japán whiskey ár
Vannak olyan filmek, amik annyira túltoltak bizonyos elemeket, ötleteket, hogy egy alkotásban akár egy tucatszor is elismétlik őket. Erre a jelenségre ivójátékok szerveződtek! Ahányszor elhangzik a Jurassic Parkban a dinoszauruszt kifejezés vagy a Star Wars filmekben a jedi, annyiszor megisznak egy finom nedűt. A valóságban az ivójátékok persze csak mítoszok, mert ha tényleg minden ilyen elhangzó szónál meginna az ember valamit, akkor az akár egy villámgyors berúgáshoz vezetne (amit senkinek sem ajánlunk). Alkoholfogyasztáskor tényleg érdemes szem előtt tartani a sokszor említett mértékletességet, a túlzás az élet semmilyen területén nem egészséges. Egy kis módosítással viszont játszhatunk ivójátékokat filmnézés közben a baráti társasággal. Mert mi lenne, ha csak egy kortyot, nem egy egész felest iszik meg az ember, amikor sokszor elhangzik egy bizonyos szó, vagy visszatér egy bizonyos elem a filmben?
Hiszen a klasszikus nagy filmeposzokban mindig vannak visszatérő, állandó elemek, amik láttán egy kis kortyot ihat az ember, de nyilván nem a végtelenségig, és nem ittas állapotig. Üljön mellettünk egy kontrollszemély, aki azt mondja, hogy elég, most már csak szimplán élvezzük a filmet.
Ajánlunk pár ivójáték ötletet, az ehhez valamiért kapcsolódó iDrinks-es italokkal együtt!
A japán kultúra központi alakja a szamuráj. Aki megvédi a gyengéket és kiáll földesura védelméért. Miközben hihetetlen erkölcsi tisztaság jellemzi őket, mint a hét szamuráj hőseit, és olyan érett a gondolkodásuk, mint Az utolsó szamurájban a Tom Cruise által játszott katonának.
Ismerjük meg Japán nagy szaumrájharcosait, a hozzájuk illő különleges whiskykkel együtt!
A szamurájok a Felkelő Nap Országának szuperharcosai voltak, akik valóságos legendákká magasztosultak a japánok szemében az évszázadok során, közben a nyugati kultúrára is nagy hatást tettek. A zen filozófiáját követő harcosok a 12. században emelkedtek hatalmuk csúcsára, amikor szolgálni kezdték a sógunátust, a szigetország első nagy katonai vezetését. Egészen addig a csúcson voltak, amíg az 1868-as Meidzsi-restauráció nem törölte a feudális rendszert. A szamurájok híresen voltak nemes harcmódjukról, éles elméjükről, fegyelmezettségükről és bátorságukról. Kőkemény, szigorú törvények szerint élték mindennapjaikat, és hasonlóan komoly szabályok vonatkoznak a japán whiskykészítőmesterek tevékenységére.
A japán whisky olyan akkurátus pontossággal követte a skót whiskymesterek pallérozott tudását, ahogyan a szamurájok a bushido szabályrendszerét!
Ismerjük meg a szamurájok életét és azt is, milyen japán whisky illene a legnagyobb szamurájok kezébe a katana mellett. Lássunk pár párlatot, amelyek felébresztik az ember lelkében szunnyadó szamurájt!
Godzilla az elmúlt évek kiadós szunyálása után alaposan magához tért a filmvásznon. Az Üreges Föld mélységeiből előcammog King Kong, összecsap Godzillával –aztán a nagy csihi-puhi után rádöbbennek, hogy egyesíteni kell erejüket egy még náluk is veszedelmesebb fenevaddal szemben.
Napjainkban Godzilla már-már olyan zúzást visz véghez a nagyvárosokban, mint hőskorában! Már a Godzilla King Kong ellen is egy emlékezetes csata volt a két gigászi méretekkel bíró szörny között, és megalapozta a terepet a pár éve a mozikba kerülő Skull Island számára. 2024-ben sorozat is készült a Godzilla óriási rémségekkel tarkított világában Monarch: Legacy of Monsters címmel.
Aztán több országban szintén az idén került a mozikba a tradicionális Japánban játszódó Godzilla -1, ami a maga brutális vadságában mutatta be a radioaktív szörnyeteg őrjöngését, egy ízig-vérig japán film nézőpontjából. Áprilisban debütált a moziban a Godzilla-Kong: új birodalom.
Ideje megkóstolnunk pár autentikus Godzilla koktélt, amelyek felidézik a szörnyeteg kalandjait!
Szuperkatonák, űrbéli hódítók, más világok ármánykodó árnyékai…A világunk meghódítására törekvő gonoszoknak se szeri, se száma, ezért aztán nem csoda, hogy Supermannek, Hulknak. Rozsomáknak vagy Batmannek nincs ideje unatkozni! Összegyűjtöttük a képregényes világ legnagyobb fenegyerekeit Vasembertől kezdve a villámgyors Flashig, akik embert próbárló küzdelmekben védik az emberiséget a végső pusztulástól a filmekben és a képregényekben. Hősnek lenni a sok kihívás miatt gyakran idegösszeomlással kecsegtető élmény, így aztán időnként nekik is szükségük lehet egy kis lazulásra, egy gondűző prémium italra!
Nem akarunk igazságtalanok lenni, ezért a Marvel és a DC világából is kiszemeltünk pár szuperhőst, akiknek kijárna egy grandiózus ital a szupergonoszok ellen vívott csaták szüneteiben.
A sherry különféle borokból készül, és valamennyinek Dél-Spanyoloroszág meghatározott régiójából kell származnia. A popkult Sherry-háromszögből: Jerez de la Fronterából, Sanlúcarból és El Puerto de Santa Mariából. Ezek között húzódik a legfinomabb sherryk képzeletbeli háromszöge. A sherry készítését mindig a Consejo Regulador szabályozza, és csak az az ital számít törvényi szempontból sherrynek, amelynek létrejöttét egy ilyen pallérozott tudással rendelkező mester egyengette. A három leggyakoribb sherryfajta a sherry cask whisky készítéséhez a Fino, az Oloroso és a Pedro Ximénez.
A Fino egy száraz sherryt körvonalaz, a többinél könnyedebb karakterrel. A Fino sherryben virgoncan kergetőznek az élesztősebb ízek, diós jegyzetekkel tarkítva. Akkor készül ilyen sherry, ha az italt 15%-ig dúsítják, és növeli a bor alkoholtartalmát (miközben az élesztőgombák fejedelmi lakomát csapnak benne, hogy felfalják a megmaradt cukrokat). A Fino sherryt gyakran amerikai tölgyfahordóban érlelik, és meglehetősen ritkán használják whiskyérlelésre. Fino Sherryben érlelt whisky például a Kavalan Solisto Sherry Cask Single Malt.
És itt kanyarodunk rá a felkapottabb sherryhordókra! Az Oloroso a leggyakrabban használt érlelőhordó. Egy édesen csörgedező, aromagazdag bor, nagyjából 17% körüli alkoholtartalommal. Sötétebb színben játszik, és ezt használja többek között az Aberlour A’ bunadh, a Dalmore 12 Years és a Ther Balvenie Doublewood 12.
A Pedro Ximénez (gyakran csak PX néven emlegetik) a mazsolaszerű szőlők birodalmából érkezik. A szőlőt préselés előtt megszárítják, és cukros lé keletkezik belőle. A PX lényegesen édesebb a többi fajtánál. A Pedro Ximénez hordók prémium és egyedibb whiskyk létrejöttének útját egyengetik. A Pedro Ximénez hordókat gyakran az Oloroso sherry hordókkal keverve használják, mint a GlenDronach 12 Years és az Auchentoshan Three Wood esetében, vagy a Laphroaig PX Cask, a Glengoyne Pedro Ximenez Sherry Cask.
Vannak olyan whiskyk, amiket nem ismer mindenki, azonban egyediségük és finomságuk okán megérdemlik, hogy felkerüljenek a whisky vándorainak radarjára. Kóstoljuk meg a Rampur indiai sherrys nirvanáját, a szesztilalom korszakát idéző Catskill Wicked White Whiskyt, a 10 éves tőzegesen áramló Ledaigot, és a többi kevésbé ismert whiskyt, amelyek fenségesebbek, mint gondolnánk!
A japán whiskey megszületésének története akár a hit, a kitartás és az olthatatlan tudásszomj sztorijaként is szerepelhetne. Miért? Azért, mert a japánok első nekifutásra nem tartoztak az aranybarna nedű hagyományos előállítói közé.