Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Érlelési módok – Slow Aged

Arról, hogy a különböző párolt italféleségeket miért szokás hordóban érlelni, többször is írtunk már itt a blogon. Az érlelés minden esetben az adott ital minőségét javító eljárás, azonban, mint az italok előállításának minden lépését, úgy az érlelést is sokféleképpen lehet végezni.
 
Az érlelés legfontosabb eleme a közvélekedés szerint a felhasznált hordó. Nem véletlen, hogy a világban oly sokféle hordót használnak, ily módon a hordókban érő ital tulajdonságait néha egész jelentős mértékben lehet befolyásolni, intenzívebbé, mélyebbé tenni, vagy akár komoly mértékben megváltoztatni is.
 
De messze nem csak a használt hordó számít! Ugyanilyen fontos az érlelő helység hőmérséklete, páratartalma, sőt, még a levegő összetétele is. Az italkészítés manapság már önálló tudományág, a fenti paraméterek kémiai képletekként megtalálhatóak a gyártóknál. Az italokban az érlelés folytán végbemenő, valaha misztikusnak tartott változásoknak ma már pontosan ismert a kémiai háttere. Ez persze azt is jelenti, hogy a nagy gyártók, különösen a komoly volumenben készülő italaiknál képesek modellezni a régi eljárásokat, így a megszokott ízeket és aromákat adni az általuk készített italoknak, de mindezt gyorsabban és költséghatékonyabban, mint a klasszikus eljárásokkal.
 
Most azonban pont nem erről szeretnék írni, a címben is megtalálható Slow Aged eljárás ugyanis ennek a modern megközelítésnek pont az ellenkezője.
 
A marketingesek régóta rájöttek, hogy az ősi eljárások, régi receptek használata többnyire jól csengő, és jól eladható imázst jelenthet egy terméknél. Az így készült italok előállítása persze többnyire drágább, de ez a plusz költség bőven megtérül a megfelelően magasra pozicionálható árakkal. A Slow Aged jelző (eljárás) egy igen jó példa erre a gondolkodásmódra.
 
Ez - a rumok esetében használt - jelző igazából arra utal, hogy az adott rum érlelése hagyományos módon, mindenféle rásegítés vagy modern eljárás nélkül történik. Nem használnak temperált, szabályzott páratartalmú érlelőcsarnokokat, sőt, többnyire az eredeti, akár 100-150 éves épületekben történik az érlelés, és természetesen az eredeti termőterületen, az ottani, „isten által adott” időjárási és klimatikus viszonyok között.
Az érdekes az, hogy az így készült rumokon valóban érezhetőek a termőterület jellegzetességei. Jó példa a nicaraguai Flor de Cana rum, ami a San Cristobal vulkán környékén termő cukornád felhasználásával, helyben készül, és ahol az érlelés is ilyen Slow Aged módon, az eredeti raktárakban, a hely különleges klimatikus viszonyai között történik. És mindez valóban benne is van a Flor de Cana rumokban, érdemes kipróbálni.
 
A cég által palackba töltött rumok több mint 180 különböző díjat kaptak az eltelt évek alatt, márpedig a versenyek bírái többnyire nem a marketing szöveg alapján minősítenek, szóval ezekben a rumokban tényleg van valami plusz, valami Slow Aged… (Mindemellett fontos elmondani, hogy a rumok érlelésénél oly tradíciókövető cég más területen épp hogy az újításokról ismert, például nem használnak fosszilis energiát, kizárólak zöld energiával működik az üzem, és odafigyelnek a környezetre is, például a terület egyik legkomolyabb erdőtelepítőjeként ismertek.)

Az érlelési módok valóban sok különböző titkot és trükköt rejtenek, a Solera eljárásról már írtunk itt a blogon, a jövő héten az amerikai bourbon whisky-k és az érlelési hőmérséklet összefüggéseiről mesélünk

Tartalomhoz tartozó címkék: érlelés hordó rum