Fehér pokol farkasokkal és Wolfburn Morven Whiskyvel
A sokatmondó címmel rendelkező történet főhőse John Ottway, Liam Neeson alakításában. A férfi Alaszkában vadászként dolgozik, fő feladata az olajfúró csapat munkáját megkeserítő farkasok megsemmisítése. John balesetet szenved néhány olajfúró munkás társaságában. A túlélők élére áll, mindent bevet, hogy kijussanak a vérfagyasztóan dermesztő elhagyatott területről a civilizációba. A helyszíneken csontig hatol a hideg, és ami még rosszabb: a túlélők nyomába szegődik egy farkasfalka, mivel az éhségtől gyötört ordasok területére tévedtek. Többen a farkasok áldozatává válnak, és elkeseredett küzdelem kezdődik a túlélésért, senki sincs biztonságban. Egy izgalmas túlélőjátszma veszi kezdetét, mi pedig ennek láttán csak legyinteni fogunk arra, hogy milyen nehézségeket kell kiállnunk idén télen a pár fokos mínuszokban.
Még jobban ráhangolódnunk a filmre, ha beszerzünk hozzá egy igencsak autentikus párlatot! A legjobb kortyokat a Fehér pokolhoz a Wolfburn Morven Whisky kínálja, hiszen már eleve farkasos életérzésre formatervezték, ráadásul a finom zamatok olyan harmóniában kavarognak benne, hogy kóstolás után az ember a legszívesebben üvöltene egyet örömében, ahogyan azt az erdőben élő farkasok szokták!
Szóval jöjjön akármilyen téli hideg, a film láttán ráébredünk arra a tényre, hogy sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint Petőfi Sándor Farkasok dalának állati hősei, vagy az alaszkai tundrán harcoló túlélők. Már csak azért is, mert a birtokunkban van, a bárszekrényen pihenhet egy olyan farkasordítóan frenetikus whisky, mint a Wolfburn Morven Whisky. A párlat származási helye tökéletesen illik a hideg téli időszakhoz és a januárhoz. A Wolfburn Morven Skócia lélekdermesztő Highland régiójának zimankós területén került a szép, lekerekített palackba, és a benne szunnyadó zamatok ugyancsak hűen tükrözik ezt a tökéletességet. A jeges környezet ellenhatásaként a whiskyt amerikai tölgyfahordóban érlelték, ennek hatásaként kerülnek benne előtérbe a selymesen kibomló, életörömben bővelkedő ízek, rengeteg tőzeggel. Hirdetve, hogy a nagy zimankó ellenére is képes megnyilvánulni az élet melengető teljessége, ahogyan a Wolfburn Morven Whisky zamataiból kirajzolódik. Nyilván az sem véletlen, hogy a skót elixír nem kevesebb, mint 46%-os alkoholtartalommal bizsergeti a nyelvet – a magas alkoholtartalom egy testet-lelket alaposan felpezsdítő finomság, azonban az átlagostól erőteljesebb alkoholtartalom miatt fogyasztásakor mindenképpen figyelnünk kell a mértékletességre.
A közepesen füstös farkasos whisky feltárja a skót Highland ízeinek teljességét. Minden kortyán végigvonul az alappillérét jelentő malátázott árpa, egyúttal az is kirajzolódik az ízlelőbimbókon, hogy a Wolfburn Morvent bizony tőzegen, a skót természet kihagyhatatlan növényi elemén szárították, ebből meríti a whisky ínyencek számára lényeges elemét, misztikus tőzegességét (valljuk be, enélkül nehéz is elképzelni egy stílusos scotch zamathullámzását a szájban).
Már illatolásakor megnyílik a füstösség fortélyos szelencéje az orrban, briliánsan ellenpontozva a fenolosságot egy kis gyümölcsösséggel, a felébresztően friss tengeri levegővel. Kóstolásakor minden korábbinál jobban kitágul a Wolfburn Morven Whisky univerzuma, és valami farkasordítóan finommá nemesül. Érezhetjük benne a virágos jegyzetek sokaságát; az a benyomás támad az emberben, mintha egy szemgyönyörködtető skót hegyi mezőn sétálna, ahol rejtelmes módon felbukkan valami füstös gomolygás is a sziklák hideg labirintusából. Egyszerre kapunk bőséges kóstolót a vanília édességéből és a hordós érlelésből fakadó nemes tölgyességből. A Woldburn Morven készítői még erre is rápakolnak egy ordas nagy meglepetést: mennyei mandula árasztja el a szájat, megnyilvánul a nyelven a malátás mandula odüsszeiája! Lecsengésében a mézes édesség örvénylik a nyelven, füstös köpönyegbe tekerve.
A „hegymászós” Tarsier Khao San Chili Gin az Everesthez
Az Everest évszázadok óta az elszánt hegymászók álmainak központi hegye, akik mindent bevetnek a kultikus csúcs megmászása érdekében. Próbára teszik erejüket, kitartásukat, akár az életüket is – sajnos rengetegen estek áldozatul a nagy hidegnek, a zord szikláknak és az Everest kegyetlenségének.
Ezt a témát járja körül az Everest című film, ami valóságos csemege a szemnek, ha valakit az embert a végső határokig vezérlő alkotások érdekelnek. Baltasar Kormákur filmjében összecsap a sziklák között az Everest megmászását népszerűsítő Rob Hall (Jason Clarke) és a nagy riválisának számító Scott Fisher (Jake Gyllenhaal). Kettejük hegymászó csatája pedig durva hidegben zajlik, a világ sziklába és jégbe „csomagolt” csúcsán, idegen nyelven a Csomolungmán. A film kőkemény, és kíméletlenül rámutat a szélsőségesen szörnyű körülmények közötti hegymászás árnyoldalaira: meglátjuk, mit okozhat a nagy magasságoktól való rosszullét, az oxigénhiány és a hóvihar.
Hegymászás közben, jéghideg környezetben nem ajánlott vad és magas alkoholtartalmú italokat fogyasztani. Az Everest nézése közben azonban simán bevállalhatunk egy izgalmas aromákkal játszó italt, és csípős hullámzása révén ráérezhetünk, milyen az igazi magasélet! Napjaink egyik legformabontóbb ginje, a Tarsier Khao San Chili Gin a legvagányabb keleti hegymászóknak készült, kifejezetten a sziklák kalandorainak.
Az Everestre a tériszony és az emberfeletti körülmények miatt nem juthat el mindenki, a Tarsier Khao San Chili Gin által mégis megérezhetünk valamit ebből a sziklás égi csúcsból, a jeges környezet idegszálakig hatoló hidegségéből, a kaland hívásából. A Tarsier chilis ázsiai ízekkel teremt felülmúlhatatlan csúcsélményt, amit a hegymászók éreznek a magaslatok közelében, a felhők közé vesző sziklákra tekintve. Végtelen élénkséggel kering benne a kaffir lime virulens elevensége, a citromfű bizsergető finomsága. Zamatában nagy mennyiségben ott van a thai chili kellemes ereje, hogy életre keljen egy korábban sosem ízlelt, keleties vonalvezetésű gin!
Már a palack címkéjén megnyilvánul az acélos karakter: élénkvörös a címkéje, és egy paprikát is láthatunk rajta, jelezve, hogy a Tarsier Khao San Chili Gin nem viccel. Alkoholtartalma 41.2%, és érdemes beszerezni az iDrinks üzleteiből, aki egy nem mindennapi ázsiai csípős finomságra szomjazik, esetleg szeretné kerekestől felforgatni a korábbi gintapasztalatait.
A bangkoki Khao San az ázsiai kalandorok egyik közkedvelt kiindulópontja, innen indulnak neki a misztikus helyek nagy felfedezésének. A mászáshoz persze bátorságot kellett meríteni, így készült napjaink legegzotikusabb chilis ginje, a Tarsier Khao San Chili Gin. Az egész testet átjáró frissességben még a thai konyha ikonikus zamatáiból is kóstolót kapunk, és ráérezhetünk, milyen szervesen összefonódhat ez a gin a thai chili és a keleti fűszerek világával.
Valami bravúrosan zongoráznak végig a Tarsier ginmesterei az ízlelőbimbókon: borókát, kaffir lime-ot és thai chilit vetnek be egy tökéletes harmóniájú párlathoz. A citromfű és a játékos tisztaság egy elegáns ázsiai fűszerezésű szimfóniává avatja a párlatot, aminek ott a helye minden ginvándor bárszekrényén. Másrészt a forró chilis hullámok nemcsak a hegyek szédítő magasságában, hanem a fagyos téli napokon is jól jönnek, hogy felmelegítsék az embert a nagy hidegben.
Tortúra: a hóviharban rekedt író és a Writers Tears Copper Pot Whiskey
Írónak lenni mindig nehéz kihívás. Főleg egy Stephen King-filmben, ahol váratlanul sújt le a hóvihar egy tollforgatóra, Paul Sheldonra (James Caan) az elhagyatott erdei úton. Baleset történik; Paul egy rajongója, Annie Wilkes (Kathy Bates) házában tér magához, aki nekilát sebei ellátásának. Kiderül, hogy a nő szakképzett ápolónőként gondoskodik a mozgásképtelen, eltört lábú íróról, ám sokkal veszélyesebb, mint elsőre gondolnánk.
Annie imádja a könyvek világát, azonban nem tetszik neki Paul hősének, Miserynek a sorsa: kegyetlen eszközökkel ráveszi a szerzőt, hogy írjon neki egy saját könyvet, a saját elképzelései szerint. A siker érdekében gyógyszerekkel tompítja Paul elméjét, így a bestelleríró nem tudja elhagyni a házat a nagy hidegben. A thriller során a férfi egyre komolyabb terveket sző a szökésre, és nem is beszélnénk igazi Stephen King-történetről, ha nem lenne néhány hajmeresztő fordulat, amely alaposan felpörgeti az adrenalinszintünket.
Egy ilyen „vékony jégen járó”, hátborzongató filmhez érdemes beszerezni egy írókhoz kapcsolódó italt az iDrinks üzleteiből, amely finomságával oldja a King-történet feszültségét. A legjobb választás erre a célra az ír whiskey-k királya, a Writers’ Tears Copper Pot Whiskey, amely telis-tele van gyümölcsös áramlással és tartalmas, édes zamatzuhatagokkal. A párlat készítői ékes bizonyítékát adják annak, hogy az édesség és az ír könnyedség egy ital fő szervezőerejévé válhat, mintha az ír írók csodás játékosságát fordították volna le a zamatok nyelvére!
A Writers’ Tears Copper Pot Whiskey titka abban rejlik, hogy single pot still és single malt whiskeyk keverésével készül, csúcsra járatva mindkét eljárás zamatkultúráját. A 4 évig tartó érlelési folyamat tölgyes, nemes ízeket kölcsönöz, amely a hordó közvetítésével mély aromaszerkezetet alkot. Illatában édes méz, zöldalma és pirított kenyér kavarog, amelyet a vajas krémesség tesz igazán különlegessé.
Amint megízleljük, mézes jegyzetek áramlása sodor magával, amelyet pirított tölgy, selymes karamella és vanília tesz teljessé. A végén pedig egy friss, citrusos lecsengés zárja le az élményt, amely még emlékezetesebbé teszi a Writers’ Tearst.
Tarantino Aljas nyolcasa a vadnyugati Buffalo Trace Bourbonnel
Agatha Christie Tíz kicsi négerének sztorija összefoglalható pár mondatban: tíz idegent egy elhagyatott szigetre csábítanak, és rejtelmes vendéglátójuk bosszút áll rajtuk, miután elvágta az utat menekülésük elől.
Hasonló a helyzet Quentin Tarantino vadnyugati jéghideg filmjében, az Aljas nyolcasban, ahol a határvidék fejvadász fenegyerekei gyülekeznek egy fogadóban, hogy leszámoljanak egymással. A mindenre elszánt, kíméletlen arcok az amerikai polgárháborút követő korszakban találkoznak Wyoming erdős vidékén, téli környezetben. A hóvihar elől menekülve, ha tetszik, ha nem, mindenképp egy fedél alatt kell meghúzniuk magukat, az összezártság nyomán pedig olyan ármánykodás és vérengzés támad közöttük, amire egy ízig-vérig Tarantino filmben csak számíthatunk. A figurák mindent megtesznek egymás átveréséért, a főbb szerepekben pedig olyan színészeket láthatunk, mint Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Tim Roth vagy Michael Madsen.
Szóval legyen bármilyen libabőrösen hideg a tél, azért mégis hálásak lehetünk, hogy nem olyan sötét vadnyugati fejvadászokkal vagyunk összezárva a hóvihar tombolása idején, mint az Aljas nyolcas alakjai. Még boldogabbak leszünk, amint megízleljük a filmhez briliánsan passzoló nedűt, a Buffalo Trace Bourbon Whiskeyt.
Ez a párlat kellemesen brutális, akár a film figurái, másrészt minden ízében vadnyugati, hiszen olyan energikus, robosztus erők áramlanak benne, mint a címkéjén szereplő bölényben, az amerikai western emblematikus állatában. A vadnyugat hőskorában vad bölénycsordák árasztották el az elhagyatott völgyeket, a telepesek pedig mindent bevetettek, hogy megkaparintsák a hatalmas amerikai földeket, még akkor is, ha céljuk érdekében vérszomjas indiánokkal, medvékkel és más szerencsevadászokkal kellett szembenézniük.
E történelmi korszakot idézi meg a Buffalo Trace Bourbon Whiskey, mintha nyílegyenesen a telepesek korából, a meghódítás előtt álló Amerika idejéből érkezett volna. Már a bourbon színe is aranysárga, ami igencsak ígéretes a minőségi kortyokra nézve.
Minden ízében megnyilvánul az amerikai életérzés, a fűszeres vanília édes örvénylése pedig további kortyokra csábítja az embert. Elegáns egyensúlyban keveredik benne a kukorica, a ropogós rozs és az árpamaláta. Energiától duzzadó zamata azokat az időket eleveníti fel, amikor a kalandorok mellett csak hatalmas bölények jártak a kietlen amerikai kanyonokban.
A minőség csalhatatlan ismérve, hogy a Buffalo Trace Bourbon Whisky immár 200 éve ugyanazzal a metódussal készül, így tényleg felér egy folyékony időutazással a vadnyugatra! Fűszeres vaníliás vízesése arról gondoskodik, hogy a téli hidegben is élvezzük a tüzes víz energiáit.
A bölény dübörgésével hatja át a párlat ízét a krémes karamella, a fűszeres fortissimókkal és gabonás édességgel. Ízét átszövi a barnacukor, nemes tölgyességgel, miközben a cukorba mártott alma is magához ragadja a stafétát a szájban érzett ízek között.
A változatos vonalvezetésű párlatban megjelenik az olajosság és a kellemes finomsággal érkező puding, a csokis mazsola mennyei édességével együtt.
A hóemberes sorozatgyilkos és a Snow Globe Orange & Gingerbread Gin Liquor
A sorozatgyilkosok a nagy téli hidegben sem pihennek. Egy folyamatosan gyilkoló fenevad miatt „valami bűzlik Norvégiában”: rendre elteszik láb alól a hölgyeket, és csak Harry Hole (Michael Fassbender), az oslói rendőrség furcsa modorú tisztje számolhat le a rejtelmes, már-már misztikusnak tűnő ellenséggel. Aki mindig akkor kap vérszagot, csak akkor sújt le, amikor leesik az első hó Norvégiában. Az áldozatok családos nők, és az esetek kísértetiesen emlékeztetik a nyomozókat régi eltűnéses ügyekre. Ami a leghátborzongatóbb: a tetthely mellett rendre felbukkan egy hóember…
Szerencsére a havas téli időszakról a hideget leszámítva inkább kellemes emlékei szoktak lenni az embernek (gondoljunk csak arra, milyen lélekemelő élmény tud lenni egy hangulatos hóesés vagy egy szánkózás gyermekekkel). A kicsiknek nagy öröm, amikor energikus mozdulatokkal megráznak egy hógömböt, és abban táncra perdülnek a csillogó hópelyhek. Az élményt még lehet magasabb szintre emelni, hogy felnőttként is örömöt leljünk a hógömbben: kell hozzá egy hógömb kialakítású palack, benne egy gyömbéres, narancsos likőrrel, amely a jeges időben is mosolyt rajzol az ember arcára!
A Snow Globe Orange & Gingerbread Gin Liquor ügyesen keveri a karácsonyi narancs és a mézeskalács édes ízdimenzióit, a palackban lévő 23 karátos aranylevelek pedig a látványos élményről is gondoskodnak, ha egy kicsit felrázzuk a hógömböt.
A 20%-os ital központi zamata a narancs, ehhez csatlakozik a gabonaszesz és a ginek nagy kiindulópontja, a boróka. Illata a narancs és a téli fahéj jutalomjátéka, telis-tele mézeskaláccsal. A megízlelése téli benyomást kelt az emberben, szívet melengetően hömpölyög a szájban a mézeskalács és a szegfűszeg. A narancs aromapatakzása feldobja az ember téli hangulatát, a karácsonyi hangulatú likőrt pedig bársonyos borókás ízek teszik felejthetetlenné. Mindenképp megér egy kóstolást, legyen bármilyen évszak!
A Snow Globe Orange & Gingerbread Gin Liquorrel még a hóemberes sorozatgyilkos utáni nyomozás sem tűnik annyira vészjóslónak.
Cikkünk folytatásából kiderül, milyen további italokkal és ezekhez passzoló filmekkel vészelhetjük át a telet. Egy sarkvidéki horrortörténethez remek választás a Harahorn szarvasnyula szörnyginje, Chaplin Aranylázához az Au Premium Vodka aranylása, a Fargo hideg emberrablásos sztorijához pedig a szürreális történetből megalkotott struccos whiskeylikőr, a Shankys Whip!