Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Érlelési módok – A hőmérséklet hatásai

A múlt héten arról írtunk, hogy az italok érlelésénél szinte végtelen számú paraméterre kell figyelemmel lennünk, ami mind befolyásolja a palackokba kerülő ital végső minőségét.

 
Az érlelésre szolgáló hordók fája, előélete (vagyis hogy milyen italt érleltek benne korábban) meghatározó, de az érlelőhelység klimatikus viszonyai majd ilyen fontosak. Néhány italgyár nem is csinál titkot ebből a folyamatból, különösen a whisky gyártók jeleskednek az érlelés körülményeinek közkinccsé tételében.
A egy jól ismert, és méltán kedvelt Kentucky bourbon whiskey. A gyár termelési metódusáról van egy nagyon jól összeállított infografika. Ebben pontosan körbejárják a bourbon és a whisky különbségét, az alapanyag és a lepárlás sajátosságait. Azonban ami most minket érdekel, az ennek a grafikának az alsó harmad, ahol az érlelés hőmérsékletéről esik szó. A grafikán jól látható, hogy a sok emelet magas érlelőraktárban a különböző szinteken igen komoly hőmérséklet különbségek lehetnek, különösen nyáron. Ez pedig az érlelésre is hatást gyakorol, a melegben felgyorsulnak a kémiai folyamatok, ugyanakkor nem pontosan úgy zajlanak le, mint a hűvösebb szinteken. Ez persze a végeredményben, a whiskey ízében is érezhető volna, márpedig egy nagyobb volumenben gyártó cég nyilvánvalóan egységes minőségű és ízvilágú whisky-t kell palackokba töltsön. A Maker's Mark ezt úgy oldja meg, hogy az érlelés ideje alatt egy hosszú évek tapasztalatai alapján kidolgozott szisztéma szerint folyamatosan átrendezik a hordókat a raktárban. Így minden hordó tartalma ugyanannyi időt tölt a raktár különböző hőmérsékletű szintjein.
A teljes infografika: (Hosszú a kép, de alatta folytatódik az írás, ne menjenek sehová…)
 

 
Az bizonyos, hogy az eredmény, vagyis a Maker's Mark minősége önmagáért beszél.
Ugyanakkor azért persze némi malíciával megjegyezhetjük, hogy más gyártók már régóta használják a temperált, sőt, légkondicionált érlelőhelységeket is. Ezek nyilván az optimális feltételeket kínálják az adott whisky vagy rum éréséhez. Alighanem itt is van szerepe a marketingeseknek, hiszen – épp mint az előző, slow aged metódusról szóló írásunkban – itt is számíthat, ha egy whiskyt úgy lehet reklámozni, hogy abszolút hagyományos módon érik, nem használnak semmilyen modern klimatizált helységet az érleléshez, így az eredmény is abszolút autentikus lesz. (Ez esetben azt is feltüntetik, hogy tudomásuk szerint ők az egyetlen gyártó, ahol kézzel, folyamatosan átrendezik a hordókat...)
Azonban mi nem feltétlenül kell hallgassunk az ilyen marketingszövegekre, inkább figyeljünk az ízekre és az aromákra. Biztos, hogy egyformán fantasztikus italokat fogunk találni a hagyományos és a modern eljárásokat használó gyártók termékei között is. Ha pedig a baráti társaságban épp úgy adódik, a kedvenc whiskynket kortyolgatva nyugodtan tarthatunk előadást a tradicionális érlelési módok és a modern eljárások különbségeiről...
Tartalomhoz tartozó címkék: hordó érlelés