Ha igazán szeretnénk elmélyülni a kiválasztott whisky-nk nyújtotta csodába, megkeresni a benne rejtett értékeket, kiélvezni azt az izgalmat amiért pont azt az italt választottuk, megismerni mit is foglal magában az a bizonyos első korty, akkor érdemes egy kicsit jobban odafigyelnünk a poharunkba helyezett érlelt párlatra.
Mielőtt felsorolnánk, hogy hogyan álljunk neki a kóstolásnak, fontos megjegyeznünk, hogy pár előkészülettel teljessé tehetjük az élményt és igazán kiértékelhetjük a whiskyt.
A megfelelő pohár kiválasztása elengedhetetlen. Fontos, hogy öblösebb legyen egy kicsit és a szűkülő szájú kialakítása miatt az illatanyagok és kongenerek könnyebben jutnak el az orrunkba. Nálunk a kínálatban is többféle kóstolópohár közül lehet választani, amelyek mindegyike külön erre a célra lett kialakítva. Talán a whisky kedvelők között a legnépszerűbb a Glencairn gyártó poharai, melyeket kimondottan az érlelt párlatok, azok közül is leginkább a whisky kóstolására fejlesztettek ki. Ha szeretnél magadnak egy minőségi, whisky rajongók által kedvelt kóstolópoharat a bejegyzés végén megtalálod.
Szintén fontos, hogy a kóstoláskor „szűz” ízlelőbimbókkal kezdjünk neki. Tisztítsuk meg nyelvünket, amivel megkönnyítjük az ízek könnyebb, precízebb érzékelését. A fogmosás jelen esetben rontana rajta, mert az erős ízű fogkrémek és szájvizek befolyásolhatják ítélő képességünket, és a fűszeres vagy csípős ételek fogyasztását is kerülendőnek tartjuk kóstolások előtt. Inkább szénsavas vagy mentes ásványvíz segítségével öblítsük le a szánkat.
Ha valóban komolyan akarunk nekiállni vegyünk elő papírt és ceruzát és írjunk le mindent, ami csak eszünkbe jut! Ez nem egy dolgozat, nincsenek jó vagy rossz válaszok, itt nem lehet tévedni. Egyedüli cél, hogy a jegyzeteléssel még jobban megérthessük, könnyebben felismerhessük, és élvezhessük a whisky adta jegyeket. Sőt ez megkönnyíti a későbbi visszaemlékezéseinket, ha több tétel kóstolásával is próbálkozunk. Örök igazság, a szó elszáll, de az írás megmarad!
A kóstolási folyamatnak nincsenek szigorú szabályai, de bizonyos sorrendet érdemes betartani, illetve néhány javaslatot megfogadni, hogy a legtöbbet kihozhassunk az élményből.
- Szín: Minden kóstolás első lépése a szín vizsgálata. A pohárban ringó korty színe sokat elárul annak jellegéről. Az aranyló árnyalat a tétel érlelésére utalhat, melynek tónusaiból annak korára és az érlelés módjára is következtetni enged. Amikor a whiskynk színét vizsgáljuk akkor nem érdemes túlzásokba esni, mint ’a novemberi napfényben tündöklő fenyő kéreg’, hanem egyszerűen és számunkra érthetően érdemes megfogalmazni a leírást. Használjunk hasonló szavakat mint; Arany, borostyán, mély borostyán, rezes, világos stb.
Fontos megfigyelnünk az esetleges hibákat, és sajnálatos beopálosodásokat is. Terjedjen ki minden részletre a megfigyelésünk a whiskyről. Ha nem ismerjük a tétel pontos érlelési folyamatát próbáljunk következtetni annak módjára, időtartamára.
- Illatolás: Második lépésként Mi feltétlenül az illatolást javasoljuk. Adjunk neki időt. Talán maga az illatolás a leghosszabb és a legszebb pillanata a kóstolásnak. Érdemes kiélveznünk és nem elsietnünk ezt a pillanatot. Forgassuk meg a tételt poharunkban és hagyjuk, hogy aromái gazdagon felszabaduljanak, majd lassan elinduljanak a pohár szűkülő szája felé, ahol a koncentrálódó jegyeket együtt élvezhetjük. Jegyezzünk fel mindent, ami eszünkbe jut róla, és próbáljuk megnevezni az illatokat. Első alkalmakkor kicsit nehézkes teljességgel biztosan állítani, hogy mi is az, amit érzünk, és általában ki se merjük mondani, mert azt gondoljuk, hogy butaság, de segítségünkre lehet, ha feltöltjük az agyunkban lévő illattárat. Gyakorolnunk kell és bebiztosítani magunkat, hogy nem csak az emlékeink tévesztenek meg minket. HA valaki igazán szeretne elmélyülni a kóstolás művészetében annak érdemes gyakorolnia. Ahhoz, hogy gyakoroljunk érdemes az Aroma Academy aromacsomagjaival felkészülni, melyek segítenek begyakorolni az alap illatokat és bemelegítésnek is kiváló.
FONTOS (!!), hogy mindkét orrlyukunkat használjuk, külön-külön és egyszerre is. Lehetőség szerint nyitott szájjal illatoljunk, és megpróbáljunk egyszerre levegőt venni a szánkon és az orrunkon egyaránt, mert a magasabb alkoholfokkal rendelkező tételek hamar maró érzést kelthetnek a nyálkahártyánkon. Az illatoláskor ne csak a klasszikusokat várjuk, mint karamell, fűszerek, vanília, hisz gyakran olyan érdekességekkel is találkozhatunk, mint a sós vagy földes jelleg, az avarra emlékeztető illat vagy akár a cserzett bőr aromája. Az illatok tárháza végtelen, így érdemes az illatolásra kellő időt szánni.
- Test: Érdemes körbefuttatni a poharunkban a whiskyt, hogy megmutassa a testét. Figyeljük meg milyen „lábakat” vagy „ablakokat” képez az üveg falán a párlat, és mennyire könnyen vagy éppen nehézkesen fut körbe a pohárban. A gazdagabb, komplexebb tételek vastagon kiülnek a pohár falára, ahonnan lassan folynak vissza az aljára.
- Ízlelés: A bemelegítést követően jöhet a várva várt kóstolás. Most megtudhatjuk, hogy a szín a test, valamint az illatok mennyire köszönnek vissza a tétel ízében. Most kell igazán koncentrálnunk! Egy kevés nyállal összekeverve (a nyelvünkön képezzünk egy kisebb „nyál pocsolyát”, és arra öntsük rá a kortynyi párlatot) könnyebben tudják az ízlelőbimbóink érzékelni az ízeket. Érdemes egy kicsit megforgatni a szánkban az italt, hogy minden egyes ízt igazán kiérezzünk.
A hőmérsékletre is oda kell figyelnünk, miszerint szobahőmérsékleten (18,5 és 22,5 Celsius között) kóstoljuk a tételeket, és irányított kóstolás esetén semmit ne fogyasszunk mellé. Amennyiben már rutinos kóstolók vagyunk és van némi tapasztalatunk, érdemes a kiválasztott tételnek utána olvasni és a kóstoláshoz javasolt ízpárosításokat kipróbálni. Például akár olyan izgalmas párosítást is kipróbálhatunk, mint az eper, bors és whisky egyvelege. Egy rutinos kóstolónak csak a képzelet szabhat határt.
Először ajánlatos hígítás nélkül megkóstolni a tételt, és ha van lehetőségünk akkor szintén szobahőmérsékletű, de semmiképp sem túl meleg vagy hideg vízzel kicsit megkínálni. Ez azt jelenti, hogy egy pár csepp vagy egy kis öntésnyi vizet érdemes a párlathoz tölteni, hogy jobban megmutassa magát, és kinyíljanak az aromák és ízek. A víz mennyisége függhet egyéni ízlésünktől, vagy a párlat alkoholfokától. Master Blenderek állítása szerint, olyan 20%-ra érdemes hígítani.
- Lecsengés: Miután kellő ideig élveztük a szájunkban forgatott kortyot nincs más hátra mint lenyelni azt. És, hogy ezt miért olyan fontos? Az érlelt párlatok, így a whisky esetében is annak lecsengése új utakat nyit meg előttünk. A torkunkban teljesen más ízek, élmények, izgalmak várnak. A kóstolás minden pillanata kincs, melyet feltétlen élvezzünk ki. Figyeljük meg, hogy a kóstolt párlat lecsengése mennyire hosszú. Sokat elárulhat, ha éppenséggel hamar véget ér az íz vagy egy hétfői munkanap hosszával bír.
- Élvezet: Az utolsó, és a legfontosabb lépésünk, hogy élvezzük, amit kóstolunk. Ne azt ítéljük meg egy párlatban, hogy finom vagy sem, mert az abszolút egyén szempont, hanem hogy egy jól összerakott és egy komplex párlatot kóstolunk, vagy egy silány minőséget. Valaki az almát szereti, és van, aki a körtét, de ez nem azt jelenti, hogy a másik az rossz vagy rosszabb. (Persze azért jegyezzük meg, hogy melyik ízlik nekünk, vagy éppen nem finom, mert kényszerbe nem szabad kergetnünk saját magunkat csak mert nagyon komplex, de számunkra nem tetsző ízjegyekkel bír.)
Ami még nagyon fontos. A kóstolást még izgalmasabbá tehetjük, ha azt nem egyedül, hanem barátaink társaságában élvezzük. Egy kis közösségben ahány ember annyi féle érzékelés, annyi féle benyomás és élmény. Természetesen lesz rengeteg közös tapasztalat, de lehetnek olyan apró finomságok, melyekre társaid fel tudják hívni a figyelmedet. És ha még ez sem lenne elég, akkor válassz egy szakmai kóstolót, ahol egy igazi profi vezet végig a kóstolás lépésein gondosan ügyelve arra, hogy semmi érdekesről ne maradj le. A jó hír, hogy hamarosan Nálunk is lesznek ilyen események, így szívesen segítünk Neked is felfedezni a világ jobbnál jobb párlatait.
Ezeket a tanácsokat szeretnénk nektek adni és ezzel is egy kicsit növelve a whiskykóstolás élményét.
Ha ezeket betartjuk, akkor egy jó alappal tudunk nekifeküdni még a legerősebb cask strength-nek, legsherrysebb bombának vagy a legfüstösebb peatmonsternek is!