Hogyan lehet gyorsan kijózanodni?

Biztosan sokunkkal előfordult már, hogy váratlan helyzet miatt hirtelen szükség volt a gyors kijózanodásra. Lehet, hogy egy fontos találkozóra kell mennünk, vagy egy sürgős feladatot kaptunk, amire nem számítottunk, de az is lehet, hogy szimplán megszaladt a pohár és nem várt irányt vesz az este.

Bár az alkoholt egy pillanat alatt nem lehet eltüntetni a szervezetünkből, néhány egyszerű tipp segíthet abban, hogy hamarabb jobban érezzük magunkat. Ezek a tanácsok bár nem csodaszerek, mégis hatékonyan javíthatják közérzetünket, amíg szervezetünk teljesen megszabadul az alkoholtól.

Igyunk sok folyadékot!

Az alkohol vizet von el a szervezetünkből, ezért könnyen kiszáradhatunk tőle. Ez rossz közérzethez, fejfájáshoz vezethet. Ha elegendő vizet iszunk, segítünk testünknek gyorsabban regenerálódni, enyhítjük a kiszáradás okozta tüneteket. Az elektrolitos italok, például sportitalok, különösen hasznosak, mivel pótolják az ásványi anyagokat, amelyeket elveszítünk az alkoholfogyasztás következtében.

A gyümölcslevek és a kókuszvíz is remek alternatívák lehetnek, mert természetes elektrolitokkal és vitaminokkal is feltöltenek minket. A gyömbértea is hasznos lehet, mivel enyhítheti a hányingert és segíthet megnyugtatni a gyomrunkat.

Frissüljünk fel hideg vízzel!

Egy hideg zuhany vagy arcmosás nem gyorsítja fel az alkohol lebontását, viszont frissítő hatása miatt tisztábbá válhatnak gondolataink, és jobban érezhetjük magunkat. Fontos azonban, hogy ne tartózkodjunk túl sokáig hideg víz alatt, nehogy megfázzunk. Ha nem akarunk teljesen zuhanyozni, a tarkónkra helyezett hideg borogatás is jól működhet.

A hideg levegő vagy ventilátor használata is enyhítheti a kellemetlen tüneteket, és gyorsan javíthatja közérzetünket.

Másnaposság elleni tippek

Mozogjunk kicsit!

Egy rövid séta vagy könnyű testmozgás friss levegőn nagyon jótékony lehet. Javítja a szervezet oxigénellátását, serkenti az agyműködést, és jobb kedvre is deríthet minket. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne végezzünk intenzív fizikai aktivitást, mert alkoholfogyasztás után ez a szívünkre nézve veszélyes lehet.

Inkább válasszunk könnyű sétát, jógát vagy nyújtógyakorlatokat, amelyek kímélik a szervezetet, mégis segítenek abban, hogy frissebbnek érezzük magunkat. Egy kis légzőgyakorlat vagy meditáció is hasznos lehet, mert ezek segíthetnek koncentrálni és ellazulni.

 

Együnk valamit!

Étkezéssel is támogathatjuk szervezetünk gyorsabb regenerálódását. Zsíros ételek ugyan nem tüntetik el az alkoholt, de lassíthatják annak felszívódását, így enyhébbek lehetnek a tünetek. A szénhidrátban gazdag ételek, mint például a kenyér, tészta vagy rizs, gyorsan energiához juttatják a testünket. Emellett könnyen emészthető, vitaminban gazdag ételek – gyümölcsök, levesek vagy saláták – szintén hozzájárulhatnak a jobb közérzethez.

Jó választás lehet a banán vagy egy adag zabkása, mivel ezek segítenek stabilizálni a vércukorszintet. Egy kevés méz elfogyasztása is jótékony lehet, mert segíti a vércukorszint emelését és a gyorsabb energia-utánpótlást.

Óvatosan a koffeinnel!

Bár a kávé vagy tea rövid ideig élénkítő hatással lehet, nem gyorsítják az alkohol lebontását, hosszabb távon pedig fokozhatják a kiszáradást. Éppen ezért inkább korlátozzuk ezek fogyasztását, és helyettük a vízre vagy más hidratáló italokra koncentráljunk.

Ha mindenképp szeretnénk valamilyen koffeintartalmú italt, válasszuk a gyengébb teákat vagy a koffeinmentes változatokat, amelyek kevésbé szárítják ki a szervezetet.

Pihenjünk, ha tehetjük!

Ha van lehetőségünk, próbáljunk meg pihenni vagy aludni egy kicsit. Az alvás segíti a testünk regenerációját és gyorsítja a gyógyulási folyamatokat. Egy rövid alvás, akár 30-60 perc is nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy frissebben és tisztább fejjel ébredjünk. Fontos azonban, hogy ne aludjunk túl sokat napközben, mert ez megzavarhatja az éjszakai alvásritmusunkat.

Adjunk időt magunknak!

Fontos emlékeznünk rá, hogy az alkohol lebomlását végül csak az idő tudja igazán megoldani. A felsorolt praktikák segítenek abban, hogy gyorsabban javuljon a közérzetünk, de az alkohol tényleges lebontása időbe telik.

Amíg szervezetünk dolgozik, legyünk türelmesek magunkkal, és koncentráljunk arra, hogy ezekkel a módszerekkel a lehető leghamarabb jobban érezhessük magunkat.

A legközelebbi alkalomra - Tippek berúgás ellen