Top szamurájkarakterek, illő japán whiskyvel - 1. rész: A szamurájok életétől a Versus zombiszamurájokig
A szamurájok a Felkelő Nap Országának szuperharcosai voltak, akik valóságos legendákká magasztosultak a japánok szemében az évszázadok során, közben a nyugati kultúrára is nagy hatást tettek. A zen filozófiáját követő harcosok a 12. században emelkedtek hatalmuk csúcsára, amikor szolgálni kezdték a sógunátust, a szigetország első nagy katonai vezetését. Egészen addig a csúcson voltak, amíg az 1868-as Meidzsi-restauráció nem törölte a feudális rendszert. A szamurájok híresen voltak nemes harcmódjukról, éles elméjükről, fegyelmezettségükről és bátorságukról. Kőkemény, szigorú törvények szerint élték mindennapjaikat, és hasonlóan komoly szabályok vonatkoznak a japán whiskykészítőmesterek tevékenységére.
A japán whisky olyan akkurátus pontossággal követte a skót whiskymesterek pallérozott tudását, ahogyan a szamurájok a bushido szabályrendszerét!
Ismerjük meg a szamurájok életét és azt is, milyen japán whisky illene a legnagyobb szamurájok kezébe a katana mellett. Lássunk pár párlatot, amelyek felébresztik az ember lelkében szunnyadó szamurájt!
Hogyan éltek az ősi szamurájok?
Életük során mindenben követték a nemességet, és ez a nevükben is tükröződött, hiszen a szamuráj szó a japán „saburau” kifejezésből származik: „azok, akik a nemesség szolgálatában állnak”. Emellett bushinak is nevezték őket utalván arra, hogy a bushido életre vonatkozó szabályrendszerét követték.
A szamurájok elsősorba a kódex szerint éltek. Mindenben a bushido (vagyis „a harcos útjának”) intelmeit követték a hétköznapokban. Kicsit olyan volt ez, mint a lovagiasság szabályai, csak sokkal mélyebben beleásták magukat a keleti filozófiába, az emberi létezés alapkérdéseibe. A szamurájok bushido-kódexének egyik első kérdése a „jó halálra való felkészülés” volt. A fő erényeikkel együtt: ezek közé tartozott egy szamuráj életében az igazságosság, a hősi bátorság, a jóindulat, a tisztelet, az őszinteség, a becsület, a kötelesség és a hűség, rengeteg önuralommal vegyítve.
A bushidónak voltak brutálisabb részei is. Ha egy szamuráj kudarcot vallott és fogságba esett, akkor igen gyakran szepukkut követett el, rituális öngyilkosság által végzett magával. Akkor is ez történt, amikor legyőzték.
Már ebből a pár sorból is szemléletesen kirajzolódik, milyen éberen kellett figyelnie a japán kardforgatóknak az erényességükre! Ebben a régi világba kaphatunk aromatikus bevezetést az egyik legparádésabb japán párlattal, a Fujimi 7 Virtue of Samurai Japanese Whiskyvel, aminek van egy bushidót feltáró oldala is.
A szamurájoknak megvolt az élet minden szegmensét átható útjuk a külső és belső harmónia eléréséhez, ezt nevezték teaszertartásnak. A szamurájok, vagyis a bushi-k életük valamennyi vonatkozásában a harmónia útját igyekeztek követni. Közben igyekeztek kiművelni, a lehető legmagasabb szintre emelni az erényeiket, a jellemük erkölcsiségét. Ez testesíti meg a Fujimi 7 Virtue of Samurai Japanese Whisky, amely a szamurájok hét nagy erényét állítja a figyelem középpontjába. A Fujimi The 7 Virtue of Samurai címkéjén egy lehengerlő középkori szamurájdíszben tündöklő bushi-t láthatunk, mintha napjainkban is a japán középkorban járnánk. Végre egy nemes ital, amelynek minden kortya felér egy sajátos időutazással a harcosok világába! A párlat nevét adó Fujimi szamuráj szinten csodás „karriert” futott be: ha hinni lehet az ősi legendáknak, hősi csatában esett el, egy nemes ellenség győzte le, ezáltal sikerült beírnia magát a halhatatlanságba. Ha elbukott volna, akkor ellenfele győzelme után a szamurájok erkölcsi felfogását követve rituális szepukkuval, azaz kizsigereléssel kellett volna végeznie magával, ami valljuk be, nem túl kecsegtető végjáték az ember számára.
Nevéből adódóan a Fujimi 7 Virtue of Samurai Japanese Whisky párlatban ott kavarog minden erény, ami egy szamurájt előkelővé varázsolhat, és nemes kortyai által egy kicsit mi is a bushi-k bőrében érezhetjük magunkat. Ezt a folyékony halhatatlanságot eredetileg skót földön desztillálták, majd a japán gyártó belecsempészte a párlat „szamurájos” japán aromakarakterét. Matsui Shuzo alaposan felpörgette a párlatot: a 40%-os alkoholtartalommal hömpölygő ízek amerikai tölgyfahordóban teljesednek ki maguk teljességében. Ezáltal érezhetünk benne a meleg fűszerességet és egy kis füstös fenolosságot is, amelyek betekintést kínálnak a szamurájok lelkében izzó harci tűz kohójába.
A Fujimi 7 Virtue of Samurai Japanese Whisky illata légiesen könnyű és stílusos, akárcsak egy minden ellenségét legyőző szamuráj mozdulatai. A citrusos aroma teljesen átszövi a Fujimit, ezen tör át az árpamaláta kellemes gomolygása az orrban.
Íze olyan, mintha egy szemgyönyörködtető japán kertet majszolnánk, teli körtével. Az édesszájúak különösen jól járnak a Fujimivel, mivel a mandulatorta jegyzeteiből is kapunk egy nagy kóstolót.
A szamurájok „bátorságcsinálója”, a Fujimi 7 Virtue of Samurai Japanese Whisky egy fergeteges fináléval búcsúzik az ízlelőbimbóktól, az árpa és a gyümölcsösség harmonikus összesimulásával. Minden kortya egy apró kóstoló a szamurájok erényeiből, a halhatatlanság felé vezető kacskaringós ösvényről.
Szamuráj „harci dress” és a Nikka Gold & Gold Samurai Whisky
A szamurájoknak megvolt a maguk nemes harci öltözete. Ez a modern whiskypalackozásokra is hatott, ahogyan azt a Nikka Gold & Gold Smurai Whisky esetében láthatjuk. Igaz ami igaz, a szamurájok igazi stílust teremtettek a maguk korában az öltözködésükkel. Direkt egy széles mozgásteret adó díszes köntöst viseltek, a hitatarét. A középkori európai lovagokkal szemben a szamurájok páncélját mobilitásra tervezték, hogy könnyedén tudjanak benne mozogni és harcolni. A leghíresebb a kabuto sisak, a szamurájpáncél legbonyolultabb része, amely szegecselt fémekből készült. Ezáltal védte vékony páncél a szamurájok arcát, homlokát a nyilaktól és a kardoktól (a legenda szerint erről mintázták Darth Vader páncélját).
A Nikka Gold & Gold Samurai Whisky a tradicionalitás jegyben gondolt egy merészet, és egy az egyben a feudális Japán nagy harcosainak szamuráj öltözetében adta ki egyik nemesen áramló párlatát, a Nikka Gold & God Samurai Whiskyt. A palackján egy előkelő viseletben látható szamuráj látható olyan elszánt arckifejezéssel, mintha épp a csatába indulna a Fuji hegy lábánál. A palack megidézi a középkori Japán misztikus hangulatát és a szamurájok aranykorát, egy aranybarna színben pompázó, tölgyfahordóban érlelt párlattal!
A teljes harci díszben megjelenő történelem alak fémbevonatú, ragyogó páncélban díszíti az értékes blendet, amely eltérő hordókban keletkező gabona- és malátawhiskyből nyeri el összetett zamatát.
Illata egyszerre virágos és édes, akár egy japán gésa ölelése. Bővelkedik lágy parfümös jegyzetekben, japán gyógyfüves fuvallatokban, a zöld menta elevensége járja át az orrjáratokat.
Az ízek terén vaníliás édesség és fenyős mentás jegyek nyitják meg az ízek táncát. Majd jönnek a nyugalom jegyzetei sok gabonával, a frissen vágott fű természetességével, és az ember kortyolgatás közben úgy érezheti, mintha egy békés hegyi tisztáson sétálna. A Nikka Gold & Gold Samurai Whisky komplexitása valami elementáris: egyszerre ad benne hírt magáról az egzotikus citromhéj frissessége, összefonódva a fűszeres és friss szájízekkel. A vaj valósággal eggyé válik a szájban a keksszel, a tortával és a mazsolával, a bogyós gyümölcsök tobzódásával, fahéjjal és dióval. Még a fekete teát és a fenyős ízeket is felismerhetjük benne, szóval egy végtelenül összetett élménnyel gazdagodunk a kóstolás során.
Daimjók és roninok
A szamuráj mindig egy nemesúr vagyis egy daimjó szolgálatába szegődött. Egy olyan feudális úr parancsait teljesítette, aki felügyelt egy bizonyos japán régiót. A daimjók minden esetben egy nagyobb hatalmat, a sógunátust szolgálták, akik egy katonai rendszer csúcsán állva kormányozták Japánt. Amikor a császár hatalma a régi időkben hanyatlott, akkor nyílt nagy tér a sógunok és a szamurájok felemelkedése előtt a japán társadalomban.
Olyan szamurájok is voltak, akik a társadalom peremén éltek. Ha egy szamurájnak nem volt ura vagy gazdája, akkor roninok, azaz „vándorok” voltak (mert meghalt az uruk, vagy mert az adott szamuráj valamiért kiesett a kegyeiből). A roninok gyakran dolgoztak zsoldosként. A korabeli Japán rosszfiúi voltak, hiszen a bushido szerint egy szamurájnak végeznie kellett volna magával ura halála után, vagy ha megszégyenítették.
A japán whisky a scotchkészítésből merítette a mintát
A japán whisky a scotchok zamatából merítette a whiskykészítés furmányos művészetét. Történt ugyanis, hogy Masataka Taketsuru Skóciába ment, hogy alaposabban megismerje a whiskykészítést, és 1920-ban már egy sót feleséggel tért vissza a szigetországba. Azzal a nagyívű tervvel, hogy megalapítja saját szeszfőzdéjét, amelyben a Nikka single maltjai születtek!
Taketsurunak nem volt ismeretlen az italkészítés világa: skót útja előtt sörgyártási technológiát tanult egy oszakai szakközépiskolában. Elvégezte a Glasgow-i Egyetem kémia tanfolyamát, és a Speyside-i Longmorn Distilleryben végezte a gyakorlatát, később a mapeltowni Hazelburn whiskylepárlóban fedezte fel a malt whiskyk birodalmát és a keverés bonyolult műveletét.
A 20. század elején a japán vállalkozók, mérnökök és kalandorok gyakran a tengerentúlon kerestek inspirációt a fejlődéshez, és ez történt a mára kissé ódivatú szemüvegű, bajuszos Taketsuruval is. A kulturálisan akkor még fejletlen japánok felismerték a korai vasúthálózatok kiépülésében, a hajózás fejlődésében és a technológiában rejlő lehetőségeket, ezzel akarták fejleszteni nemzetüket. A kulturális utazók átvették a fejlett nyugati koncepciókat, visszatértek Japánba és finomították, javították az eredti ötleteket. Így történ a skót whiskyvel is. Ennek metódusát Masataka Taketsuru hozta a szamurájok földjére. És egyre többen látogattak el Yoichi városába Hokkaido nyugati partján, ahol hazatérés után a férfi megépítette az első lepárlóját.
Taketsuru feljegyzései szerint azért, mert ez a terület emlékeztette a remek whiskyket prezentáló Skóciára. Itt az óceán és a környező hegyek közelsége, a friss levegő hatott a whiskyk ízének alakulására (ezért lettek egy kicsit sósak), és bőséges édesvízkészlet állt a rendelkezésére, csak az éghajlat volt egy kicsit zord.
A 47 Ronin Akashi White Oak Blended Whiskyje
A filmben Keanu Reeves Kai-t alakítja, egy félig angol, félig japán számkivetettet, aki kapcsolatba kerül a roninokkal. Beleszeret a lord lányába, miközben urát a sógun alakváltó bérgyilkosa akarja megölni. Kai végez a szörnnyel, és egy fehér rókadémonra ismer benne. A filmben gólem és más misztikus lények is szerepelnek, szepukkut is elkövetnek, és még a bushido alapelveiről is szó esik. A történetben egy csapat ronin elindul, hogy bosszú álljanak a gonosz sógunon gazdájuk haláláért.
Egy ilyen misztikus történthez sejtelmes ital illik, amely megidézi az ősi erdőkben élő isteni erőket. Mert a japánok hite szerint a természetben szinte mindennek megvan az istene, a „kamija”, és az Akashi is illeszkedik ehhez a nemes hagyományhoz!
A régi japánok úgy vélték, hogy a természetben mindenütt apró istenek és szellemek – kamik – rejtőznek. A Japán legjelentősebb vallásának számító sintoizmus úgy tartotta, hogy csendesen csörgedező hegyi patakoknak, a fáknak, folyóknak, tisztásoknak is megvan a saját kamija, ezért sokan Japánt a 8 millió kami országának nevezték. Még történelmi szerepe is lett a kamik tiszteletének, amikor a japán középkorban a mongol hadsereg betört Japánba, és a mindent megsemmisítő vereség árnyéka vetült a nemzetre. Minden előzmény nélkül, hirtelen egy hatalmas szélvihar kerekedett a semmiből, világgá kergetve a nagyszámú megszálló katonacsapatot. Kénytelen voltak menekülőre venni a figurát a természet legyőzhetetlen erőivel szemben. A sintoizmusban lelkesen hívő japánok ezt a kamik tevékenységének tulajdonították.
Az Akashi White Oak Single Malt Whisky pedig olyan eszelősen frenetikusra sikeredett, hogy csak a kamik állhatnak a háttérben! A francia tölgyfahordós érlelés minden elemében megnyilvánul a természet kincsestárának bősége, nemes ízek és illatokat ad ez a remek hordó a párlatnak. Meghatározza az ízek formálódását, mint sógun a szamurájok mindennapjait. A mézes-gyümölcsös illatok olyan édesen kavarognak benne, mintha egy bájos szépségű erdei rókadémon is szerepet játszott volna a párlat létrehozásában. A karakteres körte is hírt ad magáról az Akashi White Oak kóstolásakor, a vérpezsdítő gyömbér energiáival együtt.
Ízében csöndes, hipnotikus folyamként nyilvánul meg a méz, a gyümölcsös ízek pedig olyan misztikus egységben simulnak egymás rétegeire, mint a lélek és a test. Egymásra vetítődnek az európai single maltos alapízek, a tölgyesség és a gyömbér. Mintha egy „vulkanikus kami” turpissága is belejátszana ebbe a zamatban, mert egy parányi füstösség is kirajzolódik az ízben, de ezt csak a legélelmesebb whiskyvándorok fogják észrevenni.
A Hyogo prefektúrában működő gyár Skóciából leste el a whiskészítés bonyolult, ám aranyat érő tudományát, így az Akashi White Oak Single Malt Whiskyvel sikerült elérnie, hogy a 21. században is megidézze és élővé tegye a whiskykészítés hőskorának single malt aromaörvénylését a pohárban, amiért annyian rajongunk!
Feltámasztó whiskykortyok Mizunara hordós ízekkel: Versus és a Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish
A Versus című kapán film egy modernebb szamuráj-hangulatú történet, méghozzá egy csomó zombival!
A 10. században egy magányos szamuráj hozzá hasonló szamurájharcosok csoportjával küzd, akik egy rejtélyes kapun át érkeznek. A szamuráj legyőzi a zombikat, majd egy titokzatos pappal is megküzd. Aztán változik az időszámítás! A mai Japánban gengszterek menekülnek egy erdőben, és összeakadnak a jakuzákkal. Egyikük sem tudja, hogy egy holtakat feltámasztó erdőbe kerültek, és szembesülnek egy jakuza taggal, aki visszatér a halálból. Így meg kell küzdeniük a régi idők hajdani harcosaival is…És mint Petőfi Nemzeti dalában olvastuk, „fényesebb a láncnál a kard”, amely lecsap jókra és rosszakra ebben az erdőben, egy számos műfajt ötvöző filmben, ami egyesek szerint rettenetesen rossz, mások szerint meg egyenesen egy japán stíluskavalkád – akárcsak a Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish zamathullámzása!
A zombis-szamurájos vérengzéssel szemben azonban ennek a történetnek jó a végkicsengése, édes íz marad a szánkban, hála a Mizunara Oak Finish érlelés hatásának.
A Versus erdőben vándorló túlélőinek kezébe egy olyan whisky illik, amiben megvan az erdő nemes fáinak nemessége! Ilyen a Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish. Mert egy Mizunara tölgyfahordóban érlelt párlat annyira kellemes zamatokat ad a japán whiskynek, hogy kortya feltámasztja az embert egy fárasztó nap végén! Másrészt egy Versushoz hasonló sokrétű filmalkotás ügyesen keveri a műfajokat, a szamurájfilmet a horrorral és a sci-fivel, a történelmi filmet a modernnel. Ugyanezt teszi a Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish, amely a master blenderek vívmányai nyomán leleményesen játszik az ízekkel és az mesteri ízformálókkal, pontosabban a Bourbon, a Mizunara és a Sherry hordós ízekkel. Mert ha ilyen nagy hordók kerülnek bevetésre egy párlat aromájának kialakulásakor, akkor ott csak egyfajta varázslat jelenhet meg a palackban. Egy életelixír, ami még a zombikat is új életre kelti, hogy a Versus főtémájánál maradjunk!
A Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish a komplexitás szimfóniája elegáns japán palackba zárva! Ott hömpölyög benne a keleti italoknál gyakran felsejlő szantálfa, az édesen csábító kókuszdió, rengeteg japán tömjén, és mintha lightosan kiborult volna a zamatban egy fűszeres hordó, keleti érzékletes ízekkel. A Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish nem véletlenül, hanem teljesen megérdemelten kapott szépen csillogó aranyérmet a 2019-es International Whisky Competition-ön és a San Francisco WSC 2019-es megmérettetésén.
A rézarany színben tündöklő Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finish 50%-ban árpamalátából, és 50%-ban gabonából készül, a Triple Cask érlelés ragyogó iskolapéldája. Sokoldalúsága révén egyszerre kavarog benne a Mizunara, a Sherry hordó és a Bourbon zamata.
Ha valaki szereti egy whiskyben a változatosságot és a japán aromavezetést, könnyen új kedvencet avathat a Shinobu Blended Whisky Mizunara Oak Finishben!
Cikkünk folytatásából kiderül, milyen whisky illene a hét szamurájhoz, a Kill Bill főhősnőjéhez és a Sógun nyugati tengerészéhez a Felkelő Nap Országban.