Így formálódik a whiskey ár
A whisky az egyik legnépszerűbb és legkülönlegesebb szeszesital a világon, amit számos országban készítenek stílussal és ízvilággal. Amikor a whiskey ár a téma, fontos megérteni, hogy számos tényező járul hozzá a költségek különbözőségéhez. Ezek között szerepel a gyártás módja, az érlelés hossza, a használt alapanyagok minősége, és természetesen a gyártó brandjének presztízse.
Hogy függ össze a whiskey ár az érleléssel?
Az érlelés az egyik legfontosabb tényező, ami meghatározza az ital végleges minőségét és árát. Ehhez általában tölgyfahordókat alkalmaznak, amik az italnak nemcsak színt és ízt adnak, hanem egyedi aromákat is kölcsönöznek. Minél hosszabb ideig érlelik a whisky-t, annál mélyebb és összetettebb lesz az ízvilága, ami természetesen magasabb árfekvésűvé teszi az nedűt. A hosszú érlelési idő növeli a gyártási költségeket, hiszen a pincészeteknek éveken keresztül gondoskodniuk kell a tárolásról, miközben az érlelés során jelentős mennyiség párolog el, ez a jelenség az „angyalok része” nevet kapta.
Még mi formálja a whiskey ár alakulását?
A fentieken kívül, jelentős befolyásoló tényező a gyártás helye is. Például a skót whisky, különösen az olyan régiókból származó, mint az Islay vagy Speyside, drágábban kerül piacra a magas minőségi előírások és a hagyományok miatt. Az írországi, az amerikai, különösen a Kentucky államban készült bourbon vagy a japán whisky is egyedi jellemzőkkel bír, amik befolyásolják az árazást. Ezen régiók mindegyike saját jogszabályokkal rendelkezik a whisky gyártására vonatkozóan, amik szintén hozzájárulnak a végső termék árának alakulásához.