Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

16 férfias párlat a szakáll világnapjára : Lincolntól Szókratészig, a vikingektől Marxig

16 férfias párlat a szakáll világnapjára : Lincolntól Szókratészig, a vikingektől Marxig

A nemes szakáll a férfiasság egyik végső szimbóluma. Mindegy, hogy gondosan nyírt, ápolt szakállról beszélünk, vagy egy szilaj, vad és bozontos változatban díszíti az arcot, mindenképp a férfi ékessége, delejezi a szebbik nem tekintetét. Számos kultúrában az arcszőrzetet a férfi erények jelképének tekintik. Hozzá kapcsolják a bölcsességet, az erőt, a magas társadalmi státuszt és bizony még a szexuális bátorságot is a harcos kultúrákban. Ezek szép lassan beszivárogtak az emberiség közös kollektív emlékezetébe.

A szakáll világnapja vitathatatlanul a bozontos arcú férfiak ünnepe, minden év szeptemberének első szombatján. Összegyűjtöttük azokat a kultikus szakálltulajdonosokat, akik egészségére érdemes koccintani a szakáll legnevesebb napján!

Szakállhistória-dióhéjban

Az emberek valószínűleg csak Krisztus előtt 4000-ben kezdtek borotválkozni. Ami azt jelenti, hogy az ősi történelmi időkben gyakorlatilag minden férfi tekintélyes szakállal büszkélkedhetett. Nyilván ez sem volt véletlen: akkoriban az emberiség még nem élvezhette a civilizáció kényelmét és biztonságát, így a zord körülményekhez való alkalmazkodásban rengeteget segített a szakáll. A szőrös bozont kiváló volt az arc melegen tartásához a nagy hidegben, valamint az ütéseket is tompította, ha valaki verekedésbe keveredett.

Az szinte eldönthetetlen, pontosan mióta ünneplik a szakáll világnapját. A történészek azonban úgy vélik, hogy a dán vikingek rendszeresen megünnepelték menő arcszőrzetüket egy jeles napon, egészen időszámításunk szerint 800-ig. Azóta is vannak az északi tájakon furcsa szakállszokások. A svéd Danskborgban például száműzik a városból a szakállal nem rendelkező férfiakat, hogy egy napot és éjszakát szégyenszemre a közeli erdőben töltsenek.

Dél-Spanyolországban a kultusz a küzdelemben nyert levezetést, pontosabban egy szakállas és egy szakáll nélküli férfi bokszmeccsén.

Úgyhogy minden szakállviselő megünnepelheti büszke arcszőrzete napját, emelve az est fényét egy klassz kis grillezéssel baráti körben, felszisszenve néhány remek sört és nagyszerű prémium italt. Most arra is rátérünk, milyen italokkal érdemes koccintani a szakáll világnapján! A buli tetőpontján a vendégek beszállhatnak egy jó kis versenybe azt illetően, kinek van a legszebb szakálla a társaságban.

 

Lincoln szakálla és a Bowsaw Bourbönje

A 19. században a gigászi hosszúságú szakáll óriási divatnak örvendett. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint minden idők egyik legvagányabb elnöke, Abraham Lincoln! Valóságos rocksztárnak számított az arcszőrzet tekintetében, ugyanis ő volt az első ebben a magas pozícióban, aki szakállt viselt a Fehér Házban.

Sokan azzal tréfálkoztak, hogy Lincoln szakálla olyan volt, akár egy állszíj a harci sisakokon.

Robosztus szakálla azonban semmiképp sem tulajdonítható a véletlenszerűségnek; mint az életben mindennek, ennek komoly okai voltak. Meghökkentő módon a bevállalós Abe egy 11 éves lány kedvéért növesztett szakállt. A kis Gracie ugyanis azt írta a leendő elnöknek egy levélben, hogy túl vékony az arca, kellene neki egy jó kis szakáll! A kislány így okoskodott: amennyiben arcszőrzetet növeszt, a hölgyek simán rábeszélik férjüket, hogy szavazzanak Lincolnra. Mondván, hogy minden nő imádja a szakállt és a bajuszt egy férfiún. A többi már történelem: Abe derekas arcszőrzetet eresztett, és ennek nyomán – vagy talán épp ezért? – 180 elektori szavazattal megnyerte az 1860-as választást. Lincoln a saját kora hipsztere volt, valósággal divatot teremtett a szakállviselésnek. Korábban, a 18. században az amerikai puritánoknak miatt a társadalomban a férfiak közül kevesen viseltek szakállt, ezt is egy erkölcsi elhajlásnak tekintették. Amint viszont az elnök megrázta szakállát, egyre többen növesztettek arcszőrzetet!

Lincoln nemcsak a szakállas létmódnak, hanem az amerikai whiskynek is nagy megszállottja volt. Mivel lenne a legstílszerűbb koccintani a tiszteletére a szakáll világnapján? Egy hamisítatlan amerikai párlattal, például a Bowsaw Small Batch Bourbon Whiskeyvel. A párlat egy kádárok által gyakorta használt fűrészről kapta a nevét, amely segít a mestereknek az érlelőhordó formai kialakításában. A Bowsaw nyílegyenesen Kentucky szívcsakrájából származó Bourbon, 75%-ban kukoricából, 21% rozsból és 4% árpamalátából. A whiskey sötét aranyban pompázik, kegyetlenül komplex és igazi sallangmentes gyönyör az amerikai ízek kedvelőinek – Lincoln oda és vissza lenne tőle! Nincs mese, ott a helye a Bourbon-bakancslistákon.

Édesen kukoricás, ahogyan az egy remekbeszabott Bourbonhöz illő, és valamennyi ízében áthatják a vaníliás-kukoricás hullámok.

Szóval vanília, karamella és naná, hogy Kentucky…Ez a whiskey tényleg „elnöki”!

 

John „Grizzly” Adams: a hegyi medvevándor és a Gladstone Axe

Kalifornia legismertebb hegyi zarándoka nem ijedt meg a szédítő magasságoktól, élete jelentős részét a kietlen hegységekben vándorolva töltötte. Eközben olyan vastag szőrgörgeteg növekedett elszánt, napszítta arcán, amit csak a vadonban élő harcosokon láthatunk. Hírből sem ismerte a borotválkozás fogalmát, ezért a derék Johnt a köréje szőtt legendák szerint szakállvastagsága miatt még a mindenre elszánt grizzly medvék is a sajátjuknak tekintették. És valahogy tényleg logikus is, hogy ha valaki grizzlyk között él, akkor kell egy nívós szakáll, különben kitaszítottá válik ebben a mikrotársadalomban.

A kusza és vastag szőrszerkezetben utolérhetetlen Adamsnek egy igazi hegyi párlat dukál, amit a leghatalmasabb grizzly medvék körében kortyolgatna (hiszen még őket is sikerült megszelídítenie, ha hihetünk a régi pletykáknak). Kicsit ő is olyan volt, mint Assisi Szent Ferenc, aki a madarakkal beszélgetett és elmélkedett, csak ez a morcos medve a kemény hegyi életmód miatt bizonyára jobban szerette a karcosabb italokat az elmélkedés helyett: a régi idők Bear Gryllseként a legkeményebb körülmények között kellett életben maradnia.

A hegyi medvének való ital a Gladstone Axe American Oak Blended Malt Scotch Whisky lenne, amely az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnökének, William Gladstone-nak állít emléket. Egy olyan férfiúnak, aki négy cikluson át munkálkodott a parlamentben, ugyanakkor a hivatali munka mellett igen jól állt a kezében a balta, egyszerűen imádta a favágást. A „Grand Old Man” saját baltagyűjteménnyel rendelkezett, amit nem félt használni! Dédunokája, Elwyn Gladstone róla nevezte el pompás párlatát. Emiatt lenne remek választás egy másik kőkemény férfiúnak, Grizzly Adamsnek, a favágásban profi szakállas hegylakónak.

Másrészt a Gladstone Axe komplexitása impozáns: 14 különböző Highland-i lepárló single malt whiskyjéből teremti meg aromakarakterét. Ez egy igazi folyékony óda a sült almához. Kicsit olyan, mintha egy pattogó tábortűz mellett ülnénk valahol a vadonban, és bármikor felbukkanhatna a környéken egy hatalmas grizzly medve. Grizzly Adams valósággal megszelídülne a komor hegyi környezetben két favágás közben, amikor megízlelné az aromás és karamellás, máskor meg vaníliás áramlást a Gladstone Axe zamatában.  És ott van még benne a répacukor édessége, a puding krémessége, a méz mennyei kavargása.

Vagy alternatív változatként ott lenne még neki a Jim Beam Honey Whiskey, aminek mézédes zamatával nyugodtabbá válnának a magányos hegyek komor grizzly óriásai. A színe is aranyló, a tartalma pedig rímel erre, szintén zseniális.

A Jack Danies újabb nagy dobása a mézzel kevert whiskey, amely önmagában és koktélok finomhangolójaként egyaránt bravúros. A Tennessee-ből érkező Jack Daniels Honey megéri az árát: krémes és összetett ital, a méz mámorító édességével. A tejkaramella és a vajkaramella mellett kávés zamat és némi kajszibarack teszi fel a koronát az aromákra, nyomokban pedig tölgyes jegyzetek is kirajzolódnak benne.

 

A Mikulás és a Jura Winter Editon Whisky

Létezik egy férfiú, aki nem tolvaj, nem is titkosügynök, mégis képes arra, hogy zökkenőmentesen bejusson a világ összes házába. A történet szépséghibája, hogy mindezt a kéményen keresztül teszi. Ám jó machiavellista módon nála a cél szentesíti az eszközt, és ez szükségeltetik ahhoz, hogy ajándékot tegyen a karácsonyfa alá a gyermekeknek (bár nálunk, Magyarországon ez pár nappal Karácsony előtt történik).

Mi tagadás, hősünknek nemcsak művészien hosszú fehér szakálla van, hanem a világ egyik legjobb sofőrjének címét is megkaphatná, hiszen Rudolf és a többi szarvas navigálásával bejárja a világ mind a négy sarkát, mindössze egyetlen röpke éjszaka alatt (és igen, ezzel a gyorsasággal és leleménnyel még a Halálos iramban sofőrjeinek hajmeresztő mutatványait is képes felülmúlni).

Adja magát a kissé zavarba ejtő kérdés: milyen prémium italt ajánlanánk a Mikulásnak? Az ajándékok kiosztásának éjszakáján semmilyet, hiszen hősünknek vezetnie kell, azonban a szakáll világnapján mindenképpen egy olyan finomságot, amely felpezsdíti a testet és a lelket a nagy hidegben azon az északi vidéken, ahol a manókkal együtt él. Mert  létezik egy tökéletes whisky arra az alkalomra, amikor megállíthatatlanul közeleg a tél..Ez nem más, mint Jura Winter Edition Sherry Cask Finish Whisky. Egy zimankós napon egy sherry tudja igazán felmelegíteni az ember hidegtől megfáradt tagjait. És az élmény még hatványozottabbá válik, ha ez a sherrys téli zamat egy skót whisky formájában ölt testet a tulipános pohárban!

A Jura Winter Edition Sherry Cask Finish Whisky édes és forró, fenséges fűszeres fortissimókkal indít csábító ostromot az ízlelőbimbók ellen, a Jura szigetén található ízek mellett feltárja a téli szezon aromahullámzását is. Egyszerre ad benne hírt magáról az édes fűszerek sokasága és a frissen sült almás pite harmonikus összesimulása, juharsziruppal és a télen kihagyhatatlan fűszeres forralt borral. Ez a legtökéletesebb ital a Mikulásnak a zimankós hideg éjszakákra, az amerikai fehértölgy ex-Bourbon hordó pedig nemesen formálja az aromakaraktert, a jó érzékkel kiválasztott spanyol sherry hordóval termékeny kölcsönhatásban.

Ízében a juharszirup mellett van még kávé, és skót whisky lévén egy kis tőzeges füstösség is. Mivel egy Jura szigetén születő whiskyről beszélünk, kihagyhatatlan a tengeri só jelenléte, egyúttal a ropogós rozskenyérből szintén kóstolót kapunk. A gyümölcsös tónus mellett kidomborodik az ízek közül a fiatal fenyőtobozok visszhangja, az érzéki mézesség szimfóniája.

Egy szó mint száz: ez a remek tétel nemcsak a Mikulásnak, hanem mindenkinek szívből ajánlott, aki szeretné felfedezni, milyen a sherrys és skót whiskys ízek felejthetetlen találkozása egy Jura szigetén készített whiskyben.

 

Merlin, a szakállas walesi mágus Pixie Tearssel ízlelgetné a tündérek könnyeit

Minden idők egyik legnagyobb varázslója már Harry Potterék előtt professzionális szinten űzte a bűbájt! És azt beszélik, valami varázslatos szakálla volt, amiről a walesi költészetben is szó esik. Arthur király hű segítője és bölcs tanácsadója olyan óriási szakállat viselt, amit egyetlen varázstudás nélküli „mugli” sem tudna elképzelni!

A régi krónikák szerint Merlin egy halandó nő és egy incubus démon gyermeke volt (utóbbitól örökölte természetfeletti adottságait, főként a jóslást és az alakváltást). Az a hír járta, hogy varázslatai és intrikái révén Merlin idézte elő Arthur király születését.

Vannak olyan történészek, akik szerint Merlin kelta alakja valóban létezhetett, és egy harcias törzs királya volt.

Uther Pendragon egyébként Merlin varázslata által hozta léte a kerekasztal lovagjainak rendjét. És egyengette Arthur király útját. Amikor Arthur kihúzta egy sziklából az Excalibur kardot, és ezzel bizonyította: ő a brit trón jogos örököse!

A kelta mitológiában rendre felbukkannak a tündérek, így a misztikus újdonságokra fogékony Merlin imádná a Pixie Tears Gint. A könnyzivatar a misztikus ízre szomjazók kedvenc ginje, teli természetfeletti erőkkel, opálos csillogással. Mert ez egy smaragdszínű folyékony csoda, a palackban csillámporrétegekkel, tovább tetézve a tündéri hatásmechanizmust!

Kóstolásakor Merlin is elégedetten csettintene a Stonehenge árnyékában. Mert a Pixie Tears lelke a ropogós, érzéki bodza, a selymesen finom uborka zamatával összesimítva. Közben összecseng benne a ginekből kihagyhatatlan boróka és a bodza. Megkóstolva egy valódi varázslattal szembesülünk, és az aromák ösvényén eljuthatunk Tündérországba, (anélkül, hogy János vitézzé kellene válnunk).

 

A vikingek szakálla és a Highland Park Viking Scars Whiskyje

Omlós szakállaik és befont arcszőrzetük állandó stíluselem a hódító harcosok félelmetes ábrázatán.  Már csak amiatt is gyakrabban voltak szakállas férfiak a régi időkben, mert az emberek egyszerűen nem fértek hozzá a ma ismert ápolási eljárásokhoz. Ráadásul számos férfinak sem ideje, sem kedve nem volt borotválkozni.

A vikingek nyilván nem lustaságból növesztettek szakállt. Ők úgy vélték, az arcszőrzet a férfiasság és az acélos erő megnyilvánulási formája. A skandináv istenek szintén rendre szakállal jelentek meg az isteni pantheonban, Odintól egészen Thorig. Odinról nem csak a hiányzó szeme és a hollók jutnak az ember eszébe, hanem hosszú, hullámzó szakálla is. Thornak sűrű vörös haja és gigászi szakálla volt az ősi ábrázolásokon.

Rengeteg vikingnek volt szakálla, hiszen Skandinávia zord telén egy is extra szakáll védelmező melegséget adott a vikingeknek. A harcosok szakálla azonban nem volt feltétlenül hosszú vagy bozontos! Különböző stílusúak voltak, akadt köztük ápoltabb megoldás is, köszönhetően a vikingek erős hiúságának. Állítólag Harald Bluetoothak, a dán király fiának volt a leghíresebb viking szakálla.

A vikingek között olyanok is voltak, akik rövidre vágták az arcszőrzetüket, mások meg kecskeszakállt hagytak, de a fonott szakáll is gyakran felvillant a csaták során. Gyakran zsinórral kötözték össze a szakállukat, hogy ne okozzon nekik gondot a csatában. Rendszeresen fésülték és kefélték a szakállukat, így nem alakultak ki bennük csomók, ráadásul lúgszappannal tisztították. A szakáll a vikingek státuszára is utalt: minél nagyobb és vonzóbb volt a szőrzetük, annál valószínűbb, hogy egy vezér bukkan fel a vikingek közösségében. A szakáll hiánya pedig gyakran a gyávaság kifejezése volt. 

A vikingek nem teketóriáztak! Hajóztak, éheztek, szomjaztak, ígéretes földre pályázva pedig keményen harcoltak és hódítottak, a legdurvább ellenséggel is szembenéztek. Ugyanez az acélosság és megalkuvásnélküliség jellemzi napjaink talán legizgalmasabb viking whiskyjét, a Highland Park 10 Years Viking Scars Editon Whisky-t. Az élet vizének viking változata olyan, akár a vikingek sebei: komoly érlelődésről, bölcsességről tanúskodik valamennyi zamata. Már a palack északi viking motívumokkal díszített, hiszen a Highland Park mesterei a hódítók közvetlen leszármazottjainak tekintik magukat. A harcos népnek állít folyékony emlékművet ez az isteni ital, melynek minden kortya felér egy harci szekercecsapással!  Enyhe füstösség lengi át az aromát, ezt sherrys jegyzetek ellensúlyozzák az aromakarakterben a tökéletes balansz kialakítása érdekében. Az édes maláta mellett a szájban egyre jobban előtérbe kerülnek az aszalt gyümölcsös jegyzetek, egy kis gyömbérrel és vaníliás mézzel, némi narancshéjas édességgel

 

Karl Marx, az osztályharc „elmélésze” és a Legend of Kremlin Vodka

A vad és szelídíthetetlen szakállú gondolkodó mindent tudott a kapitalizmusról és az elidegenedés elméletről. Ő volt a 19 század egyik legnagyobb gondolkodója, a szocialista alapelvek nagy ideológusa, Marxizmusa óriási hatást gyakorolt a gazdaságra, a világpolitikára és a társadalomtudományok számos területére.

Másrészt a korszak másik nagy gondolkodója, kollégája. Friedrich Engels is eszméletlenül kiterjedt szakállt mondhatott a magáénak.

Marx rengeteg időt fektetett abba, hogy bemutassa a különböző társadalmi rétegek osztályharcát. Ennek tulajdonította az emberi társadalom fejlődését, azonban a borotválkozásra kevés időt fordított, inkább a gondolatok érlelésébe fektetett komolyabb energiát. Marx nem is nagyon ért rá szakállszépítkezésre, hiszen gyakorlatilag végigmenekült a 19. századi Európa titkosrendőrsége elől Németországon, Franciaországon és Belgiumon.

Francis Wheen szerint Marx egész életében szakállt viselt, csak élete utolsó évében borotválta le a szakállát.

Nem titok, hogy Marx osztályharcról vallott elmélkedése óriási befolyást gyakorolt a társadalmak működésére és szemléletére. A legnagyobb hatása viszont az oroszokra volt, ezért lenne tökéletes választás Marx számára a Legend of Kremlin Gold Book Edition Vodka. Egy vodka, ami már a középkorban létezett, és a titkos receptjét csaknem ellopták. Ám nem számoltak a csavaros gondolkodású Isidor szerzetessel, aki egy könyvbe rejtette a korszak legmenőbb párlatát. Sikertörténete azóta is üstökösszerű emelkedést produkált! A vodka extra kiadása könyves kiszerelésben jelent meg, emlékezve a régmúlt időkre. Olyan, mintha kinyitnánk egy hatalmas könyvet, odabenn azonban nem a bölcsességek végtelen tárháza rejlik. Ha olvasunk a sorok között, akkor az élet vizének egyik klasszikus forrására lelünk, egyenesen a Kreml árnyékából.

A Legend of Kremlin Vodka egy gabonás, ropogós különlegesség, amit izgalmasan formál az őrölt bors fergeteges áramlása a szájban. A vodka mellékíze kellemesen édes, a minőség és a tökéletesség megnyilvánulása, ami az orosz vodka műfaját illeti.

Ha Marx megízlelhette volna ezt az éterien tiszta vodkát, akkor valószínűleg nemcsak a Kremlnek lenne ez a hivatalos itala, hanem A tőke írójának is.

 

Gandalf és az Unicorn Tears

A Gyűrűk Urában ismert Gandalf korábban Szürke Gandalf néven írta bele magát a varázstörténet arany krónikájába. Bölcsessége messzi földön híressé tette, és képes volt kék lánggá hevíteni a tüzet, heves lökéshullámokat kelteni. Gandalf nemcsak a varázstudásával, hanem szakállával is lenyűgözte Középfölde lakóit, nem is beszélve dús szemöldökéről, ami már önmagában misztikus benyomást keltett a környezetében.

Gandalf egész élete a mágikus tudás vonzáskörében telt, rajongott a misztikus teremtményekért. Számára az Unicorn Tears lenne a lehető legtökéletesebb ital, ami Középfölde helyett az iDrinks üzleteiben is elérhető! Gandalf varázsóvá válási folyamata során biztosan meglovagolhatott egy egekbe szökő egyszarvút. Jósága és bölcsessége révén megszelídíthette ezt az állatot, amely a középkori krónikások mendemondái szerint megközelíthetetlen volt, vad természete szerint szinte lehetetlen jóba lenni vele.

Gandalf azonban jó varázsló volt, és imádná az Unicorn Tears Gin Likőrt! Ezt a keserédes italt, amely éppen a szárnyaló paripa szomorúságából meríti sajátos zamatát. Készítői nem árulták el, hogyan gyűjtik be a gint eredményező könnyzáport, a készítési technológiáról szintén gyér ismeretekkel rendelkezünk. Az viszont vitathatatlan, hogy egy elmerobbantó párlat keletkezett narancsos, citromos édesgyökérben fürösztött aromakarakterrel, a ginlikőr fanok legnagyobb örömére.

Így kapunk egy valamennyi elemében természetes, ugyanakkor számos tekintetben természetfeletti italt, tele mágiával és spiritualitással. A kandírozott narancsos jegyzetek ébresztik fel elsőként benne az ízelőbimbók figyelmét. Csak ezután jönnek a jó megszokott kicsit kesernyés gines ízek. Utóíze édesebb és juharszirupos. Érdemes tehát megízlelni az Unicorn Tears Gint: megnyitja az érzékszerveket, eltelít csodás érzelmekkel, és a fellegekben érezhetjük magunkat tőle, akárcsak az egyszarvúak!

 

Charles Dickens, a viktoriánus alkotó Manchester Signature Ginje

A viktoriánus korszak csúcsírója olyan ikonikus figurákat teremtett, mint Twist Olivér vagy a Karácsonyi Énekből ismert zsugori Ebenezer Scrooge. Miközben egy hosszú szakállat mondhatott a magáénak, mert meglehetősen hosszú álla volt, ezért úgy döntött, arcszőrzet mögé rejti. Nem tudott igazán dús szakállt növeszteni, így inkább egy olyan szőrzettel büszkélkedhetett, amit akkoriban „kopogtatószakállnak” neveztek.

Dickens egy korszak pozitív személetét alapozta meg azzal, hogy a mindennapi élet küzdelmeiről írt, történeteivel kedvességre, emberségre tanította az olvasókat.

Ráadásul Dickens más alkotókat is írásra biztatott, a női szerzőkkel egyetemben. Durván gyors tempóban alkotott, és állítólag 6 hét alatt megírta a Karácsonyi éneket!

Dickens kedvenc témája volt az ipari forradalom tömegtermelés árnyékában sínylődő emberek nehéz sorsa. Minden gondolatát áthatotta a brit gyárak füstös, embert próbáló erőtere. Az indusztriális ökoszisztéma fellegvárának palackba zárt megtestesülése Dickens számára a Manchester Signature Gin lenne, amely a hatalmas gyárakkal teli Manchesterből származik.

A minőség csalhatatlan ismérve, hogy a 42%-os alkoholtartalommal hömpölygő ital Anglia egyik legtöbb díjjal értékelt párlata a gin kategóriában. Íze a növényi összetevők nagyszerűségéről tanúskodik. Van benne helyi pitypang és bojtorjángyökér. Ráadásul érezhetjük benne a narancsot, a citromot, az édesgyökeret és az őrölt mandulát. Egy különleges ginről lévén szó, kötői összhangban egyesül benne a virágszirom és a medvecukor, ahogyan a sorok végződései rímelnek egymással egy nagyszerű költeményben, a katarzisról pedig az édesgyökér finomsága gondoskodik.

Még Dickens mester is jóleső mosollyal jutalmazná ezt a manchesteri íztobzódást.

 

Zeusz és a Helenas Ouzo

A görög istenek legnagyobb macsója az Olümposzon élt Héra férjeként. Hatalmas férfias szakállt viselt, olyan csupasz arcú istenségek között, mint a szerelemisten Erósz, Adonisz vagy fia, a művészeteket támogató lantjátékos Apollón. Igazán acélos erejű szakálla azonban csak Zeusznak volt, ami jól jellemzi férfiasságának intenzitását, ami eggyé vált az ókori görögök mítoszaiban Zeusz személyiségével. A szakáll szimbolizálta Zeusz nagy tapasztalatát és földi világ felett gyakorolt uralmát. Mindazt a végtelen erőt, amit az olümposzi istenek királyává tette, miközben szakálla és hódító stílusa miatt rengeteg nőt elcsábított, legyen szó földi királylányokról vagy isteni teremtményekről.

Zeusz első számú hobbija a szebbik nem meghódítsa volt. Így vitathatatlanul kedvenc itala lenne a Helenas Ouzo, utalván Szép Heléna kultuszára és arra, mennyire hajtotta a nagyszakállú isten a gyönyört.

Ma már nehéz elcsípni valamelyik Olümposzról leszálló görög istent az égkék tengerek partján, ám a görög vidéken nyaralók szegről-végről mindig ismerik a tradicionális görög ouzókat, mint például az Ouzo 12. Az ánizsos ital megkoronázza a mediterrán napsütésben elköltött étkezést, és kiváló atmoszférát teremt egy hangulatos baráti beszélgetéshez. Hűtve fogyasztva egy igazi főnyeremény, és isteni ünnepet ülnek benne az édes ánizsos, florális komponensek, medvecukorral és vaníliával.

Olyan mennyei nektár, hogy még a nagy Zeusz is lejönne az istenek Csarnokából pár korty Helenasra!

 

Leonardo da Vinci és a Nonino Grappa

A 21. század már nem a polihisztorok kora. A mai tudás sokrétegűsége miatt már nincs olyan ember, aki egyszerre lenne jártas a művészetekben, az irodalomban, számtalan tudományban, a harcászatban és a gépezetek feltalálásában. Azonban a régi időkben élő reneszánsz zseni, Leonardo még átlátta kora ismereteinek labirintusát! Elsajátította a festészetet, a kisujjában volt a szobrászt, az építészet, a zene. Pallérozott ismeretekkel rendelkezett a mérnöki tudományokban, az irodalomban és a matematikában meg még egy csomó tudományterületen. Számos forrás szerint ő is nagy szakállal bírt, így mindenképp érdemes koccintani rá a szakállviselők legnagyobb ünnepén!

Mindenki kedvenc Da Vincijének nem volt könnyű gyermekkora: egy gazdag ügyvéd és egy parasztasszony törvénytelen gyermekeként született a Firenzei Köztársaságban, az apró Da Vinci városában.  Mi több, hősünk a világon semmilyen oktatásban nem részesült, mígnem a szárnyai alá nem vette Andrea del Verocchio, a környék tehetséges művésze. Leonardo megismerte a rajzolást, a mechanikát, a fémmegmunkálás és a kohászat tudományát, az asztalosmesterséget, a gipszöntést, a festészetet, a rajzolást és még a szobrászatot is! Szóval a reneszánsz zseniális szakállkirálya soha nem unatkozott.

Egyszerre volt mérnök, zenész és művész, pallérozott ismeretei pedig még a korszak nagy mecénása, Lorenzo de Medici figyelmét is felkeltette. Az ő biztatására készített forgódarut, egy víz alatti légzőkészülékeket és egy búvárharangot is, lehetővé téve a hajók alulról történő megtámadását.

Leonardo egyébként azon kevés művészek egyike volt, akik sosem hagytak maguk után önarcképet, viszont minden saját maga által készített képen az ő pompás szakálla állt a középpontban.

Mi tagadás, minden idők legleleményesebb Leója egy igazi olasz finomságot érdemel. Nemzete kedvencét, a magyar pálinka talján „unokatestvérét”, a Nonino 41 Grappát ajánlanánk neki.

A párlat Janus-arcú kettősséggel rendelkezik, mivel egyszerre desztillálták vörös és fehér törkölyből, így extra grappa-kalandot sejtet. Az artisan batch distillation eljárás által készített ital Benito Nonino steam stilljeiben készült, egy igazi párját ritkító párlat! Összesen 6-12 hónapig érlelődik a rozsdamentes acéltartályokban, és Leonardo agyát is újabb fordulatszámra pörgetné ez az olasz kuriózum!

A Nonio 41 Grappa egyszerre gyümölcsös és olajos, egy kis fűszerességgel meghintve, Kóstolásakor végigsuhan a nyelven az aromás szőlő üdesége, ropogós piros alma, egyúttal az olajosságból is kóstolót kapunk. Az aromatikus gyógynövényesség áttör az érett szőlő meghatározó ízrétegeinek falán, mi pedig úgy mosolygunk majd ízlelgetése közben, mint Leonardo képén a csodás Mona Lisa.

 

Charles Darwin és a Monkey Shoulder

Minden állat, így az ember is fejlődik, ám mint tudjuk, valójában az ember a majomtól származik…Ez a legendás darwini tézis, amely felbolygatta a tudományt, és felforgatott minden korábbi vallást, főként a keresztény paradigmát. Ma már tudományos megállapítás, viszont a 19. század vallásos légkörében óriási felháborodást keltett. Darwin szakálla miatt leginkább a télapóhoz hasonlít, azonban nem mesékre alapozta tudományos nézeteit. Beutazta a Beagle fedélzetén a Zöld-foki szigeteket, Argentínát, Chilét, a Galápagos szigeteket és Dél-Afrikát. hogy megértse az élőlények természetét.

Az angol természettudósnak havas, telt szakálla volt. Csak az ötvenes évei közepétől növesztette hosszú szőrgombócot, az előtte évekig hordott pajesz evolúciójaként. Azért alakított ki ilyen terjedelmes szőrzetet, mert szörnyű ekcémától szenvedett, amit a borotválkozás csak súlyosbított.

Darwin sokkal jobban hasonlított egy elszánt és bölcs trópusi kalandorra, mint egy ex-ZZ Top-tagra. Paradigmaváltó, formabontó nézete szerint az ember a majomtól származik, ezért neki egy vagány italt, a Monkey Shoulder Whiskyt ajánlanánk. A párlat elnevezése egy régi whiskykészítési „balesetre” utal. Az üzemben dolgozó szakemberek a padlómalátázás során szert tettek egy rendkívül egészségtelen testtartásra, és ennek eredményeként a korabeli gúnyos megjegyzése szerint majomválluk lett. Darwinnak nem volt majomválla, ellenben evolúciós elméletében kulcsszerepet szánt szőrös ősünknek a majmoknak. És minden bizonnyal önfeledten élvezte volna a neki szánt Monkey Shoulder Whiskyt!

A malátamunkások hősiességéről megemlékező párlat egy borostyánsárga blend a skót Highland régió legjavából, krémesen lágy aromahullámokkal. Édesen malátás árnyalatokkal siklik a nyelvre az első kóstolás során, bogyós gyümölcsökkel teremt káprázatos összhangot. Közben felsejlik a blend rétegei között a pörkölt árpa, a szegfűszeg és a tejkaramella, egy sokszínű, változatos blendet fedezhetünk fel benne. És ha még mindig vágyunk a kivételesen gazdag ízekre, akkor tényleg új kedvencet avathatunk a Monkey Shoulderrel: kirajzolódik a szájban a manuka méz, a szárított barack, a pörkölt tölgy nemes hullámaival. Mintha mi is Skóciában lennénk, a régi idők whiskyüzemében, ahol csodás párlatok születnek!

Az evolúció elméletének megalapozója a legmagasabb polcra helyezné ezt a pompás blendet, nehogy egy rendetlenkedő majom leverje azt a bárpultról.

 

Ernest Hemingway: az író, aki megjárta a hadak útját, és rumreceptet neveztek el róla

Az öreg halász és a tenger írója bebizonyította, hogy a favágó szakáll nemcsak favágóknak való. Hemingway a küzdelem embere volt: túlélt több repülőszerencsétlenséget, a spanyol polgárháborúban és a második világháborúban is harcolt, ráadásul kalandos élete során összesen négy feleséget és rengeteg rumot fogyasztott el.

A hatalmas, fehéren izzó bölcs szakáll viselője fiatalon otthagyta az újságírói szakmát, hogy részt vegyen az első világháború küzdelmeiben. Párizsban olyan közel akart kerülni a háború poklához, amennyire csak lehetséges. Lábát repeszgránát találta el, azonban ezüst érdemrendet kapott, mert sérülése ellenére egy sebesült katonát bevonszolt a menedékhelyre. Később felfedezte Nairobit, Kenyát, Tanzániát, és a vadászatnak szentelte magát, így írta meg az Afrikai vadásznaplót, A Kilimandzsáró havát. Aztán 1937-ben Spanyolországba utazott, hogy tudósítson a spanyol polgárháborúról. A második világháborúhoz is csatlakozott Kuba partjainál, hogy segítsen az amerikai haditengerészetnek a német tengeralattjárók keresésében. 

És volt egy ütős mondása, amely örökké az emlékezetbe írja az öreg halász alakját és életbölcsességét: „Az ember nem vereségre született. Az embert el lehet pusztítani, de legyőzni soha”.

Kézenfekvő lenne az öreg halász alkotójának egy tengeri whiskyt ajánlani. Ám ennél sokkal lényegesebb, hogy a jó öreg Ernest éveket élt Havannában, és imádta a rumokat, így mindenképp olyan párlatot érdemelne, amiben ott van a karibi ritmus életöröme, amit a nagy tollforgató annyira szeretett.

 A Cubaney Tesoro 25 Years Rum lenne számára a legideálisabb. A solera eljárással érlelt párlat a kubai gyökerekkel bíró rumgyártó egyik ékköve. A 25 év is beszédes, hiszen ez a pompás párlat egy egész emberöltő alatt alakította ki a maga karakterisztikáját!

Hemingwayt elbűvölné a párlatban megnyilvánuló balansz, mert valami elementáris egységben keveredik egymással a vanília, a csokoládé, a gyümölcsösség és a lágy fűszeresség. Egyszerre járja át benne a szájat a gyümölcsösség és a nemes tölgyesség, szóval a rubint és feketecseresznyés színű párlat egy sajátos életelixírt, minden minőségre szomjazó szakállas harcosnak!

 

A ZZ Top tagjai és a Catskills Whiskey

Egyfajta axióma lehetne a zenekar életében, hogy növessz behemót méretű szakállt, és máris egy nagy lépést tettél a halhatatlanság felé…Mert róluk aztán tényleg mindenkinek a végletekig hosszú szakáll jut az eszébe. Ez már szinte a védjegyüknek számít, a mellkasukig ér. Sokaknak nem is a csapat zenéje, hanem a hatalmas sörénye jut az eszébe a ZZ Topról. Billy Gibbons, a csapat tagja olyan nagyra érzékeli a szakállát, hogy méregdrága biztosítást kötött rá. Billy egyébként komolyan úgy gondolja, hogy a szakáll hatalmas szerencsét hoz neki, és legendássá tette a rock n’ roll világában.

A szőrből születő élő műalkotás már jó ideje ott virít a zenekar tagjainak állán, Billy Gibbons és Dusty Hill gitárosok immár az 1970-es évek vége óta viselik eme jellegzetes megjelenésüket. És ez még nem minden: a csapat dobosa is felült a „szakállvonatra”, neve ironikusan Frank Beard. Gibbons egyébként elárulta, hogy neki és Hillnek egy alkalommal 1 millió dollárt ajánlott fel arcszőrzetünk levágására, ám ők ezt büszkén elutasították. 1984-ben a borotvákat gyártó Gilette felkérte a Rock N Roll Hírességek Csarnokának jelöltjeit egy hirdetési kampányra, azonban ők elvetették ezt az egyébként rendkívül jövedelmi lehetőséget.

Gibbons annyira ragaszkodik a szakállához, hogy kijelentette: szörnyű kilátás, hogy szőrtelenül lássa viszont arcát a tükörben, és ez szóba sem jöhet.

Egy interjúban Gibbons felfedte a hírhedten hosszú szakálluk titkát: ez szerinte nemes egyszerűséggel abban rejlik, hogy lusták. És másnak is azt üzeni, hogy felejtsék el a borotvát, őrizzék meg a szakállukat – maradjanak lusták!

A ZZ Top szőrös legendáinak egy stílusos rocker párlat dukál. A Catskill Most Righteous Bourbon Whiskey, amely a Catskill hegy lábainál született, pár percre az ikonikus Woodstock Fesztivál helyszínétől. A Woodford Reserve és a Gentleman Jack Tennessee Whiskey szövetségéből egy frenetikus párlat látott napvilágot, 70% rozsból, 20% kukoricából és 10% árpamalátából. A vajkaramellás hömpölygést mellett érezhető benne a vaníliás és karamellás jegyzetek bősége. Meglehetősen intenzív a whiskeyben a barnacukor és a banános-diós kenyér jelenléte, mintha egy süteményt majszolnánk. A sötét gyümölcsök vaníliás ostyával simulnak a nyelvre, közben pörkölt kukoricát is felfedezhetünk az aromakarakterben, rengeteg gyümölcsösséggel. Főleg a gabonás zamatok uralják a poharat, miközben magával sodorja az embert a méz édes bája. A magasabb rozstartalom 42.5%-os alkoholtartalmat eredményez, intenzív és borsos lecsengéssel.

Szókratész, az ókori filozófusok szakállkirálya

Ismerd meg önmagad!  – hirdette Szókratész, aki rengeteg igazságot ismert, ám házsártos felesége kirohanásai ellenére a borotválkozástól idegenkedett.

Az emberi gondolkodás „keresztapja”, Platón mestere jó pár évezreddel korábban élt nálunk, ám sok modern filozófust lekörözne leleményes gondolkodásával és szellemességével. A tekintélyes fehér szakállt birtokló bölcs öregfiú filozofikus keresztkérdéseivel rámutatott, hogy semmit sem tekinthetünk magától értetődőnek. Rávilágított arra, hogy a szerelem, a bátorság és a mértékletesség sokkal komplexebbek, bonyolultabbak, mint az ember alapvetően gondolná.

Szókratész humoros és egyben híres mondása: „Csak annyit tudok, hogy semmit nem tudok!” Erre viszont alaposan rácáfolt éleslátásával és remek logikai érzékkel levezetett eszmefuttatásaival.

Szókratész maga a borotválkotás Antikrisztusa: bokorszerű szakálla volt, szemben a néhai George Michael kecskeszakállával. Szókratésznek arcán gigászi kiterjedésű szakálla ragyogott, hogy állítólag neki volt a legerősebb nyakizma az ókori Görögországban: olyan nyaka volt, akár egy dühös bikának.

Vajon melyik ital tükrözi a legkifejezőbben miden idők egyik legnagyobb gondolkodójának lelkét? Egy olyan ember habitusát, aki gondolatai révén kést volt szembeszállni a korabeli Athén állami vezetőivel, gondolkodóival, művészeivel és hadvezéreivel? Nem vitás, saját korának Szókratész volt a nagy lázadója, azaz rocksztárja, ezért a Rammstein Vodka fejezi ki a legjobban Szókratész határokat feszegető, szelídíthetetlen természetét!

Egy lágy és gyümölcsös letisztult vodka ez, megnyilvánul benne a németek legendás precizitása és részletekre való odafigyelése. Hasonló elvek alapján született, mint Szókratész akkurátus gondolkodása, ezért előszeretettel ajánljuk nemcsak Szókratésznak, hanem valamennyi szakálltulajdonosnak, akiben ott munkál a lázadás, a szabályok feszegetésének szellemisége!

 

Feketeszakáll kalóz rumja, a RedLeg Banana

A 18. század legrettegettebb kalóza két évtizedig tartotta rettegésben a gyanútlan utazókat. A dús szakáll urát Edward Teachnek hívták, és Bristolban született 1680 körül. A Királyi Haditengerészetnél szolgált Anna királynő háborújában. Majd kalóz lett, és a korabeli beszámolók szerint extravagáns hosszúságúra nőtt fekete szakálla sarjadt. Szemei hihetetlenül vadak voltak, maga a pokol izzott benne. A franciák ellen vívott háború után nem volt civil foglalkozása, ezért Feketeszakáll a bűn útjára lépett, és a kalózok élén fosztogatni kezdett a Karib-térségben. Óriási pusztítást okozott a főbb hajózási útvonalakon, válogatás nélkül megkaparintotta az értékes rakományokat. Még Charles Town kikötőjét is ostrom alá vette Dél-Karolinában, ahol váltságdíjat kért a város elhagyásáért, hajókat, rakományokat és tengerészeket ejtett foglyul.

Később Feketeszakáll meglehetősen homályos vádalkut kötött. Elfogadta a király kegyelmét, aminek az volt a feltétele, hogy nyomban visszavonul a kalózkodástól. Azonban Tech csak látszólag vonult vissza, a szakállas haramia ismét visszatért a kalózhajó fedélzetére.

Feketeszakáll egy elég morózus figura volt, ráfért volna némi lazítás és jókedv. Ezt a szellemiséget testesíti meg a RedLeg Banana Spiced Rum, amit szívből ajánlanánk minden idők legvadabb szőrmók kalózának és mindenkinek, aki fogékony a vidám, és szenvedélyes ízekre!

Másrészt a RedLeg egy Karib-térségben élő remeterákról kapta a nevét, az alkalmazkodás világbajnokáról. Egy olyan állatról, amely vidáman és lelkesen alkalmazkodott a tengeri áramlásokhoz, simán és könnyedén sodródik egyik szigetről a másikra. A RedLeg a laza mediterrán élet szimbóluma, a felszabadult életöröm figurája – ez az, ami annyira hiányzott a zord Feketeszakállból!

A RedLeg Banana Spiced Rum a karibi világ kedvenc gyümölcsére, a banánra épít. Gyakran ez a kiindulópont a helyi ételekben és italokban az egész régiót tekintve. A RedLeg banános verziójában a trópusi gyümölcs érzéki finomsága érvényesül. Ez egy meglepően könnyed és forró felépítésű karibi rum, ami banános fűszerességgel simogatja a nyelvet.

 

William Shakespeare és az írók önnye: a Writers Tears Copper Pot

Borotválkozni vagy szőrösödni? Ez itt a kérdés! Minden idők legnagyobb drámaírója a második opció mellett döntött, miközben papírra vetette a Hamlet, a Macbeth, a Lear király sorait, összesen 37 nagyszerű darabot. Néha a Nagy Bárdként emlegették, máskor meg Nagy Bearként, azaz Nagy Szakállként (csak egy betű választotta el a bárdtól). Hegyes szakálla volt, máskor meg foltos szakállnak nevezték az arcszőrzete stílusát.

Shakespeare darabjaiban mindig rettentően ügyelt a részletes kidolgozásra, és a korabeli források szerint ez a szakállára is igaz volt. Lehet, hogy tényleg szakállollót és fésűt használt, hogy gondozni tudja a szakállát, bár kérdés, milyen fejlődési stádiumban voltak akkoriban a borbélyeszközök.

Az összes nagy íróhoz és kötőhöz hasonlóan bizonyára a jó öreg Will is ismerte az alkotói válság kíméletlen időszakát. Ebben a kiszolgáltatott helyzetben valamiért nem akar jönni a Múzsa, hogy homlokon csókolja a jeles alkotókat, és nem ritka, hogy a nagy szerzők könnyekre fakadnak. Ilyen áldatlan időszakban nyújthatott volna vigaszt – és ihletet –Shakespeare-nak és más nagy alkotóknak a Writers Tears Copper Pot Whiskey. Az írók könnyeinek szentelt ital, aminek ott a helye minden irodalomszerető asztalán. És azokén is, akik imádják a csúcsminőséget és kristálytiszta aromakaraktert képviselő ír whiskeyket!

A 4 hosszú esztendeig tartó érlelés egy mézes, zöldalmás párlatot eredményezett. Olyan finom, hogy ezt ízlelgetve Hamlet figurája sem lett volna annyira mélabús Shakespeare írószobájában! A mézes jegyzetek kifejezetten dominánsak benne, ugyanakkor a vajas krémesség is érezhető rajta. Egyszerre jelenik meg benne a pirítós tölgy, a karamella és a vanília, a lágy citrusos lecsengés pedig igazi jutalomjáték benne.