A whisky fajták egy tőből származnak?
Örök, izgalmas dilemma, hogy a whisky fajták valóban ugyanonnan érkeztek-e, és tulajdonképpen a gyökereik azonosak-e? Forrponti kérdés ez, amivel kapcsolatban nem ritkák az erőteljesebb szóváltások, még szakmai berkekben is.
Hiába, nem véletlenek a heves érzelmek, hiszen egy legendás nedűről van szó, aminek a történelme így is kalandos. Hát ha még azt is esélyes forgatókönyvként fogadjuk el, hogy minden egyetlen üsttel kezdődött.
A whisky fajták merőben eltérnek egymástól?
Merőben természetesen nem, lévén a nedűket kötik a tradíciók. Viszont kár lenne tagadni, hogy az egyes típusok más-más ízkarakterrel aratnak, hódítanak. Jól is van ez így, ellenkező esetben most nem lenne miről beszélnünk. De van! Hiszen a japán, a kanadai vagy éppen a skót alternatíva mind-mind jellegzetes ízzel, és ha már itt tartunk, nem hétköznapi történelemmel rendelkezik.
Ugyanis sokan azt suttogják, hogy minden, de tényleg minden egyetlen egy üstnél kezdődött. Már csak az a kérdés, hogy milyen nemzetiségű volt az a bizonyos üst? Itt ugrik a majom a vízbe, vagy éppen a kanál a whiskybe, ugyanis úgy néz ki a skótoké a dicsőség. Miért? Azért, mert az a fiatalember, aki Japánba elvitte a tudást, egészen Skóciáig utazott azért, hogy tanulhasson a mesterektől. Illetve Amerika partjait is azok a hajók érték el, amelyeknek a fedélzetén számkivetett skótok utaztak, hozva magukkal a tradíciókat és persze az ősi recepteket, amiket senki nem vehetett el tőlük.
A whisky fajták históriájába azért az íreknek is van beleszólásuk, nem?
Így igaz! Természetesen a fenti kép árnyalható. Ám ami a lényeg, hogy kóstolással érdemes felfedezni a különbségeket.