Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Van kraft a hazai kézműves sörökben!

Van kraft a hazai kézműves sörökben!
A hazai kézműves sörök előretörése nagyjából mindenki előtt ismert folyamat. Lassan nincs olyan kocsma vagy szórakozóhely, ahol az ismert nagy sörmárkák mellett ne találnánk meg néhány kisebb, manufakturális főzde termékét. És nagyon sok olyan hely is van, ahol direkt a szinte megszámlálhatatlan fajtájú kézműves sör a vonzerő. Ezzel a sörforradalommal párhuzamosan megjelent egy új fogalom is, mégpedig a KRAFT SÖR megnevezés. De mi is ez pontosan?
 
 
A KRAFT egy új sörkategória. Kategória, de nem olyan értelemben, ahogy kategória mondjuk a 'lager' vagy épp az 'IPA', te hát nem a gyártás mikéntjét írja le. Egy olyan összefoglaló név, amely nem a készítés módjára utal, sokkal inkább a minőségre. A kraft sörnek nem kritériuma, hogy kézzel készüljön. Nem előírás, hogy ököllel törjék hozzá a malátát, vagy puszta kézzel kavarják a cefrét. A fogalom megalkotói úgy gondolják, a kis méret még nem garancia a minőségre. Ettől függetlenül egy kraft sör nem lehet igazán nagyipari sem. Független, megújuló és sokszínű kell, hogy legyen.
 
Ez jó, de akkor mi is a kraft?
 
Az új elnevezés a sörök minőségi kritériumai mentén alakult ki, maguk a gyártók az alábbiakban egyeztek meg az új kategória főbb kritériumairól: 
  • A kraft sör nem kell, hogy a legdrágább elérhető alapanyagokat vonultassa föl, de minőségi alapanyagokból készüljön, ízre és összetételre konstans legyen.
  • A kraft sör - mint minden sör - az idő előrehaladtával érik. Az érlelődés bizonyos ízeket kiemel, másokat háttérbe szorít, néha akár teljesen új aromákat is előhoz. Ettől függetlenül ugyanazon név alatt kiadott, hasonló érlelődési szakaszban lévő kraft sör legyen ugyanolyan.
  • A kraft sör nem romlik meg. Ne dőljetek be a magyarázkodásnak! Szűretlensége és pasztörizálatlansága miatt ugyanúgy élő sejteket tartalmaz, mint társai, de a magas főzdehigiénia és kiszerelési technológia eredményeképpen lehetséges fertőzésmentesen kiszerelni egy sört. Ez pedig eltartható lesz. Nem 15 napig. Nem 45 napig. Évekig.
  • A kraft sör szép. Stílusoktól függően egy sör lehet ködös vagy tükörtiszta. Ez nem azért van, mert szűrt vagy szűretlen. Mindegyik szűretlen. A kraft söröknek minimális - stílusjegyből fakadó - kivételtől eltekintve szép és tartós habja van. Nem egy pohár jaffaszörp szódával.
  • A kraft sör nem kell, hogy mindenki aktuális kedvence legyen, de a receptek szakértelemmel, kísérletezéssel, odafigyeléssel és odaadással készülnek. A végtermék nem ízhibás, nem félresikerült, hanem előre megtervezett és professzionális körülmények között megvalósított. 
Vannak előírások/ajánlások a sörfőzdékre is:
  • A kraft sörfőzde nem kell, hogy nonprofit legyen, de legyen termékorientált, a termék minősége előzzön meg minden egyéb üzleti célt.
  • A kraft sörfőzde nem az elérhető legdrágább technológiával dolgozik, de a sörfőzés minden esetben higiénikus és professzionális körülmények között történjen. Nem hamuznak bele a cefrézőüstbe a munkások, nem potyog a penész a falról, az erjesztőtérben nincsen ottfelejtve egy tál - még akkor sem ha kézműves - pacal tegnapról.
  • A kraft sörfőzde emberek és nem gépek által üzemeltetett, az emberek pedig természetüknél fogva hibázhatnak. Az esetleges melléfogások azonban nem a fogyasztókat, hanem a sörfőzdét terhelik. Szar nem kerül korsóba leárazva, hanem megy a lefolyóba.
  • A kraft sörfőzdének nem kötelező 500 különböző sört kihozni. Mindenkinek vannak és lesznek állandó sörei, amiket egy esetleges törzsközönség évről évre szívesen fogyaszt. Ettől függetlenül a kraft sörfőzde a meglévő söreinek a gyártásával párhuzamosan igyekszik folyamatosan megújulni és időről időre új, akár limitált szériás termékkel áll elő.
  • A kraft sörfőzdék nem kell, hogy öribarik legyenek, de együtt harcolnak egy közös cél eléréséért, és ebben támogatják egymást.
És hogy ez működik-e? 
A budapesti kézműves sörforradalom egyik legfőbb támaszpontja a Főzdepark, ami a régi sörgyár Maglódi úti telephelyén létrejött, jelenleg négy új kézműves sörkészítőnek helyet biztosító telephely. Bár az itt megtelepült négy sörfőzde elméletileg egymás konkurensei, a valóságban nagyon is egymást segítve dolgoznak, együtt rendeznek például immár rendszeres sörfesztivált a telephelyeik közötti udvaron. A négy gyártó – termékeik megtalálhatóak a választékunkban – az alábbi:
 
Monyo
 
Célunk az első pillanattól kezdve az volt, hogy a legjobbá váljunk a hazai piacon, illetve nemzetközi szinten is elismerjék a söreinket. A sörfőzde indulása után alig háromnegyed évvel elnyertük a legjobb hazai sörfőzdének járó díjat. Hogy mi a sikerünk titka? Az a titok, hogy nincs titok. Hisszük, hogy a keményen elvégzett munka kifizetődő. Hiszünk a kompromisszummentes sörökben. Hiszünk a technológia, a higiénia, a minőségi alapanyagok és a szakmai tudás tiszteletében. A Monyo Brewing Co.-t 2014-ben Pein Ádám, Németh Antal és Elek Zoltán hozta létre kevesebb mint egy év alatt, gyakorlatilag a semmiből. A sörfőzde alapításának fő oka az volt, hogy Ádámnak elege lett abból, hogy a kocsmájában hiába akarta különlegességekkel kiszolgálni vendégeit, a kézműves sörök minősége nagyon ingadozó volt és nem tudták a főzdék mindig ugyanazt a ízvilágot hozni. Úgy döntött: forradalmasítja a hazai kisüzemi sörfőzést, és létrehozza a kézműves sör 2.0-át a kraft sört.
 
Hoptop
 
A budapesti HopTop Brewery Kft. 2015 őszén alakult, azzal a céllal, hogy kiváló minőségű és változatos ízvilágú kraft söröket készítsen a kézműves sörök egyre növekvő rajongótáborának. A gyártás a felszálló ágban lévő kézműves sörgyártásnak köszönhetően egész jól benépesült egykori Királyi Sörfőzde „Főzdepark” néven is ismert ipari parkjában üzemel. Az alapító a jemeni származású, de már Magyarországon született Ali Rawech Szami nem készült sörfőzőnek, pályája nem várt fordulataként váltott erre a hivatásra, ugyanakkor közgazdász múltja és maximalista hozzáállása miatt meglehetős sikereket értek el egész rövid idő alatt. A sörök díjnyertes receptjei az ő munkáját és kísérletező kedvét/tehetségét dicsérik. A folyamatos kísérletezés, a szakmai fejlődés soha nem szűnő tevékenység a cég életében. Az itt készült sörök nincsenek pasztörizálva és szűrve sem, ezért ízük sokkal intenzívebb, élvezeti értékük magasabb, hiszen minden értékes, élő anyag bennük marad. Ugyanakkor a kiemelkedő gondosság és higiénia miatt eltarthatóságuk 1-1,5 év.
 
Horizont
 
A Horizont főzde még 2014-ben indult, mint gerilla sörfőzde. A gyártó egy itthon még új megközelítést honosított meg. A márka mögött álló ötletgazda csapat fiatal, tehetséges házi sörfőzőket toboroz, akik így legjobb receptjeiket a kikísérletezés otthoni körülményei után kisüzemi méretekben is lefőzhetik. A Horizont ehhez korábban bérfőző kapacitásokat vett igénybe, a kész söröket pedig egységesen magas minőségi elvárásokkal, egységes szemlélettel és designnal forrasztotta egy márkává. A modell nagyban épít az Egyesült Államok példájára, ahol sokáig az otthoni hobbisörfőzők bizonyultak a leginnovatívabb, legértékesebb szereplőknek. Hozzájuk kötődik sok, szinte kihaltnak gondolt régi sörfajta feltámasztása, de ők értelmezték újra a jól ismerteket, ők diktálták a trendeket és ők voltak a megalkuvás nélküli minőség fő letéteményesei. Ezt a filozófiát, és ezt a munkamódszert kívánja meghonosítani itthon a Horizont csapata. Ha egy mondattal kellene jellemezni őket, azt mondanánk róluk, hogy: „Közérthető sörök egy kis csavarral.” Elsődleges céljuk a kraft sörök népszerűsítése, és a nemzetközi sör trendeket közelebb hozni a hazai fogyasztók ízvilágához. Szerintük a kraft leginkább egy filozófia. A „mindent jól akarunk csinálni” filozófiája. A kraft sör olyan sör, ami újhullámos ízvilágot képvisel, nemzetközi színtéren is megállja a helyét, és csak kiváló minőségű alapanyagokból, magas szakmai hozzáértés mellett készül. Vallják, a jó sör nem feltétlenül túlbonyolított, és nem okvetlenül kell szokatlan hozzávalókból készüljön. A lényeg a minőség, és az érzékszervek kényeztetése.
 
Mad Scientist
 
Aki követi a hazai »sörforradalom« eseményeit, az biztos ismeri a négy kisüzemi hazai sörfőzde összefogásának eredményeképp létrejött Főzdeparkot, amely 2016 nyarán nyitott meg az egykori Királyi sörfőzde ipari parkjában. A Mad Scientist egyike az itt működő négy kisüzemi kraft sörfőzdének, másodikként kezdték el a munkát a Főzdeparkban, és hozzájárultak a kraft sör fogalmának meghatározásához. A három alapító hozzáállásáról sokat elárul, amit magukról írnak a Facebook oldalukon: „Hatalmas vállalkozók voltunk, nagy üzleti háttérrel és rengeteg megtakarított pénzzel... Na persze. Házisörfőzők voltunk, álmokkal meg bilibe lógó kézzel. Aztán egyszer csak úgy határoztunk, hogy kipróbáljuk magunkat a nagyközönség előtt, és elkezdtünk bérfőzők lenni olyan sörfőzdéknél, mint a Reketye Brewing vagy a Monyo Brewing. Szó szót követett, és már magunk sem tudjuk hogyan, de végül 2016 márciusában elrajtolt a saját sörfőzdénk. És innentől kezdve őrület volt. 2016 végére már kb dupla ennyien voltunk, 2017 elején pedig megkaptuk azt az elismerést, ami folyamatosan a szemünk előtt lebegett egész előző évben: mi lettünk Magyarországon az Év Sörfőzdéje.”
 
Ennyit tudtunk röviden elmesélni a kraft sörök világáról. Igazából persze nem mesélni kell erről, hanem megkóstolni ezeket az italokat, amire az iDrinks-nél már igazán sok lehetőség van, nézzétek csak meg itt a cikk alatt, milyen választékot kínálunk.