Április első bolondjai a 16. századból
A történészek úgy látják: a bolondok napja minden valószínűség szerint kelta eredetű. Mások meg úgy vélekednek, hogy a bolondok napja 1548-ban robbant be a köztudatba, amikor a tridenti zsinat kérésére francia földön áttértek a Julianus-naptárról a Gergely-naptárra. A naptár átállításáról egyesek csak egy kis fáziskéséssel értesültek, így nem vették idejében észre, hogy az új év startolása január elsejére tevődött. Őket kezdték ekkoriban április bolondjaiként emlegetni. E korszak klasszikus áprilisi csínytevése volt, hogy a kiszemelt „áldozatoknak” papírhalat tettek a hátára, és „áprilisi halnak” nevezték őket, ezzel jellemezve hiszékenységüket.
Olyan megközelítések is vannak, miszerint a bolondok napja és április elseje a tavaszi napéjegyenlőséghez kötődik. Ugyanis a szakértők felfigyeltek arra, hogy április legelején a furmányos anyatermészet szeszélyes tavaszi időjárást eredményez, és ez alaposan felkavarja, mondhatni megbolondítja az érzékenyebb embereket.
Nagy átverések: spagettirekord, ledózerolt Eiffel torony és digitális Big Ben
A modern időkben április elseje gyakran a vicces álhírek bevetésének időszakává vált; sokan el is hitték ezeket a szellemes szösszeneteket. A BBC 1957-ben megjegyezte: rekord mennyiségű spagettitermés történt a svájci farmokon, és olyan vicces felvételeket játszott be, mintha az emberek valóban a fáról szüretelnék a tésztát. 1878-ban az amerikai újságok áprilisi tréfaként kieszelték, hogy a fonográfot megalkotó Edison létrehozott egy készüléket, ami a földet gabonává, a vizet borrá alakítja.
Máskor meg egy francia magazin április elsején megírta, hogy ledózerolják az Eiffel-tornyot, egy brit napilap hasonlóképpen papírra vetette, hogy digitálisra cserélik a Big Bent, és sokan elhitték.
Most pedig nézzük azokat a habókos, bolondos filmes figurákat, akiknek igencsak kijárna egy kellemes zamatú iDrinks-es párlat!
Dumb és Dumber tűzoltókészülék alakú Firestarter Vodkája
Az 1990-es évek kiugróan, eszelősen jó vígjátékában két teljesen kattant figura utazza be keresztül-kasul Amerikát. Dumb (Jim Carrey) és Dumber (Jeff Daniels) azért vállalkozott a hatalmas útra, hogy visszaadja egy csinos hölgy, Mary Swanson (Lauren Holly) táskáját, akibe Dumb beleszeretett.
Valljuk be, a Dumb és Dumber esszenciáját a kelleténél sokszor vadabb, brutális poénok adták! Kettejük bolondok napját egy érdekes tréfával tudjuk csak elképzelni, ami vadul feszegeti a jó ízlés határait. Simán el lehet képzelni egy olyan április elsejét, amikor Dumb és Dumber beszaladnak valahová egy tűzoltókészülékkel, és azt kiabálják: „Tűz van, lángokban áll az épület!” Miközben nincs is semmi probléma, csak április elseje. Az emberek nyilván pánikba esnének, Dumb pedig csak megnyomná a tűzoltókészüléket, amelyből egy kellemes, letisztult vodka spriccelne a jelenlévőkre. Ugyanis ez a nagy csavar az iDrinks üzleteiben is elérhető tűzoltókészülék alakú Firestarter Vodkában, amely felér egy ütős április elsejei meglepetéssel!
A Firestarter Vodka letisztultságának titka a gondos, ötszörös lepárlási procedúrában keresendő, az akkurátus – ugyancsak ötszörös – szűrési folyamatról már nem is beszélve. Maga a kiszerelés szintén megér egy misét: a tűzoltókészülékszerű megjelenítés figyelemfelkeltően újszerű és bevállalós, tényleg minden elismerést megérdemel! Arról már nem is beszélve, hogy ez a design egy nagyszerű nedűt rejt, amely valamennyi ízével tűzbe hozza az embert.
A Firestarter Vodka ropogóssága magával ragadja az embert a kóstolás során. Bársonyos ízét édeskés fuvallatok teszik még élvezetesebbé! Illata éteri tisztasággal áramlik az orrba, áthatja a lényegét a friss üdeség, rengeteg édes aromakomponenssel. Minősége miatt nem csak bolondok napján érdemes kóstolgatni, és vodka alapú koktélokban ugyancsak érdemes bevetni a Firestarter Vodkát (mondjuk a Prodigy hasonló című slágere is szólhat kortyai közben, egy újabb csavart adva a hangulatnak).
Mr. Bean Manchester Overboard Ginje
A gumiarcú Mr. Beannek volt egy őrületes tulajdonsága a vicces jelenetekben: állandóan túlmozgással „dolgozott”, a sok grimasz és a kapálózás, forgás közben nemigen akadt egy nyugodt perce. A nyugtalansága révén csaknem szétrobbant a sok energiától, így egy olyan brit alapvetésű nedű lenne számára a legmegfelelőbb, amelyben egyrészt érvényesül az angolszász ginek kiforrott architektúrája, másrészt olyan bivalyerős, hogy legalább egy kis időre lecsitítaná Mr. Beant. A legjobb ajánlatunk számára a Manchester Overboard Gin lenne, amely a maga 57%-os alkoholtartalmával alaposan megszelídítené a bohóckodó fenegyereket.
A Manchester Overboard Gin egy ízig-vérig manchesteri műalkotás a maga nemében: tükröződik benne a helyiek szorgalma és tökéletesség iránti elkötelezettsége. Szorgos méhecskeként hozták össze ezt a mesteri párlatot, ahogyan ez a machesteri mentalitásra jellemző. Készítői hosszú éjszakákon át desztilláltak és címkéztek, hogy létrejöhessen és végleges formát ölthessen a palackban a Manchester Overboard Gin. Fáradozásaik nem maradtak jutalom nélkül: a distillery megkaparintotta a szépen csillogó aranyérmet mikro-lepárló kategóriában a Spirit Mastersen. Overboard ginjük egy hamisítatlan navy strength fenegyerek, telis-teli markánsabb zamatokkal. A magasabb alkoholtartalam felerősíti a párlatokban a boróka és a citrusosság jelentőségét.
A kristálytiszta gin illatolásakor kalandosan cirógatja az orrot a boróka és a fenyő, mintha egy parfümös finomsággal ismerkednénk. Kirajzolódik benne a szeder, az áfonya zamata, rengeteg citrusossággal. A friss feketeszeder miatt egyre jobban előtérbe kerül az ízlelőbimbókon az egész lényünkben kellemesen bizsergető menta, az édes málna mellett a forró és fűszeres aromahullámokkal is gálánsan játszik a Manchester Overboard Gin.
A Manchester acélos erejű párlatát mindenképp érdemes megízlelni, mert letisztultsága és akkurátusan kidolgozott zamata a legelőkelőbb brit aromavezetésű ginek közé emeli. Közben persze ügyelni kell a mértékletességre, nehogy a nagy kortyok között az ember átessen a ló túloldalára, hiszen az 57%-os alkoholtartalom jóval magasabbra emelkedik a megszokottnál. Szóval figyeljünk arra, hogy ne szálljon a fejünkbe bolondok napján, nehogy Mr. Bean-né váljunk tőle!
Woody Allen Agyament Harryje és a Harahorn Norwegian Gin
A fekete humorú Woody Allen ezúttal egy flúgos író, Harry bőrébe bújik, aki kicsapongó csajozásairól vált hírhedtté. Korábbi szerelmeinek egyikétől azt is megtudjuk, hogy mindig mások szenvedéseiből csinál „irodalmi aranyat”, megírja a durvább életből vett sztorikat. Harry a filmben alkotói válságban szenved, és nem jutnak eszébe igazán eredeti ötletek, életét pedig egy teljesen szürreális kafkai világban éli, rengeteg humorral átszőve. Egykori egyeteme írói díjat ad neki, a neves eseményre pedig egy barátja és egy örömlány tásaságában megy el vele.
Agyament Harry fantáziája annyira elborult, hogy egyik látomásában észleli: legutóbbi szerelmét, a csinos Fayt (Elisabeth Sue) magával vitte Larry (Billy Crystal), és meg sem állt vele az alvilág kénköves, ördögi és vörös színekben pompázó mélységéig (utalva a görög mitológiai sztorira, amelyben Hádész, az alvilág ura elrabolta Perszephoné istennőt). Harry egy lifttel lemegy a Pokolba, hogy visszaszerezze szerelmét.
Harry jártas a természetfeletti – pokoli – lényekkel való kapcsolattartásban, így biztosan bejönne neki egy olyan párlat, amelynek palackján egy földöntúli rettenet bukkan fel. Ebben a ligában igencsak kiemelkedő minőséget villant a Harahorn Norwegian Gin, palackján a misztikus nyúlszarvassal. A norvég erdők és elhagyatott bányák vándorai rettegve mesélnek az időnként a félhomályból előlépő jackalope-ról, ám még ez a szörny is megszelídülne a norvég erdők bogyós finomságaiból megkomponált gin kóstolásától!
Már a Harahorn Norwegian Gin kékes-feketés művészi palackja magával sodorja az embert az északi élmények szupersztrádáján. Az illatolás, a kóstoló is felejthetetlen élménnyel kecsegtet, ha ezzel a fenséges misztikus nedűvel várjuk a bolondok napját!
A komponensei közül kiemelkedik a helyi erdők aromatikus kincsét jelentő Roros borókabogyó, a nordmarki áfonya, a grimstadi rebarbara. A párlat abban is képes újat mondani, új fejezetet nyitni a ginek nagykönyvében, hogy kiaknázza a norvég tengerben, a tengerpart növényzetében rejlő finom lehetőségeket! Ennek köszönhető a Harahorn Norwegian Ginben a skagerraki tengeri moszat, az oppdali vízitorma és a sunndali sziklamenta. Komplexitásban versenyt futnak egymással az aromák az ízlelőbimbók lenyűgözéséért, és valami briliáns, ahogy az áfonya, a mandula, a gyopár és a fenyő delejezi a nyelvet ebben az északi párlatban.
A Másnaposok Alanje és a Tubi 60
„Lehet, hogy ti nem tudjátok, de én sokszor egy kicsit magányosnak tartom magam. Hajlamos vagyok egy egyszemélyes farkasfalkának gondolni magam”– vallja Alan, akit azért hívnak meg a legénybúcsúra, hogy egy kicsit szocializálódjon, kilépjen a világba és barátokat szerezzen. A buli azonban alaposan felforgatja megszokott, befelé forduló világát, és egy csomó vicces – és eléggé kínos – helyzetbe sodorja.
Zach Galifianakis alakításában Alan a híres vígjátéksorozat emblematikus figurájává nőtte ki magát. A szakállas, esetlen és nem kicsit bizarr férfi teljesen véletlenül csöppen bele a legénybúcsú forgatagába és az ezzel járó őrült kalandokba. Alant környezete örök gyermeknek tartja, hiszen 41 évesen is együtt él a szüleivel. Gyógyszert kell szednie az állandó hiperaktivitására, mert állandóan pörög, a blackjack meg olyan jól megy neki, mintha ő lenne az Esőember. A másik szürreális húzása az, hogy ittas állapotban azonnal elalszik.
Tehát nem jó, ha Alan többet iszik a kelleténél, vagy nagyon beüt neki egy alkohol! Így egy olyan nedűt ajánlunk neki, amitől az ember szinte egyáltalán nem lesz másnapos a rajongók elmondása alapján! Melyik ez a párlat? Az iDrinks üzleteiben is elérhető Tubi 60, amely energikusságával, virulens zamataival új életre kelti az embert, és nem csak a legénybúcsúkon!
A Tubi 60 egy izraeli testvérpár agyából pattant ki; feltalálták a palackba zárt eufóriát, telis-tele gyömbéres, áfonyás és keleti kurkumás zamatokkal! Ez egy olyan nedű, amelyért egy emberként rajonganak a bitterek barátai és a tel-avivi hipszterek, ráadásul Alan sem lenne másnapos tőle! A párlat főszereplője a testet-lelket egyaránt felrázó gyömbér és a citrom, keleti bája pedig valósággal magához édesgeti az embert.
A Tubi 60 egy gyantás, fűszeres fortissimókkal fodrozódó rózsakivonatos keleti kuriózum, ami különösen vidám hangulatba ringatja az embert április 1-én! Egyszerűen boldogsághormonok keringenek az ember agyában a kóstolása után, és szerencsére már nem kell egészen Izraelig mennünk a beszerzéséért, mert elérhető az iDrinks üzleteiben.
A Csupasz pisztoly zsaruja és a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr
A csetlő-botló akcióhős, Frank Drebin egy különleges rendőrcsapart tagja, nap mint nap nehéz ügyeket old meg. Jól ismert arról, hogy teljesen lökött, rengeteg problémát okoz a nyomozások során, azonban teljesen figyelmen kívül hagyja az általa okozott bonyodalmakat. Az ősz hajú, karakteres arcú férfi az amerikaiak szerint kicsit Lee Marvin, kicsit Clint Eastwood kisugárzású, de annyit hülyéskedik, hogy egy percig sem lehet komolyan venni.
A Csupasz pisztoly hőse a maga botcsinálta módján mindig a vagány akcióhős szerepének betöltésére törekszik, nagy pechjére azonban ez sosem sikerült. Frank Drebin ügyefogyottságával hívta fel a figyelmet, és egy olyan ital illene hozzá, amelynek legendás alakja szintén egyfajta „szürreális hősként” vonult be az ír köztudatba. A Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr ikonikus alakjáról, a sokat emlegetett Shankysről beszélünk, aki szerette a maga saját belső törvényszerűségei szerint visszatükrözni a világot. Ezáltal a kelleténél gyakrabban szembement a környezetével. Ikonikus fogathajtóként elérte, hogy a versenyszervezőknél betelt a pohár: megtiltották neki, hogy lovat hajtson a nagy versenyeken. Shankyt azonban nem lehetett ilyen könnyűszerrel megállítani. Alaposan felszívta magát, és váratlan húzással – afféle áprilisi tréfaként – egy izmos lábú struccot kötött a fogata elé, hogy visszatérjen a versenybe. A nézők és a versenybírák csak keresték az állukat, mikor meglátták Shanky új állatát és a ginlikőr nevében is szereplő ostorát…Ilyen vicces sztori áll a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr hátterében.
Mindez szép és jó, de milyen ez a párlat? A Shanky’s elegánsan ötvözi az ír feketelikőr és a helyi whiskey zamatos kategóriáit, mindkettőt a csúcsra járatva. Mert nehezen talál az ember jelzőket egy olyan csúcspárlatra, amelyet teljesen áthat a vajkaramellás hömpölygés, a gyümölcsösség lendülete, miközben a blended whiskey mellett az édes fűszeresség fortissimójából is kapunk kortyaiban egy kiadós kóstolót. Minden árnyalata a vaníliás karamella jutalomjátéka a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőrben. Édes, hosszú lecsengése pedig megmutatja, milyen jó, ha egymásra hangolják a blended whiskey és a fekete likőr áramlását!
Ash a Gonosz Halottakból és a Deadhead Dark Chocolate Rum
A bolondok napján a leglököttebb figurák seregszemléjét egy legendás horrorvígjáték hősével zárjuk. Ash Williams (Bruce Campbell alakításában) egy szögegyszerű bolti eladó volt, mígnem barátaival elutazott egy világvégi erdei házikóhoz. A pincéjében megtalálták a Necronomicont, a Halottak Könyvét, életre keltettek egy démont, aki élőhalottak seregét zúdított a kis csapatra, és Ash barátait is azzá alakította. Hősünk a létező legbizarrabb, ötletesen vicces módon végzett a zombikkal, új értelmet kölcsönözve a horrorvígjáték műfajának. Idővel kiderült, hogy Ashnek nem véletlenül megy ennyire parádésan a zúzás: évszázadokkal korábban egy misztikus könyvben már leírták, hogy ő lesz a kiválasztott, az emberiség bajnoka, aki felveszi majd a küzdelmet a sötétség légióival szemben. Szükség esetén Remington sörétes puskával, egy démonirtó tőrrel vagy akár egy láncfűrésszel is.
Egy ilyen halálian vicces figurának egy kifejezetten „hullajó” itallal tudnánk a legjobban kedveskedni bolondok napján. Mert furcsa halottat idéző palackját úgy is át lehetne adni neki, hogy tessék, itt egy emberfej! Aztán persze kiderülne, hogy csak egy áprilisi tréfáról van szó, mivel a Deadhead Dark Chocolate Rum palackja direkt rájátszik a rémületes fejtől való hátborzongásunkra. A palack meglehetősen dermesztő designja a shuar törzs egykori hagyománya előtt adózik: ők rendszeres lekicsinyítették ellenfeleik fejét, és trófeaként állították ki otthonukban, mert hitük szerint ebben összpontosul ellenfelük lelke és bölcsessége (nos igen, ez a szemlélet is egyfajta horror volt a régi időkben). Szerencsére a Deadhead Dark Chocolate Rum zamata nem olyan rémületes, mint a zsugorított fejes palack látványa: kellemesen csörgedezik benne az egzotikus rumos áramlás, megbolondítva az összképletet a fekete csoki frenetikusan finom ízével! Már csak a párlat finomhangolása miatt is mindenképp must-have tétel, mert valami bravúrosan olvad össze benne a csoki, a kényeztető karamella, a fahéj és a kávés zamatok sokasága, mintha világéletükben összetartoztak volna!
A Deadhead Dark Chocolate Rum annyira szuper, hogy könnyen mi is elveszíthetjük tőle a fejünket, szerencsére a zamatok élvezetétől! Minden kortyában szétárad a sűrűbb, masszívabb édességtartalommal érkező melasz, amely a hordóban töltött öt évvel együtt ad bársonyosan édes zamatot ennek a kávébarna színével is rendkívül hívogató nedűnek. A különleges kiadású spiced rum illatolásakor egy hangulatos kávézóban érezhetjük magunkat, annyira elárasztja az orrjáratokat a pörkölt kávé jellegzetes illata. A folytatásban a csokis süti, az étcsokoládé fuvallatait is érezhetjük. A gourman élményt az illatolás során a fahéj jelenléte és az almáspite teszi teljessé (kicsit olyan benyomása támad az embernek, mintha a Twin Peaks híres-hírhedt almáspitéző kávézójában lenne).
A kávésbarna rum kóstolásakor még messzebbre merészkedhetünk a komplex aromák tengerén. Kirajzolódik a nyelven az érett tejeskávé, a selymes étcsokoládé, az ellenállhatatlan tőzegáfonya. És az a testes melaszosság, ami a rumkedvelők nagy örömére a párlat lelkét adja.
A profi tréfamesterek mindig egy igazi „nagy húzással” készülnek április elsejére. És ha beválik a trükk, akkor hatalmas mosollyal mondják a megviccelteknek: „április bolondja, május szamara”! Például kicserélik a sót a cukorral, esetleg fegyvert fognak a barátaikra, amelyből finom vodkát lőnek a poharaikba, vagy még ezeknél is ötletesebb poénokkal rukkolnak elő az év alighanem legviccesebb napját.
Még emlékezetesebbé teszi ezt a napot, ha egy poénos itallal is meglepi a szeretteit. Így a nagy nevetések mellett egy új élményszinttel színesítheti ezt a különleges napot! Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, ahol kollégáink segítségével megtalálhatja az ízlésének legjobban tetsző whiskyt, gint, rumot, bort, vodkát vagy más italfajtát, amivel emelheti az április elseje fényét!