Matusalem rum
A 20. század első éveiben Kuba nemcsak a csillogó partik és a turizmus fellegvára volt. A Kuba keleti részén fekvő Santiago de Cuba egy olyan hely volt Latin-Amerikában, amely mágnesként vonzotta magához a leleményes üzleti ötletekkel érkező vállalkozókat. Santiago de Cuba ökoszisztémája tökéletes klímát kínált a rumkészítéshez, és ennek az isteni ökoszisztémának köszönhetjük a Matusalem rum szenvedélyes zamatát!
1872-ben a Matusalem alapítói elhagyták szülőhazájukat, Spanyolországot, hogy Kubában alkossák meg a világ egyik legfinomabb rumját, a Matusalemet. Új otthonukba magukkal vitték tapasztalatokban gazdag szeszkészítési tudományukat a solera érlelésről, valamint a spanyol sherry és brandy lepárlásáról szerzett ismereteiket. Benjamin és Eduardo Camp Evaristo Alvarez társaságában egyetlen célt követve akart brandet létrehozni: felejthetetlenül finom ízeket kerestek, amelyek merészen új utakat választanak a korabeli rumtrendekhez képest, mernek mások lenni, és ezáltal idővel igazi klasszikusokká válhatnak. A brand alapítói olyan örökérvényű, hosszú életű rumról álmodtak, mint a bibliai Matuzsálem, aki a Szentírás szerint 969 évig élt. Alig épült meg a Matusalem rum lepárlója, máris fecskék hada lepte el az üzem környékét. Az alapítók ezt a szabad szellem szimbólumának tekintették, amely kiválóan képviseli a brand értékeit, ezért lett a fecske a Matusalem ikonikus jelképe.
Kubát aranykorában Amerika Párizsának nevezték: tombolt a nagystílű éjszakai élet, mindenki a gyönyörű art deco építészet csodájára járt. Az 1930-as és 1950-es években bevezetett amerikai szesztilalom hatására rengetegen utaztak a gyönyörű Kuba szigetére, hogy megízleljék a jobbnál jobb rumokat. Ernest Hemingwaynek, a világhírű írónak annyira bejött a kubai élet, hogy a szigetre költözött. Ekkoriban a Matusalem volt az egyik legnépszerűbb golden rum, és már ekkor is isteni bepillantást adott a sziget szellemiségének megismerésébe. Az 1950-es években a Matusalem rum annyira felkapott volt Kubában, hogy simán felvette a versenyt a műfaj legnagyobb játékosaival, a Havana Clubbal és a Bacardival. Az 1959-es kubai forradalom miatt a Camp család külföldi száműzetésbe kényszerült, és az Amerikai Egyesült Államokban alapították újra a brandet.
2002 óta a Matusalem rumot a Dominikai Köztársaságban gyártják. Az ország klimatikus adottságai sok tekintetben hasonlítanak Kubára, és napjainkban is ugyanazt a temperamentumos rumot élvezhetjük a Matusalem zamatában, mint amit Kuba aranykorában ízlelgettek a fanatikus rumrajongók.