A tofutól a ramenig: Bársonyos borpárosítások japán finomságokhoz

A tofutól a ramenig: Bársonyos borpárosítások japán finomságokhoz

Harmónia – ez az a központi gondolat és szellemiség, amely összeköti egymással a japán ételeket. Ez a szervezőerő a finom aromák között a sushitól a kaisekiig. Ugyanez a kiegyensúlyozottság, a precizitás maximumra emelése kap szerepet a japán ételek és az italok párosításakor – tekintetbe véve a ragyogó minőségi természetes összetevőket. Kezdetben persze a japán italokat kapcsolták a japán ételekhez, azonban az elmúlt évtizedekben a sommelierek szélesebbre tárták a kellemes aromák kapuját, és egyre több vörös és fehér bort is bevezettek a „nagy egyenletbe”.

Az ételpárosítás kapcsolódhat sörhöz, whiskyhez vagy az originális japán szakéhoz, mert mindegyik alaposan beépült a japán kultúrába. Az igazi csavart ezekben a párosításokban mégis a bor hordozza, amely kiegészítheti és jelentősen fokozhatja az ételek ízét, a finom fogások állagát vagy komplexitását.

Borpárosítás japán ételekhez

A tofu és az érlelt pinot noir

A japánok szerint az egyszerűség a végső kifinomultság. Ez a bölcsesség hatványozottan igaz a japán konyha egyik esszenciális összetevőjére, a tofura.

A tofu szójatejből előállított szójatúró. Alappillére a szójabab, egy bab gazdag olajtartalommal, vassal, kálciummal és B-vitaminokkal. Népszerű étel lehet vele a tofu tikka masala, a vegán csirke tofuból, vagy a vegán sült tofu is (ha valaki nem akar sok húst enni, könnyen helyettesíthetjük vele).

Egyre többen választják a hús helyett a tofut, ami hosszú távú vegán tendenciaként az emberiség fennmaradásának is egy fontos szempontja lehet a 21. században. A fenntartható étkezés és a vegán étrend központi ételének számító tofu Kínában és a délkelet-ázsiai országokban régóta alapétel. Kínában már 2000 évvel ezelőtt is létezett a tofu. Japánban és Kínában húshelyettesítőként vált igazán népszerűvé és kedveltté a második világháború idején. A tofunak magas a fehérje és az olajtartalma, az íze semleges, ezért édesen, sósan és fűszeresen is simán elkészíthető.

A ropogós tofu kockák akár édes, akár pikánsabb szószban olyan párosítást igényelnek, ami nem nyomja el az ízüket. Lényeges szempont, hogy a tofu könnyed ízéhez nincs szükség markáns, kifejezetten erős borra!

A tofu egy olyan étel, amiben élvezhetjük az összetevők ízét, például felvillan benne az édesebb babos íz. A lágy, érlelt Pinot Noir borok felfokozzák a szójabab zamatát, markánsabbá formálják a tofu aromatikus jelenétét az ételben.

Milyen pinot noir passzol a legjobban a tofuhoz? A Gere Tamás Pinot Noir, egy 14%-os rubinvörös látomás! A lekerekített zamatú, gyümölcsösséggel bűvölő gazdag tanninosságú ital egy pikáns savakkal rendelkező testes bor. Már telt fűszeres zamatával megnyeri magának az embert, és még jobban beleszeretünk, amint elmélyedünk fűszeresen kacér zamatában. Különösen akkor, amikor ezt a rubinvörös pinot noirt kortyolgatjuk egy remekbeszabott tofus ételhez!

A száraz vörösbort a könnyedség határozza meg, ez minden elemében áthatja a Gere Tamás Pinot Noir bort. A gyümölcsösség vezérli ezt a frappáns finomságú bort, játékos fűszerekkel és cseppnyi hordós jegyzettel. E tulajdonságok avatják a tofus ételek klasszikus kiegészítőjévé, mindenképpen érdemes kipróbálni ezt a kellemes kombinációt.

A Gere Tamás Pinot Noir a japán ételek mellett egy sült báránygerinchez vagy combhoz is istenien illik, annak fűszeres köretével együtt.

 

 

Tempura: palacsintába mártott finomságok egy kis chardonnay borral

A tempura mindent jobbá tesz! – vallják a japánok, mert egy palacsintás finomsággal nem lehet mellé lőni a japán konyhában. Főként akkor, ha megtaláljuk hozzá a megfelelő bort az iDrinks kínálatából.

A tempura a japán ételek egyik csúcsjátékosa: tengeri hal, garnélarák vagy valamilyen zöldség alkotja, amelyet a szakács alaposan megforgatott a palacsintatésztában, majd olajban sütött ki. Rendszerint szójaszósszal, bambuszrüggyel, retekkel, tormával, gyömbérrel tálalják Japánban, és nekünk is érdemes ezt megfontolást követni, ha egy autentikus tempura elkészítése a célunk.

Érdekes csavar: a tempurának van egy egészen mély történelmi háttere, és erősen összefonódott a portugál hajósokkal. Történt ugyanis, hogy valamikor az 1500-as évek közepén egy hajó alaposan elvesztette az irányt a tengeren. Eltévedt, és Makaó helyett egy parányi japán szigeten sikerült kikötniük, ahol a hajósok barátságot kötöttek a helyi őslakókkal. Előttük készítették el a peixhos da horta („apró halacskák”) nevű ételüket, ami hal helyett akkor és ott a zöldbabot tekintette alapvetésnek.

Főzés közben elég sokszor elhangzott a portugálok szájából a tempura kifejezés, utalván az ad tempura cuaresma, azaz „nagyböjt idején” szókapcsolatra. A portugál így jelezték a japánoknak, hogy efféle ételeket esznek a 40 napos nagyböjt idején. A ropogós finomság annyira elnyerte a japánok tetszését, hogy azt a saját gasztrokultúrájuk ínyére formálták és meghonosították a Felkelő Nap Országában. Ma meg már mindenki japán ételként ismeri a tempurát.

A lényege a palacsintatésztába mártás, azonban ma már a japán tempura készülhet halból, garnélarákból, csirkehúsból, répából, paprikából, gombából, káposztából, sütőtökből, hagymából és cukkiniből is (mi több a japánok kedvelik a spenótos spárgatempurát is).

Ők az európai konyhától kicsit másként kezelik a palacsintatésztát. Sem olajat, sem tejet nem tesznek bele, vízből pedig csak szénsavmenteset használnak a kikeveréséhez. A japán palacsinta lényege a só, a víz, a liszt és a tojás. Amikor ezt kikevertük, jöhetnek a zöldségek, vagy a rákok, és egy nem mindennapi japán gasztroélménnyel leszünk gazdagabbak. Főként akkor, ha ehhez megtaláljuk a legjobban simuló bort! Mert az ízek illeszkedése egy nem mindennapi kreatív puzzle.

A tempura lényege a legtöbbször a dús, réteges garnélarák, már sütés közben kiemelkedik édes és tartalmas íze. Ehhez a gasztronómiai szakemberek egy virágosabb zamatú rizling bort javasolnak, esetleg egy savanykásabb alapvetésű chardonnayt, amelynek nincs tölgyes érzete a zamatban.  Vigyázó szemünket egy olyan borra vessük a kereséskor, amely nagyszerűen belesimul az olaj gazdagságába és a tempura édes alaptermészetébe.

A palacsintás tempurához egy magas minőséget megtestesítő chardonnay passzol, mint amilyen az iDrinks üzleteiben is elérhető Nyakas Chardonnay. Az Etyek-Budai borvidék itala bővelkedik férfias, karakteres minerális jegyzetekkel, ezek briliáns kiegészítői a tempurás ízek áramlásának. Remekül szinkronba kerül egymással a kettő egy vacsoraasztalon, miközben a tál mellett japán illatok kergetőznek. A Nyakas Chardonnay ugyancsak lényegi jellemzője a telt gyümölcsíz, és ez a száraz fehérbor gáláns kísérője lehet egy halételnek, másrészt a sültekhez is mesteri választás, amennyiben éppen nem egy tempurával akarjuk emelni az est fényét. A finom savak és a telt gyümölcsös ízek különleges kontúrba foglalják a Nyakas Pince Chardonnayját, amely méltán kaparintotta meg 2014-ben a tündöklően ragyogó ezüstöt az International Wine Challenge versenyén.

 

Gyoza: a japán húsos batyu, pinot noirral

Japánban minden harapás, minden finom falat elmesél egy történetet a tradícióról és a technikáról, ahogyan ez a gyoza zamatából kirajzolódik.

A gyoza egy tradicionális japán étel. A Felkelő Nap Országban ősidőktől fogva készítik a otthon, a konyhában, és az utcai árusoknál is megkapható afféle street foodként. A gyoza egy őrölt, szaggatott hússal vagy zöldséggel töltött gombóc, amit az egyszerűség és a harmónia jellemez. A japánok a nap minden szakaszában széles mosollyal, csillogó szemmel fogyasztják.

Eredete szerint a gyozát a japánok a kínai konyhából vették át, a potsticker nevű ételük rokona. A gyoza mesés sztorija szerint egy japán katonát az élet kínai területre sodort. A kis kínai faluban tiltott szerelem szövődött közte és egy helyi földműves lánya között. Megszegte a parancsot, ott maradt a faluban a katonáskodás helyett, ezért a lány bőséges lakomával ajándékozta meg. Azonban kevés alapanyaga volt hozzá, így egy sima tésztát sütött. Mégis változatos ízekkel pörgette fel a fogást, húsos és zöldséges töltelékkel, ami a gyoza lényege.

Manapság gyakran zamatos sertéshúsból készítenek gyozát, ezekhez az ízekhez pedig olyan ízek illenek, amelyek igazi mélységet és koncentrált ízeket képviselnek. A telitalálatot a pinot noir képviseli, különösen az olasz földről érkező változatai, de más nemes pinot noirok is szóba jöhetnek. A sertéshúshoz ugyanis világos testű vörös borok illenek. Olyan borok, amelyek valósággal tobzódnak a gyümölcsös ízekben.

Ezt a vonalat erősíti az Etyeki Kúria Pinot Noir Válogatás, amely elérhető az iDrinks üzleteiben. Mert egyetlen palack pinot noirnál már csak egy válogatás ütősebb ebből a borfajtától, egy olyan „sokszínű freskója” ennek a bornak, amely feltárja a pinot noir különböző arcait. Azért is parádés választás a gyozához az Etyeki Kúria Pinot Noir Válogatás, mert így egy változatos japán étel mellé egy dinamikus, sokszínű borral tudjuk magasabb szintre emelni a vacsorát.

Az Etyeki Kúria Pinot Noir Válogatás az Etyek-Budai borvidék mészköves, löszös talaján fejlődő szőlő aromatikus himnusza; egyszerre vonultatja fel a piros bogyós gyümölcsöket, a füstösséget és a fűszeresség fortissimóit, hogy egy sosem ízlelt borral gyarapítsuk kóstolási tapasztalatainkat és a gyoza zamatát.

A borban keringőt jár a markáns meggyes áramlás, a piros ribizli, a keleties hatást keltő hibiszkusz, a fekete ribizli, valamint a szerecsendió. Kóstolásakor előtérbe kerülnek a piros bogyós gyümölcsök, egy csipetnyi füstösséggel, pikáns kardamommal és fekete borssal kiegészülve. A fahordóban való érlelés nyomán tetten érhető, amint a tölgyfahordó eleganciája átragyog a pinot noir válogatás zamathullámain, ez egy egészen egyedülálló ital.

A gyoza mellett a Etyeki Kúria Pinot Noir Válogatást szívből ajánljuk a bárányból, vadakból készült fogásokhoz, akárcsak kecskéből készített ételekhez vagy a mosott héjú sajtokhoz is.

 

Csirke Katsu Curry: a japán rántott hús, Blanc de Blancs Champagne-al

Ha szeretjük a panko morzsás ételeket és a currys-húsos ízeket, ez a japán étel lesz nálunk az új befutó! A katsu a japán rántott hús minőségi csirkéből, egészségesebb kivitelben, mivel panko morzsával készül – nem szívja a végletekig magába a zsírt, mintha sima zsemlemorzsával dolgoznánk. A japánok általában basmati rizzsel fogyasztják, amihez hagymát, sárgarépát esznek, fokhagymával és gyömbérrel, masalás curryporral. A savas tartományhoz gyakran vetnek be a katsuban lime-ot, az édeshez mézet, és nem restek egy kis kókuszkrémet is beletenni az ízek kiműveléséért.

Japánban szinte mindennek, így a rántott húsnak is évszázadokra visszamenő hagyományai vannak. A Felkelő Nap Országában nemigen lehet silány minőségű katsut találni az éttermekben. A japánokban, így a konyhaművészetükben alapszellemiség a tökéletességre törekvés, ez a gondolkodásmód érvényesül évszázadok óta a katsu, vagy a tonkatsu készítésekor is. A tonkatsu is rántott húst jelent (szó szerinti fordításban: „sertés szelet”), amely alapvetően a sertés hosszú karaj részéből készül. Evőpálcika nélkül is elfogyaszthatjuk – ennél lényegesebb, hogy találjunk hozzá egy –japán szellemben – tökéletesen illeszkedő champagnet az iDrinks kínálatában.

A sült csirkéhez valamilyen testes bor, esetleg pezsgő illik. Így grandiózus választás a katsuhoz a Blanc de Blancs champagne-ok egyike. Különösen a francia champagneok„muzsikálnak” jól ebben az ételpárosításban, mert még jobban elmélyítik nemes tartományaikkal az étel aromadimenzióját, így egy Champagne párosítást is beleszőttünk ajánlónkba.

A Ruinart pezsgői alapján már gondolhatunk egy kiforrott, nemes ízekből építkező pezsgőre, ami a védjegyévé vált a csúcsminőséget villantó francia buborékos nedűknek. Nem is fogunk csalatkozni a Ruinart Blanc De Blancs Champagne-ban, ha ezzel a blanc de blancs itallal szeretnénk emelni az est fényét, amikor csirke katsu kerül az asztalra.

A Ruinart Blanc De Blancs Champagne egyszerűen csodát művel az ízlelőbimbókkal: felpezsdíti őket, ha a katsuhoz kortyolgatjuk, és kidomborítja a szőlő bársonyos, virgonc ízeit, nyílegyenesen a csúcsminőséget ígérő francia Champagne régióból! A pezsgő valamennyi íze 100%-ban a chardonnayből táplálkozik, alapvetése a Cotes de Blancs és a Montagne de Reims terroirjain termő szőlő, telis-tele intenzív aromákkal és könnyedséggel. A Ruinart Blanc De Blancs Champagne készítői törekednek az alapul szolgáló szőlő töretlenül magas minőségére, amit a különböző évek termésének keverékéből teremtenek meg. Így elmondhatjuk, hogy a különböző korok szőlői adnak randevút egymásnak ebben a szemnek is tetszetős palackban.

A ház klasszikus stílusát a Cote de Blancs-i premier crus területekről érkező szőlő adja (69%), ehhez társul az aromatikában a Montagne de Reims-i premier crus zamat (31%-ban). Az alapborok háziasítása egy elementárisan finom chardonnay élményt teremt, ami frenetikusan támogatja és kiemeli a japán katsu ízeit.

A 12.5%-os Ruinart Blanc De Blancs Champagne-ben a francia Champagne talajának meszessége lehetővé teszi a szőlő ízeinek kristálytiszta megjelenését és champagne-ban való kibontakozását. A mészkőbarlangokban történő érlelés felébreszti a szőlő aromáit, részben ettől is olyan különleges a Ruinart Blanc De Blancs Champagne.

Illatát élénk gyümölcsösség járja át. Az intenzív virágosság révén szinte egy virágoskertben érezhetjük magunkat. Első ízben a szőlős gyümölcsösség lesz domináns a champagne kortyaiban enyhén érett, briós és vajas zamatokkal, ezek erősítik az italválasztás gasztronómiai csodáját. Előkelő kortyaiban egyre hangsúlyosabbá válnak a virágos jegyzetek.

A Ruinart Blanc De Blancs Champagne istenien illik a halakhoz, a szárnyasokhoz, a salátákhoz, de önmagában is mindenképpen érdemes megkóstolni, mert régi világok francia birtokaira, klasszikus fekvésű Maisonokra kalauzol minket a zamata. 

 

A ramenhez a Bock Rajnai Rizling illik

A ramen egycsapásra meggyógyítja a lelket, tartja a japán gasztrobölcsesség.

A világ gasztrogurui szerint jelenleg a ramen számít bolygónk legjobb húslevesének (nem véletlenül preferálták régóta a Michelin-csillagos éttermek is az étlapjaikon).

A ramen zamata a kínai kultúrában gyökerezik, sokak szerint viszont Japánban emelték tökélyre a tésztaleves receptjét. Alappillére a hosszú és vékony, ám annál ízletesebb búzaliszttészta, a hús (amiből létezik csirkés, marhás, sertéses és tengeri herkentyűs variáns is). Aztán a leves bővelkedik még bambuszrügyben, tojásban, Japánban pedig jellemzően teret kap benne a nori, a szárított alga is. A ramen leves levének ízesítésével ugyancsak sokat bűvészkednek a japánok: összesen három nagy ramen léfajta is kialakult az idők során. Van belőle szójaszószós, sólé alapú és miszós, és már szemre gyönyörű rameneket kóstolhatunk meg a jobb éttermekben (ehhez nem is kell mindenképpen Japánig utazni).

Azért érdemes ebben az esetben az ételpárosításban bevetni egy száraz rizlinget, mert a szőlőjük nagy savassága jól kiegyensúlyozza, bársonyosan balanszírozza a gazdagon sült sertéshús ízét. E borok száraz édességét ügyesen kiemelik a citrusfélék és a csonthéjas gyümölcsök, és a bor remekül passzol a tartalmas leves tónusához, amely bővelkedik fűszerességben és forróságban.

Klassz komponens a ramen mellé a Bock Rajnai Rizling. A rajnai rizling ugyanis a borok között egy igazi világfajta, ragyogó adottságokkal, számtalan sokszínű bor készíthető belőle az értő mesterek kezei között. A Villányi borvidék egyik nagy aduásza reduktív technológiával készült, és már sárgászöld színével érdeklődést kelt az emberben, világos intenzitású. Illata gyorsan hipnotizálja a borisszát. Első ízben a virágokra, a gyümölcsökre asszociálunk a Bock Rajnai Rizlingről, ez még tovább árnyalja a ramen levesek alapjáraton is ezerarcúan japán játékosságát. A vidám savak még többet adnak a rajnai rizling huncut kergetőzésének a palackban, izgalmas villányi árnyalatokkal teszik tartalmasabbá, interkulturálisan gazdagabbá a rament.

A Bock Rajnai Rizling minden ízében és illatában érvényesül az előkelő tölgyfahordós érlelés hatása, egy nemesen csörgedező aromastruktúra teszi még magasabb, már-már érzéki élménnyé a bor fogyasztását.

Mihez kortyolgassuk ezt a pompás villányi nektárt? Ha épp nem egy keleties árnyalatokkal sáfárkodó ramnet főztünk, akkor pont kapóra jön egy salátához, szárnyas falatokhoz, könnyed sertés ételekhez, és bizony sajtokhoz is mindenképpen érdemes megkóstolni a Bock Rajnai Rizlinget, mert egészen fenomenális.

 

Aki sosem veszíti el a türelmét, azt nem lehet legyőzni – így vélekedik a japán közmondás. És bizony türelemre van szüksége annak, aki a saját ínye szerint szeretné kikísérletezni, vajon melyik bor illik a legjobban a japán konyha különleges ételeihez. Mindjárt könnyebb a helyzet, ha egy bölcs lépéssel elejét vesszük ennek a hosszadalmas folyamatnak!

Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, ahol tapasztalt kollégáink segítenek megtalálni a japán fogásokkal ízben legjobban harmonizáló borokat kínálatunkban. Jöjjön és fedezze fel a keleti ízekhez istenien illő nedűket, amelyektől széles mosoly ragyog majd barátai és családtagjai arcán!

 

Kapcsolódó termékek

Nyakas Chardonnay [0,75L|2024]

Raktáron
1.850 Ft
Kedvencekhez adom

Gere Tamás Pinot Noir [0,75L|2023]

Raktáron
2.800 Ft
Kedvencekhez adom

Etyeki Kúria Pinot Noir Válogatás [0,75L|2020]

Raktáron
8.500 Ft
Kedvencekhez adom

Bock Rajnai Rizling [0,75L|2023]

Raktáron
3.190 Ft
Kedvencekhez adom

Ruinart Blanc de Blancs Champagne [0,75L]

Raktáron
36.940 Ft
Kedvencekhez adom