bár
Az ember gyermekkorában zsaru, tűzoltó vagy szuperhős szeretne lenni, felnőtt fejjel meg bártender, amint rákap a finomabbnál finomabb koktélok ízére. Azt nem ígérjük, hogy hipp-hopp menni fognak a Koktél című filmben látott akrobatikus trükkök a bárpult mögött, ám ezzel a 7 koktélrecepttel könnyen egy vagányabb buli koktélkirályává válhatunk. Csak egy kis lelemény, gyümölcsös hozzávalók és pár üveg Brockmans gin kell hozzá!
Közkívánatra, és valójában a fenyegetésektől félve, megalkodtuk a Pasion Blue Chardonnay felhasználásával a – szerintünk – legjobb kevert italt.
Egy jó Gin, Pasion Blue és pár összetevő megfelelő arányú hozzáadásával, egy remek, friss és mámorító Long Drinket kapunk.
Az 1920-as évek amerikájában már ismert dolog volt a vodka és a paradicsomlé keverése.
Másnaposságra, vagy egy egészséges, vidító italnak, étkezések előtt/után/helyett is remek társa volt a bárpultnál egyedül üldögélőknek.
Egy innovatív fiatal bártender, szerette volna megfűszerezni egy kicsit az életét, és egyben az italát…Nagyjából, ilyen egyszerűnek tűnik a feltalálása a koktélnak!
Ha egy komplexitásban lenyűgöző koktélra vágyunk, akkor a Bloody Mary az igazi! Ez napjaink egyik legösszetettebb zamattal hódító itala, amelyben az édes, sós és keserű zamatok egyaránt megtalálhatóak. Fernand Petiot agyából pattant ki a vodkából és paradicsomléből komponált koktél káprázatos ötlete, melyet 1921-ben készített el a párizsi New York Bárban. A Bloody Mary koktélnak történelmi gyökerei is vannak: több forrás szerint a katolikus I. (Véres) Mária angol királynőre utal, aki brutális eszközökkel kaparintotta meg a hatalmat a protestáns nemesekkel teli Angliában.
A Bloody Mary-hez remek választás a kivételes letisztult Finlandia vagy az Absolut vodka, de az örök orosz kedvenc Russian Standard és a Stolichnaya Elit Vodka is nagyszerűen kiemeli benne az ízeket. A keserű összetevőhöz az Angostura Originalt vagy a The Bitter Truth Celery Bitterst ajánljuk.
Egy 1942-ben feltalált ital, egy Hawaii bár alkotója által, de igazán a nagyközönséghez 1950 után ért el. Theodore Andreson, aki megalkotta ezt az italt, az alapanyagok mellett a megfelelő keverési arányon át, a legfontosabbnak, a megfelelő hőmérsékletett és készítési metódust tartotta.
Egyes források szerint a Rusty Nail koktél valamikor az 1960-as évek elején született a manhattani 21 Clubban. A Rusty Nail név Gina MacKinnontól, a Drambuie Liqueur Company elnökasszonyától származik. Ebből következően az ital alapja az óarany színben tündöklő, édesen fűszeres Drambuie Whisky likőr, amely egy finom scotch társaságában nyújt felejthetetlen kortyokat.
A skót whiskyk közül remek Rusty Nail koktél készíthető az Ardbeg 10 Years Whiskyből, a Singleton 12 Years Whiskyből, vagy az Aberlour 12 Years Double Cask Matured Whiskyből. A Rusty Nail még izgalmasabbá tehető a Glenfiddich 12 Years Whiskyvel, az Ardmore Legacy Whiskyvel vagy az Auchentoshan Springwood Whiskyvel. (És érdekes aromaárnyalatokat ízlelhetünk meg, ha a Tomintoul Tlath Whiskyvel vagy az Aberlour A’bunadh Whiskyvel készítünk Rusty Nail koktélt).
Képzeljünk el egy 19. századvégi amerikai golf klubbot, ahol is a minél nagyobb burzsoázia a nívó, és a levegőben érződnek a drága pezsgők és párlatok illata. Ahol is a férfiak szmokingban vannak, a nők (ha beengedték őket) drága, párizsi flancolós ruhákban beszélgetnek egymással, a férjeik gyárának bevételeiről…
Nem csoda, hogy ilyen környezetben született meg, ez az ital amely megmutatja nekünk a fenségét!
A koktél nélkülözhetetlen összetevője az Old Tom Gin, a száraz vermouth, a maraschino likőr, az abszint és egy kis bitteres komponens. Az Old Tomhoz a Haymans Old Tom’s Gint, a Hernö Old Tom Bio Gint vagy a Tanqueray Old Tom Gint ajánljuk, míg a száraz vermouth esetében a Noilly Prat Vermut, a Martini Extra Dry, illetve a Garrone Extra Dry a legjobb választás. A gin és a vermuth fenséges zamatát új árnyalattal gazdagítja a maraschino cseresznyelikőr, például a friss dalmát cseresznyéből készülő Bols Maraschino (Cseresznye) likőr, azonban legalább ilyen remek lehet a Tuxedóhoz a Luxardo Maraschino Originale. Abszint tekintetében a Czech Fairy Abszint vagy a Pernod Ricard Abszint teszi felejthetetlenné a Tuxedo koktélt, az ital keserű aromáinak finomhangolásához pedig a The Bitter Truth Grapefruit Bitters-t vagy a The Bitter Truth Old Time Aromatic Bitters-t ajánljuk.
Egy 2011-es „felfedezése” a már említett és méltán híres Simon Difford-nak, a Difford's Guide atyjának. A koktél neve viszonylag beszélő, ugyanis hangzása a jól ismert ciderére hasonlít de természetesen sokkal komplexebb, és valójában az egyik alapanyaga is az. A rendkívüli tehetséggel összeválogatott alapanyagok, a calvados, a száraz cider és egy pár csepp igazán kiváló, karakteres whisky.
Ezek bizony garantálják a nem átlagos, sőt, kiváló koktélt. Próbálják csak ki!
A koktél neve úgy hangzik, mintha a Shrek filmekből ismert "Jótündér Keresztanya" varázsszerei között olvasnánk az egyik barna, kicsit már porlepte üvegcse címkéjéről. De ez csak egy név, ne tévesszen meg minket, mert ez a koktél inkább egy gyümölcsös, mentás, frissítően almás csoda, mintsem egy „Özvegy Csókja”. George J. Kapeller 1895-ben kiadott könyvében olvashatunk róla először. Azóta persze átesett néhány variáción, de a Calvados, mint alap nem változott és nem is kell neki. Ez az ital bizony almaborosan mámorító.
Nyugodtan készüljünk fel rá, hogy egy igazán varázslatos utazásra indulunk ezzel a koktéllal, édes és buja és felkavaró. Akárcsak egy özvegy csókja...