Islands régió: a szigeti ízek tőzeges tengertánca
Pusztán értelmezés kérdése, hogy öt vagy hat whiskyrégióról beszélünk Skóciában. Egyre többen az utóbbi definíció felé hajlanak, és ide sorolják az Islands gyűjtőnéven kifejeződő régiót, azaz Skócia szigeteit és tengerközeli területeit. Az onnan érkező párlatok azonban hivatalosan a Highland régió tagjai. Ahol olyan remekbeszabott párlatok születnek, mint a Ledaig, a Talisker, az Arran, a Tobermory, a Jura és a Scapa.
Whiskyt készíteni azonban egy szigeten meglehetősen nehéz dolog, igazi kihívás! Ugyanis valamennyi hozzávalót és felszerelést tengeri úton kell odaszállítani, a hullámok viszontagságos ringatásától kísérve. A szigetek gyakran távolinak tűnnek a szárazföldről nézve, és onnan kell visszaszállítani a párlatokat a nagyközönségnek. Azonban mégis megéri, mert ezek az italok a tenger érintése által valami sallangmentes gyönyört, egyedi zamatot képviselnek, az élet vizét szeretők nagy örömére!
A tengerből kiemelkedő sziklás, erdős földdarabok lepárlóiban parádés párlatok látnak napvilágot a stillekben, a mesterek keze alatt. Mi pedig megkóstolhatjuk a szigetlakók single maltjait, a műfaj iskolapéldáit.
Hol fekszik az Islands whiskyrégió?
Skócia partjainál összesen több mint 750 (!) sziget található, ezek közül azonban csak nagyjából 100 rendelkezik lakható körülményekkel.
A legtöbb sziget a nyugati partoknál található a Hebridák szigetcsoportban, ami a déli Belső-Hebridákra és az északi Külső-Hebridákra oszlik. Aztán van még két nagy kiterjedt szigetcsoport is Islands részeként. Az egyik az Orkney-szigetek, közvetlenül a skót szárazföldtől északra, illetve a Shetland-szigetek az Északi-tengerben helyezkednek el, Orkney pedig már a Feröer-szigetek és Norvégia között helyezkedik el. A leghatalmasabb szigetek egyike Mull a maga 875 négyzetkilométerével, amire hamarosan visszatérünk – itt csörgedezik a Ledaig és a Tobermory.
Milyenek a szigeti whiskyk?
Az Islands-párlatok rendszerint robosztus tengerparti stílusukról váltak ismertté, azonban olyanok is akadnak, ahol tőzegfüst válik a fő szervezőerők egyikévé az aromakarakterben. A tengerpart hatása gyakran friss aromákban, sós minőségben és ízben nyilvánul meg, ami ózonra és tengeri permetre emlékezetet.
Ez különösen igaz azokra a whiskykre, amiket tenger közelségében érleltek, miközben a tölgyfahordó úgymond „belélegzi” a tengeri levegőt. Az Islands whiskyk tükrözik azt a zord és gyakran mostohának mondható tengerparti terepviszonyokat, ahol készültek. A tőzegfüst egyébként történelmileg a szigetekről származó whiskyk hagyományosnak nevezhető összetevője volt. A távoli szigetek ugyanis az utolsók között voltak az Egyesült Királyságban, ahol modern tüzelőanyag-lehetőségek álltak a whiskykészítők rendelkezésére, mert itt nem volt a birtokukban a lepárlókban szén, áram vagy gáz. Más megoldáshoz kellett folyamodni, és ekkor kerül a középpontba a tőzeg! Hagyományosan ez lett a szigeti lepárlókba az egyetlen rendelkezésre álló fűtőanyag. Ezt a mai napig is tartják és védjegyükké vált a füstös, tőzeges whisky előállítás, ahogyan az Islay régióban is. (Természetesen a kivétel erősíti a szabályt) Az éves gazdálkodási ciklus részeként rendszeresen betakarították az elhat növényi rétegeket, a whiskykészítés tradicionálisan skót elemét. A tőzeg nemcsak a whiskykészítésben került ennyire fókuszba, gyakorlatilag a mindennapi élet számos területén felhasználták. Tőzeggel főztek, melegítettek a szigeteken, ezen túlmenően meg tőzeget használtak a hal és a hús tartósításához.
Ugyanakkor ez volt a szigeten a tüzelőanyag az árpa szárításához is a malátázási folyamat végén, így kerültek át a füstös tulajdonságok az Island-whiskykbe is. Ugyanis a fenolban lévő vegyületek ilyenkor bezáródnak az árpába a száradás során, és átmennek a teljes whiskygyártási folyamaton, amíg a párlatot egy pohárba öntik, hogy megigyák!
A Highland Park és a Scapa whisky
A Highland Park whisky még a szárazföldön készülő szélfútta whisky, ám az intenzív tengerközelség őt is az Islands régió képviselőjévé avatja. Ez Skócia legészakibb szeszfőzdéje, és a Famous Grouse blend egyik legfontosabb összetevőjeként szintén hatalmasat alakít! A lepárlás a 18. században kezdődött az üzemben, de csak 1826-ban kaptak engedélyt a törvényes tevékenységre. Egy igaz viking lepárlóról beszélünk, hiszen nagy becsben tartják a hódító északi hajósoktól kapott tradíciókat, amiket a whiskygyártásban is érvényesülnek. Egykor ez volt a titkos zuglepárlás képviselője, mára azonban inkább pompás párlataikkal kerültek fel a nagy whiskytérképre!
A Highland Park egyike azon kevés lepárlóknak, ahol a mai napig életben tartják a padlómalátázás régi hagyományát. Ez egy elég munkaigényes folyamat: az árpát szétterítik a padlón, és rendszeresen kézzel forgatják, hogy egyenletesen csírázzanak, mielőtt Orkney tőzeggel megégetnék. Ez egy hírhedten hangás zamatokban és illatokban bővelkedő tőzeg, amely eonok óta sós permettel átitatott. A Highland Parkhoz használt malátának nagyjából csak a 20%-a származik padlómalátázásból, a maradék tőzegtelen és más beszállítóktól származik. A legtöbb kiadásukat, így a Highland Park 12 whiskyt is elsősorban sherryhordóban érlelik. A végeredmény egy hangamézzel, tőzegfüsttel ananásszal, körtével és zamatos almával áramló északi párlat, a lepárló egyik kiváló itala.
Másik nagy dobásuk a sok közül a Highland Park 10 Years Viking Scars Edition Whisky. A régi viking harcosok napjainkban is diadalittas mosollyal ízlelgetnék ezt a heroikus nedűt, mert bővelkedik gyömbérben, viaszos mézben, édes malátában, tőzegben és narancshéjas édességben, a sherry hordós érlelés hatására aszalt gyümölcsök tömegében.
A viking örökség nagyszerű whiskyje a Highland Park Harald Warriors Edition Whisky, a maga aranyszínű tündöklésével, és a viking dinasztiát alapító Harald emlékével. Harald, a norvégok első királya a hadseregéről vált világhírűvé a maga korában, ez a párlat meg az európai és amerikai minőségi tölgyfahordóban töltött érlelési tulajdonságairól. Fűszerezésében a balzsamcet és a gyömbér jegyei is érvényesülnek, tőzeggel, almával és a hordós érlelésből eredő nemes tölgyességgel (egy kis sötét étcsokoládéval kiegészülve).
A Highland Park Distillerytől mindössze fél mérföldre található a Scapa bázisa. A mézédes whiskyk lepárlója, ahol csínján bánnak a tőzegességgel, szemben a legtöbb Islands distillery filozófiájával. A Scapa egyébként a Ballantines 17 éves blend egyik fontos komponense. A Scapa esszenciáját az aromagazdag, édes ízek jelentik, gyümölcsös és virágos kiteljesedéssel, édes narancsos és őszibarackos jegyzetekkel. Ha az ember egy lágy, krémes és fényűző benyomást keltő párlatra szomjazik, akkor a Scapa egy ragyogó választás!
A Scapa Orcadian Skiren Whisky a szeles északi partok aromatikus krónikája. A kristálytiszta víz a friss levegő és a mennyei maláta keveredése az Ex-Bourbon hordós érleléssel egy virágos ízű, sárgadinnyés, citrom sörbetes gyümölcsszimfóniát eredményezett, érdemes megízlelni.
Mull szigete: a Ledaig és a Tobermory
Tobermory az egyetlen lepárló Mull szigetén, kissé északra Islaytől és Jura szigetétől. A Tobermory márkanevet az összes tőzegelés nélküli malátawhiskyjükre használják, míg az enyhén füstös-tőzeges whiskyjük Ledaig néven kerül a boltok polcaira. A Mull szigetén gyártott malátawhiskyt először a szárazföldi Deanston lepárlóba szállítják a hordóba töltéshez, majd a Deanston Distillery raktáraiba szállítják érlelésre. A Tobermory lepárlóját a kelleténél gyakrabban sújtja a szárazság, ezért a vízforrásuk elérése elég rapszodikus. 2012-ben és 2013-ban is kiszáradt…A szeszfőzde így két hónapra is leállt az aszály sújtotta élvekben.
A Tobermory 12 Years Whisky bizonyítja, hogy ezen a vidéken egy tőzegmentes párlat is lehet nyerő! Az alkoholtartalom egészen 46.3%-ig kúszik, 12 évig érlelődött American Oak ex-whiskyhordóban, szóval az ízek terén sem lesz okunk panaszra! Ez egy valóságos óda a mesés malátás zamatokhoz. Felvillan a szájan a Mull szigetek olajos karaktere, az érzéki datolya, a narancshéj, a kényeztető karamella, a barnacukor, és még egy kis fahéjas sütemény is.
A Ledaig 10 Years Peated Single Malt Whisky egy tőzegben tobzódó 46.3%-os erővel hasító szigeti whisky. Benne van minden, ami egy stílusos Ledaighoz kell: a Lochan kristálytiszta vize, a malátázott árpa, és 10 türelmes esztendőig tartó tölgyfahordós érlelés. Nem is lenne hamisítatlan Ledaig, ha kispórolták volna belőle a füstösséget! Felsejlik benne az égetett tölgy, a fekete bors és a földes jegyzetek, a fenséges oldalt meg az aszalt gyümölcs, a dió és a fenyőolaj képviseli.
Az Islands whisky „rocksztárjai”: az Arran és a Jura
Arran szigete ad otthont a róla elnevezett lepárlónak egyetlen városa, Lochranza közelben. Az Arran 2007-ig a szárazföldről vásárolt kész malátaőrleményeket a szárazföldről, ezután viszont már saját malátával büszkélkedhetett. Manapság az Arran már minden gyártási folyamatot a szigeten végez, az egy szem palackozást leszámítva. Napjainkban számos szuper Arran nedű készül: van Marsala hordóban érlelt változata, de Moscatel hordós Arran is létezik. Szintén nagy dobás a gyártótól az Arran Sherry Cask - The Bodega Whisky, a maga 55.8%-os alkoholtartalmával.
A sherry aromafutamokat a 7 esztendőig tartó hordós érlelés adja, gyümölcsöktől nyüzsgő ízvilágot kölcsönözve minden kortynak. A mennyei narancsos csokis, aszalt gyümölcsös ízek ezúttal az Arran tálalásában, veretes hordóerősségben kerülnek terítékre, a karácsonyi fűszereket megidéző kiszerelésben, ami egészen különlegessé varázsolja ezt a mazsolás zamatú, cseresznyés és karamellás párlatot. Mindenképp érdemes beszerezni az iDrinks üzleteiből, mert a whisky gyűjtemény legédesebb „gourman whiskyje” válhat belőle!
Jura szigetén meg olyan pompás italok születnek, mint a Jura 18 Years Whisky. 18 esztendő bizony már a felnőttkor kapuja, és ebben a szegmensben játszik ez a Premier Grand Cru Classé Bordeaux hordóban érlelődő párlat. Ennek a hordónak köszönhető extrém finom gyümölcsös gazdagsága, és egy tejeskávés, feketeribizli dzsemes nedű hipnotizálja a whisky kalandorait a kóstolón, teli csokis keksszel és narancsolajjal, egy csipetnyi szénával.
A borostyán árnyalatú Jura Journey Malt Whisky ezzel szemben az amerikai tölgyfahordó érlelőhatására helyezi a hangsúlyt. Így a szigeten született egy vaníliás fűszerességben bővelkedő, fahéjas, mézédes ital, teli krémes karamellával, citrusossággal és enyhe füstösséggel.
Skye szigete és a Talisker
A Talisker Skye Whisky Skócia legészakibb szigetén kerül palackozásra, és az esetek igen nagy százalékában a tőzeges ízekre koncentrál. A Talisker Skye 2015-ben debütált, és többfajta amerikai tölgyfahordókban nyeri el ízeinek kiforrottságát. Mézédes illat, vaníliás tejkaramellás fuvallatok jellemzőek a párlatra. Ízében a fűszeresség és a füstösség is hangsúlyosabbá válik, zamatos almával és citrommal.
Az aranyló borostyánban fürdő Talisker Port Ruighe Whisky a sziget legnagyobb városáról kapta a nevét. Amerikai és európai tölgyfahordóban szunnyadva örökli karakterében az aromák garmadáját, aztán még egy kis portói hordóban is jacuzzizik egy kicsit a párlat, hogy egy korábban sosem kóstolt kuriózum kerüljön a Talisker palackjába! Van benne sós tengeri levegőáramlat, édes narancsos fuvallat és egy kis fehér csoki is, szóval nem spóroltak benne a sokrétűséggel. Zamatában kéz a kézben jár a narancs és a csokoládé, a meglepetésszerűen érkező füstösséggel együtt.
Szívesen megkóstolná az Islands whiskyk vagány stílusát? Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és fedezze fel a különleges szigeti párlatok ízét, amivel új értelmet adnak a korábban megszokott whiskyzamatoknak! Kollégáink örömmel állnak rendelkezésére, és bevezetik Önt a scoth régiók legjobb párlatainak zamatába!