A vodka gyermekkora és érett mai változatai
Volt idő, amikor a vodkát különlegesen hatékony gyógyszernek tekintették, emellett a lőporgyártásban is használták. És a mai napig komoly vita folyik a lengyelek és az oroszok között arról, a két nagy nemzet közül ki főzött először aqua vitae-t Kelet-Európában, kinek a kezei közül került ki az első vodka!
A vodka zsenge gyermekkorában még sokat kellett finomítani az alapreceptúrákon, mára azonban csúcsminőségű vodkák kerülnek palackozásra. Azóta olyan világszerte ismert párlatok kerülnek a palackba, mint a Russian Standard, a Grey Goose vagy a Ciroc Vodka. Fedezzük fel a vodka fejlődési útját és mai, érett változatait!
Gorzalka, vosda és woda– a vodka első prototípusai
A hírhedt párlat Kelet-Európába ikonikus itala. A leggyakrabban az orosz „voda” szóból származtatják, a lengyelek pedig a „wodából”. Azért érdekes kérdés ez még napjainkban is, mert nem tisztázott, hogy az oroszok vagy a lengyelek találták fel ezt a pompás italt. Dehát kit érdekel, ha mindkét oldal jobbnál jobb párlatokkal rukkol elő a vodka műfajában?
Az első dokumentált vodkagyártás az ősi források szerint valamikor a 9. században történt Oroszországban. Az első vodkalepárló Khylnovszban nyitotta kapuit nagyjából 200 évvel később, ahogyan erről az 1174-es Vjatka-krónika beszámol.
Lengyelország ezzel szemben azt állítja, hogy már a 8. században desztilláltak a földjén vodkát. Ez minden valószínűség szerint inkább borlepárlás volt, ezért célszerűbb lenne az eredményét nyers brandynek nevezni. Az első vodkák valamikor a 11. században jelentek meg, és akkoriban még gorzalkának nevezték őket. Még döbbenetesebb, hogy eredetileg gyógyszerként itták a vodka első palackozott formáit.
Gyógyszer, lőporösszetevő és fejlesztett minőség
Az nem is akkora meglepetés, hogy a középkorban a vodkát gyógyszerként használták, az viszont már emberesen nagy csavar, hogy ugyanebben a korszakban az acélos nedű a lőporgyártás egyik alkotóelemévé nőtte ki magát!
A 14. században a moszkvai brit nagykövet az oroszok nemzeti italaként írta le a vodkát, majd a 16. század közepén már Finnországban is rendre felbukkant. Az 1533-as Novgorodi Krónika az orosz vodkát nemcsak gyógyszerként, hanem az élet vizeként jellemezte.
Ezekben a régi időkben Oroszország többféle vodkát vagy forró bort gyártottak. Volt sima standard bor, feljavított jó bor és kiváló minőségű bojár bor. Ezen kívül léteztek erősebb típusok, úgynevezett duplaborok, amik kétszeres vagy még ennél is többszörös lepárlással jöttek létre. A korai gyártási módszerek elég nyersek voltak, így a vodkában gyakran maradtak szennyeződések. Ezek elfedésére a lepárlók gyümölcsöket, gyógynövényeket vagy fűszereket vetetettek be, ezekkel ízesítették szeszes italaikat.
1450 körül kezdődött a vodka nagymennyiségű tömegtermelése, az első vodkaexport 1505-ben Svédországba irányult a feljegyzések szerint. A lengyel woda exportja egy évszázaddal később vette kezdetét a jelentősebb posnani és krakkói termelőközpontokból.
Új tisztítási és lepárlási eljárások
A 15. században jelent meg az edényes lepárlás orosz földön, és ez hozzájárult a minőségibb italok születéséhez. Innentől a vodka előállításának első lépése a lepárlás lett, a párlatok zamatát tejjel vagy tojásfehérjével javították fel.
1716-ban a szeszfőzdék tulajdonosait már a nemességgel egyenrangú jogok illették meg, jeles tevékenységük elismeréseként pedig 1751-ben pedig további különleges jogokat is kaptak. A következő 50 esztendőben az ízesített vodka lett a trend, az ilyen italok száma exponenciális növekedésnek indult. Megjelentek az abszinttal, nyírfával, kalmusgyökérrel, körömvirággal, cseresznyével, cikóriával, gyömbéres mogyoróval, tormával, borókával, citrommal, mentával, hegyi kőrissel, borssal, borsmentával, málnával, zsályával, sóskával, görögdinnyével ízesített vodkák.
Szóval az égvilágon mindent bevetetettek, hogy eltüntessék a vodkapárlatokból a kellemetlen ízeket és helyette valami gyümölcsös vagy más különleges zamattal rukkoljanak elő.
Tipikus gyártási eljárássá nőtte ki magát a vodka kétszeres desztillálása, tejjel való felhígítása és ismételt lepárlása víz hozzáadásával, hogy elérjék a kívánt erősséget. Csak ezután ízesítették a párlatot a negyedik, utolsó lepárlás előtt.
Persze tudni kell, hogy a vodka ekkoriban sem volt egy olcsó ital. És az oroszok nem törekedtek éles versenyre a kereskedelmi versenyben Litvániával, Lettországgal és Poroszország nagyobb gyártóival.
Aztán a 18. században már precíz módszert az alkohol szénszűréssel történő tisztítására, ami megint egy hatalmas ugrást jelentett a korszak vodkáinak minőségében (korábban az oroszok folyami homokot használtak szűrésre).
A vodka megkezdi nagy európai menetelését
A 19. században rengeteg orosz katona vett részt a napóleoni háborúkban, ezért egyre több európai ember ismerte meg ezt az italt. A növekvő népszerűség a kereskedelmet is alaposan fellendítette, amit valahogyan ki kellett elégíteni: ennek érdekében gyakran desztillált burgonyapüréből készítettek vodkát, meglehetősen alacsony minőségben.
1860 és 1890 között a lepárlóüzemek száma 5000-ről 2050-re csökkent orosz földön. A termelés szabályozására tett korábbi kísérletek kudarcot vallottak. Aztán 1894-ben még jobban „szigorodott” a helyzet, amikor a vodkagyártás és forgalmazás állami monopóliummá vált. Ennek oka részben az volt, hogy az orosz állam igyekezett megfékezni valahogyan az iszákosság vad terjedését, mivel az importált és a hazai termelésű olcsó, tömegesen előállított vodkák könnyű elérhetősége durva alkoholizmust idézett elő az országban, ami már-már járványszerűen terjedt.
Csak a 19. század végére ismerték el hivatalosan a vodka elnevezést. Innentől az összes orosz állami szeszfőzde kialakított egy szabványos gyártási technikát, és ezzel kialakult egy szilárd és megbízható vodkaminőség is.
A nagy orosz forradalom után a bolsevikok elkobozták az összes moszkvai magán szeszfőzdét. Ennek hatására rengeteg orosz vodkakészítő emigrált, magával vitte tudását és remek vodkareceptjét. Az egyik száműzött Párizsban élesztette újra vodkamárkáját. családnevének francia változatával– így született a Smirnoff!
Az 1940-es évektől kezdve a vodka már az egész nyugati világban népszerű italnak számított.
Hogyan érett a vodka modern itallá?
A vodka sokkal régebbi ital a ginnél, azonban jóval több időt vett igénybe, hogy népszerűvé váljék a nyugati társadalmakban. Az 1917-es orosz forradalom után számos vodkakészítő külföldre menekült tudásával és a vodka szeretetével, azonban egészen 1930-ig kellett várni, hogy egy Amerikába kerülő mester létrehozza az első vodkafőzdét a lehetőségek országában. A főzde nem volt különösebben sikeres, azonban elévülhetetlen szerepe lett abban, hogy a vodka felkapottá vált az Amerikai Egyesült Államokban. Eladták egy vállalkozónak, aki az 1950-es években kirobbanó sikerre tett szert egy vodkaalapú koktéllal, a Moscow Mule-lal!
A vodka igazi áttörésére az 1960-as és 1970-es években került sor Nyugaton, rengeteg vodkamárka jelent meg Amerika mellett az Egyesült Királyságában is. A fiatal, kevésbé konzervatív, hanem inkább lazább életmódot élő nemzedék imádott kalandozni, élénk kíváncsiság hajtotta, és bejött nekik a vodka koktélokba keverhetősége. Innen fakad a párlat népszerűsége, amely a mai napig világszerte tart. A vodkás koktélok száma ugyanis legalább olyan számottevő, mint a gin-alapú koktéloké, és a vodkák rendre felbukkannak a stílusos bárok pultján.
Így készül a tiszta vodka
Ez a pompás ital számos mezőgazdasági alapanyagból elkészíthető. Az Európai Unióban általában gabonából állítják elő, Kelet-Európában azonban sokszor burgonyából vagy rizsből készítenek vodkát.
A lepárlással létrejön egy 96%-os semleges szeszes ital. Ellenőrzik, hogy vajon megfelelő minőséget képvisel-e, aztán újradesztillálják, vagy aktív szénen szűrik át (ezt gőzzel, vegyszerekkel kezelik, hogy jobb legyen a nedvszívó képessége).
A párlat alkoholtartalmát 55%-ra csökkentik, mielőtt faszénen szűrnék át. A szűrés során a vodkát több szénoszlopon pumpálják át. Aztán nagyon tiszta vizet adnak a szeszes italhoz, hogy az EU törvényei értelmében az alkoholtartalma legalább 37.5% legyen. Bár nem szokatlan, hogy 50%-os vodkák jelennek meg a piacon.
A vodkának nincs szüksége érlelési időre. A törvény szempontjából tiszta vodkához elvileg semmit sem kell hozzáadni, azonban vannak gyártók, akik kivételt tesznek e tekintetben a tulajdonságok javítása érdekében. Mások extra ízesítéssel javítják fel a vodka zamatát természetes esszenciák hozzáadásával, gyümölcsök vagy fűszernövények több napos vodkába áztatásával.
És most lássuk a lényegre desztillált vodkaigazságokat: melyek azok a párlatok, amikkel érdemes belevágni a vodkákkal való ismerkedésbe?
Az orosz vodka minőségi zsinórmértéke: Russian Standard
A műfaj hamisítatlan, kihagyhatatlan tétele az oroszok „vodka-kiindulópontja”, hiszen sokan még mindig a „Russianhöz” szokták hasonlítani, hogy mennyire tiszta vagy finom egy számukra új vodka.
Miért lett a Russian Standard ennyire minta és alapvodka? Azért, mert a világ egyik legismertebb orosz tudósa, Dmitrij Mengyelejev munkássága inspirálta, akinek kipattant a fejéből a periódusos rendszer gondolata. Észak Velencéjében, Szentpéterváron került palackozásra ez a mesés vodka, amely nyílegyenesen az orosz természet szívéből került a poharakba. Nem véletlen, hogy egy fémfarkas díszíti a palackját, azonban szerencsére az orosz vodkamestereknek valamilyen furmányos módon sikerült megszelídítenie a hómezőkön harcoló vadállatot!
A Russian Standard Vodka ismertetőjele a kristálytisztasága, ezért jött létre egy kivételesen tiszta standard a vodkakészítéshez. A brand valósággal szerelmes a vodkagyártásba, ezért apait-anyait bevetettek, hogy Mengyelejev tudományos elkötelezettségét latba véve ráleljenek a víz és az alkohol tökéletes egyensúlyára. Ez a harmónia sokak szerint valami zseniálisan ölt testet a Russian Standard Vodkában! Aki nem hiszi, kóstolja meg minél hamarabb, és szerezze be az iDrinks üzleteiben.
Mert tényleg egy klasszikus vodkaszimfónia. Már az illatolás során megismerhetjük gyengéd pirított jegyzeteit, amelyekhez ropogós árnyalatok csatlakoznak. Minden fuvallata bevezet minket az orosz tél mord, zimankós, ám mégis szenvedélyekkel teli világába, ahogyan ez a Russian Standard Vodka illatolásakor is kirajzolódik.
Kóstoláskor sem kell csalatkoznunk ebben a veretes vodkában: minden íze vadonatúj kortyokra csábít, és egyre jobban kibontakozik a szájban a téli gabona, az erőteljes jegyzetek sokasága. Koktélokban is érdemes bevetni, mert harmonikus zamata új szintre emeli a vodka alapú mixológiai remekműveket.
Vodka francia módra: a Poliakov
Ahány nemzet, annyi ital, ám a vodkának vannak olyan csalhatatlan, felismerhető elemei, amiket nem lehet kihagyni! Egy minőségi vodka elsősorban éteri tisztaságú, ahogyan ezt már a Russian Standard esetében láthattuk. Másrészt egy vodkának rendkívül ropogósnak és frissnek kell lennie, amiben hatalmas élményt nyújt a Poliakov Vodka. Egy ital, aminek csak a neve hangzik oroszosan vagy kissé lengyelesen, mert valójában a franciák kezemunkáját dicséri.
A 37.5%-os ital nagy dobása a háromszoros desztillálásában rejlik, így végtelen tisztaság és féktelen frissesség hatja át. Szó sem lehet benne olyan rossz ízekről és szennyeződésekről, mint a korábban emlegetett első vodkák esetében, itt minden ízt és illatot a tökéletesség jegyélben munkáltak ki a párlatban! Ünnepet ülnek benne a kiváló vodkákban gyakran kirajzolódó ropogós gabonaszemek, és pár trópusi gyümölcs is színesíti a nagy összképet, hogy egy igazi vodkarobbanás kerüljön a bárszekrénye, a családtagok és a barátok legnagyobb örömére, akiket megkínálunk vele!
A franciák úgy érezték, ideje lenne a saját szájízük szerinti párlattal gyarapítani a vodkák gyűjteményét. És milyen jól tették! Egészen mesteri alkotás született a kezei között, minden elemében követve az orosz kézműves vodkakészítési tradíció nyomvonalát. A szakértők a saját két kezükkel válogatták ki a megfelelő búzaszemeket a vodkakészítéshez.
Nyilván az sem véletlen, hogy a Poliakov Vodka szépen csillogó ezüstöt kapott az International Wine & Spirit Competition-ön, aztán az International Spirit Challenge-en.
Illatának főszereplője az érett körte, amelyet trópusi gyümölcsök szenvedélyes hajt előre. Merész, kacér ízében gejzírként törnek felé a letisztult gyümölcsös zamatok, és egy igazi prémium vodka áramlik a Poliakov palackjában!
Ciroc Vodka: szőlő alapú csúcsnedű ínyencek
A franciák létrehoztak egy olyan vodkát, amelynek alappillére a többihez hasonlóan nem a gabona- vagy burgonyafajta, hanem a szőlő zamata. Ennek érdekében vetették be benne a francia Cognac régióból származó Ugni Blanc szőlőt. És ha mindez nem lenne elég, a Mauzac Blanc szőlővel színesítették a vodka zamatát, az ötszörös desztillálás pedig még kifinomultabbá, még szőlősebbé formálja az összképet. Így jött létre minden idők egyik legbevállalósabb vodkája, a Ciroc Vodka, ahol a szőlő a vodkás aromák karmestere. Amiben ott kavarog a citrusosság, és long drinkként is iható, jégkockával meg egyenesen zseniális a zamata.
Illatában a szőlő ragadja magához a stafétát, rengeteg citrusossággal. Fuvallatai igazi szőlős élménnyel kecsegtetnek, mintha éppen egy francia birtokon sétálnánk. Ízében a citrusosság siklik az előtérbe, a fehér szőlőszemek üdítő zamatával. Elegáns, letisztult íz jellemzi a Ciroc vodkát, telt gyümölcsösséggel a lecsengésben.
A kristálytisztaság szinonimája: Grey Goose Original Vodka
A kiemelkedően klassz vodka zamata mindig a makulátlan csúcsminőségű alapanyagokban rejlik! Ezt a tézist igazolja a Grey Goose Vodka – alapja a ropogós, csodás minőségű francia búza. A vodka éteri tisztaságának hátterében ott rejlik az ötszörös lepárlás különleges eljárása a cognac készítés ősi tudományával egyetemben. Minden kortya hűen tanúskodik a cognac készítésének ősi tudományáról, többek között ennek is köszönhető a Grey Goose bársonyosan tiszta íze. Másrészt esszenciális eleme ennek a tisztaságnak a Massive Central. Sokatmondó tény, hogy 1998-ban gyártása első esztendejében a világ legfinomabb vodkájának nevezte a Chicago-i Szesz Termelő Intézet, és Platina díjat nyert San Franciscóban a Szeszes Italok Világbajnokságán. A Grey Goose-ról világszerte mindenkinek a szuperprémium vodkaminőség jut az eszébe, így a vodka elszánt rajongóinak semmiképpen sem szabad kihagynia!
Már illatában érvényesül az elegancia, kifinomult üdeséggel és enyhe édeskés aromajátékkal. Közben úgy érezhetjük, mintha egy virágoskertben sétálnánk, hiszen rengeteg virágos jegyzet áramlik az orrba.
Ízvilágát meghatározza a gabonavodkák klasszikus ropogóssága, amit olyan sokan szeretünk és keresünk. Egyszerre tud krémes és édes lenni, egy kis mandulás ízzel együtt. Stílusos és egyedi karaktere emeli a legvehemensebben áramló vodkák közé!
Aranyló minőség a pohárban: Au Premium Vodka
Egy jó vodka aranyat ér, tartja a régi mondás. Ez különösen igaz, ha már a vodka neve, az Au Premium Vodka is jelzi, hogy a legnemesebb fémmel felérő, csúcsminőségű párlattal lesz dolgunk, ha beszerezzük ezt a különlegesen finom életelixírt!
Az arany a természet legértékesebb féme, és méltán lett a periódusos rendszer egyik legismertebb eleme! Az Au Premium Vodka sem viccel a minőség tekintetében. Az ötszörös lepárlás az akkurátus munka megtestesülése a gyártás gépezetében, és csúcsminőségű zamatokat illeszt a pohárba! A kiszerelés és a vodka minősítése az arannyal vetekszik: az Au Prémium Vodka a 2016-ban laza eleganciával megkaparintotta a tündöklő aranyérmet a rangos Vodka Masters versenyén!
A brit hagyományokból építkező nedű luxus összetevők garmadáját állítja hadrendbe a tökéletes vodka megteremtéséhez. Mindig elsőrangú minőséget képviselő gabona az alap, amely az angol vidék szívcsakrájából került az Au Premium Vodka szakértőihez. A gabonaszeszt tiszta forrásvízzel keverik össze, aztán átszűrik a világ egyik legmenőbb természetes fémén, az aranyon! Így kerül palackozásra a meghökkentően klassz ultraprémium vodka, ami az ízlelőbimbók mellett arany ragyogásával a szemet is rabul ejti.
Az Au Premium Vodka illata tiszta és semleges, telis-teli gabonás jegyzetekkel és a feketebors pikáns árnyalataival.
Ízében felpezseg a nyelven a feketeborsos összetevők vad áramlása, elementáris tisztasága meg extra meglepetés a vodkás ízek kedvelőinek. .Lecsengésében vadul táncolnak a nyelven a feketeborsos fortissimók. Több ez, mint bármelyik mainstream vodka, szóval érdemes mielőbb lecsapni az iDrinks üzleteiben az aranylóan ragyogó palackokra!
Absolut Blue Vodka: a svéd vodkaművészet legjava
Vajon mik lehetnek az „abszolút jó vodka” ismérvei? Svéd szakértelem, extra lágyság és finomság a vodka műfajában. A palack beltartalmán túlmenően „Absoluték” óriási figyelmet fordítottak a kiszerelésre: olyan káprázatos kék betűkkel jelennek meg a betűk a palackon, hogy azt nem lehet nem észrevenni (másrészt az üveg formatervezése is egészen látványos és jellegzetes)
Komoly szakértelem rejlik az Absolut Vodka aromatikus felépítésében, egy többszáz éves vodkakészítési hagyomány örököse. A svéd vállalkozó és iparos, Lars Olsson Smith már az 1800-as évek végén vadonatúj vodkakészítési technológiát mutatott be. A svéd vodkagyártás persze nem ekkor startolt, hiszen immár 400 éves hagyománnyal rendelkezett. Azonban a folyamatos lepárlási eljárás egy innovatív szintlépés volt a svéd vodka létrehozásában, mert minden korábbinál selymesebb zamatokat eredményezett. Így lett Absolut Vodka a név az abszolút tisztaság nyomdokán haladva, és a márkanév már 1879-ben beírta magát a vodka nagykönyvébe.
Illatán és ízén érezhető az alapanyagot jelentő tartalmas búza. Mindent áthat a frissesség, az üde és ropogós illat, amely a többszörös lepárlás hatására alakul ki. Mindig helyi termesztésű téli búzát használnak a készítéséhez, és kristálytisztasága által valamennyi koktélban érdemes bevetni, ami vodkakomponenst igényel.
A jó vodka éteri tisztasággal kavarog a nyelven, képes feldobni a vagányabb koktélokat. Fedezze fel üzleteinkben a legnemesebb vodkák hömpölygését a palackban, vagy az újhullámosabb ízesített vodkákat, amelyek új szintre emelik a vodkazamatokat a gyümölcsös árnyalatok bevetésével. Jöjjön el hozzánk, és kollégáink segítenek rálelni az ízlésével leginkább összhangban lévő vodkára!