szesztilalom
Mark Twain szerint „a tilalom az, ami bármit értékesebbé tesz”. Erre kínál ékes bizonyítékot a szesztilalom: 13 éve alatt felértékelődött a finom párlatok jelentősége, negatívumként viszont életre hívta a csempészetet, a szervezett bűnözést is.
A történészek a világ egyik legnagyobb társadalmi és gazdasági kísérletének tekintik az amerikai szesztilalom 1920-ban kezdődő és 1933-ban véget érő korszakát. A csempészek mindenféle furmányos trükköt kieszeltek, hogy szeszt csempésszenek a minőségi italkedvelésük miatt szenvedő emberekhez. A törvény másik oldalán a rendőrökkel szövetkező szövetségi ügynökök pedig mindent megtettek, hogy lefüleljék a whiskeyben fürdő titkos speekeasy bárokat, és kézre kerítsék a csempészeket. A játszmába a kezdetektől bekapcsolódtak a gengszterek, Al Capone felbecsülhetetlen vagyonra tett szert, és végül az adócsalások miatt került börtönbe…
Ugorjunk fejest a szesztilalom és a csempészet mai szemmel nézve szürreális világába!
Az 1920-as évek elején megalkotott ital egy akkori „trend”-ről kapta a nevét, miszerint majmok szaporító szerveinek elfogyasztása, segíti a tesztoszteron termelést, és növeli a férfiasságot. Ez többnyire az amerikai francia közösségben volt népszerű, de a szesztilalom idején az illegális tevékenységek után való általános lelkesedés egy alkoholos kevert ital létrehozására is felhasználta ezt a trendet, és egy tesztoszteron-koktéllá változtatta.
Igazán férfias, komplex és frissítő.
Az alapanyagok NEM tartalmaznak állati eredetű szerveket!
Ez a hírhedt ital, nagyjából az 1980-as évek elején lett igazán közismert.
Az őt körülvevő mítoszok és legendák közül rengeteget ismerhetünk, de talán a leghitelesebb történet, az 1970 környékére tehető, Robert Butt, az Oak Beach Inn nevü bárban (amely New York, Long Island területén van) találta ki, a prohibíció idejére emlékeztető cocktail-t, ugyanis az ártalmatlannak tűnő Ice Tea külső ténylegesen eltakarja az erősen alkoholos beltartalmat.
Vannak elméletek, hogy ez az ital valójában a szesztilalom idejében jött létre… Sokunk fejében furcsa emlékek vannak erről az italról, de a megfelelő arányok betartásával és a recept követésével egy csodálatosan komplex és üdítő italt kapunk, nem csak egy gyors lerészegedési segédeszközt.
Egy meglehetősen tömény koktélról beszélünk, amelyben minden ital képviselteti magát, amire egy prémium italkedvelő vágyhat: vodka, rum, gin, tequila, és bizony a kényeztetően narancsos Cointreau sem maradhat ki! (Persze ettől eltérő változatok is léteznek, például a Tennessee-i Kingsportban Ransom Bishop más összetevőkkel készítette el a koktélt, ő whiskyvel és juharsziruppal bolondította meg az ízek kavalkádját, ráadásul olyan Long Island Tea-verziók is vannak, amelyben helyettesíti a Triple Sec-et).
Ehhez a koktélhoz remekül használható a Bacardi Carta Blanca Superior Rum vagy az Old Pascas White Rum, a ginek közül a Beefeater Gin és a Bombay Sapphire Gin, illetve a The Botanist Gin kiválóak egy ütős Long Island Tea elkészítéséhez. A vodkák közül ötletes választás a Skyy, a Smirnoff Red, a Finlandia, a tequilához pedig a Herradura vagy a Sierra Silver Tequilája.
Az Americano története viszonylag jól követhető. Születése az 1860-as évekre tehető, és a helyét is ismerjük, ami Gaspar Campari bárja volt. Eredetileg Torino-Milano volt a neve, utalva az alapanyagok származási helyére.
Ez is, mint sok kevert ital, a prohibíció idején vált ismertté és kedvelté Amerikában, főképp az olasz maffia hatásáraAz Americano koktélban csábítóan keverednek a keserű Campari és az édesen-fűszeresen áradó vörös vermuth aromahullámai.
Az Americano koktélt alkotó Campari milánói eredetű. Az Americano inspiráló hatással volt a koktélkultúrára, hiszen ez adta az ötletet, hogy készítsenek egy másik ikonikus Campari koktélt az 1920-as években. A Negroni a legenda szerint úgy jött létre, hogy Negroni gróf gines Americanót rendelt egy firenzei szórakozóhelyen, ezért nevezik sokan az Americanót a Negroni atyjának.
A James Bond könyvek szerzőjét, Ian Fleminget is lenyűgözte a Campariból és vermouthból megálmodott Americano. Ez az első koktél, amit James Bond rendelt a Casino Royalban, az író első kémregényében.