Több csoda van az Aberlour A’ bunadh-ban, mint bölcselmed álmodni képes
Nagyjából ezt mondaná Hamlet a legjobb barátjának, Horatiónak, miután megízlelte az egyik legfinomabb skót whiskyt. És ha ezt a remek italt issza, garantáljuk, hogy az ő sztorija is happy enddel végződött volna!
„Kizökkent az idő – ó, kárhozat! Hogy én születtem helyretolni azt”–jajong és busong a dán királyfi, aki félelmetesen filozofikus alkat, mint aki már pirkadatkor Platónnal indít a kávé mellett, és a Nietzsche-kötettel fojtja le a napot. Hősünk hamar ráérez arra, hogy valami bűzlik Dániában, aztán összeakad az apja szellemével. A Ghost előfutáraként megjelenő exkirály kísértete elmondja neki, hogy egy aljas gyilkosság áldozata lett, és fiának kell vendettát venni a saját nagybátyján, Claudiuson. A környezete egyfajta csodabogárnak tekinti Hamletet, ő meg olyan türelmesen érleli magában a bosszút, mint tölgyhordó a gyomrában több évtizedig szunnyadó scotchot.
Hamletünk némi lelkifurdalás és vívódás után egymás után számol le ellenfeleivel, és olyan sziporkázó szónoklatokkal kínálja meg a környezetét, ami „őrült beszéd, de van benne rendszer”. Közben elhidegül a szerelmétől, véletlenül ártatlanokat öl meg, és mindenkit elveszít a környezetében, aki fontos számára…Lehet, hogy minden máshogy alakul, ha Hamlet a masszív depresszió mocsarában dagonyázás helyett egy inspiráló italt, mondjuk az Aberlour A’ bunadh whiskyt kortyolgatta volna! Ez a whisky kicsit olyan, mint Hamlet: van benne egyfajta nemes és édes finomság, ám a csípős és harcias energia is ott rejtőzik az ízek között, ami a Speyside-i skót whisky sajátja.
A Hamletnek ajánlott italunk egy nem hagyományos módon készített, krémes és hordóerősségű single malt, amit kétféle hordóban érleltek, hiszen a Bourbon és az Oloroso sherrys hordóban is pihent pár évet. Illata olyan csípős és pikáns, akárcsak Hamlet ellenségeinek adott válaszai, a benne felsejlő fűszerezett, kandírozott narancs a pralinéval keveredve meg fenséges, mint a szerelmes szavak, amiket olykor Hamlet Ophéliának suttog. Az Aberlour A’bunadh whisky ízében felismerhetjük a fekete cseresznyét, az aszalt gyümölcsös ízjegyeket, a gyömbért, a keserű csokoládéval kacérkodó sherrys édességet, és a tölgy lágy aromáit is. A testes és krémes különlegesség egy eszméletlen robusztus és határozott fináléban nyer lecsengést, és az étcsoki, az egzotikus fűszerek, a tölgyesség meglehetősen sokáig maradnak velünk, mint a dán királyfival a bölcs Horatio.
Csak egy Aberlour A’ bunadh whisky kell hozzá, és Shakespeare szavaival élve „Még minden jóra válhat!”
Bűn és vodkázás Raszkolnyikovval
Dosztojevszkij hőse, Raszkolnyikov hasonlóan indul az életben, akárcsak Bill Gates vagy Steve Jobs: kicsapják az egyetemről, de mégsem alapít világverő garázscéget, hanem startup helyett elkövet egy brutális gyilkosságot. A srác ugyanis nyomorban él, és eszméletlenül bepöccen egy szegény fiatalokon uzsoráskodó öregasszonyra, majd elhiteti magával, hogy valójában a társadalom szempontjából jótettet hajtott végre, így nem sötét gyilkosnak, hanem hősnek számít. Igen ám, azonban váratlanul betoppan a tetthelyre az idős hölgy húga, ezért őt is likvidálnia kell.
Elmenekül, belül folyamatosan őrlődik, és hosszas lelkiismeret-furdalás után idegösszeomlást kap. Raszkolnyikov teljesen bekattanna, ha nem zúgna bele Szonyába, egy sanyarú sorsú lányba, aki ráveszi, hogy vallja be bűneit a rendőrségen, adja fel magát. Raszkolnyikovot végül Szibériába száműzik tettéért, ám a szeretett nő is vele tarthat a jéghideg pokolba.
Egy ilyen hardcore drámát nehéz happy endre futtatni…Hogyan vészelheti át a főszereplő a zimankós munkatábor megpróbáltatásait? Egy különleges Mamont vodkával! Illatát áthatja a vanília élénk fűszeressége, amit szolid cédrusos jelleg gazdagít. A Mamont kifinomult és elegáns ízvilágában rejlő friss és fűszeres jegyzetek valósággal megigézik a vodka szerelmeseit, lekerekített zamata meg maga a cédrusos aroma diadala. Lecsengése élesen csíp a nyelvünkbe, mint az ember tagjaiba a jeges orosz tundra.
Na’ zdrovje!
Odüsszeusz személyisége olyan, mint egy kifinomult cuvée bor
A jó öreg Homérosz tudta, mitől döglik a légy: Odüsszeusznak Trójáról nem egy vírus, hanem faló jutott az eszébe, amivel meg lehet hackelni egy ókori város védelmi rendszerét. A hatalmas facsődörben olyan leleményesen bújtak el a görögök, mint a Smokehead High Voltage Edition whiskyben a füstös réteg alatt búvópatakként felsejlő jódos-algás ízek. A trójaiak gigászi meglepetésnek hitték a szobrot, bevitték a városba, így a görögök játszi könnyedséggel szállták meg Tróját, melynek lakói innentől kezdve akkor sem bíztak a görögben, ha ajándékot hoz.
A Trójából hazafelé vezető odüsszeián hősünknek azonban brutális lényekkel kell farkasszemet néznie. És becsületére legyen mondva, megoldja a sok ismeretlenes egyenleteket: az összes hajója megsemmisül, minden társa meghal a környezetében, egyedül ő tér vissza Trójából a hazájába, Ithakába. Odüsszeusz a tökéletes túlélő, mert minden helyzetben képes bevetni valamelyik képességét, hogy menedzseljen egy vészhelyzetet. Nauszikaá királynő és Kirké elcsábításakor nemes és finom stílusra kapcsol, mint egy Merlot, a küklopszok szigetén meg harcol és kissé karcos, keményebb oldalát villantja fel, amitől egy Cabernet Francra emlékeztet. Vajon milyen ital lenne a legtökéletesebb a gyilkos Szkülla és Kharübdisz között hajózó Odüsszeusznak?
Odüsszeusz rendkívül sokrétű, és annyi árnyalatot magába foglaló karaktere van, akár egy jó cuvée bornak. Ebben a kategóriában Odüsszeusz lényét a Gere Kopár Villányi Cuvée fejezi ki a legjobban, amelyben ott kavarog a Cabernet Franc fanyar és bársonyos íze, a Merlot lágy zamata és a Cabernet Sauvignon aromakincse is. A Gere Kopár a Gere Attila Pincészet csúcsbora mély, sötét színárnyalatokkal, az illatában örvénylő fahéjjal, érett meggyel, fekete szederrel, cseresznyével, borsos-minerális jelleggel nyűgöz le minket. A Gere Kopár Villányi Cuvée-ben a savak vibrálóan ficánkolnak, a tanninok intenzívek, lecsengésében pedig továbbra is a gyümölcsös ízek a főszereplők, így Odüsszeusz is elégedetten kortyolgatta volna bárkája fedélzetén!
Anyegin Grey Goose Original vodkával enyhítené szerelmi mélabúját
Az orosz lélekbe valahogy DNS-szinten belekódolták a szerelmi sajgás romantikus gyötrelmét, és ezt Puskin verses regénye a maximumra tekeri. Kulcskaraktere, Jevgenyij Anyegin végigzongorázza a 19. századi orosz értelmiség összes szerepét: volt már művész, tudós, földesúr, ám az összes szerepet halálra unta. Eluralkodik rajta a féktelen világfájdalom, semmi sem tudja érdekelni igazán – már a féktelen partyk sem hozzák lázba, így kiábrándultan vidékre költözik, hátha az új impulzusok majd visszaadják az életkedvét. Itt beleszeret Tatjána, a tisztaszívű lány, aki levelet is ír a megkeseredett Anyeginnek, de ő durván visszautasítja.
Új barátja, az idealista Lenszkij magával viszi Anyegint egy ismerős családhoz, ahol Anyegin flörtölni kezd barátja imádottjával, Olgával (Tatjána húgával). Máris kész a tragédia: a féltékenységtől fortyogó Lenszkij másnap párbajra hívja Anyegint, aki kénytelen-kelletlen végez a barátjával. Anyegin bűntudatában elmenekül, Tatjána meg hozzámegy valaki máshoz. Évek múlva ismét találkoznak Szentpéterváron, de itt Tatjána már nem viszonozza Anyegin udvarlását, mert hiába szereti, nem fogja elhagyni a férjét miatta.
Ebben a korszakban az orosz arisztokrácia minden gondolatát a francia műveltség hatotta át, így Anyegin számára keresve sem találhatnánk jobb lélekmelegítőt a francia Grey Goose Original vodkánál! Ez az ital ötszörös desztillációval készült kiváló minőségű francia búzából, a Massive Central forrásvizéből, a konyakkészítés legnemesebb ősi hagyományaiból merítve. A szakértők már 1998-tól, gyártása első évétől kezdve a világ legfinomabb vodkájának nevezik, és azóta is világszerte a szuperprémium luxusvodkával azonosítják a Grey Goose nevet.
A Grey Goose Original vodka illata kristálytiszta, mint Tatjána szerelmes levélben megfogalmazott érzései, aromákban bővelkedő zamata pedig olyan elegáns benyomást kelt, mint Anyegin egy moszkvai bálon. A Grey Goose Original vodka kifinomultsága friss üdeséggel párosul. Ízében édes árnyalatok is felfedezhetőek, virágos jegyei pedig igazán egyedülálló karakterrel ruházzák fel ezt az italt.
A Grey Goose Original vodka ízére a gabonavodkáknál jellegzetes ropogós tulajdonság a jellemző. A vodkáknál megszokott édes ízek helyett inkább krémes, édeskés zamattal találkozhatunk, mindezt mandulás hatás kíséri. Lecsengése olyan hosszú, mint Anyegin melankolikus panaszai, ám ebben is a vodka kifinomult, elegáns karaktere a meghatározó.
Ez a finom francia ital nemcsak Anyeginnek, hanem Tatjánának is bejönne, hiszen a francia szerelmes regényekre emlékeztető stílusban írta meg a levelét az orosz szívtiprónak. És egy ilyen nagyszerű vodkát kortyolgatva még azt sem zárnánk ki, hogy idejében észbe kapnak, és összejönnek a sokat emlegetett vidéki bálon!
A Kis herceg pilótája-Amarula krémlikőr
A kis herceget sokan mesének tekintik, valójában viszont egy mély és elgondolkodtató dráma! A történet főhőse egy pilóta, aki lezuhan a kietlen sivatagban. A megpróbáltatások hatására lázálmot lát, megjelenik neki a kis herceg (aki számos elemző szerint nem más, mint a pilóta, azaz Saint-Exupéry romlatlan és tiszta gyermekkori énje, mielőtt még a társadalom cinikus embert faragott volna belőle, és magukkal ragadták volna a szürke hétköznapok).
A kis herceg legjobb barátja és szerelme egy elbizakodott rózsa, aki visszaél a srác érzéseivel. A csalódott herceg elhagyja B-612-es bolygóját, kozmikus kalandra indul, a különböző bolygókon pedig az emberiség felnagyított karikatúráival találkozik. Tanulságos beszélgetést folytat a mindenkin uralkodni akaró királlyal, a világ iránt közömbös iszákossal, az egyéniség nélküli, irányítható lámpagyújtogatóval, vagy az üzletemberrel, akinek az egészsége is rámegy pörgős életvitelére.
Aztán találkozik a rókával és a pilótával, akikkel összebarátkoznak. A kis herceg megérti, hogy vissza kell térnie a rózsájához, mert felelős lett azért, akit megszelídített.
„Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan” –ez a róka legfőbb tanítása a kis hercegnek. Ő még nem ihatna alkoholt, a keserű pilótának azonban egy dél-afrikai különlegességből, az Amarula krémlikőrből adnánk kóstolót! A gyümölcsösen krémes ital illatában valóságos afrikai törzsi táncot jár a cukor, a tejszín és egy különleges afrikai fa gyümölcse. Az Amarula krémlikőr csodás édessége az ízben is folytatódik, és megidézi Dél-Afrika magával ragadó, festői tájait. Az egyedi afrikai ízvilág Brazíliában és Amerikában is kirobbanó sikert aratott, és az Amarula krémlikőr 2006-ban meg is kaparintotta a World Spirit Competition versenyen az aranyérmet!
A pilóta a történetben megemlíti: „Az teszi széppé a sivatagot, hogy valahol egy kutat rejt!”
A különleges Amarula krémlikőrtől még a Szaharában szomorkodó magányos pilótának is visszatérne a jókedve, és megízlelhetné az élet édességét, amiről a mindennapok megpróbáltatásai során sokszor megfeledkezett.
Don Quijote-t egy jó sangria visszarántaná a valóságba
Mi történik, ha egy spanyol nemesnek a kelleténél kicsit több a szabadideje, és töménytelen mennyiségű romantikus lovagregényt olvas? Egy idő után keverni kezdi a valóságot a költészettel és a káprázattal: beleszeret egy eszményi szépségű nőbe, a bájos Dulcineába (aki a valóságban egy teltkarcsú kocsmáros hölgy), és dicső tetteket akar végrehajtani, hogy elnyerje imádottja szerelmét. Közben belevág a maga keresztes hadjáratába az óriások ellen -akikről kiderül, hogy csupán hatalmas malmok. Kalandos utazásaira magával viszi fegyverhordozóját, az egyszerűségében is nagyszerű Sancho Pansát. Nincs megállás, felpattan dicső paripájára, Rocinantére, és durvábbnál durvább lovagi próbáknak veti alá magát, mi pedig jót mosolyoghatunk az eszelősebbnél eszelősebb magyarázatokon, amikkel lovagunk összemossa az ábrándjait a valósággal.
Don Quijote álmodozásain túl ott rejtőzik a szomorú igazság: a nemes nem tudja elviselni a szürke, értékek és eszmények nélküli korabeli társadalmat, ezért fantáziál mesebeli lényekről és mindent elemésztő lovagszerelemről. Az álmodozások korának lezárásához tökéletes lenne megkóstolnia a Don Simon sangriát, mert az ital fenséges íze végre visszacsábítaná a valóságba! A sangria édesen könnyed, mégis felemelően finom ízében a több vörösborból álló keveréket a citrom- és narancsaroma teszi még finomabbá. A Don Simon sangria egyúttal visszakanyarodik a lovagok párbajokkal, durva küzdelmekkel teli világához is, hiszen a „sangre” szó spanyolul „vért” jelent. A 7%-os alkoholtartalmú Don Simon sangriát borpuncsnak, illetve aromás bornak is nevezik, fogyasztását pedig behűtve, citrommal, naranccsal vagy esetleg grapefruittal tálalva javasoljuk.
Cikkünk folytatásából kiderül, milyen ital illene a legjobban Candide-hoz, Frankensteinhez vagy Robinsonhoz!
Addig fedezzen fel új italokat az iDrinks kínálatában!