
Malmot építettek a cukornád őrléséhez cukrok és alkoholok előállítására. Mind az általuk készített rum, mind a szintén saját gyártású szivar hamar ismertté vált Kubában, szerencsét és hírnevet adott a családnak.
A második függetlenségi háború megérkezésével a szeparatisták elpusztították és felégették a gazdaságokat és a farmokat a keletről a Villaclara régióig, így 1898-ban a család Cubaney-malmai is megsemmisültek. A függetlenség kivívása után a család be is fejezte a cukornád termelését, de 1959-ig folytatta a dohánytermesztést és a dohánytermékek gyártását. Nem is lett volna ezzel semmi gond, de a történelem újra közbeszólt. Jött az 1959-es forradalom, ami gyökeres változást hozott. A forradalom során és után sok gazdálkodó, köztük a család több tagja is elhagyta Kubát.
Lapozzunk:
A nyolcvanas évek végén a fiatalabb nemzedék egy tagja visszatért Kubába, és a kíváncsiság arra késztette, hogy belevetesse magát a családi történelembe, amelyet behatóan tanulmányozott. A több száz megvizsgált anyag és dokumentum között megtalálta a család által a tizenkilencedik században használt, a rum előállítására használt eredeti receptjeit. A felfedezés alapján Juanillo Oliver leszármazottai elkötelezték magukat, hogy újjáélesztik a kubai rumot. De hol?
A Dominikai Köztársaság, amelynek éghajlatát, topográfia és a geológia jellemzőit tekintve egyaránt hasonló Kubához, ideális választásnak tűnt, hogy a család itt folytassa, pontosabban alkossa újra a rumjai gyártását. A kilencvenes évek elején az Oliver család elkezdte aktívan építeni és fejleszteni az itteni lepárlókat. Persze szakemberekre is szükség volt, ezért kubai bevándorló mérnököket és keverőmestereket kértek fel arra, hogy segítsenek előkészíteni a cukornádat rum lepárlásához. Azóta is ezek a száműzetésben lévő mester-keverők és technikusok, akik segítik, hogy az itt készült rumok valóban az eredeti kubai rumok stílusában készüljenek.
A cég termékeit végignézve feltűnhet, hogy igen széles választékban, sok márkanéven készülnek itt a rumok. Honnan van ennyi alapanyag? Nos, a dominikai megtelepedést követően az üzem indulásakor a saját termelés felfuttatása alatt mintegy évi 100 000 liter desztillátumot vásároltak helyi termelőktől, mindezt 15 éven keresztül. Ez képezi ma is az Oliver Ház termékeinek alapját. Jelenleg mintegy 18 saját márkanéven kerülnek palackozásra az Oliver és Oliver cég által készített rumok, és ezek bár mind különbözőek, de mégis, mindben ott van az eredeti 1968-as kubai gyökerek. A zömükben még mindig Kubából indult keverőmesterek tényleg képesek újraalkotni az eredeti kubai aromákat. Mindemellett fontos megemlíteni, hogy a cég gyártmányira jellemző a solera érlelési mód, és persze fontos a buja, trópusi klímának az érlelésre gyakorolt hatása is.
Érdemes egy (pontosabban több!) próbát tenni ezekkel a csodás rumokkal.