Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Bevezetés a belga italkultúrába - Trappista sörök, genever és advocaat tojáslikőr

Bevezetés a belga italkultúrába - Trappista sörök, genever és advocaat tojáslikőr

Mindenkinek ismerősen cseng a Leffe vagy a Hoegaarden neve, ezek azionban csak a belépőt jelentik a belga sörök birodalmába, hihetetlen gazdag a választék!

Belgium világszerte ismert frenetikusan finom söreiről, nem beszélve a látványos, történelmi időutazással felérő építészetéről. A bolygónk mind a négy sarkában kedvelt belga söröktől a remekbeszabott likőrökig nagyszerű nedűket kínálnak ebben színes kultúrával rendelkező országban. Ráadásul újabban a focicsapatukat sem lehet figyelmen kívül hagyni.

Akár egy változatos ízektől habzó sör ízlelgetünk egy nyüzsgő genti vagy pörgősebb Liége-i pubban, akár forró csokit szürcsölünk egy csendes helyi kávézóban, a lényeg ugyanaz – a belga italok egyedülálló kóstolót kínálnak az ország pezsgő ízvilágából, a mosolygó belgák mindennapjaiból!

Fedezzük fel a belga italkultúrát, ám előtte lássuk, kik is pontosan a belgák.

Belga italok

Amit a belgákról a söreiken kívül is tudni érdemes

Belgium egy meglehetősen kicsi, ám rendkívül sűrűn lakott ország Nyugat-Európában. Ismerősen csenghet a főváros, Brüsszel neve, hivatalos nyelvként pedig egyszerre használják a hollandot, a franciát és a németet. A „soknyelvűség” oka az, hogy valahol a vele szomszédos Franciaország, Németország, Luxemburg és Hollandia földrajzi metszéspontjában helyezkedik el. Ennek jegyében a belgák három szövetségi régióban, Flandriában, Brüsszelben és Vallóniában élnek (a francia ajkú lakosokat nevezik vallonoknak, Brüsszelben többnyire franciául beszélnek). 

Brüsszelben található a világ legnagyobb bírósága, amiről elég sokat hallhatunk a médiában. A 19. században ez volt a világ egyik leghatalmasabb méretű épülete.

A világ legnagyobb urbanizált lakossága Belgiumban él. Ez azt jelenti, hogy az ország lakosságának közel 98%-a alapvetően a városi területeken él. Olyan nagy citykben, mint Brüsszel, Antwerpen, Brugge, Charleroi, Gent és Liege. Antwerpent egyébként a világ gyémántfővárosaként emlegetik, mivel 1447 óta élénk gyémántkereskedelem folyik a falai között.

Belgium napjainkban a jólét országa, régen viszont „Európa csataterének” nevezték, mert az ország számos európai nagyhatalom háborús helyszíne volt a két világháború alatt. Az ősrobbanás eredete ugyancsak Belgiumból származik: Georges Lemaitre két évvel Edwin Hubble előtt rukkolt elő ezzel a teóriával, belga földön.

Belgium a sörök mellett a találmányok országa. Itt került az ötletek tartományából a valóságba a műanyag, a szaxofon – utóbbit Adolphe Sax találta ki 1840-be. Kevesen gondolnánk, de a belgáktól származik a testtömegindex, a BMI, amelyet Lambert Adolphe  Quetelet matematikus eszelt ki. 

A sör mellett a csoki a leghíresebb a belgáknál. Természetesen ennek is csodás múltja van az országban: 1635 óta gyártanak itt csokit, és manapság évente több mint 173 000 tonna csokoládét állítanak elő. Napjainkban több mint 2000 csokoládébolt működik a belgáknál.

Nemcsak a sörök minősége magas a belgáknál, hanem a helyi férfiaké is: a kutatások szerint az átlagos holland férfiú 182 centiméter magasságú, csak a hollandok előzik meg őket egyetlen centiméterrel.  Másrészt Belgium rendelkezik a második legtöbb Tour de France győztessel (naná, hogy a franciák vezetnek előttük).

 

A belga sör eredete a kolostorokban keresendő

A 12. századi Belgiumban a szerzetesek számára nem számított ritkaságnak a sörfőzés. A saját apátságukban láttak neki a habzó arany elkészítésének, hogy ezzel biztosítsák a megélhetésüket. A sör egy másik szempontból is fontos italnak bizonyult a középkorban. Akkoriban nem volt igazán tiszta víz, egészségtelen volt fogyasztani, ezért sokkal jobban jártak a tisztább sör kortyolgatásával. A sörfőző szerzeteseknél ekkoriban még nem alakultak ki jól körvonalazható szabályok arról, milyen összetevőket tegyenek a készülő italokba. Aminek megvolt a maga szépsége: szabadon kipróbálhattak gyakorlatilag bármilyen fermentációs módszert, amire kedvük szottyant – részben ennek a szabadságnak köszönhetjük a fergeteges ízrobbanású belga söröket!

A középkorban a belga sört általában gruit néven ismert gyógynövénykeverék felhasználásával készítették, ami a holland söröknél szintén gyakori eljárásnak számított. A belga kolostorok azonban mentesültek a gruit kötelező vásárlása alól. A szerzetesek ugyanis úgy látták, a komló ugyanolyan remek tartósítószert kínál. Ahogy telt-múlt az idő, a Belgium keleti részén lévő sörfőzdék szívesebben használtak komlót, mint a nyugatiak a gyógynövénykeveréket, és a hosszabb eltarthatóság érdekében kísérletezni kezdetek a sörökkel. Ennek köszönhető, hogy a belga sörnek annyiféle stílusa alakult ki, hogy egyetlen más országban sem rendelkeznek ekkora változatossággal. Belgium abban is egyedülálló a nagy sörkészítő nemzetek között, hogy összesen 4 különböző eljárást használ a sörkészítés során.

A trappista söröknél igen gyakori meleg erjesztést, a lagerek létrehozásánál megszokott hideg fermentációt, míg Belgiumban őshonos a spontán erjesztés, ez a lambic sörök kiindulópontja. A vegyes erjesztés a flanders red ale készítésekor szokott megjelenni.

 

A top kedvencek: a belga sörök

Az ország italkultúrájának csúcsán a habbal táncoló nedűk állnak. Amelyek olyan sokszínűséggel rendelkeznek, mint más nemzeteknél – például nálunk, magyaroknál – a borok. Egyfajta folyékony történelemről beszélhetünk, hiszen a sörfőzés a kolostorokban kezdődött. És a belgáknál minden régiónak, nagy városnak és pár jelentősebb apátságnak megvan a maga egyedi sörfőzete, szóval egy nagyobb túrán jobbnál jobb söröket kóstolhat meg az ember Belgiumban.

Brüsszelben, az ország fővárosában egymást érik a fenséges sörözők, Antwerpen meg inkább nyüzsgő éjszakai életéről híres, azonban sörökből is nagy a kínálat.

Csak olyan elképesztő bőséggel árasztják el az embert a sörök egy ilyen túrán, hogy könnyen túlzásokba eshet az ember, érdemes figyelni a mértékletességre (főleg azért, mert a belga sörök közül jó pár egészen magas alkoholtartományba merészkedik; az ízük mellett részben ebben is rejlik a varázsuk).

 

Trappista sörök

Régóta az élvonalban játszanak! A világon közel 14 hivatalos sörfőzde tud ilyen söröket készíteni, és ezek közül 6 Belgiumban működik. Ezeket a finom söröket tradicionális trappista kolostorok falai között főzik, a szerzetesek éber szeme előtt. Itt nem a stílus áll a reflektorfényben, sokkal inkább az a szikár tény, hogy ki készíti őket: a belga trappista szerzetesek! Csak magas minőségű sörök kaphatják meg a trappista címkét a sörös palackon, ehhez minden esetben a Nemzetközi Trappista Szövetség engedély szükséges, ezzel védik a minőséget.

Ahhoz, hogy valaki ténylegesen trappista sört készítsen, eleget kell tennie három követelménynek. Az adott sörnek mindenképp trappista kolostorban kell készülnie. A sörfőzés csak másodlagos tevékenység lehet a szerzetesek számára, és a főzdéjük nem lehet nyereséges vállalkozás – mégiscsak ott munkált a háttérben az egyház, ezért csínján kell bánniuk a sörrel. A trappista sörök az esetek tekintélyes részében felső erjesztésű sörök, ilyen az Enkels, a Dubbels. a Tripels és a Quadrupels. További érdekesség, hogy a trappista söröket autentikus módon gyakran kelyhekben szervírozzák – ezeket nagy méret, vastag szár jellemzi. A kehelyben jobban lélegeznek ezek a különleges sörök, mivel általában magas szénsavtalmúak.  

Valamennyi trappista sörfőzde egyedi stílussal rendelkezik, mégis van bennük egy közös keresztmetszet: csúcsminőséget képviselő, gazdag ízekkel rendelkeznek, lételemük a komplexitás.

 

Acélos alkoholtartalom egy belga sörben: a La Trappe Quadrupel /Üveges/

10%. Ezzel a bivalyerős alkoholtartalommal özönlik a szájba a Quadrupel sörfajta trapista finomsága. A magas alkoholtartalom rendkívül összetett ízvilággal jár együtt, és a vöröses mahagóni szín is felébreszti az ember érdeklődését az iDrinks polcai között, ahol elérhető ez a briliáns sör. A La Trappe Quadrupelben kéz a kézben jár a medvecukor és a karamell finomsága, kóstolásra ösztönözve a belga sörök fanatikusait!

Habja elég kérészéletű, vagyis nem sokáig marad meg, ami a 10%-os égbeszökő alkoholtartalom hozadéka. Kifejezetten testes félbarna sör a La Trappe Quadrupel, monolitikusan masszív. A La Trappe Quadrupel /Üveges/ után kár bármilyen más belga sört fogyasztani, mert csak összezavarja ezeket a kivételesen finom ízeket! Édességben és gyümölcsben verhetetlen, ott a helye egy frenetikus sörgyűjteményben!

 

A Dubbel zamatok diadala: a belga Corsendonk Pater Noster

A Dubbel sörök egyik emblematikus képviselője a belga Corsendonk Sörfőzde nedűje, a felemelően finom Corsendonk Pater Noster – aminek már a nevében van egy vallásos zöngéje. A 7.5%-os alkoholtartalom felcsillantja, hogy egy elementáris erejű itallal van dolgunk, amit kifejezetten a fajsúlyosabb belga sörök kedvelőire finomhangoltak. Egy szűretlen belga sörről beszélünk: látványos vörösesbarna színnel örvénylik a pohárban, ez az árnyalat valamelyest megidézi az érett pinot noirt.

Már a palack kinyitásakor elárasztja az orrot a gyümölcsös fuvallatok armadája, egy kis szójával felpörgetve. És még az égetett újhordóból is kapunk némi kóstolót, ami sokat ígérő egy belga sör esetében. Kóstolásakor egy hamisítatlan ízkavalkád robban a szájba naranccsal, csokoládéval és mazsolával, a kecses koriander erejével. Minél tovább levegőztetjük ezt a stílusos sört, annál jobban kibontakozik kortyaiban a fahéj és a narancs elválaszthatatlan kettőse, mert gyakorlatilag ők adják a Corsendonk Pater Noster lelkét. A nagy formátumú belga sör kortyolgatása közben akár egy Pater Nostert is elmondhatunk, ahogyan egykor a szerzetesek tették a kolostorban, belga sörfőzés közben.

 

Tripel Karmeliet: a belga sörök egyik csúcsteljesítménye

A lambic sörök ugyancsak ismerősek lehetnek a sörfanoknak. Fellegváruk a belga Pajottenland régió, ahol spontán fermentációs eljárással készítik őket. A sört ebben az esetben vad élesztőknek teszik ki, ami összetett, savanykás, máskor meg észteresebb funky ízekhez segíti őket. A Gueuze és a Kriek a belga lambic sörök két népszerű fajtája.

A lambic kapcsán fontos infó, hogy Belgium ad otthont az egyik legfurcsább és legkülönlegesebb sörstílusnak, a lambicnak! Abban különböznek a többi sörtől, hogy zárt edények helyett ezek a sörök tényleg a szabadban erjednek, ahogyan az a Brüsszeltől délnyugatra fekvő Pajottenland régióban vagy Anderlechtben szokás. A legdurvább lambic-kifutás a műfajban a Gueuze, amely egy fiatal (1 évig érlelt) és egy régebbi (2-3 évig érlelt) lambic keverékéből áll. A kettő összekeverése egy második erjesztési folyamatot indít útjára, amely a hagyományos lambiceknél is vadabb ízt eredményez. Már-már pezsgőre emlékeztető zamatot hoz a művészi kialakításuk, mert egyensúlyba tudják hozni a fanyar gyümölcsösséget és a száraz lecsengést.

Aztán ott van még az erősebb belga sörök kategóriája. Ebben a ligában játszik minden sör, amely magasabb alkoholtartalommal bír, és markáns aromákkal hódítanak. Számos remek ital játszik ebben a ligában a malátásabb változatoktól kezdve az enyhén édes belga Dubbelen át az erősebb és komplexebb Trippelig (és ezek mellett még egy csomó verziót felsorolhatnánk).

A belga Tripel egyik nagy királya a Tripel Karmeliet, amely elérhető az iDrinks üzleteiben. A frissítő sör alkoholtartalma a maga 8.4%-ával az egekben jár, és miden sejtjében új életre kelti az embert a belga nedű citrusossága. Alapanyaga az árpa, a búza és a zab. A Boostels Sörfőzde Tripel különlegessége már első ránézésre kedves a szemnek. Naná, hogy ez a sört is a belga kolostorokban látta meg a napvilágot! Pontosabban az egykor Dendenmore-i apátság receptúrája alapján kerül a palackba most, a 21. században is.

A Tripel Karmeliet habját messziről megismerhetjük hosszú, tartós, krémszerű adottságairól, a narancssárga ecsetvonásokról, amelyek felbukkannak ebben a mesteri alkotású habban. Az aromák kiegyensúlyozottan keverednek a Tripel Karmelietben, és már a malátás-narancsos illata magához csalogatja a belga sör szerelemeseit a minőség láthatatlan fonalaival. Izgalmasan egyensúlyos a finom savak és a diszkrét keserűség között, miközben nem kevés alkohol hömpölyög benne, nagy örömünkre! Utóíze elég pikáns és csípős, mert megspékeli az alapélményt egy kis fahéjjal és szegfűszeggel.

 

A bársonyos likőrök királynője: az advocaat

Népszerű a belgáknál az Elixir d’Anvers nevű gyógynövénylikőr, amelyet 1863 óta desztillálják Antwerpenben. A világ minden tájáról származó 32 növényből és gyógynövényből hozzák létre, ráadásul az emésztést elősegítő italként is maradandó hírnévre tett szert hazájában, úgynevezett digesztív ital.

Az advocaat egy ízgazdag, krémesen áramló nedű, az ínyencek egyik nagy kedvence. Alapjáraton a szomszédos Hollandiához kötődik, azonban belga földön is popkult párlatnak számít. Az advocaat tradicionálisan tojásból, cukorból és brandyből készül. Édességtartományát jól jellemzi, hogy koktélok, desszertek összetevőjelént egyaránt sokan használják, mert kis túlzással luxusízeket kölcsönöz a többi aromának.

Ha már advocaat, akkor felhívjuk a figyelmet az iDrinks kínálátának egyik folyékony ékkövére, a holland Bols Advocaatra! Mert kevesen értenek jobban a likőrkeverés művészetéhez, mint a Lucas Bols Distillery szakemberei! A minőség alapját többszáz éves tapasztalat teremti meg, hiszen a Bols szakemberei nem ma kezdték a likőrgyártást, a kisujjukban van a szakma csínja-bínja.

A Bols Avocaat megmutatja, milyen értékek rejlenek egy olyan kiváló likőrben, amely minden ízében feltárja a tulipános ország aromatikus kincsestárát. Megnyitja a tojásos, selymes likőrök ízék szelencéjét. És a Bols Advocaat Tojáslikőr 15%-os alkoholtartalma sem tolakodó, kecsesen évődik a nyelven és sokak nagy kedvencévé avathatja ezt a stílusos italt.

A krémesen lágy, bársonyosan édes advocaat megidézi nagyszüleinek korszakát, ugyanakkor a tradicionalitás mellett modern ízeket is villant, ahogyan azt a Bols likőrök estében megszokhattuk. Megízlelhetjük benne a régi idők békesebb, nyugalmasabb korszakát.

Annyira relax ital, hogy nemcsak az ünnepi asztalon tudjuk elképzelni, hanem bármikor felüdítheti a testet és a lelket, elhozva a bárpultra a belga árnyalatokat. Kóstolásakor kirajzolódik a szájban az édes vaníliás ízek garmadája, és minden kortyában, valamennyi fuvallatában rejlik egy kis ünnepélyesség.

Már citromsárga színe is delejezi a szemet és vonzza az embert, kedvet csinál a kóstoláshoz. A Bols Advocaat Tojáslikőr önmagában is felemelő kortyokat ígér, de egy kis jéggel desszertekhez, kávéhoz is keverhetjük, hogy megidézzük a krémes belga-holland békeidők ízvarázsát!

 

A holland-belga gin előfutára: a genever

A genever a gin ősi változata, a belgák nagy kedvence. A szomszédban, Hollandiában is előszeretettel kortyolgatják ezt a pompás nedűt, amelyben megjelenik a boróka, mint a brit központú ginváltozatokban, ám ez az originálisabb belga kiszerelés lényegesen lágyabb és aromásabb, mint egy gin, vagy a holland jeneverek.

Az iDrinks üzleteiben nincs belga gin, de mindenképp érdemes megízlelni a szomszédok, a hollandok „aromatikus ikertestévérét”, a Zuidam Zeer Oude Genevert. Mert a holland gin egy egészen egzotikus ízvilágot vonultat fel, a rozstól és a kukoricától kezdve az árpamalátán át, majd belecsempészi az aromakarakterben a ginekben főszerepet játszó borókát. És persze az édesgyökeret, az ánizst sem lehetett kihagyni ebből a finomságból!

A Zuidam Zeer Oude Genever egy 5 évig érlelt gin, igen kifinomult és gyümölcsös áradású aromahullámokkal. Még medvecukrot is érezhetünk benne a kóstolás során, és valami fenomenálisan jár benne kéz a kézben az ánizs és a boróka. A Zuidam Zeer Oude Genever egy régi és titokzatos családi receptúra alapján készül, és mindig 100 százalékban természetes összetevőkből formálja meg a saját aromakarakterét. Már a párlat aranyszínű üvege is egy izgalmas stílus megtestesítője, hiszen egy tipikus, patinás Zuidamot láthatunk, amin a kis pecsét a titokzatosságot, az egyediséget jelöli.

A Zuidam Zeer Oude Geneverben tüneményes arányosságban kavarognak a fűszeres fortissimók és a gyógynövények, így egy meglehetősen komplex genever-élményben részesülünk, akárcsak a régi holland és belga fogyasztók.

Érettségét az amerikai tölgyfahordó adja, ebben bontakozhatnak ki ízei a maguk tökéletességében. Markáns ízt képvisel benne az ánizs hipnotikus, keleties ereje és a boróka fenyős északi ecsetvonása, ami érdekes kettőséget hoz egy közös nevezőre. A kukorica, az árpa és a rozs egy ropogós, elegáns párlatot kelt életre, ami egyszerre tud szenvedélyes és erős lenni, miközben koktélok alapanyagaként is egészen bravúros választás, mindenképp érdemes kipróbálni!

 

Forró csoki és kávé

Hiba lenne azt gondolni, hogy a belgáknál csak az alkoholos italok számítanak menőnek! A mentes kortyokért legalább ennyire lelkesednek, főleg a forró csokiért, ami világszerte töretlen népszerűségnek örvend. A belga csoki akár szilárd, akár forró változatban zseniális. Minőségének alappillére, hogy a forró csokit Belgiumban mindig valódi csokoládéból készítik, és forró tejbe olvasztva kényeztető csemegévé válik.

Brugge-ben található az egyik legismertebb belga forró csokiivó hely, a Gulliver Tree, ahol  a hangulat és a csoki érzéki finomsága is magért beszél.

A belgáknál komoly kultusza van a kávézásnak. A klasszikus espressótól a cafe loegenois-ig, a kávéból és fagylaltból készült desszertig rengeteg felejthetetlen változat létezik, amit egy belga utazáson muszáj megkóstolni!

 

A belga sörbárok csapolt sörökkel várják az embert

A sörözés annyira beleivódott a belga kultúrába, annyira a szívcsakráját képezi, hogy az UNESCO 2016-ban felvette a belga sört az emberiség szellemi kulturális örökségének listájára. A belga tavernák, sörök és bisztrók a sörök széles változatosságát kínálják.

Rengeteg belga söröző valahol az étterem és a kávézó között helyezkednek el. Egy jó belga söröző kínál menüt, ám az evés nem feltétlenül követelmény ezeken a helyeken, mert inkább a sörök dominálnak. A bisztróban még kevésbé hangsúlyosabb az étlap, csak egyszerű menüvel dolgoznak, míg a tavernákban a lényeg tényleg azonban, mi rejlik a pohárban.

A belga bárok tekintélyes részében csapolt sört kínálnak. Ebből mindig van valamilyen pilsner, és gyakran bukkannak fel apátsági trappista sörök. Másrészt alembic vagy flamand red ale-ben sincs hiány az ilyen szórakozóhelyeken, a savanyú sörökkel és a belga kézműves sörökkel együtt.

 

Kedvet kapott a kellemesen habzó, fenséges zamatú belga sörökhöz, a likőreikhez vagy a jeneverhez? Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, ahol megtaláljuk az ízléséhez legjobban illő belga finomságokat, akár csokoládé formájában is!