Whiskey árak, a térképhez igazodva
A whiskey árak nagyon különbözők lehetnek a piacon, ami, ismerve előállításának sokszínűségét nem meglepő.
Az eltérő minőségek nagy kontrasztot alkotnak az árképzésben. Az amerikai angolban, és az ír dialektusban whiskeynek nevezett égetett szesz, mely gabona erjesztésével, lepárlásával, tölgyfa hordóban történő érleléssel készül. A felhasznált gabona milyenségében is nagy variálhatóságot mutat a gyakorlat, hiszen whisky készülhet árpából, malátából, kukoricából, búzából, rozsból, vagy rozsmalátából.
A maláta whiskey kivételével a többi égetett szesz vegyes cefrézést követően kerül az érlelési időszakba. Mindennek megvannak a maguk előre jól meghatározott szabályaik, kezdve a cefrézés minőségétől, az érlelés milyenségéig.
A whiskey történelmében voltak időszakok, amikor az italt különösebb érlelés nélkül árusították, ám az unió területén is már törvény szabályozza a szesz elkészítésének pontos módját, s a paragrafusokban lefektetésre került, hogy kizárólag az nevezhető whiskeynek, mely italt bizonyos ideig, meghatározott módon érleltek.
A whiskey árak mégis óriási sávban mozognak, ami már csak azért sem meglepő, mivel néhány alaptól eltekintve igenis markáns különbségek sorolhatók fel az égetett szesz fajtáit illetően. Egyrészt a cefre összetétele, a lepárlás módja, az érleléshez használt hordók típusa is erőteljesen mérvadó, ha a whisky minőségét vizsgáljuk, másrészt a földrajzi elhelyezkedés, azaz a származás sem mellékes.
A hagyományok hű őrzői a mai napig a skótok, az írek, kanadaiak, sőt az amerikaiak is, így az ezekből a régiókból származó whiskey árak magasabbak lehetnek: jelezve az ital régiójában bekövetkezett minőségi ugrást.