Jégvilágok, ahová elkelne egy forró ital - 2.rész: A sarkvidéki szörny Harahorn Ginjétől az Aranyláz aranyló Au Premium Vodkájáig

Jégvilágok, ahová elkelne egy forró ital - 2.rész: A sarkvidéki szörny Harahorn Ginjétől az Aranyláz aranyló Au Premium Vodkájáig

Vannak olyan filmesek, akik képesek felejthetetlenül fantasztikus filmet varázsolni a jeges időből, a tél hideg érintéséből. Ilyen a horrorguru David Cronenberg, aki egy sarki kutatóállomáson hozza össze az alakváltót Kurt Russell kutatóival, vagy Alejandro Inarritu, aki vadnyugati környezetben, egy jeges világban sző túlélősztorit Leonardo DiCaprio hőse köré. És akkor még ott van a hideg orosz forradalom idején játszódó Doktor Zsivágó szerelmes filmje, vagy a Fargo téli emberrablásos sztorija. Chaplin aranylázban égő éhező alaszkai csavargójáról nem is beszélve.

Van egy közös mozzanat ezekben a hideg helyszínen játszódó alkotásokban: önmagukban is mesteriek, azonban még frenetikusabb élménnyé válnak, ha a nagy hidegben egy lélekmelengető italt is megkóstolunk hozzájuk, amely segít a téli zimankós napok átvészelésében.

Összegyűjtöttük a  fagyos filmekhez pár „tüzes vizet”, amelyek mosolyt rajzolnak az arcunkra a hosszú téli estéken!

Horror egy sarkvidéki kutatóállomáson Harahorn Norwegian Ginnel

Mi kell egy igazán hideglelős horrorhoz? John Carpenter, a rémisztő testhorrorok rendezőzsenije szerint egy zárt kis közösség, valami félelmetes és undorító földöntúli rettenet, plusz rengeteg jég! A mester olyan korszakos alkotások fölött bábáskodott, mint A légy, a Meztelen ebéd vagy az EXistenZ, így most sem lesz hiány a jeges rémületet okozó jelenetekben. A dolog című filmjében havas környezetben játszódik az újabb ámokfutás, főszerepben egy földönkívüli csapással.

A sarkvidéki kutatóállomáson lévő kutatók befogadnak egy kietlen jégmezőről érkező kóbor kutyát. Az Antarktiszon tevékenykedő férfiak nem sejtik, hogy a blöki testében egy rémületes idegen rejtőzik, aki korábban már egyenként végzett a szomszédos kutatóállomás tagjaival. A felderítőcsapat csak holttesteket és romokat talál a másik állomáson, egy jégből kiásott, hideglelős űrhajóroncs mellett. Kiderül, hogy a kíméletlen ellenség bármelyikük emberi alakját képes magára ölteni, így hamarosan egymásban sem bízhatnak meg. Beköszönt a sarki tél, és lassan az válik nyomasztó kérdéssé, hogy egyáltalán túlélheti-e valaki a véres küzdelmet.

Egy velőtrázóan jól sikerült horror az ember lélek mélységeibe ás, míg a Harahorn Gin a norvég erdők és hegyek növényvilágának színe-javát felvonultatja ebben a csodás ginben. Az említett elhagyatott rengetegekben él a helyi mendemondák szerint az elég bizarr nyúlszarvas (jackalope). Ő a Harahorn Norwegian Gin készítési helyét jelölő Grimstad legendáinak központi teremtménye, és az északi hangvételű gin palackján is felbukkan, sejtelmes misztikumot kölcsönözve a párlatnak. A hűvös éghajlat, a sajátos domborzat és a norvég talaj egy grandiózus gint keltett életre, amelynek gyümölcsös aromatikája még magasabb élménnyé teszi a filmet és a téli időszak „túlélését”.

Ott lubickol benne az erdei áfonya, a rebarbara; egzotikus északi érdekességként még a hínárból is kapunk kóstolót, csak hogy teljes egészében megmártózzunk a Grimstad környéki florában.

Ez a norvég bogyók Mekkája, telis-tele a helyi Roros borókabogyóval, nordmarki áfonyával, grimstadi rebarbarával. A skagerraki tengeri moszat érdekesen színesíti az ízek változatos palettáját, megspékelve oppfali vizitormával, sunndali sziklamentával. És még áfonya, gyopár is van benne, szóval minden lélekmelengető kortya felér egy norvég erdei túrával a januári hidegben!

 

DiCaprio túlélőharca a fagyos, ősi amerikai vadonban és a Bulleit 95 Rye Whiskey

Mindig van valami kellemesen hátborzongató bája annak, amikor egy túlélőthriller igaz történet alapján készült. Ez a helyzet A visszatérő (The Revenant) című történelmi filmben is, ahol Leonardo DiCaprio alakít maradandót Hugh Glass szerepében, aki a maga idejében ugyanannyira ismert alakja volt az amerikai vadnyugatnak, mint Buffalo Bill, Doc Holliday vagy Wyatt Earp. 1823-ban Glasst megtámadja egy grizzlymedve az erdőben, és életveszélyesen megsérül a még feltérképezetlen amerikai erdőségek egyikében.

Alejandro González Iñárritu filmjében az elhagyatott amerikai vadon a túlélésért küzdő ember ellen fordul. Glassnak nemcsak a jéghideg hőmérséklettel és a vadon kihívásaival kell megküzdenie, hanem az emberi tényezővel is, amikor társa, Fitzgerald (Tom Hardy) ellene fordul, és magára hagyja az erdőben. Innen kell ezernyi veszély árán visszatérnie a civilizációba, miután eszelős kalandok során átkel a hómezőn, erdőn és folyón, hogy visszatérjen az életbe, és bosszút álljon cserbenhagyóján.

Az egész sztorit áthatja a túlélőshow és egyfajta vadnyugati hangulat. Ezért lenne vagány választás a megnézéséhez a rozsos amerikai pionír feelinget képviselő Bulleit 95 Rye Whiskey, amely eszményien passzol a történet hangulatához.

95% rozs és 5% maláta. Ilyen arányokból érintkezik ez a karcos, vadnyugati energiákkal érkező whiskey. A párlat a rozzsal csihol tüzet a hidegtől átfagyott, megfáradt téli tagjainkba, kortyai közben pedig még nagyobb élmény megnézni A visszatérő című filmet!

A 45%-os alkoholtartalom arról tanúskodik, hogy ebben a tételben bizony tényleg a tűz tombol! Ez egy mesteri kortyokkal kavargó életelixír, amit érdemes mielőbb beszerezni az iDrinks üzleteiből. Mindig is az extra magas rozstartalom volt Tom Bulleit párlatainak sine qua nonja, amitől a párlat nem lenne az, ami. Komplett rozswhiskeyje a műfaj folyékony gyöngyszeme, rozsdabarna itala számos szakmai díjat kapott finomsága elismeréseképpen. Ez egy rozzsal csiszolt drágakő a whiskey műfajában!

Az 5 esztendőn át tartó érlelés egy sárgásbarna, pikáns és fűszeres tétellé varázsolja a nedűt. Az élelmesebb whiskeylovagok a cseresznye, a vanília illatát is érezhetik benne, akárcsak a dohány vadnyugaton meglehetősen gyakori gomolygását. A citrom és a grapefruit ugyancsak felvillan a palackban, némi málnás édességgel. Mintha egy folyékony gyümölcsöskertet ízlelgetnénk, hiszen akad benne barack, cseresznye, egy kis narancs is, fahéjjal és borsos aromákkal.

 

Doktor Zsivágó: egy orosz fagyos románc Russian Standard Original Vodkával

A 20. század első évtizedében embert próbálóan kemény volt az élet Oroszországban. Az álmodozó lelkű, költőiségben ábrándozó orvos, Jurij Zsivágó (Omar Sharif) ebből alig érzékel valamit. Csak sodródik a történelmi eseményekkel és a nagy orosz hideggel ebben a klasszikus filmben, mígnem belezúg a 17 éves Larába. Hosszú évekig nem is látja a lányt; orvosként gyógyítja a sérülteket az első világháborúban, egy frontkórházban keresztezik újra egymás sorsát. Aztán jön a nagy 1917-es orosz forradalom, és a szerelmesek korábban sosem látott megpróbáltatásokat élnek át. A jószándékú dokiról szóló film 5 Oscar-díjat kapott, és Borisz Paszternák regényéből készült.

Mivel lehet átvészelni az orosz forradalom nehéz időszakát és a fagyos téli hónapokat? Ugyanazzal a csodafegyverrel, egy prémium finomságú orosz vodkával! A kategória folyékony királya a Russian Standard Original Vodka. A párlat annyira alapvetésnek számít a maga nemében, hogy sokan ehhez viszonyítják az összes többi vodkát kifinomultság és kristálytisztaság tekintetében. Alkotóinak nagy példaképe az orosz Dimitrij Mengyelejev volt, a periódusos rendszer briliáns megalkotója.

Mengyelejev megálmodta az elemek közötti harmóniát: ugyanezt az elvet követik a Russian Standard készítői, akik folyékony csodát varázsoltak a vad orosz természet korábban megszelídíthetetlennek hitt esszenciájából (ezért villan fel a palackján a szimbolikus állat, a hómezők fémfarkasa). Ezt a vodkát 1894 óta változatlanul ugyanazon prémium minőségi szabvány alapján készítik. Valamennyi kortyát az egyensúly hatja át, a műfaj szerelmesei a klasszikus orosz vodkának tekintik a Russian Standard Originalt. A letisztult párlat kortyolgatása közben minden sejtünkkel érezhetjük, hogy megszületett az orosz víz és az alkohol legtökéletesebb harmóniája. A Russian Standard esszenciáját a gyengéd pirított jegyzetek adják, enyhe édes árnyalatokkal. A téli gabona játékosan és bársonyosan árad szét a szájban, erőteljesebb jegyzetekkel tarkítva – hiszen az orosz jégmezőkön is rendre felbukkan az a bizonyos farkas!

 

A szürreális Fargo és a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr

Szakadatlanul esik a hó, miközben elrabolják egy gazdag ember családos lányát. A rablást kieszelő és fizető pancser férj (William H. Macy) a végletekig ügyefogyott, de a felbérelt gengszterek (Steve Buscemi és Peter Stormare) is hasonlóan csapnivalóak Joel Coen és Ethan Coen filmjében, a Fargóban. A Macy gumiarcával megjelenő helyi autókereskedő azzal szeretné helyrerázni kaotikus pénzügyeit, hogy váltságdíjat szerez apósától ebben a fekete komédiában. A sztori egy ponton véres ámokfutásba torkollik, amit a helyi várandós seriffnőnek (Frances McDormand) kell felderítenie.

A hóborította Amerika/Kanada határmenti kisvárosban egy emberrablás köré szerveződik a történet. Ahogy előre haladnak a film percei, egyre nagyobb teret kap benne a maró társadalomkritika, az emberek ügyes-bajos ügyei és bénázásai, ahogyan ezt már a Coen-fivérek filmjeiben megszoktuk.

Egy ilyen groteszk szerkezettel felépített bűnügyi történethez a lehető legjobb választás egy hasonlóan szürreális históriával összerakott ital, a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr. A párlat címkéjén felbukkanó strucc históriája annyira groteszk, hogy akár a Coen-fivérek is rendezhették volna a párlat történetét! A saját szabályai szerint élő zsoké, Shanky kihúzta a gyufát a lófogatversenyző pályákon, és emiatt örökre eltiltották ettől a szép sportágtól. Shanky viszont nem az a figura volt, aki zokszó nélkül elfogad egy ilyen ítéletet. Azon melegében a tettek mezejére lépett: nekiveselkedett, és ló helyett egy izmos lábú struccot fogott a fogata elé! A szabályokon való felülemelkedés, a radiális újat mondás követelménye hajtja a Shanky’s Whipet, amely merész újhullámos ízekkel lép ki a likőrök komfortzónájából.

A sötét diófekete likőr az édes fűszeresség szimfóniája, isteni összhangot teremt az ír whiskey és a helyi fekete likőr között, mindkét oldalból kihozva az aromák maximumát. A Smaragdszigeten, ír földön gyártott whiskey egyszerre krémes és whiskeys csörgedezésű, így kellemes téli nedű lesz január hátralévő hideg napjainak elviseléséhez.

A Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr tejkaramellás, vajas fűszeressége egy igazi télűző finomság. Valamennyi kortya a vaníliás karamell a csúcsteljesítménye. Ízlelgetése közben kirajzolódnak a nyelven a hordós érlelés nemes áramlásai is, és egy valamennyi ízében emlékezetes, édes mesterwhiskyt kapunk az ír alkotók pallérozott szaktudásának színe-javával.

 

Aranyláz Chaplinnel és aranyló Au Premium Vodkával

Az amerikai burleszk nagyágyúja, Charlie Chaplin ezúttal egy magános aranykereső bőrébe bújik, aki ebben az 1925-ös, klasszikus filmben, Az Aranylázban csavargóként Alaszkába megy, hogy ő is vagyonos ember legyen, és ráakadjon a csodás tündöklésű fémre. Keresését, alaszkai kunyhóban való életét viszont olyan éhezés járja át, hogy spagettiként kell megennie a saját cipőfűzőjét (színészzsenije révén még ezen is tudunk nevetni). Ráadásul kénytelen megosztani hideg kis kunyhóját az aranymosóval és egy szökött rabbal.

Az emlékezetes vicces jelenetek ellenére az Aranyláz tragikomédia járja át, és a filmnyelv által részletesen érkezik arról, mennyire kőkemény karma volt akkoriban aranyásónak lenni, a kincs reményében a legkeservesebb körülményeket is vállalni. Láthatjuk, hogy a nagy hidegben az aranyásó Chaplin méltósággal eszi meg végtelen éhségében a saját cipőjét, és miként tengeti életét a vadnyugat hőskorában, a nyomorgó aranyásók között, ahol nemigen számíthat embernek való életre. Mi jelenthet reményt ilyen körülmények között a csetlő-botló aranyásó Chaplinnek? Egy olyan ital, amely legalább zamatában, minőségében felé a ragyogó arannyal! Ilyen az Au Premium Vodka, amelyet a világ legértékesebb féméről neveztek el. Kortyolgatása közben arra is ráébredhetünk, hogy nem véletlenül kapta nevét az aranyról, nemesek és fenségesek a kortyai. Ráadásul nem kell az aranyláz hideg világába mennünk érte, mint Chaplinnek a szépen csillogó fémért, mert könnyen elérhető az iDrinks üzleteiben.

Brit hagyományok és lenyűgöző luxusízek. Ezek azok a komponensnek, amiből az Au Premium Vodka megalkotja a maga aromakarakterét, és már aranyozott palackjával is kitüntetett figyelmet kelt majd a bárszekrényen, jóval a palackbontás előtt. Egy igazán jó vodka minőségének alakulásában a tisztaság a döntő szempont. Az Au Premium Vodka ebben a vonatkozásban mindenképp csúcskategóriát képvisel; készítői ötszörös desztillálási eljárással gondoskodtak attól, hogy kristálytiszta minőséget fémjelezzen a vodka új és régi rajongói számára. A ropogós gabonaszeszt tiszta forrásvízzel keverve érik el az Au Premium Vodkánál megismert hegyi patakok éteri tisztaságára jellemző ízeket. Valamennyi kortyában kirajzolódik, milyen finom eredményre vezet, ha keverjük a brit lepárlási hagyomány a luxus komponensekkel. Ennek köszönhetően az Au Premium Vodka 2016-ban megkapta a szépen csillogó aranyérmet a rangos Vodka Masters versenyen, és a feketeborsos árnyalatok fortissimója is kiemeli a vodkák tömegéből. Tényleg folyékony arannyal ér fel a zamata, és Chaplin is elégedett mosollyal kóstolgatta volna az alaszkai aranyásók kunyhójában.

 

Lassan búcsút inthetünk a télnek. Elkezdhetjük vágni a centit, míg megérkeznek a kellemesebb, 10-15 fokos reggelek rengeteg napsütéssel…Bár a várakozás elég nehéz folyamat, ha odakinn -5 fok van, és már előre rosszul vagyunk attól, hogy pár perc múlva ki kell lépnünk a dermesztő hidegbe. Kell egy téli túlélőital ezekre a hűvös napokra, ami tüzes hullámokkal ringatja az embert kellemesebb hangulatba a végtelennek tűnő téli estéken.

 Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, ahol kollégáink segítenek megtalálni az ízléséhez legjobban illő téli életelixíreket, legyen szó egy farkasos whiskyről, hegymászó chilis ginről, jeges aranyásó filmhez illő Au Premium Vodkáról, vagy sarkvidéki szörnyes horrorhoz passzoló borókapárlatról!

 

 

Kapcsolódó termékek

Harahorn Norwegian Gin [0,7L|46%]

Raktáron
14.999 Ft
Kedvencekhez adom

Bulleit 95 Rye Whiskey [0,7L|45%]

Raktáron
17.049 Ft
Kedvencekhez adom

Russian Standard Original Vodka [0,7L|40%]

Raktáron
6.040 Ft
Kedvencekhez adom

Russian Standard Original Vodka [1L|40%]

Raktáron
7.740 Ft
Kedvencekhez adom

Shanky's Whip Black Irish Whiskey Likőr [0,7L|33%]

Raktáron
10.990 Ft
Kedvencekhez adom

Au Premium Vodka [0,7L|40%]

Raktáron
15.990 Ft
Kedvencekhez adom