Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Takamaka: ahol a cukornád és a csúcsminőség összeér - 1.rész: Seychelle csodái és a Takamaka

Takamaka: ahol a cukornád és a csúcsminőség összeér - 1.rész: Seychelle csodái és a Takamaka

Kalózok, fekete papagájok, ősi nőuralom és szemgyönyörködtető strandok. Ezek a csodák határozzák meg a Seychelle-szigetek mindennapi életét, miközben a trópusi paradicsomban fenséges zamatú cukornád terem – ea rumkészítés motorja.

Miközben a szigetre látogatók a kék mélységekbe merülnek vagy ritka madárfajokat figyelnek, olyan isteni nedűket kortyolgatnak a tengerparti bárokban, mint Seychelle egyik top itala, a Takamaka!

Fedezzük fel a sziget mesés szépségeivel együtt a Takamaka legjobb rumjait! És magát a szigetet.

Takamaka Rum

Két testvér, 100 sziget, és egy élményszámba menő rummárka: ez a Takamaka!

2000-ben Bernard és apja, Robert D’Offay végtelen kíváncsiságtól hajtva megrendeltek egy könyvet az otthoni rumkészítésről, és a kísérletezés energiájától vezérelve belevágtak a tökéletes rumzamatok megtalálásának. Robert édesapja, Robert d’Offray nagypapa korábban már megalkotott a Rum Arrangét, egy kreol különlegességet, amivel megalapozta a család rumkészítés iránti érdeklődését. René Michelt akkoriban az ihlette meg, ahogyan a szigetekre tévedő tengerészek alkoholban konzerválták a gyümölcsöket és a fűszereket. Az egykori Rum Arrangét levelek, gyümölcsök, magvak, kérgek és egyéb komponensek macerálásával készítették akár 6 hónapnyi kemény munka által, végül nádcukorral ízesítették.

Mivel csak korlátozott mértékben fértek hozzá a desztillációs eszközökhöz, Bernard D’Offay és apja a rumkészítés kezdeti fázisában saját kerti úszómedencéjüket használták ideiglenes hűtőkondenzátoruk számára. Aztán beszereztek egy csomó élesztőt és finomított cukrot, majd nekivágtak a nagy rumkalandnak. Csatlakozott hozzájuk Bernard bátyja, Richard. Rengeteg türelem szükségeltetett a megfelelő rumrecept megalkotásához, ám több mint 1 év tesztelés után ráleltek a megfelelőre. A siker nyomán 2002 februárjában megnyitották a Trois Fréres lepárlót a Seychelle-szigeten. Alig telt el egy kis idő, máris érdeklődni kezdtek a rumínyencek az első Takamaka Dark Spice rumok iránt.

Ahogy teltek az évek, a két D’Offay fivér, Richard és Bernard egyre jobban csiszolta mesterségbeli tudását, és legyőzték a Seychelle-szigetek mindentől messze esdő fekvését is, hiszen italuk a világ mind a négy sarkába eljutott. Így az iDrinks üzleteiben is elég bőséges választék fogadja a minőségre szomjazókat. A fivérek egyre tisztábban láttak abban a kérdésben, hogyan blendeljék és érleljék a rumjukat, miként érleljék a párlatot az ízek tökéletes formálódása érdekében.

A fivéreknek sikerült életre kelteniük a Seychelle-szigetek autentikus párlatát. A Takamaka valamennyi palackjában ott lüktet a szigeten „ezer százalékon” pörgő élet, a rummesterség szeretete és az itt élő vidám emberek karaktere, akik ezt a szemléletet átörökítették a Takamaka rumokba is. Mert ennek a rumnak annyi arca, annyira sok változata és zamata létezik, hogy várja a felfedezőket, akárcsak a száz Seychelle-sziget.

 

Ám ahhoz, hogy megértsük a Takamaka zamatának varázslatos sokszínűségét, ismerjük meg alaposabban a Seychelle-szigetet.

 

Egykor Seychelle „csak” egy világvégi sziget volt

Úgy tűnt, előttünk még sosem járt ezen a földön ember”– írta naplójában az egyik ide érkező tengerész.

A szépséges szigetvilág régen évszázadokon át teljesen ismeretlen maradt. A távoli ország 100 mérföldnyire volt bármilyen civilizált területtől az Indiai-óceánon.

1503-ban Vasco de Gama jegyezte fel a Seychelle-szigetek első hivatalos észlelését. Aztán évszázadokkal később, 1609-ben egy brit kereskedelmi flotta partra lépett a St. Anne-szigeten. A tíz napig itt horgonyzó csapat egy paradicsomi állapotokban lévő szigetet látott, amely bővelkedik édesvízben, halban, kókuszdióban, madarakban, tengeri teknősökben, és ezek óriásteknős változataiban is (erről kicsit később).

A szigetországban egyáltalán nincsenek őslakosok. A sziget javarészt lakatlan volt, amikor az európaiak felfedezték a 16 és a 18. század között. Azonban a kalózok megszállták a Seychelle szigeteket, mielőtt megérkeztek volna ide az első telepesek. Ez a csodás földdarab a 18. század előtt sokáig a kalózok játszótere volt, rendszeresen megálltak itt pihenni a hajóikkal utazásaik során. Ennyi földrajzi szépség mellett ez nem akkora meglepetés, mert tényleg egy földi paradicsom. A szigeten első ízben 7 afrikai rabszolga, 5 madagaszkári rabszolga, 15 európai gyarmatosító és 1 fekete nő lakott.

És ha már kalózok! Általában a kincsek jutnak az eszünkbe a harcias hajósokról. A legenda szerint egy csomó értékes kincset rejtettek el a szigetvilágban, bár a legnagyobb kincs továbbra is folyékony rum, amelyet a Takamaka rum képvisel.

A régi legendák szerint az egyik fő kincsfelhalmozó a Seyhelle-hez tartozó Mahé szigetén Olivier Levasseur, egy francia tengeri kalóz volt, akit csak La Buse néven emlegettek.

A Seychelle-szigetet először 1756-ban a franciák, 1810-ban a britek gyarmatosították.

 

Valamikor a kalózok paradicsoma volt a Seychelle-szigetek

Ez a „szigettömeg” egyike a világ legszebb országainak. Az afrikai paradicsomot az Indiai-óceán öleli körül, és élményszámba menő strandjairól ismert. Rengeteg pár utazik ide nászútra, emellett a helyi teknősök is világhírűek.

A Seychelle-szigeteket Kenya, Madagaszkár, a Comore-szigetek és Mauritus határolja. Kevesen tudják, de az országot közel 100 sziget alkotja, és ezek közül csak 3 lakott: Mahé, Praslin és La Digue. A Seychelle-szigetek lakói kreol származásúak, körülbelül 95 ezren lakják ezt a forró égövi országot.

Seychelle pikantériája, hogy az itteni élet elég matriachális szemléletű: többnyire a nők kezében van az irányítás. Ők nemcsak a gyermekek jövőjét és a háztartás kiadásait határozzák meg. A férfiaknak sokkal kevesebb szerepük van a mindennapi életben, mint Európában.

Nincs nemzeti ételük, de ha lenne, akkor biztosan a halra esne a választásuk. Ezt fogyasztják végtelen változatosságban: főzve, sütve, pirítva, párolva, sütve, banánlevélbe csomagolva, és természetesen füstölve is. A tenger gyümölcsei és a kagylóból készített ételek ugyancsak mindennapos ételek az országban, ezekhez is remek párosítást jelentenek a Takamaka rumok. Felkapottak a rizses és currys ételek, különösen a currys hal.

A szigeteken szeretik a kosárlabdát, a kerékpározást és a röplabdát, de a strandfociban a legsikeresebbek. Olyannyira, hogy 2011-ben bajnokok lettek az Indiai Óceáni szigeti meccsein.

 

Teknősök, templomok és csodás madarak

Seychelle szigetei csak úgy hemzsegnek a csodáktól! A Bird Islandsen élnek a világ leghatalmasabb termetű szárazföldi teknősbékái, az Aldabra teknősök. Tetemes súllyal rendelkeznek, akár 550-650 súlyúak is lehetnek. A világ legidősebb teknőse, Jonathan becslések szerint megközelítőleg 190 éves. Még érdekesebb, hogy Aldabra szigetén a helyi teknősökből legalább annyi él, mint az emberekből! Becslések szerint 100 000 Aldbara teknős él a szigeten. Ugyanez a sziget ad otthont a világ második legnagyobb korallzátonyának, ami az UNESCO világörökség része. Aldabra szigetén más kalandos állatokat is láthatunk: tigriscápákat, manta rájákat is.

Szóval a szigeten vannak korallzátonyok, kanyonok, hajóroncsok és tengeri élőlének tömege, amelyek komoly vonzerőt kölcsönöznek a gyönyörű régiónak. Többen kifejezetten a búvárkodás miatt jönnek a szigetre, mivel itt találhatóak a Brissare-sziklák, a Trompeuse, a cápapapart és a halászok öble.

A legszépségesebb strand az itt járók véleménye szerint Anse Lazio, amit sokan a világ legjobb strandjának minősítettek. Anse Lazio strandja híres fehér homokjáról, türkizkék hullámairól, zöld trópusi fáiról, sziklákkal tarkított területeiről.

Egy másik izgalmas program a Seychelle-szigeteken a madármegfigyelés. A szigeten több mint 250 madárfaj él, és számos madárkolónia található, akik folyamatosan vándorolnak a szigeten. A szigetek nemzeti madara a fekete papagáj, a Kato Nwanr. Ez egy veszélyeztetett faj, védelmükre nagy figyelmet fordítanak a szigeten. Napjainkban már csak közel ezer fekete papagáj maradt a Földön, és a legtöbbjük a Seychelle-szigeteken él.

A szigetek hivatalos fizetőeszköze a rúpia. Népszerűségét jól jellemzi, hogy a rúpia az egyetlen hivatalos valuta az országban, bár népszerűsége okán a Takamaka rum is lehetne egy folyékony valuta. A turisták tömegei miatt persze vannak olyan vendégházak és szállodák, amelyek amerikai dollárt és eurót is elfogadnak.

A Seychelle-szigetek fővárosa Victoria. Naná, hogy elnevezését a híres Viktória királynőről kapta. Paradox módon a Victoria-sziget rettentő kicsi, az ország 2/3-a mégis itt él. A városban számos szemgyönyörködtető látnivaló rejlik, és apró méretei miatt akár egyetlen nap alatt is felfedezhető. Mert az is a szigetek érdekességeihez tartozik, hogy Victoria a világ legkisebb fővárosa.

 

Amikor a fűszerességből csodás Seychelle-rum születik: a Takamaka Dark Spiced Rum

A Seychelle-szigetekre sokan a trópusi szépség és a csodás strandok miatt járnak, ám az egzotikumon túl ez a vidék tartogat még egy pár meglepetést. Egy palackot, amely a maga leleményes módján – a rummesterek hathatós közreműködésével – magába zárta a sziget zamatainak színe-javát! Így született egy trópusi ízorgia, amely nem hoz szégyent szülőhelyére, hanem extra fényben ragyognak általa a Seychelle-szigetek. A fűszeresség már alapjáraton felpiszkálja az érzékszerveket! Egy olyan kellemesen szenvedélyes aromatikus viharzást élhetünk át általa, amihez rengeteget hozzátesz a kisüsti lepárlást követő tölgyfahordós érlelés.

A Takamaka Dark Spiced Rum lényege a cukornádmelasz édessége, szerves összhangban a vaníliás fűszerességgel, magával sodró gyümölcsös aromakarakterrel. A narancsos borostyán árnyalatban tündöklő ital harsány fűszerességgel delejezi az ízlelőbimbókat, így koktélkészítéskor és long drinkként is egyenesen telitalálat.

 

Díszdoboz és trópusi strandra illő rumospohár: a Takamaka Dark Spiced Rum (DD+Beach Cup)

Vajon mi lehet jobb egy édesen kavargó Takamakánál? Nyilván egy másik palack Takamaka, amiben ugyanaz a felemelően frenetikus nedű kavarog, csak díszdobozban! Ráadás gyanánt a szemgyönyörködtető kiszereléshez jár még egy igazi Beach Cup. Ennek bevetésével mi is a tengerparton érezhetjük magunkat, miközben hófehér homok melengeti a lábunkat és gyönyörködhetünk a türkizkék tengerben.

Az a jó hír, hogy nem kell mindenáron felbecsülhetetlenül magas összegekért repülőjegyet venni a Seychelle-szigetekre! Mert a Takamaka élénken csörgedező rumja édes cukornádas ízek bőséges patakzásával árasztja el a szájat, mintha egy helyi strandon ülnénk egy előkelő rumos pohárral a kézben. A helyben termesztett cukornád gondoskodik a csúcsminőségről, a fűszeres fortissimók meg arról, hogy minden barátunk és családtagunk széles mosollyal, elismerően beszéljen erről a hiánypótló nedűről, a nagy kóstolást követően.

És a kiváló tartalom mellett most a kiszerelés is korábban sosem látott egzotikus fényben ragyog: egy díszdobozban, ami legalább annyira csillogó, mint a benne található nemes nedű!

Mert nemigen létezik jobb találkozási pont a melaszos édesség és a vaníliás fűszeresség között, amelyre a gyümölcsösség teszi fel a koronát! Érdemes egyből megcélozni a csúcsminőséget és leggyönyörűbb kiszerelést, mert ezzel is emelhetjük egy kellemes hangulatú buli élvezeti szintjét!

 

Édesen csörgedező vaníliás-karamellás folyó: a Takamaka Zenn Rum

Stressztől felgyorsult világunkban rengetegen munkálkodnak azon nap mint nap, hogy egy kicsit megnyugodjanak, lecsillapodjon azt idegrendszerük, és zen állapotba kerüljenek. Ehhez nagyszerű a befelé figyelés, a meditáció, de szerencsére már olyan rum is létezik, amely a maga Seychelle-bájával segít a nyugalmi állapot elérésben. Erre az élményre alapoz a Takamaka Zenn Rum. Már beszédes nevéből kirajzolódik, hogy egy különleges relax itallal van dolgunk.

A Takamaka Zenn Rum különlegességét a pot still és column still készítési eljárások keveréke adja, ami minden korábbi verziónál érdekesebb változatosságot kölcsönöz ennek a pompás Seychelle-nedűnek. A lehető legjobban sikerül a párlatnak kiaknáznia a helyi cukornádban szunnyadó édesség-rétegeket. Bőséggel kavarognak benne az édesen vaníliás és karamellás árnyalatok, úgyhogy ott a helye az ínyencek bárszekrényén. Érdemes mielőbb lecsapni rá, mert népszerűsége miatt eléggé limitált mennyiségben elérhető az iDrinks üzleteiben.

A két D’ Offray fivér a rumok készítése közben féktelen játékot űz az ízekkel. Bármikor készek feszegetni a rumgyártás határait, ennek szellemében keverik a pot still és a column still lepárlási eljárásokat. Ennek a párlatnak még érlelésre sincs szüksége ahhoz, hogy tökéletességszámba menő kortyokat kínáljon. Az amerikai tölgyfahordó zamata minden rumkortyon rajta hagyta a maga kézjegyét. Egyszerre adnak hírt a Zennben a Bourbon-ös ízek és a tölgyfás esszenciák.   

Lassan, komótosan, mégis egyfajta eleganciával cammog az orron és az ízlelőbimbókon át a párlat kellemes cukornádas bája, ínycsiklandozó vaníliával és a karamellával, amely elhozza a nyugalmat, az édes katarzist ebben a műfajban!

A Takamaka Zenn Rum egy édesen csörgedező tétel, a cukornádmelasz és a borsos pikantéria mágikus találkozási mezőjében. Energikus gyümölcsössége jól megmutatja, milyen izgalmasan vibráló élet zajlik ezeken a trópusi szigeteken. A nagy dinamizmust leleményesen ellenpontozza a száraz tölgyes tanninosság, színvonalas egyensúlyba hozva a párlat édességét és gyümölcsösségét. 

 

Cikkünk folytatásában bemutatjuk a Takamaka izgalmas árnyalatokat villantó trópusi italait! Többek között a kókuszos ízekben fürösztött Takamaka Koko Likőrt, a krémes tölgyességgel áradó Takamaka Extra Noir Charred Cask Rumot, a francia Merlot-hordós érlelésű Takamaka Zepis Kreol Rumot.

 

Takamaka: ahol a cukornád és a csúcsminőség összeér

2.rész: a Seychelle-szigetekei Takamaka rum különleges ízei

A kókuszos rumlikőrtől a Merlot és sherry hordós érlelésű Takamakákig

 

META

A Takamaka a trópusi rummágia mestere. Így készült narancsos párlatuk, a rumos kókuszlikőrük, de vannak füstös whiskyhordós,  Merlot-hordóban érlelt rumjaik is.

 

Takamaka Koko Likőr: Seychelle ikonikus íze, karamellás köntösben

A Seychelle-szigetek forró tengerpartja olyan kókuszdió nélkül, mint a gin borókabogyó nélkül! Már a korábban ismeretlen, a felfedezők számára is teljesen újdonságszámba menő földdarabon is felfigyeltek az édes gyümölcsre, amiért bizony megérte felmászni az éhes és szomjas matrózoknak az égbeszökő kókuszpálmákra.

Maga a kókusz egy trópusi ízburjánzás, azonban ezt is lehet magasabb hatványra emelni! Richard és Bernard D’Offray erre a tételre kínálnak ékes rumos és kókuszos bizonyítékot a Takamaka Koko Likőrrel! A helyben termesztett kókusz aromaviharzása úgy tud ízletesen édes lenni, hogy nem esik túlzásokba, és a mértékletesség által egy frenetikus likőrt kelt életre, amelyben ott hullámzik a Takamakánál kihagyhatatlan rumos finomság.

A Takamaka Koko Likőr illatában ünnepet ülnek a trópusi gyümölcsök. A frissítő kókusz, az érett ananász bujasága, a citrusok vibráló frissessége. És persze a karamell katarzisát se hagyjuk ki, hiszen ez az édes örvénylés sokat hozzátesz a kókuszlikőr komplexitásához.

Ízében valami hipnotikusan árad a szájban a likőrös kókusztej, a húsos kókuszbelső, amit egykor a szigetekre lépő felfedezők is annyira szerettek. Édes kókuszossága a likőrben egyáltalán nem érződik tolakodásnak, miközben mindent átsző a tejcsokoládé, a maga karamellás köntösében.

 

Takamaka Blanc Rum: a Seychelle-rum egyik csúcsteljesítménye

Találós kérdés: éles, akár a kés, egyúttal tiszta, akár a magányos hegycsúcsok bércei között csörgedező hegyi patak. Vajon mi az? A megoldás akkor tör ránk a maga döbbenetes erejével, amikor megízleljük a Takamaka Blanc Rumot! A rum származási helye mindig nagyban befolyásolja az ízek formálódását, ez történt a Takamaka Blanc változatával is.

A Mahé-sziget déli csúcsán készült desztillátum egy pengeéles, kristálytiszta ital, és melaszos íze mellett színével is sokat hozzátesz a vele kevert italok készítéséhez. Illatát élénk fűszeresség, a végletekig letisztultság és némi borsosság jellemzi. Még komplexebb képet kaphatunk erről a párlatról, ha kóstolásakor elmerülünk a fűszeres ízek tengerében a kóstolási folyamat során. Szinte megérinti az embert a trópusi gyümölcsök bősége, a Takamaka rumokban igen gyakran gejzírként feltörő barnacukor jelenléte, a frissítő citrusosság vibrálásával együtt.

 

Takamaka Extra Noir Charred Cask Rum: krémes tölgyesség, melaszos örvényléssel

A noir a régi krimik egyik izgalmas műfaja. Különösen magasra emelkednek a tétek egy ilyen filmben vagy könyvben, és általában sötétre színeződik a történet femme fatalokkal, kiábrándult nyomozókkal. Szerencsére ebben az ütős nedűben szó sincs kiábrándultságról, mert egy élenjáró ízekkel csörgedező rumról beszélünk. A dark rum jelleg, a melaszosság adta sötét borostyán szín egy kis rejtélyfaktort és noiros jelleget kölcsönöz az italnak, részben a Barrique hordós érlelésnek köszönhetően.

A lágy krémesség, a tölgyfahordós édesség mozgalmasan kavarog a palackban, kóstolás közben pedig már a szájban! Az égetett tölgyfahordó előkelő örvénylése kirajzolódik az ízlelőbimbókon, egy kis ropogós pekándióval, trópusi mangóval együtt. A nyelven valósággal elomlik a barnacukor, és egy kis testet-lelket bizsergető mentát is felfedezhetünk a meglehetősen komplex aromakarakterben.

Az oszlopos lepárlás mellett a Bourbon hordók és az új francia hordók simítják tökéletessé a párlatot. A Takamaka Extra Noir Charred Cask Rum 43%-os alkoholtartaloma a veretesebb, mondhatni fajsúlyosabb Seychelle-rumok közé helyezi ezt a nagyszerű nedűt. Minden árnyalatát átszövi az édesen kényeztető melasz, és érvényesül benne a Barrique tölgyfahordó arisztokratikus bája. Illata meglehetősen komplex élményt ígér: egyszerre igézően lágy, krémes, tölgyes és édes, ami izgalmas tétellé avatja egy remek baráti vagy családi rumkóstoló bulin. Másrészt a kóstolás tekintetében sem hagy kívánnivalót maga után: főszereplővé lép elő benne a nyelven megnyilvánuló égetett tölgy. a pekándió, az ízletes trópusi mangó, a barnacukor és a szájat bizsergető menta.

 

Fűszerek, fahéj és francia Merlot-hordós érlelés: a Takamaka Zepis Kreol Rum (St. Andre Series)

Seychelle lakói régóta a kreolok, ez a párlat az ő ősi fűszeres ízlésvilágukat tükrözi. Ez szemlélet rajzolódik ki a Seychelle-szigeteki fűszerek élénk használatában, ezért válik az ital minden egyes kortya egy kellemes villámcsapássá. Egyrészt felpezsdül tőle az ember, másrészt ezáltal a trópusi szigeteken találjuk magunkat, mintha ott ülnénk a tábortűznél a vidám kreolokkal. Azonban ezt az élményt is lehet tetézni egy kis ex-Merlot hordóval, seregnyi természetes összetevővel. Külön öröm, hogy semmilyen mesterséges színezőanyagot nem használtak a párlat készítésekor.

A mély borostyán árnyalatban pompázó párlat a St. Andre-széria egyik koronaékszere a Takamaka Zepis Kreol Rum, amely valósággal fejest ugrik a pikáns aromák medencéjében. A cukornádmelaszból komponált dark rum titka a hitelességben rejlik. Készítői nem voltak restek beutazni a Seycehlle-szigetek olyan területeit, mint Mahe, Praslin vagy La Digue, megtalálják a rumot magasabb élményszintre tornázó tökéletes fűszerkomponzíciót.

A tökéletes ízjegyek elmélyítéséhez keverték a pot still és column still desztillált melaszt, és francia ex-Merlot hordóval tetézték a kuriózumát. Aztán a párlatot egy 8 éves Bajan Foursquare rummal keverik össze. 60 napig érlelődik Bourbon-hordóban, palackozás előtt alaposan leszűrik.

Illata egy óda a fahéjhoz, a szerecsendióhoz és a szegfűszeghez. Bővelkedik trópusi gyümölcsökben, a cukornádas édesség pedig bársonyos balanszban egyesül a francia Merlot hordós élrelés tanninos tölgyességével.

 

69%-os aromarobbanás Seychelle-en: a Takamaka Overproof White Rum  

Az overproof tételek kapcsán az emberben mindig kialakul egy kellemes bizsergés. Persze csak akkor, ha kiemelten kedveli a magasabb alkoholtartományban merészkedő italokat. Ez a stílus bizony nem való mindenkinek, hiszen egy 69%-os rum könnyen a fejébe szállhat az embernek, ha nincs hozzászokva az ilyen brutális vonalvezetésű párlatokhoz. Annak viszont valóban kár lenne kihagyni, aki szereti a magasabbalkoholtartalommal operáló italokat, mert egy folyékony gyöngyszeme ez a Takamaka-tételeknek, csak a Seychelle-szigeteki rumok „rocksztárjainak” desztillálták.

Ha egy lehengerlő erejű koktélkomponenst keresünk, akkor nem érdemes tovább gondolkodni, mert a Takamaka Overproof White Rum lesz az igazi telitalálat erre a célra a rum kategóriában!

Az áttetsző színű white rumot valamennyi ízében átlengi a Seychelle-cukornádmelasz ínycsiklandozó árnyalata, az amerikai tölgyfahordó édes karamellás-vaníliás nemességével együtt. Éles, bizsergető és robbanásszerű rumos melaszos ízeket élvezhetünk benne a kóstolás során. Egy igazi trópusi energiabomba, amit nem szabad kihagyni. Koktélok alapanyagaként felhasználni egy Seychelle-szigeteki ízrobbanást eredményez italainkban leginkább ott ajánljuk felhasználni, de önmagában is képes eszményi élményt ígérni. 

 

Takamaka Zannannan Likőr: az ananászos rumlikőr mesteri alkotása

A párlat új értelmet ad a rum alapú ananászos likőr műfajának! Mert ott csörgedezik benne a Seychelle-szigetek kihagyhatatlan édes rumja, a D’Offrray fivérek folyékony műalkotása a Takamaka Zannannan Likőr. A melasz és az ananász édes randevúja pedig egy felemelően finom likőrös ízzel kecsegtet, amit egyetlen rumos likőrrajongónak sem szabad kihagynia!

Elég ritka kategóriáról beszélünk, szóval valóban érdemes mielőbb lecsapni rá az iDrinks üzleteiben. 12 hónapon át érlelt fehérrum hullámzik benne, amit friss ananászlével finomítanak, aztán cukorral és vízzel alakítják lendületes likőrré.

szereplője a lédús Mahé szigeteki ananász, a vanília érzékfeletti élményével egy kis tölgyességgel. A párlat fináléja a rum és az ananász összecsengésével írtja be magát az ízlelőbimbókba, igazi zsigeri zsenialitással bír. Mindenképp meg kell kóstolni.

 

A hordós érett ízek fiesta-szerű találkozása: a Takamaka Pti Lakaz Rum (St. Andre Series)

A név elsőre elég megmagyarázhatatlannak tűnik, mintha nyílegyenesen a Seychelle-szigeteki X-aktákból került volna elő. Szerencsére nem annyira misztikus a helyzet, hiszen a Mahé sziget hordós érlelésének mesterművéről beszélünk. A különböző hordókban történő érlelés egy egyedi tónusban érkező fejedelmi rumot keltett életre, ami majd’ szétrobban a természetes aromáktól (a rummesterek gondosságának köszönhetően egyáltalán nincsenek benne mesterséges adalékok), és egy ecsetvonással az átlagostól magasabbra, 45.1%-ra kúszott fel az alkoholtartalma.

A kiindulópont naná, hogy a cukornád, ami egy valóságos mágikus transzformáción, alkímiai átalakuláson esik át a pot stillben. A sokszínűséghez hozzátartozik, hogy különböző hordókban érlelt rumokból születik meg ez a csodás aroma, az ízek karmestere pedig a Radoux-hordó és egy ex-portói hordó. Aztán egy merész csavar kedvéért ott van még a Bourbon-hordóban 3 hosszú esztendeig érlelt copper és pot stillben desztillált melasz rum, megspékelve az élményt egy 8 esztendős Bajan Foursquare rummal együtt. Vegyük ezeket az önmagában is elementáris finomságú párlatokat, blendeljük össze őket a rum mastert blendereinek ügyességével és pallérozott tudásával – így megkapjuk a Zakamaka Pti Lakaz Rumot!

Illatában felsejlik a Seychelle-szigetek dinamikus életáramlása. A gyümölcsök olyan élénk illattal fodrozódnak, mintha most estek volna le éretten a fáról. A sárgabarack hamvassága is hírt ad magáról, miután fejest ugrott a fűszeresség jacuzzijában.

Ízében fokozódik az élmény: randevút ad egymásnak a csillagánizs és a szárított kakaóbab, megbolondítva az alapízeket egy nagy szedőkanálnyi gyümölcsösséggel. Az igazi Takamaka-élmény a lédús aszalt sárgabarack már-már gasztronómiai élményével érkezik.

 

Borostyán árnyalatú vaníliás-gyümölcsös finomság: a Takamaka Grankaz Rum (St. Andre Series)

A pot still desztillálás már remek előjele a csalhatatlanul magas minőséghez. Erre a remek alapra játszik rá a francia tölgyfahordós érlelés, hogy életre keltsen egy nem mindennapi ízeket ígérő rumot. Richard és Bernard D’Offray, a rumkészítés nagymestereinek számító fivérek egy tradicionális ízekkel érkező rumot készítettek, a St. Andre-széria egyik folyékony gyönygyszemeként. A Grankaz rum ékes bizonyság arra, mennyire menő, ha valaki ért az érleléshez és a blendeléshez, mert ebben a két mesteri mozzanatban rejlik a Takamaka rumok titka. A közepesen kiégetett új francia tölgyfahordó gondoskodik az előkelő, élményszámba menő ízekről, míg a klasszikus pot still desztillálás a kristálytiszta kortyok megalkotásának felelőse, az igazi letisztultságé, ami a Takamaka Grankaz rum elementáris egyediségét adja.

Illata egy valóságos virágoskert illatgazdagságával tekergőzik az ember orrába! Érezhető a lágyszárú virágos jegyzetek bőségét. És mintha egy vaníliafagyi került volna a közelünkbe, olyan hívogatóan örvénylik az orrba a vanília, az élénk gyümölcsösség köntösében. Az egész rumot átszövi a bársonyosság, amely nem mindennapi rumélményt ígér a Seychelle-zamatokra vadászó rumkalandoroknak.

Íze a vaníliás ízek felejthetetlen fiesztája. Mintha egy desszertpárlatot kortyolgatnánk, olyan selymes finomsággal ragadja magával az embert a párolt gyümölcsök serege, a kényeztető vajkaramella érzékiségével együtt. A pirított tölgyes hordós ízek gondoskodnak arról, hogy egy emlékezetes, ínycsiklandozó végjátékban részesüljünk.

 

A francia Pineau tölgyfahordó boros bája: a Takamaka Le Clos 2019 Series 1-Ex-Pineau Rum 

A párlat kivételes zamatáról a francia boros hordók gondoskodnak. Szerencsére az érett trópusi jegyzeteket sem spórolták ki belőle, hiszen mégis egy temperamentumos Takamaka-párlatról beszélünk. Már a palack kiszerelése extravagáns és elegáns is egyben, szóval mindenképp ott a helye a szemnek is tetszetős gyűjtők kollekciójában. Élmény lesz megmutatni a barátoknak és családtagoknak ezt a messziről is tetszetős kiszerelést, amit a Takamaka Le Clos Series Rum a magáénak mondhat.

A párlat egy ecsetvonással magasabbra merészkedik a rumok általánosan megszokott 40% körüli alkoholtartalmánál, és meg sem áll 54.8%-ig.

A Takamaka rumok készítésének kihagyhatatlan eleme a pot still lepárlás, és a kiindulópontot jelentő friss cukornádlé. Asztán jön a minőségi rum aromaformálásához nélkülözhetetlen elem, a türelemjáték! Összesen 3 hosszú hónap szükségeltetik ahhoz, hogy valami csoda szülessen, és az első töltésű klasszikus francia tölgyfahordós ízeken jócskán túlmutató ex-Pineau de Charentes hordóban folytassa a rum utazását az ízek ösvényén, megfürödve az édesen fűszeres aromazuhatagok fájában.

A Pineau es Charentes egyébként egy erősített bor a maga kicsattanóan energikus ízeivel, amelyet Charentes régióban, Franciaország nyugati részén készítenek. A hordó minden szegletében érződik a szőlőmust és a kirobbanóan eleven gyümölcsösség, így lesz a kóstoló igazi gasztro-élmény, amikor ez a francia stílus keveredik a Takamaka trópusi ízrétegeivel. 

Az élelmesebb rumlovagok már az illatolás során felfedezhetik a fahéjas, gyömbéres aromatobzódást, maracujás és barackos áramlásokkal. Az orrba siklanak az íriszes, csokis és vaníliás jegyzetek.

Ízében a trópusi Seychelle gyümölcsös jegyzetei viszik a stafétát, cukornáddal és édesgyökérrel karöltve. A lédús sárgabarackot fűszeres és csokis jegyzetek követik, kardamommal, cédrussal és bizsergetően friss mentával.

 

Füstös whisky és édes sherryviharzás a rumpalackban: a Takamaka Le Clos 2019 Series 2 -Ex-Whisky X Palo Cortado Rum

Ha az elegáns francia tölgyfahordó már kevés, ideje csavarni egyet a jól megszokott Takamaka receptúrán! Erre a fortélyra hagyatkozik a whisky füstös karakterét és a sherry édesen diós jegyzeteit is felvillantó, extra komplexitású Seychelle-rum!

Az 56.2%-os alkoholtartalom egészen emberesnek mondható, ezért elsősorban azoknak ajánljuk, akik szeretik és kifejezetten keresik is a relatíve magasabb alkoholtartalmú, „ütősebb” párlatokat.

A fenséges Takamaka  Le Clos 2019 Series 2 rum első ízben új francia tölgyfahordóba kerül, hogy magába szívja fás, fűszeres és vaníliás aromavezetését. Ezután jön a spanyol szenvedély érintése: a Palo Cortado sherryhordó formájában. És ez még nem minden: a spanyol hordóban előtte egy skót single maltot érleltek! Tehát nemcsak a Palo Cortado sherry karamellás, diós és gyümölcsös ízei kerülnek át a rumba, hanem egy kis skót whiskys füstösség is, tovább gazdagítva a párlat ezerarcúságát!

Illatában egyből érezzük a méhviaszt, a pörkölt mogyorót és a lédús sárgabarackot, a meggybefőttet, az almalekvárt…. Egyszerűen kihagyhatatlan!

Ritka eset, hogy az ember beszerez egy kiemelkedően jó rumot, és egyszerre ízlelhető meg benne a sherry, a whisky és a rumtónusai! Miközben kellemesen édes kakaós és füstös karakterek keverednek benne, édesgyökeres és ásványos jegyzetekkel, a vanília, a cukornád édességével! És olyan egzotikus gyümölcsök rajzolódnak ki a nyelven, mint a guava és a mangó, csak a teljesség kedvéért.

 

Fedezze fel a Seychelle-szigetek frenetikus rumjait az iDrinks üzleteiben! Jöjjön el hozzánk és ismerje meg a Takamaka nemes ízeit, amelyek új élményszintre emelik a családi és baráti bulik hangulatát! Ha megjött a kedve a prémium rumokhoz, kollégáink segítenek megmutatni a világ mind a négy sarkából érkező temperamentumos finomságokat, amelyek megalapoznak egy remek rumkóstolást.