Miért nem bírjuk a piát? - 8 hack, amivel mosolyogva vészeljük át a legdurvább tivornyát!

Miért nem bírjuk a piát? - 8 hack, amivel mosolyogva vészeljük át a legdurvább tivornyát!

Miért van az, hogy az ember már egy-két üveg bortól szalonspicces lesz, miközben mások már az ötödik pohár whiskeyvel koccintanak – és olyan, mintha semmit sem ittak volna? Szörnyű, ha túl könnyen a fejünkbe száll a dicsőség, és ez arra ösztönözhet minket, hogy mértéktelenül sokat igyunk, ami szélsőséges esetben rosszulléthez is vezethet. De hogyan legyünk óvatosabbak, mikor egy igazán jó partyn mindenki italokkal kínál minket, mi pedig nem bírjuk igazán jól az ivást? Ilyenkor mi a megoldás?

Összegyűjtöttük a legfontosabb fortélyokat, amelyekkel lassabban hat ránk az alkohol, és a másnaposság gyötrő démona nélkül kóstolhatjuk meg a különféle italokat!

Miért nem bírjuk a piát?

Berúgás ellen együnk egy kicsit!

Vajon miért hoznak sok bárban ingyenes perecet, amikor kihozzák a sörünket? Azért, hogy lassabban csípjünk be az alkoholtól!

Miért nem bírjuk a piát? Gyakran azért, mert előtte nem ettünk eleget! A korgó, üres gyomortól ugyanis egyenes út vezet a kapatossághoz, majd a gyors berúgáshoz a szeszfogyasztás szupersztrádáján. Az alacsony zsírtartalmú vagy kicsit zsíros ételek azonban teljesen megváltoztatják testünk alkohollebontását, és nehezebben zsibbaszt le minket az alkohol. Dr. Corey Slovis, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központ sürgősségi osztályának vezetője szerint minél több szénhidrátot és zsírt fogyasztunk, annál később alakul ki bennünk a részegség érzése. Az evés azonban biológiailag nem gátolja az illumináltság állapotát, csupán késlelteti a kótyagosságot, és ez nem lehet ürügy arra, hogy a tervezettnél többet igyunk.

Az ivás előtti bőséges evésnek megvan a maga stratégiai oka: ha eszünk, az elfogyasztott szesz lassabban teszi meg utazását a testünkben. Az alkohol a kelleténél komótosabban ér a gyomrunkba, ezáltal jelentősen megnő az esély arra, hogy az enzimek alaposan lebontják, sokkal kevesebb szívódik fel belőle a véráramban. A kicsit zsírosabb húsok különösen hatékonyak ebben a kategóriában, bár az olasz vagy a spanyol konyha fogásai szintén zseniálisak arra, hogy lelassítsák az alkohol szervezetünkben való felszívódását, és kevésbé hassanak ránk az elfogyasztott italok!

Ez a fortély azonban csak nagyjából egy órára garantálja, hogy a testünk könnyebben dolgozza fel az alkoholt, és megússzuk az elementáris elázást. Szeretnénk minél tovább megőrizni a józanságunkat? Akkor menjünk ki egy pár perces sétára a friss levegőre, igyunk egy bivalyerős kávét (de azt is vegyük tekintetbe, hogy teljesen más a nők és a férfiak alkohollebontó képessége, illetve annak sebessége is).

Igyunk gömbölyded pohárból!

A Bristoli Egyetem Pszichológiatudományi Tanszékének kutatói rávilágítottak egy érdekes összefüggésre: lassabb tempóban iszunk egy koktélpartyn, ha kerekded pohárból kortyolgatjuk a kedvenc sörünket. A kísérletükben résztvevők a gömbölyded poharat használva kétszer olyan lassan itták meg a lager sörüket azokhoz képest, akik a klasszikus és jól megszokott szögletes pohárból ízlelgették a kedvenc komlókölteményüket. Angela S. Atwood, a kutatás vezetője szerint az alkoholfogyasztás során az emberek egyik fő problémája, hogy nehezen tudják megőrizni a kontrollt és a normál sebességet, és ebben meglepő módon óriási szerepet játszhat a pohár formája is.

Érdekes elmélet: próbáljuk ki!

A véralkoholszint és a víz szerepe

Van, akinek már egyetlen pohárka bor a fejébe száll, más meg egy átmulatott éjszakát, whiskykkel tarkított tivornyát is túlél zéró másnapossággal. Vajon mi lehet az oka annak, hogy teljesen máshogyan dolgozzuk fel az italokat? A válasz a vér alkoholszintjében rejlik.

A vér alkolholszintjében kulcsszerepet játszik az, hogy mennyire magas az elfogyasztott alkohol százalékban. Az is befolyásolja, hogy mennyi víz volt a testünkben a nagy buli előtt: ha az alkoholfogyasztás előtt sok vizet iszunk, akkor az elfogyasztott konyakok, vodkák és más italok könnyebben oldódnak a testünkben, így sokkal nehezebben hackeli az agyunkat az alkohol! Persze itt más tényezők is befolyásolják, milyen gyorsan darál be minket az alkohol gépezete: fontos, hogy milyen a testünkben a zsír és az izom aránya (naná, hogy az izmosabbak bírják jobban az italokat-már csak emiatt is érdemes minél gyakrabban meglátogatni a konditermet, vagy elővenni a súlyzókat). A testalkatunk ugyanis alapvetően meghatározza, hogy milyen gyorsan dolgozza fel a szervezetünk az alkoholt (a kutatók szerint minél nagyobb a testünk, annál arányosabban oszlik el benne az elfogyasztott alkohol).

Képzeljünk el egy törékeny hölgyet és egy Hulk-testalkattal bíró úriembert, aki ugyanazokat az italokat kortyolja egy italok tekintetében bevállalósabb partin. Ahol borokkal indítanak, aztán vodkával magasabb fokozatra kapcsolnak, majd a későbbi órákban whiskyvel fojtják le a bulit…Lelki szemeink előtt képzeljük el ezt a bulit, és látni fogjuk, hogy a hölgy sokkal hamarabb érzi meg az alkohol spicces hatását, mint a lényegesen nagyobb testalkatú férfi. A megoldás pedig abban rejlik, hogy minél nagyobb valakinek a teste, annál alacsonyabb a vérében az alkohol koncentrációja, és ennek következtében nehezebben rúg be, mint egy kisebb testalkattal rendelkező társa.

Egy átlagos felnőttnek nagyjából 30 és 70% közötti víz van a testében. Ha a komolyabb alkoholmennyiséget fogyasztó vízmennyisége csak az alsó határán mozog, akkor a kelleténél gyorsabban fog berúgni, ellenben a tivornya előtt sok vizet fogyasztó lényegesen tovább bírja majd a borozást, whiskyzést és más mulatságokat. Mindegy, hogy egy maratoni borozás vagy sörözés előtt állunk, kortyoljunk előtte minél több vizet, hogy olyan prémium italokat is gyors illumináltság nélkül próbálhassunk ki, mint egy intenzívebb rum! Még egy jótanács: soha ne menjünk edzés után inni, vagy csak akkor, ha az izzasztó, megterhelő gyúrás után rengeteg vizet fogyasztunk, különben már egészen kevés alkoholtól is alaposan elázhatunk. A vízhiány jelentősen fokozza az alkohol hatásait, ezért több pohár víz egy kiadós buli előtt a lehető legjobb, amit tehetünk!

És nemcsak azért kell sok vizet inni, hogy könnyebben fogadhassuk be a minőségi alkoholt! Hidratáljunk többet, mert így valószínűbb, hogy másnap nem ébredünk gyötrő fejfájásra, és nem érezzük úgy, hogy a tegnap este italok kínzó árnyéka még a gyomrunkat mardossa.

Ne feszegessük a határainkat, inkább találjuk meg a megfelelő italt!

Mindenki szereti a kiváló italokat, egy féktelennek ígérkező bulin azonban a barátok könnyen versenyt csinálnak abból, hogy egyre több sörből, konyakból és más italból tartsunk kóstolót. Ne üljünk fel erre a kontroll nélkül száguldó bulivonatra, mert mire észbe kapnánk, már el is értük a gyors berúgás állapotát! Egyrészt nem túl egészséges, és nyomban véget is vet a partynak, mivel meglehetősen kevésre –vagy semmire- sem fogunk emlékezni a rendezvényből, és lehet, hogy a tintázás miatt életre szóló élményekkel leszünk szegényebbek!

Előzzük meg a korai kapatosságot, és figyeljünk a kiszemelt italok alkoholszázalékára. A kézműves söröknél előfordul kifejezetten magas alkoholtartalmú ital (például 12.3%-os, ami a kelleténél kicsit gyorsabban fejbe kólintja az embert). Pár üveg egy órán belül megtréfálhat minket, ezért inkább a buli elején inkább egy szerényebb alkoholtartalmú ciderrel indítsunk. És lassan, finoman kortyolgatva nem leszünk tőle varázsütésre spiccesek!

Különösen figyeljünk az olyan csalóka italokra, mint a pezsgők, amelyek szédítő gyorsasággal képesek megrészegíteni minket.

A mértékletes határon belül ivás egyik alapvetése, hogy válasszuk inkább a söröket a keményebb italok, a rum, a whisky vagy a konyak helyett. Az utóbbiak magas alkoholtartalmuk által gyorsabban ringatnak minket illuminált állapotba, mint szeretnénk (a vodka a kutatások szerint kiugróan teljesít abban, hogy a lehető leggyorsabban fosszon meg minket a józanságunktól). És még nagyobb bajba kerül az ember, ha válogatás nélkül keverni kezdi a kemény italokat…Ez az királyi út a gyors kótyagossághoz, és egy olyan másnapos macskajajhoz, amit még az ellenségünknek sem kívánnánk!

Lazítsunk, hogyan bírjuk jobban az alkoholt

Minél feszültebbek vagyunk, annál valószínűbb, hogy gyorsan kábulttá válunk. Ha már eleve idegesen megyünk a partyra, akkor ez negatív irányban befolyásolja a józanságunk alakulását, és rövid idő alatt extra sok italt fogunk meginni.

Mindenképp nyugtassuk le magunkat, mielőtt belevágunk egy baráti sörözésbe vagy whiskyzésbe. Előtte csináljunk valami olyat, ami teljesen ellazít minket: olvassunk el egy szórakoztató könyvet, nézzünk meg egy részt a kedvenc sorozatunkból, vagy végezzünk légzőgyakorlatokat.

És olyan barátokkal menjünk bulizni, akik nem növelik, hanem csökkentik a stressz szintünket!

Tartsunk mértéket, mert az agyunk jutalmazórendszere ellenünk játszik

Egy csúcsminőségű whisky ízlelgetése közben rendszerint nem állunk meg egyetlen dramnál, hanem minél többet szeretnénk inni belőle. Mindez nem véletlenül történik, hanem az agy neuropszichológiai működése befolyásolja a viselkedésünket.

Az Indiana University School kutatói tárták fel ezt a folyamatot: szerintük az elfogyasztott alkohol íze befolyásolja az emberi viselkedést, és bizony ez a mohóság is szerepet játszhat abban, hogy az ember az átlagnál hamarabb kerül az alkoholmámor fogságába. David A. Kareken, az egyetem neurológia professzora észrevette, hogy a kutatásaiban résztvevőknek már egy korty is elég ahhoz, hogy aktiválja az agyukban a „kérek még” biológiai reflexét. Az emberi agy kanyargós barázdái mögött ugyanis élénken pörög a jutalmazó rendszer, ami ilyenkor beindítja bennünk az érzést, hogy mennyire jól esik az alkohol, ezért minél többet akarunk fogyasztani belőle (ahogyan a régi Queen-dal mondja: I want it all, and I want it now! Mindent akarok, és azonnal akarom!). A kísérletben résztvevő másik csoport tagjai csak egy szimpla sportitalt kortyoltak, és bennük nem indult be egyből a „kérek még” mechanizmusa, mint az alkoholt ízlelők csapatát.

Mi a tanulság? Naná, hogy a mértékletesség (főként, ha nem bírjuk a piát)! Persze tudjuk, hogy ezzel a legnehezebb harcolni egy fenséges ital ízlelgetése közben, de gondoljunk bele, hogy a kontrollal meghackeljük a saját agyunk működési sémáit, és ha ügyesek vagyunk, sokkal tovább őrizhetjük meg a józanságunkat!

És még könnyebb tartani a mértékletességet, ha lassan de biztosan körvonalazódik bennünk az a határ – az alkoholfogyasztásunk toleranciaszintje – amelyen túllendülve bizony száz százalék, hogy egy órán belül megtapasztaljuk a részegség érzését. Szóval a józanságunk megőrzése, az alkohol toleranciaszintjének felfedezése egy remek önismereti kihívás is, érdemes mielőbb belevágni!

Az a fránya genetika! Az alkohol az enzimek játékszere?

Az ázsiai alkoholfogyasztók 80%-a a kutatások jóval nehezebb helyzetben vannak az európaiaknál: egy enzim módosulása miatt rosszul működik az alkoholt lebontó képességük: könnyebben rúgnak be. Az ázsiaiak ADH enzime rettentő gyenge, így az alkohol acetaldehidje sokkal lassabban távozik a vérükből.

Ez okozza az úgynevezett „ázsiai flush” jelenségét: már egészen kis mennyiségű alkoholtól a legtöbbjüknek villámgyorsan kivörösödik az arca, verejtékezni kezdenek, és élénk szívdobogást élnek át. A férfiak gyorsabban bontják le az alkoholt, mint a hölgyek, akik még jobban ki vannak szolgáltatva az „ázsiai flush” jelenségének. A nemzetközi genetikai kutatások szerint a különböző nemzetek közül az írek bírják a legjobban az alkoholt, aminek még nem tudták feltárni a tudományos okait.

–Testünk általában óránként egy italt tud lebontani”– írja Dr. Corey Slovis, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központ sürgősségi osztályának vezetője. És minél nagyobb a testsúlyunk, annál több alkoholt tudunk feldolgozni anélkül, hogy az elfogyasztott fejbe kólintana minket. Kisebb testsúllyal viszont a genetika az ellenségünkké válik, hiszen sokkal hamarabb küld minket padlóra az elfogyasztott alkoholmennyiség, mint asztaltársaságunk megteremtettebb tagjait…

De miért van az, hogy idősebb korban gyorsabban érezzük meg az alkohol hatásait, mint zsenge fiatalos éveinkben? Nem véletlen, hogy ebben a korban nem bírjuk annyira a piát: Dr. Corey Slovisnak erre is megvan a maga csattanós válasza. Szerinte a korai kapatosságnak annál jobban megnő a kockázata, minél élemedettebb korban jár valaki (olyan italmennyiség esetén is, amit fiatalon szinte meg sem érezne). A háttérben az átélt fizikai és agyi változások állnak, ám arra is érdemes odafigyelni, ha mondjuk egy átlagosnál intenzívebb italt, mondjuk a világ egyik legerősebb vodkáját kortyolgatjuk egy baráti partyn.

Kellő odafigyeléssel, kulturált alkoholfogyasztással azonban nem kell aggódni amiatt, hogy gyorsan kiütjük magunkat!

Most már minden adott ahhoz, hogy a gyors berúgás rémétől rettegve kelljen buliznunk. A felsorolt hackek segítségével simán elkerülhetjük, hogy elképesztő sebességgel legyűrjön minket az alkohol.

Tartalomhoz tartozó címkék: Gin And Tonic mindenmás tippek