A Trónok harca Éjkirályának Moet & Chandon Imperial Brut pezsgője
„Közeleg a tél” – tartja a fagyos környezetben élő Stark ház mottója, egyenesen Deresből. A hideg arrafelé nemcsak temérdek jeget és havat hoz magával, hanem gyilkos élőhalottakat is. Akiket a Trónok harcában Másoknak neveznek. A jégzombik hordái az egész Hét Királyságot végső pusztulással fenyegetik. Azért szerveződött a hatalmas Falon munkálkodó Éjszakai Őrség, hogy visszaverje a Mások folyamatos ostromát, amit szüntelen vérszomjjal folytatnak az élők világa ellen. A fagyos élőhalottak seregét egy minden más zombinál vérfagyasztóbb teremtmény, az Éjkirály vezeti.
Az élettelen tekintetű, természetfeletti hatalommal rendelkező szörny minden porcikájában megtestesíti a hideget, a jeget és a halált – már a látványától a hideg futkározik valamennyi élő hátán. Akit az Éjkirály és csapata elkap és megöl, az csatlakozik a seregükhöz; belőle is jégzombi lesz, nyomban csatlakozik az emberek elleni küzdelemhez.
Az Éjkirályt közel legyőzhetetlennek is nevezhetnénk. Az embereket simán kinyírja, mi több, még sárkányt is ölt már: jeges dárdájával végzett Viserion sárkánnyal, majd varázsütésre élőholt jégsárkánnyá alakította, akivel lerombolta a Westerost a jéghordáktól védő Falat. Az Éjkirály a jégsárkány hátára pattanva minden korábbinál nagyobb fenyegetést jelentett az egész Hét királyságra, azonban nem számolt azzal, hogy egy ifjú bérgyilkoslány, Arya Stark keresztülhúzhatja a számításait…
Az élőholtak élére álló jégkirály nem kisebb ambíciókat dédelget, minthogy uralma alá hajtsa Westerost, az egész civilizált világot. Birodalmi gondolatok járnak a fejében, ezért mi mást ajánlanánk neki, mint egy nagyívű, epikusan birodalmi champagne-t: a Moet & Chandon Imperial Brutot!
Már a kiszerelése is gáláns és királyi karizmát sugároz az ember felé. Azonnal megmutatkozik, hogy egy nem átlagos pezsgőt durrantunk, ha erre az italra esik a választásunk. A Moet neve már ragyogó garancia arra, hogy egy átlagostól toronymagasan jobb champagne-nal lesz dolgunk, és a több mint 250 éve aranyló pezsgőbuborékokat kelt életre a múlt tradíciója. A Moet & Chandon csapata a Méthode Classique/Champenoise eljárással kifacsarja az élvezeti érték maximumát a szőlőből, amely mindig a nemes Champagne tartományból származik.
Létezik egy „szőlő-triumvirátus”, amely a lehető legjobb zamatot adja az Imperial Brutnek: ide tartozik Champagne három csodája: a Chardonnay, a Pinot Noir és a Pinot Meunier. Ezek frigyéből, ízeik házasságából születik a sokat emlegetett „királyok itala”: kortyait 6-8 Celsius fokos hőmérsékleten ajánljuk.
Champagne folyékony aranya egy fehér és száraz bor, amelyet a Méthode Traditionelle eljárása járat a csúcsra. Illatát frissítő citrusság lengi át, rengeteg zöldalmás jegyzettek együtt. Üdeségét az energikusan áramló ásványosság adja, és még egy szolid virágos aroma is kirajzolódik az orrban az első illatolás alkalmával.
Lehengerlően karakteres ízében kart karba öltve siklik a nyelvre az alma és a körte, némi barackkal megspékelve. Nagy teret kap az aromában a frissítő citrusosság érintése, enyhe savassággal, ami még magasabbra tekeri az ízek élvezetét. A Moet Chandon Imperial Brut mesteri választás a tengeri ételekhez, a halakhoz, a fehérhúsú gyümölcsökhöz vagy sushihoz. (Más kérdés, hogy az Éjkirály palackbontás után egészen más falatokhoz hörpölgetné ezt az élményszámba menő pezsgőt, de hát mint tudjuk, ízlések és pofonok..).
Az X-Menes Jégember, édességével a jeget is megolvasztó Glenmorangie X Whiskyvel
Bobby Drake-nek a kisujjában van a jég művészete: laza könnyedséggel jégcsúszdákat hoz létre a levegőben, rendszerint hullámvasútszerű jégképződmények járnak a nyomában. És akkor is játszi könnyedséggel hoz létre jeges fegyvereket, hógolyókat, amikor az X-Men tagjaként olyan nagyívű ellenfelekkel kell megküzdeni, mint az Őrszem robotok vagy Buldózer.
Az eredeti X-men legendárium szerint Bobby Drake már kora tinédzserként felfedezte mutáns jégteremtő képességét, ám szüleit kivéve mindenki előtt rejtegette ezt a rejtelmes tudományát, nehogy az emberek rettegjenek tőle vagy a félelemtől kiközösítsék. És üldözzék, ahogyan az X-Men számos tagjával történt, amikor rájuk szabadították a mutánsokra vadászó Őrszem robotokat.
Az élet úgy hozta, hogy Bobbynak be kellett vetnie jeges képességeit egy nő megmentése érdekében, ezért megfagyasztott egy rosszfiút. A városlakók megtudták, mi rejlik a fiúban – valósággal meg akarták lincselni, így a seriff a saját érdekében zárta börtönbe, nehogy végezzenek vele. Itt kereste fel Charles Xavier professzor, és magával vitte a különleges képességekkel rendelkező fiatalok iskolájába, ahol az erejét jó célokra használó mutánst faragott belőle. Ő lett az első X-Man legfiatalabb tagja. Jéggel borított külsővel jelent meg a csatában, a leggyakrabban Magneto és a Gonosz Mutánsok Testvérisége ellen.
Jó kérdés, mihez kezdene az ember azzal az adottsággal, hogy bármikor bárkit és bármit le tud fagyasztani. Nagy önuralomra lenne szükségünk ahhoz, hogy egy-egy szóváltás után ne fagyasszuk mozdulatlanná a munkahelyi riválisainkat, azonban ez a tálentum igen jól jönne, ha épp jeget szeretnénk a koktélunkba bűvölni egy céges bulin. Szóval mint mindennek, a „jégemberségnek” is meglenne a maga pozitív és árnyoldala, bár erről inkább Bobby Drake-et kellene megkérdezni, akiben ott szunnyad ez a rejtelmes szuperképesség. Ahogyan Charles Xavier, a tanára mondaná: egyfajta X-képesség, így a lehető legmegfelelőbb választás a jeges számára nem is lehetne más, mint a Glenmorangie X Whisky.
Bobby Drake élete X-Menként nem a nyugalom jellemzi, rázósabbnál rázósabb ellenfelekkel kellett szembenéznie a csapat tagjaként. Ehhez képest a Glenmorangie, minden idők egyik legkedveltebb skót whiskyje a „nyugalom szigetét” jelenti ősi gael nyelven; ideális lenne ahhoz, hogy egy kicsit lehiggassza a harcias férfiút. A Glenmorangie whiskyk aromatikájában kellemes egyensúly bontakozik ki, amit a Jégember mindig is keresett, és örömmel ismerne meg, hogy tanuljon belőle.
Akárcsak az X-men vezetője, Xavier professzor, a Glenmorangie is mindig nyitott az újra, a kísérletezésre! Ennek jegyében született meg a brand egyik érdekes experimentuma, a Glenmorangie X Whisky, amely édes, gazdag ízekben bővelkedő köpenyt borít a jól megszokott, kifinomult Glenmorangie ízekre!
Érezhető a zamaton a körte, a vanília bársonyos édessége, akárcsak a narancs mediterrán mozgolódása az ízek tengelyén, vagy a ízlelésre egyenesen tökéletes single malt whisky jelenléte az ízek sokaságában, a bőség elegáns kincsesládájában. A Glenmorangie mesterei új ízkombinációk után fürkészve alkották meg a Glenmorangie X-et, egy édesebb dimenzió felé terelve az aromakaraktert, amely mixelhető koktél alapanyagként is bizonyít. Kóstolása után varázslatos módon mindent újragondolhatunk, amit a single malt whisky finomságáról korábban gondoltunk!
A Glenmorangie X Whisky felvonultatja a Highland régió valamennyi erényét. A francia tölgyfahordós érleléssel még jobban kitágítja a határokat, elegáns aromavezetésében szintén képes újat mondani a skót single malt műfajában.
Már az illatolása megér egy misét! Eszményein finom a fehér loncvirág és a narancs együttállása ebben az illatcunamiban, megbolondítva az alapképletet a lédús körtével és a mennyei vaníliával.
Ízében érezzük, hogy egy zamatos-körtés illatviharzás suhan az orrba. Olyan gourmanok nyelvére illő ecsetvonásokkal, mint a narancs sorbet és a creme brulée (ezek nem megszokottak egy scotchban). A folytatásban tovább pörög az ízek kalandja: jön a magával sodró csoki csalafinta bája, a teljességet képviselő tejkaramellával, ami villámgyorsan elbűvöli az embert édes érzékiségével. Lecsengésében frenetikus praliné jegyzetek hömpölyögnek a nyelven, ami sokáig élményként rögzül az ízmemóriánkban. Kihagyhatatlan tétel, nemcsak X-meneknek és jégembereknek, egyszerűen zseniális édességgel csábít!
A Mortal Kombatos SubZero keleti Opihr Oriental Spiced Ginje
Nindzsának lenni óriási élmény – főleg akkor, ha az ember jeget lövell az ujjából! Ennél már csak az lehengerlőbb, ha az ember egy jeges érintésű nindzsa, aki az érintésével, jégsugarakkal fagyasztja rá a mosolyt az ellenségei arcára. Mert SubZero az 1992-es Mortal Kombat arcade videójáték küzdelmeiben bukkant fel, a Lin Kuei klán tagjaként, egy fagyos hatást keltő kék öltözetben. A Mortal Kombat első részében az eredeti SubZero, Bi Han meghalt az élet-halálra menő összecsapásokban, emiatt a második részben már az öccse, Kuai Liang lépett a helyére SubZero jelmezében.
Egy ilyen ikonikus ázsiai harcosnál nemigen jöhet szóba más ital, mint valami keleti elixír, amiben ott szunnyad a régiek bölcsessége. Hiszen hasonló volt a helyzet a Mortal Kombatban is: a felszínen ment a harcművészeti csihi-puhi a nagy ellenfelek között sokszor véres csatákat eredményezve, azonban a mélyben a nagy mesterek öröksége által izzott a vér az olyan hatalmas harcosokban, mint Liu Kang, Raiden vagy SubZero. A harcmezők fagyasztó fenegyerekének az iDrinks kínálatából a lehető legklasszabb ital az Opihr Oriental Spiced Gin lenne, mert fűszeres keleti köntösben lehel új életet a gin magjába. Ki mer lépni a megszokott klasszikus keretek közül, hogy valami gyökeresen új ízesítési struktúrával kínáljon minden korábbitól másabb, újszerűbb élményt a friss ízeket fürkésző ginkalandoroknak.
Az Opihr Oriental Spiced Gin zamata egy kalandos útról mesél, egzotikus összetevők tömkelegével. A gin megalkotói túlláttak a megszokott borókás alappilléren, és nem voltak restek elmenni egy malájziai szigetre, ahol a sötéten pikáns jellegével igencsak egyedi pikáns kubebabors terem. A helyiek szerint ez a fűszer egy afrodiziákum erejével bír, ráadásul hitük szerint még a démonokat is messzire űzi, szóval nem árt jóban lenni a kubebaborssal! Majd az Opihr készítők felkerekedtek, és túrájukat folytatva az indiai Malabarban begyűjtötték a ginhez az illatos kardamomot és a Tellicherry borsot, a királyok fűszerének is beillő fekete aranyat. Török földön fűszeres kömény után kutattak, lecsaptak a velencei borókára, borsos harapással, aminek a gin a minden más italtól megkülönböztető ízét köszönheti. A marokkói koriander után beszerezték a legédesebb hírében álló spanyol narancsot, angliai lepárlójukban pedig összekeverték, megfűszerezték a komponenseket, végül kisüsti főzetként prezentálták az Opihr Oriental Spiced Gint. Az utazás ginjét, amely ázsiai és keleti komponensei miatt a zord SubZero lelkét is megolvasztotta volna egy rövid időre, legalább a kóstolás erejéig!
Mert ez a gin dúskál a citrusos lendületességben, a keleti fűszerességben, és a narancsosságban. Ideális lenne egy Mortal Kombat harc előtti bátorságcsináló italhoz. SubZero látványától már eddig is meghűlt az ellenfelek ereiben a vér, de ezután már könnyen lehet, hogy meccs helyett inkább menekülőre fognák a dolgot.
A Jégvarázs Elzájának Pallini Limoncellója: citromsárga olasz életigenlés a palackban
A bájos hölgy veszedelmes fagyasztóképességgel rendelkezik, ám ennek ellenére nem szuperhős, hanem a Walt Disney-féle animációs mese főszereplője. Elza az utóbbi évtized egyik legpopkultabb női figurájává nőtte ki magát a 2013-as bemutató óta. Az első film klasszikus dala, a Legyen hó bizonyára sokunknál dallamtapadást okozott, és most is rendre felcsendül a lelki tracklistánkon, ha egy kellemes téli mesezenére támad igényünk.
Arendelle mitikus királyságának hercegnője, Elza úgy született, hogy képes a hó és a jég mesteri manipulációjára (mintha A tűzgyújtó Stephen King sztorijából lépett volna elő, vagy az X-menből). Gyermekként véletlenül megsebzi a húgát, Annát, ezért a szülei arra tanítják, hogy elnyomja félelmetes erejét, és amennyire lehet, vonuljon háttérbe, szigetelődjön el a közösségtől, nehogy fájdalmat okozzon valakinek. Elza és Anna így nem lesznek igazán jó testvérek, a koronázása napján pedig Elza véletlenül felfedi a hatalmát a nővérével folytatott vitában, és mindenki egy jeges szörnyetegnek nézi…
Kétségbeesésében Elza a hegyekbe menekül, jégvárba rejtőzik, és úgy tűnik, a királyságra a soha véget nem érő tél fellege borul. Lévén egy meséről van szó, a dráma után nem maradhat el a happy end: a testvérek kibékülnek és minden jóra fordul. A sztori egyébként Hans Christian Andersen A hókirálynő című klasszikusának „újrahangszerelt” értelmezése a modern generációk számára, ám annak sokkal gyermekbarátabb verziója. Elza bevonult a klasszikus Disney-hősök pantheonjába!
Elza egy fagyos jégkirálynő, akinek a lelkét ideje lenne felolvasztani egy mediterrán jellegű itallal, mivel ez tökéletesen ellensúlyozná a fagyosságát. Kiváló tétel lenne erre a célra a Pallini Limoncello – az Amalfi napsütéses partjain termő citrommal hozza ki a maximumot az olasz életérzésből. Zamatában ott rejlik az itáliai napsütés boldogsága, ami Elzát is közelebb hozná pár korty után az élet teljességének kibontakoztatásához.
A 26%-os Pallini Limoncello maga a folyékony tradíció immár nem kevesebb, mint 140 éve, hiszen a Pallini család neve 1875 óta gyakorlatilag összeforrt az olasz limoncello készítéssel. Elzának azért lenne frappáns életigenlő nedű ez a limoncello, mert tényleg ott izzik benne az italiano életérzés, „motorja” az Amalfi-parton termő Sfusato citrom. Amit leszedése után azon nyomban beáztatnak, hogy kinyerjék belőle a semmilyen más gyümölcshöz nem hasonlítható frissességet és ízt. Nyáron jéggel és koktélokban élvezik ezt a citromot, de a téli zimankóban ugyancsak érdemes megkóstolni, mert elhozza a nyár izzását a téli és az ősz hidegségébe, felemelően finom kontrasztot teremtve!
A Pallini Limoncello autentikus íze megsejteti a citromos habcsók varázslatát, rengeteg cukorral és ánizzsal, egy kis eukaliptuszos bizsergéssel és üde fenyővel! Semmiképpen sem szabad kihagyni, mert nem Jégvarázs, de igazi Amalfi citromvarázs! Kortyolgatása után az ember arcán automatikusan megjelenik az olaszoknál látott széles, életigenlő mosoly.
Cikkünk folytatásából kiderül, milyen őrült tudósos sör lenne a legkézenfekvőbb választás a Batman fagyasztópisztolyos Mr. Freezének, melyik szörny-szimbolikára épülő norvég gin passzolna a Thor-filmek rémületes jégóriásaihoz, plusz milyen almás-fahéjas pálinkalikőr lenne eszményi a jeges érintésű gyönyörű lánynak, Killer Frostnak.