Mennyi ideig maradhat bontva a vermut üvege?
Ha most a kérdés arra vonatkozna, hogy mennyi idő kell a vermut elkortyolásához, akkor nyilván nem sok mindazoknak, akik ezért a karakteres likőrborért rajonganak. Viszont ennél plasztikusabb dilemmára kívánunk rávilágítani, mert ez az a tudás, ami a mindennapokban határozottan jó szolgálatot tehet.
Szóval hogyan tárolható a vermut megfelelően?
A megfelelő jelen esetben többféle paraméter együttes meglétét jelenti. Nézzük ezeket sorban!
Először is, amit kevesen tudnak, és főleg azok nem rendelkeznek ezzel az információval, akik egyébként nem avatott kóstolói ennek a típusú nedűnek, a palack függőlegesen tárolandó. Ez nem szokatlan az alkoholok birodalmában, csak éppen sokan, mivel a vermut nem tartozik a legerőteljesebb szeszek közé, nem gondolják, hogy rá is vonatkoznak a nagy testvérek „szokásai”. Pedig nagyon is. Úgyhogy az üvegnek függőlegesen kell állnia mindaddig, míg el nem jön a dugóhúzás pillanata.
Hogyan tovább ezután?
Másrészt, ha megtörtént a palacknyitás, és mindenki megízlelte a vermut jellegzetes ízvilágát, amit többféle fűszernek köszönhet, meg persze az alapját adó aromás bornak, akkor mindenképpen hűvös helyen tartandó. Mivel ahogy azt jeleztük, bor alapú italról beszélünk, ezért az oxigén az ellensége, mivel az oxidációs folyamatok jelentős mértékben torzítják az aromáját. Ez egyetlen módon kerülhető el. Kellő lezártsággal és hűvös helyen tartással, mivel az alacsony hőmérséklet megakadályozza az oxidációt.
Hónapokon át várakozhat a vermut?
Bontatlanul igen, de megbontva semmiképpen sem. Dugóhúzást követően célszerű minél előbb az üveg aljára nézni, ez kb. egy hétig halogatható.