Fehér rum és társai: milyen rumfajták léteznek?
Koktélok alapanyagaként gyakran esik a választás a fehér rumra, de az ital egyes típusait előszeretettel használjuk a telente nagy népszerűségnek örvendő forralt bor ízesítésére is.
Bár a rum fogyasztási szokásai napjainkra megváltoztak, de ma is egyik kedvelt italunk. Ha a rum története kerül szóba, akkor sokaknak a kalózfilmek jutnak eszükbe. Nem véletlen, hiszen a hajóutakra a 17. század környékén az élelmiszerellátás mellett az italról is gondoskodni kellett. Mivel a Karib-tenger térségében a hajókon a sört felváltotta a rum, így számolni kellett a mértéktelen rumfogyasztás hátrányaival is, vagyis azzal, hogy a legénység igencsak ittas állapotba került, mely akár feladataik ellátásában is akadályozta őket.
Ennek megelőzésére a rumot vízzel hígították, kevés cukrot és zöld citrom levét adták hozzá, ezzel a hajósok tipikus betegségét, a skorbutot is megelőzték. Sokféle típusa létezik, a különbség a rum erjesztésének módjában, az ízben, valamint az alkoholtartalomban rejlik. A könnyű, világos fehér rum általában hat hónapig érlelt, és kiváló koktélalapanyagnak számít. Az arany rum legalább három éven át érlelt, és főként rumpuncshoz ajánlják a szakemberek. A sötét rum érlelési ideje három és tizenkét év között mozog, a karakteres ízű italt Jamaicában, Hawaiin, vagy Haitin állítják elő a legmagasabb minőségben.
A prémium kategóriás rumokat hasonlóan a konyakhoz, vagy a whisky-hez, önmagukban szokták fogyasztani. A kimagasló alkoholtartalommal, 60-80 %-kal bíró fajták képezik például a Zombie koktél alapanyagát. A fehér rum felhasználási köre a legszélesebb, ugyanis számos népszerű koktélhoz esik rá a választás.