Szemt Patrick Angliában született, és rabszolgaként került Írországba
Valójában római szülök gyermekeként látta meg a napvilágot Skóciában vagy Walesben a 4. század végén. Patrickot eredetileg Maewyn Succatnak nevezték, és írásaiban a Patricius nevet vette fel, midőn pappá szentelték. A régi ír nyelv ezt Patraicra fordítja, ebből jött az angolosabb hangzású Patrick elnevezés, amelyet napjainkban is használunk. Elég meredek lenne a 21. században Maewyn Succat napját ünnepelni, ám valójában ez lenne a hivatalos szent ünnep neve. Hősünk 385-ben született Nagy-Britanniában, és sosem volt ír származású. 16 éves korában foglyul ejtették a kalózok, majd rabszolgaként vitték a smaragd szigetre. A lázadó szellemiségű fiatalember nem tűrte a rabságot: megszökött Írországból, és hazatért szülőhazájába. Szüntelenül tanult, és pap lett, aztán visszatért Írországba, egykori fogsága kihívásokat tartogató földjére, hogy keresztény vallásra tanítsa a hitetleneket. Egy látomást követően az akkoriban szegény és zord körülményeket jelentő országba ment, hogy hívővé tegye az írek szívét. Közben misztikus módon állítólag az összes kígyót kiűzte az Írországból. A történet pikantériája: a tudósok olvasatában a kígyók száműzése nem lehetett embert próbáló feladat, mivel a fosszilis ősmaradványok szerint Írországban sosem éltek kígyók.
Hogyan kapcsolódik a lóhere az írek nagy nemzeti ünnepéhez?
Patrick háromlevelű lóherével szemléltette az íreknek a Szentháromságot. Vándorlásai során elmondta, hogy a legendás shamrock, a háromlevelű lóhere az Atya, a Fiú és a Szentlélek szimbóluma. Ezzel egy ősi kelta hitre utalt, mert a druidák esszenciális fontosságúnak tekintették a szent hármasságokat. A szent férfiú elszántan járta az ír falvakat és városokat, hirdette a keresztény evangéliumot és templomokat épített a hívőknek. 461-ben halt meg Saulban, abban a városban, ahol a források szerint az első templomát építette. Azonban olyan források is vannak, miszerint Downpatrickban temették el, Észak-Írországban. A híres szerencsehozó szimbólum minden valószínűség szerint a legritkább növény, megtalálásának esélye nagyjából egy az ezerhez. A négylevelű lóhere mindenki fejében a szerencse fogalmához kapcsolódik, azonban maga a lóhere vallási kötődésű növény. A remény, a hit, a szeretet szimbóluma, nemcsak a szerencséé. A lóhere eredetileg az ősi druidák jelképe volt, három szív alakú lóhere szemléltette a triádot. A kelták hite szerint pedig a világon mindenben a szent hármasság érvényesül, ezt keresték a lóherékben is. Az emberi életet három fő korszakra osztották, valamint a föld, az ég és a tenger hármasságát is meghatározónak tartották a létezésünkben. A 19. században vált a lóhere az ír nemzeti függetlenség és a brit korona elleni lázadás szimbólumává. Akinél a britek lóherét találtak, azt kivégezték. Valójában azonban a hárfa volt az írek nemzeti szimbóluma, jóval a lóhere előtti évszázadokban. A négylevelű lóhere mindenesetre már önmagában is a szerencse szimbóluma. És ha Szent Patrick napján talál valaki egy ilyen kuriózumot, akkor az megduplázza a szerencséjét!
Szent Patricknak eredetileg kék szín volt a szimbóluma
A történészek szerint az 1798-as brit uralom elleni ír lázadás alatt az ír katonák zöld egyenruhát viseltek a hadműveletek alatt a hősies küzdelmek idején, hogy ezzel is kiálljanak a sziget függetlensége mellett. Ennek eredménye az, hogy a Szent Patrick-nap kékről zöldre váltott, és minden bizonnyal innen ered a smaragd sziget elnevezés is. Már csak érdekes adalék, hogy a klasszikus zöld lóhere a nemzet szimbólumává vált, és e jeles napon minden ünneplő magán viseli a zöld színt, a szerencsehozó növénnyel együtt, amit rengetegen tűznek ingük ujjába.
Miért öltözik mindenki zöld manónak Szent Patrick ünnepén?
Mert ők a koboldok, más szóval lepreuchaunok, Írország misztikus folklórjának központi mesehősei. A hegyes fülüket kackiás zöld kalap alá rejtő, gyermeki vonásokkal rendelkező figurák huncut kis manók, akik a mondák szerint arannyal teli edényeket rejtegetnek az ír erdők szívében, mások szerint a szivárvány tövében. Mindegy, hol a rejtekhely, mert ha elég furmányosak vagyunk, és sikerül elkapnunk egy fürge kis koboldot, akkor mindenképp az aranyfazekához kell vezetnie, és miénk a termérdek kincs! A manószerű lényeket azonban roppant nehéz elcsípni, hiába gyermeknagyságúak, bolondosak, és gyakran kótyagosak is valamilyen ír italtól, mint a Paddy Irish Whiskey, a Green Spot Irish Whiskey, a Bushmills 10 Years Sherry Finish Whiskey, vagy a Connemara Irish Peated Whiskey. A koboldok az ír folklór szerint erdőkben, kis odúkban laknak, és igyekeznek minél nagyobb távolságot tartani az emberektől, akik fogságában tartanák őket a nagy gazdagság miatt. A kobolddal való találkozás az írek szerint végtelen szerencsét jelent, azonban a furfangos kis teremtmény bármikor képes átverni minket. Két bőrtarisznyát tart magánál: az egyikben ezüstschilling rejlik, a másikban aranyérmék. Az ezüstschilling a fáma szerint mindig visszatér a birtokosa pénztárcájába fizetés után. Ezt adja a kobold a szegényeknek, akik nélkülöznek és valóban pénzre szorulnak, míg az aranyérme egy sötétebb bűbájt rejt. Ezt kapják a pénzsóvár emberek, ha a manónak a szabadságát kell kifizetnie vele. Az arany azonban nem sokkal az átadása után levéllé vagy hamuvá alakul a sötétlelkű emberek kezében.
Amerikában összesen több mint 34.8 millió ír származású ember él
Szóval nem véletlen, hogy a lehetőségek országában ekkora kultusza van az ír szent napjának. A több mint 30 milliós Amerikában azért meghökkentő mennyiség, mert több mint a hétszerese Írország lakosságának. Az ír a második leggyakoribb felmenő az amerikaiak között, közvetlenül a német származás mögött. New Yorkban a legkoncentráltabb az ír lakosság: az itt élők 12.9%-a ír ősökkel rendelkezik.
Az ír ünnep popkult itala a Guinness
Döbbenetes adat, de a legismertebb Patrick napján 13 millió pint Guinnesst fogyasztanak világszerte! Becslések szerint ez azt jelenti, hogy összesen 4.6 milliárd dollárt költenek világszerte az emberek Guinness sörre. A zöld ünnep valójában a nagyböjt idejére esik, ám az ivás korlátozását erre a napra minden ír családban feloldják.
A Szent Patrick napi felvonulások Amerikában kezdődtek, nem Írországban
A legelső alkalomra 1737-ben került sor Bostonban. Március 17-én több mint két tucat Észak-Írországból emigrált presbiteriánus gyűlt össze a szent férfiú tiszteletére, és megalapították a Charitable Irish Society-t, egy jótékonysági ír közösséget, hogy segítsenek a város nehéz helyzetben tengődő ír lakosain,
Chicago 1962 óta minden évben zöldre festi a folyóját Szent Patrick napján
A városban annyi ír él, hogy ez nem is annyira meglepő. A neves festési akció mindig március 17-én veszi kezdetét, pontban reggel 9-kor. Szerencsére a zöld festék környezetbarát, így nem szennyezi a folyót, és csak 4-5 órán át varázsolja zölddé a habokat Chicagóban.
Világszerte immár több mint 100 ország ünnepli Szent Patrick napját
Már Szingapúrban s zöldre festik a folyót egy rövid időre, és olyan meghökkentő országokban ünneplik Patrick napját, mint az argentin Buenos Aires, Dubai, Tokió, Isztambul vagy Oslo. Aztán a teljesség igénye nélkül elmondhatjuk, hogy olyan országok sorakoznak még az ünneplők között, mint Új-Zéland, a Nyugat-Indiában található Montserrat, az Egyesült Arab Emírségek és India. És a lista évről évre bővül…Egyre többe ízlelgetnek olyan isteni ír italokat a Nagy Zöld Napon, mint a Shanky’s Whip, a Redbreast 12 Years, a Drumshanbo Gin. Mások pedig olyan páratlan ír koktélokkal pörgetik fel a Szent Patrick-napot, mint a mentával, whiskyvel hömpölygő zöld Irish Eyes, a keserű árnyalatokat és Angostura bitterst ígérő Irish Sour, vagy a Bailey’sszel felpörgetett Espresso Martini.
Global Greeining: Több mint 600 stadion, szobor, múzeum és torony világít zölden az emlékezetes napon
Ide tartozik a római Colosseum, a pisai ferde torony, és az ikonikus Sydney-i Operaház is.
Patrick napja régen „száraz” ünnep volt
Mielőtt több millió korsó sörnyi Guinnesst kortyoltak volna a tiszteletére, március 17 ivásmentes napnak számított, hiszen mégiscsak egy szent ünnepről van szó (ehhez képest ma rengetegen Kiss me, I’m Irish pólóban buliznak a nagy keresztény ünnepén). Írországban csak 1903-ban vált hivatalos állami ünneppé, amikor bevezették a Bank Holiday törvényt. Akkoriban a szigorú James O’Mara ír parlamenti képviselő előírta, hogy a kocsmák zárjanak be március 17-én. Egészen az 1970-es évekig törvények tiltották, hogy a szórakozóhelyek március 17-én megnyíljanak a nap vallásos jelentéstartalma miatt. Mennyit változtak az idők, a Guinness és ír whiskeyrajongók legnagyobb örömére!
Az ünnep klasszikus ír étele a sózott marhahús és a káposzta
A középkortól a 19. századon át egészen napjainkig az írek a sózott húsokat helyezik előtérbe. A régi időkben a pácolt húsok tekintetében a sózott sertéshús volt az az étel, amihez a gyakran nehéz anyagi helyzetben sínylődő írek hozzájutottak, szinte minden ír családban ez volt a menü. Amint az írek az Amerikai Egyesült Államokba vándoroltak, új hazájukban nem találtak sós sertéshúst, az erre leginkább emlékeztető szalonna pedig megfizethetetlenül drága volt. Ezért inkább a sózott marhahús felé fordultak
Milyen italokkal ünnepeljük Szent Patrick napját?
Eszményi választás lehet napjaink kellemesen örvénylő whiskeyje, a Writers Tears Copper Pot Whiskey. Pirított tölgyes, zöldalmás, mézesen áramló aromatikus hullámvasútjánál keresve sem találhatunk jobb belépőt az ír italok világába. Szintén érdemes felvenni a kóstolás listánkra a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőrt. A párlat egyesíti az ír whiskey és a mesés krémlikőrök legnemesebb erényeit! Íze a vaníliás karamella jutalomjátéka, a fűszeresség és a vajas, krémes árnyalatok sokasága. A Redbreast 12 Yeard Whiskey a műfaj egyik ékköve a manók és elrejtett kincsek országában. Az Oloroso sherry hordós érlelés, háromszoros lepárlás csodát művel az ízekkel. A selymes édességgel csörgedező párlat a midletoni desztillálás mesteri alkotása, teli élettel és krémesen fűszeres jegyzetekkel, a whisky ínyencek nagy kedvence. És persze vannak, akik a sört és a klasszikusokat keresik a nagy ír ünnepen. Nekik ajánljuk a Guinnesst, az autentikus Szent Patrick-napi italt. A dry stout műfaját képviselő magas komlótartalmú finomság kellemesen kesernyés és magas, 4.2%-os alkoholtartalommal kényezteti az ízlelőbimbókat, remek választás az ünnepi sörözéshez. Manapság már az írek is nyitottak a ginkészítés felé, ennek folyékony gyümölcse a Drunshanbo Gunpowder Irish Gin. Leitrim megyében készítik, és markáns energikus ízprofiljában egyesül a zöld tea, a karamella és a citrusok zamata. A hölgyek szeretik a légyan kavargó krémlikőröket. Az íreknek ezen a téren is vannak különleges likőreik a nevezetes alkalomra, Ilyen a Carolans krémlikőr, a Bailey’s vagy a Sheridans, amely művészien egyesíti a tejszín és a pörkölt kávészemek exkluzív zamatát.
Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és kollégáink segítenek megtalálni az ízléséhez legjobban illő ír italt, legyen szó whiskyről, sörről vagy likőrről!