába, mint Frankenstein teremtménye, aki nejével, Eunice-szel érkezik a hotelbe, vagy Wayne és Wanda, a vérfarkasok. És ha ez nem lenne elég, felbukkan Murray, a múmia, Griffin, a láthatatlan ember és Nagyláb is, hogy teljes legyen a káosz a szörnyek kedvenc lazítóhelyén. Elég gusztustalan ötlet lenne Draculának vért kínálni megfelelő ital gyanánt, ám vannak ennél finomabb – és legfőképpen „emberbarátabb” – megoldások a tarsolyunkban!
Érdekes ital lenne számára a Shankys’s Whip Black Irish Whiskey Likőr, a legendás lóversenyző ostora, amit szerencsére nem a lovak erőteljes „ösztönzésére használnak, hanem arra, hogy betekintést nyerhessen az ember az ír whiskeylikőrök fergetegesen édes zamatbirodalmába! Shanky egy elég öntörvényű, ám annál sikeresebb figurája volt a régi idők nagy lóversenyeinek a Smaragdszigeten. Az írt férfiú egy alkalommal annyira csúcsra járatta a dorbézolást, hogy eltiltották kedvenc sportjától, a lóversenytől. Nem szállhatott lóhátra, ezért a maga furmányos módján más úton tért vissza a versenypályára, és egy gyorsan futó nagymadár, egy strucc hátára pattant! Ez a hírhedt esemény jelenik meg a Shansky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr palackján, a benne rejlő whiskeylikőr pedig egy olyan éjsötét nedű, ami színe miatt felkeltené Dracula kíváncsiságát, a benne örvénylő édes whiskeyköltemény pedig kóstolásra csábítja az embert – és bizony a halhatatlan szörnyecskéket is.
De vajon miért annyira ellenállhatatlan a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr? Mert éjsötét, tartalmas, és felvonultatja az ír ízek ezerarcúságát! Közben képes megteremteni a tökéletes keresztmetszetet az ír whiskey és a fekete krémes likőr kategóriája között, a lehető legtöbbet kihozva a zöld sziget két nagy italkategóriájából! Nincs mese: ez egy karamellás-vajas csoda, a lágyabb likőrösebb rajongók ízlésére hangolva.
Már az illat elcsavarja az ember fejét és orrát: bővelkedik kényeztető tejkaramellás varázslatban, lágy vajban és olyan fűszeres fortissimókban, amelyek már az első pillanatokban felébresztik az érzékszerveket.
A Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr kóstolásakor a vaníliás karamella és az ír whiskey összefonódása ringatja az embert, mindent áthat a kellemes fűszeresség és az ír likőrös édesség.
Ettől még Dracula is megjavulna, és a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr könnyen a ház italává léphetne elő a Transylvania Hotelben a szörnyek bárjában.
Charon, a John Wick recepciósának Bulleit 95 Rye Whiskeyje
A kimért fekete concierge a bérgyilkosok gyűjtőhelyül szolgáló Continental Hotel portáspultjánál áll a vendégek rendelkezésére – akik nem ritkán azért jönnek, hogy kinyírják egymást, bár az a szigorú szabály, hogy a hotel falai között elvileg nem árthatnak egymásnak. Egy John Wick filmben azonban mindenre fel kell készülni, így a Continental falai között nem ritkák az összetűzések és a kőkemény leszámolások, a portás nem kis szomorúságára.
Ennek ellenére Charon (a nemrég elhunyt Lance Reddick mesteri alakításában) igen jó viszonyt ápol John Wickkel (Keanu Reeves), és kimondva-kimondatlanul tisztelik egymás profizmusát. Például Wick kutyájára is szívesen vigyázott, amikor szükség volt erre valamilyen bevetés miatt. Ő a kapuőr a Continentalban, aki igyekszik távoltartani a hoteltől a külvilág zaját, és a bérgyilkosságokkal járó problémákat – kisebb-nagyobb sikerrel.
Ráadásul Charon mindig őszinte: elmondta John Wicknek, hogy a mosoda nem olyan jó, és kárpótlásképpen hozott neki egy kis Bourbont. Charon mindig hidegvérű és összeszedett: akkor is kitart Wick mellett, amikor a világ összes kegyetlen bérgyilkosa le akarja vadászni.
Charon nem véletlenül kínálgatja minden idők egyik legismertebb filmes bérgyilkosát Bourbonnel, mert tudja, mi a jó! Élünk a gyanúperrel, hogy ő maga sem veti meg a pikáns, vad Amerikát idéző klasszikus vonalvezetésű italokat, így leginkább a Bulleit 95 Rye Whiskey passzolna a bárszekrényére, mert a rozsos íznek van egy kemény, karcosabb beütése. Ugyanakkor a Bulleit Rye alapvetése olyan simulékony és kellemes, akárcsak a Continental Hotel portásának modora és megjelenése, a férfi és a párlat karkatere között bőven akadnak hasonlóságok.
Mit jelent a Bulleit 95 név? Azt, hogy 95%-ban rozsból és 5%-ban malátával kevert árpából készült, ebből fakad összetett és vadnyugatos zamata, telis-tele ropogós rozsos komponensekkel. Szóval rozsosság tekintetében ez a párlat annyira intenzív, mint egy erőtől csaknem szétrobbanó bölény a régi vadnyugaton! A szakma rendre elismerésekben füröszti a Bulleit rozsos kifejeződését, és ez a minőségi nedű nemcsak a Continental conciergének bárpultján mutatna fényűzően, hanem minden menő whiskeygyűjteményben ott a helye, érdemes vele megkínálni a műfajért rajongó barátainkat és családtagjainkat.
A kimagaslóan nagy rozstartalom mindig is a Tom Bulleit nevével fémjelzett Bourbonök kihagyhatatlan eleme volt, és ez most sem történt másként. A Bulleit 95 Rye 2011-ben került a boltok polcaira, és az 5 hosszú esztendőn át tartó érlelési idő is gondoskodik arról, hogy egy kiteljesült ízekben bővelkedő párlat szülessen a szép ívelésű palackban.
Illatában kéz a kézben jár a cseresznye és a vanília illata, mintha mindig is egyek lettek volna. A további illatolás során egyre erőteljesebben siklik az orrjáratokba a rozs és a dohány levelei, megspékelve az élmény sokrétűségét némi citrommal és grapefruittal. És ha mindez nem lenne elég, egy ecsetvonásnyi málnás édességet is érezhetnek benne a minőségre fogékony rajongók.
A párlat kóstolása extrém izgalmakat ígér rozsos fűszerességgel és pikáns amerikai ízekkel, ahogyan ezt már a Bulleit legjobb italainál megszokhattuk. Ezúttal a barack és a cseresznye is belopakodik a finom ízek rengetegébe, és egy kis narancsos fűszeresség tarkítja a nagy összképet, hogy valóban egy emlékezetes Bourbon szülessen a Four Roses Distilleryben. Lecsengése elegáns, bársonyos és sokszínű, egy kis vérpezsdítő fahéjjal és a fehérbors aromájával.
Gustave H. Chivas Regal Mizunara Limited Edition Whiskyje
A Ralph Fiennes által játszott karakter a legendás Grand Hotel Budapest sármőr concierge. Előszeretettel csavarja az ujja köré a hotel idősebb hölgyvendégeit, akik gálánsan támogatják. Wes Anderson filmje kiváló arányérzékkel ötvözi a fergeteges humort és a háborús idők okozta drámaiságot. Gustave H. jó modorú szakember, aki egy csomó dolgozó munkáját felügyeli a hotelben. Ő gondoskodik arról, hogy mindenki otthonosan és a lehető legnagyobb kényelemben érezhesse magát vendégként az intézményben. Ahogy Gustave H. mondaná: „Már előre látni kell a vendég igényeit, mielőtt úgy érezné, hogy szüksége lesz bármire!”
Gustave H. kifinomultságát jól jellemzi, hogy a kurtizánok mellett módfelett érdekli még a költészet, az etikett és a Mendl péksütemények. Modorosságából rengeteg poén születik a filmben, ahogyan abból is, hogy mindig olyan ízes körmondatokban beszél, mintha egy szónoki versenyen lenne – mondjuk az ókori Athénban! Egy színes, álomszerű és vicces filmet láthatunk, amit végig átsző Gustave H. szellemessége, amikor szembeszáll a náci tisztekkel és a kor sötétségével, Wes Anderson rendező jellegzetes stílusában.
Egy ilyen nemes és ínyenc figurához csak egy kiforrott, kivételes whisky illene, egyenesen a Felkelő Nap Országából: a Chivas Regal Mizunara Limited Edition Whisky. Mert a Mizunara hordó felbecsülhetetlen értéket képvisel a japán whiskyiparban! A Felkelő Nap Országában árveréseket tartanak a legértékesebb Mizunara whiskyérlelőhordókra, akkora becsben tartják az átaluk a párlatoknak adott fenséges ízeket, mivel ínycsiklandozó keleti fűszerességgel gazdagítja az italokat.
Ráadásul a Chivas és a japán kultúra kapcsolata komoly történelmi múlttal rendelkezik. A japán whiskyk megjelenésük óta skót minták alapján készülnek, és az érleléshez előszertetettel vetik be az ősjóhonos japán fákból készített hordókat. Colin Scott, a Chivas master blendere egy japán kiruccanás alatt arra a döntésre jutott, hogy a Chivasnak ideje előrukkolnia egy Mizunara hordós változattal. A megvalósítás érdekében kiszemelte a legszebb malátákat és a gabonawhiskyket minimum 12 esztendősen, és szerzett egy mesteri Mizunara hordót az érleléshez. Így született a Chivas Regal Mizunara Limited Edition Whisky, egy selymesen örvénylő párlat, ami keleti édességet kapott a Mizunarától.
A limitált kiadású Chivas Regal Mizunara Limited Edition Whisky krémes és gyümölcsös illatokkal táncol az orrba. Az igazi whisky-geekek érezhetik gomolygásában a fehér őszibarackot, a tejszínes karamellával bevont körtét és a vaníliát is, finom mogyorós jegyzetekkel.
Ízében a mézes körte viszi a prímet, teli áfonyával. Közben végigsiklik a nyelven az édes narancs, egy csipetnyi édesgyökér, a süteményes fűszerek valóságos fortissimójával, némi ánizzsal együtt. A háttérben a jellegzetes Mizunara tölgy ízei is fejedelmi nyomot hagynak az ember ízlelőbimbóiban.
Cikkünk folytatásából kiderül, mit inna a Ragyogás című horror megvadult írója a világtól elzárt hegyi hotelben, és milyen ital illene a Négy szoba liftes fiújához!