Ragadjunk hát evőpálcikát, keressük meg a legszebb konyakos poharainkat, és merüljünk el a keleti és francia konyakos ízek végtelen változatosságában! Ismerkedjünk meg azokkal a konyak-szusi párosításokkal, amelyek egy emlékezetes lakomával ajándékoznak meg minket!
A konyakfogyasztás egyre modernebb fordulatot vesz
A konyak fogyasztásának kultuszára még most, a 21. században is egy seregnyi előítélet rakódott. Rengeteg embernek az a kép villan róla az emlékezetébe, hogy egy idősebb úr belekortyol a konyakospohárba, és elszív egy ódivatú, mégis menő szivart. A Cognac régió azonban a modernitás eszményében hisz, és változtatni szeretnének ezen az avítt koncepción.
Szeretnék a fiatalabb korosztályhoz közelebb hozni a minőségi konyakokat, ezért párosították a gasztronómiai szakemberek a szusi majszolását konyakkal, ami már önmagában egy fenséges utazást ígér az ízek kanyargós ösvényén. Számos nemzetközi rendezvényen nigiri és maki szusit készítenek a jelenlévőknek, akik egy gigászi csavarral öt különböző konyakot ízlelhetnek meg.
A rendezvények végére pedig mindenki egyetért abban, hogy a szusis aromahullámok és a konyak íze valóban komplementer, azaz zseniálisan kiegészítik egymást.
Miben hasonlít a szusi a konyakhoz?
A konyak és a szusi a konyhaművészet csúcsteljesítményei közé tartoznak – amennyiben találkoznak egymással, és képesek pozitívan fejleszteni egymás aromakarakterét! Ehhez nyilván olyan éleslátó szakemberek kellenek, akik hosszú időt töltöttek a két különböző ízprofil lehetséges találkozási pontjaival. A terület egyik kiemelkedő alakja Hiroko Shimbo, akit már régóta foglalkoztat ez a kérdés.
Shimbo, a New Yorkban dolgozó japán ételszakértő régóta megszállottan kutatja a japán ízek és a prémium italok illeszkedési lehetőségeit. A The Sushi Experience szerzőjénél a szusi és a konyak közötti összefüggés meglátása egy érdekes vízióval kezdődött. Hiroko megértette, hogy mindkét alkotóeleme eszméletlen gondossággal és átgondoltsággal készül, és kifejezetten a minőségi ízlelés miatt készítik a szusit és a franciák nemes italát. Mindkettőnek kiforrott zamata van, és Shimbo úr egy érdekes részlete is felfigyelt. Mindkét finomság egy másik kultúrából nyeri sikerét, nem abból, ahol a legnagyobb diadalt aratta. A konyak a brandy holland kereskedelmének első lepárlásából alakult ki Franciaországban a 16. században, míg az első szusi stílusok Kínából kerültek a Felkelő Nap Országába.
A konyak finom fogyasztását oktató Ezra Star és a díjnyertes japán séf, szakácskönyvíró Hiroko Shimbo napjainkban már online mesterkurzusokat tart a szusi és a konyak fenséges zamatainak találkozásáról, hogy minél több érdeklődő részesülhessen ebben a különleges élményben. A két előadó részletesen elmagyarázza, hogyan kell kóstolni, és alaposan bemutatják, milyen VS, VSOP és XO konyakminták kellenek egy profi kóstolókészlethez, valamint milyen otthon is elkészíthető sushikkal érdemes elmélyülni a párosított ízek választékában.
Itt a kulcs mindig a szusiban rejlő keleti erő és a konyak édes nemességének szövetkezése, amely mindkét alkotóelemből sokkal többet hoz ki, és eszményi párosítást jelent egy ínyenc étkezéshez!
Miért olyan különleges ez a párosítás?
Ezra Star élenjáró szereplő a konyak és a szusi zamatokat összehozó rendezvények szervezésében. Ő egyszerre rajong a konyakért és a szusi ízelért.
Ezra szerint a konyak hihetetlenül könnyed, gyümölcsös és frissítő erejű lehet a szájban. Ez a párosítás szerinte különösen a zsírosabb szusi változatok esetén működik a legtökéletesebben, például az uni és a kicsit zsírosabb tonhalas szusik kapcsán. Egyes konyakokban az édesség dimenziója a domináns, és ez segít a szusi umami ízeinek harmonizálásában. Ezra Star szerint ez a szokatlan, ugyanakkor szenzációs párosítás azokat a zamatrégeket tárja fel, amiket a Cognac régió decens éttermeiben kóstolnak meg a vendégek, amikor rendelnek egy finom tengeri ételt, és a környék legjobb konyakját isszák hozzá.
Milyen konyakot és szusit válasszunk?
Néhány francia vállalat szintén megvizsgálta a konyak és a szusi társítását, és nagyon kedvezően nyilatkoztak erről a kapcsolatról. A konyak és az ételek párosításának ötlete alapvetően Ázsiából származik. A képet tovább árnyalja, hogy a konyaknak hatalmas felvevőpiaca van Ázsiában, és a két ízvilág közös metszetbe hozása nagyszerűen működik. A francia rendezvény sommelier, Oriane Chambon azon töprengett, milyen cognacot és szusit párosítson egymással a tökéletes aromaharmónia elérése érdekében. Ő előszeretettel játszik a fiatalabb, zsengébb konyakok ízeivel, mert szerinte így élvezhető igazán a párlat gyümölcsös aromatartománya anélkül, hogy elnyomná a szusi finomabb halas árnyalatait. Ehhez olyakor olyan furmányos módszerhez nyúl a leleményes sommelier: előfordul, hogy a kóstoló előtt pár órára hűtőbe rakja a kiszemelt konyakot, mert ez kissé vaskosabb textúrát kölcsönöz az italnak, jobban áthatja a szájat, és egy új elemet, egy friss ízvarázst kölcsönöz az említett párosításnak.
Legyen szó a két ízvilág bármilyen párosításáról, a lényeg mindig az, hogy a társítás egyensúlyba hozza a két kultúra ízvilágát. Például egy nigiri szusi halból, fűszerezett rizsből és szójaszószból eredő sós tulajdonságát kiválóan kihangsúlyozzák a régebbi, lágyabb zamattal bíró konyakok. Ezzel szemben egy fiatalabb konyak vagányabb, savasabb ízrétegekkel rendelkezik, és zseniálisan passzol az enyhébb zamatú, sós összetevők nélkül asztalra kerülő halas ízekkel.
Érdemes egy körülbelül 4-6 évig érlelt VSOP konyakkal kezdeni a társuló ízekkel való játékot. Ezekben már megvan a kellő savasság ahhoz, hogy áthassa a szusi zsírosabb zamatát. Ugyanakkor a VSOP konyakok már rendelkeznek a kellő lekerekítettséggel ahhoz, hogy jól tudjanak játszani az enyhébb ízekkel. A párosítás mindig egy kísérletezés, egy kreatív próba, ezért nincsenek benne végtelenül szigorú, kőbe vésett szabályok. Ezek mindig szubjektívek, az egyéntől függ, hogy melyik párosítást találja ízletesnek. Mindenesetre aranyszabály, hogy a kiválasztott konyak ne legyen túlságosan fülledt, ne kerekedjen a hozzárendelt szusi zamata fölé. Egyik íz se domináljon a másik felett, inkább elegánsan simuljon bele annak aromarétegeibe.
Pár „szusi-kompatibilis” konyak a Camus XO-ól a Meukow VS-ig
Camus XO és lazac. A Camus XO a konyakok egyik királya! XO változata ékes példa arra, miért imádják olyan sokan az érlelt zamatokkal táncoló konyakot. A Camus XO szilvás ízzel büszkélkedik, ebből törnek fel a párlat mandarinos, narancsos és maracujás jegyzetei. És az is érezhető, hogy a tengerpart szomszédságában gyártották, az orrunkba lopakodik a tenger sós aromája. Az enyhe savas jelleg jól kiegészíti a lazac pácolt, lágy és édesen vajas árnyalatait. Ez egy igazi telitalálat, ha arra gondolunk, a lazac zamata mennyire illeszkedik a konyak lekerekített szájízéhez.
Frapin VSOP Cognac és Sea Urchin (Uni). A Grand Champagne régió illusztris konyak fenegyereke már önmagában felemelő élménnyel kecsegtet az ízek dimenziójában, ám még erre is rakunk egy extra réteget, ha bevállalunk hozzá egy tengeri sünös ízt! A Frapin VSOP cognacja hihetetlen mélységeket tér fel a fűszeres, lekerekített tölgyfás rétegekből, becsatornázza az italba a gazdag gyümölcsös aromákat. Az édes konyakos jegyzetek kiemelik az uni szusi természetes, eredendő édességét és krémességét, az uni-ban szunnyadó lúgosságot, ami hozzájárul a tökéletes textúra megőrzéséhez. Ez egy pompás párosítás: az igazi gourmanok szerint hasonló benyomást kelt, mintha mézet öntenénk az unira.
Hardy XO Cognac és tonhal (Chu-Toro). Egy komplex XO Hardy választása már eleve kecsegtető, ha minőségi élményre pályázunk. Ez a Hardy-változat különböző évjáratú konyakok keveréke, köztük pedig olyan is akad, amit meghökkentően hosszan, összesen 50 éven át érleltek (kimondani is sok). Eszméletlenül egyedi ízben olyan benyomást kelt a zamat, mintha elmajszolnánk egy elbűvölően finom ibolyát, és ezt csak az igen régi konyakokban tapasztalhatjuk. Ugyanakkor feltárul benne a passion fruit és a citrusfélék elemi erővel érkező üdesége is, az aszalt gyümölcsök édes áramlásával együtt. Ez a sokrétű, luxus zamatokat ígérő konyak már eleve bearanyozza az esténket, ám egy Chu-Torós szusihoz, vagyis zsíros tonhalhoz társítva még magasabb gasztronómiai élményt facsarhatunk ki belőle. A Hard XO nemes sokszínűsége elegánsan rásimul a tonhal zsíros ízére, áthatol az olajosságán, és kiemeli csábító édességét. Több sem kell egy felejthetetlen lakomához, amit konyakozással teszünk felejthetetlenné!
A Meukow VS Cognac és a Yellowtail Nigiri. Kihagyhatatlan és rettentő igényes aromaművészetről tanúskodik. A Meukow VS verziója frissítően élénk ízekkel bír, ugyanakkor gyümölcsösebb, fásabb ízei vannak, csillagánizsos örvénylésekkel. Már ebből is képet kaphattunk arról, hogy egy eszméletlenül komplex konyakról beszélünk, ráadásul ez az ital kerekebb és enyhébb aromakarakterű, mint más fiatal konyakok. A Yellowtail, másnéven Hamachi Nigiri szusi édes, és istenien működik a lekerekített, ugyanakkor vagány, fűszeres ízekkel szikronban. Olyan ínyencek is vannak, akik a gasztronómiai élvezet kimaxolásának céljából egy ecsetvonásnyi citromot is facsarnak erre a szusis finomságra, hogy még jobban kiemeljék a nigiri ízét.
A konyak és a szusi ízei együtt legyőzhetetlen párost alkotnak. Persze vannak olyan konyakok, amelyek már önmagukban is felemelő nemes ízeket ígérnek. és bizony kihagyhatatlanok egy prémium italrajongó életéből. Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és profi kollégáink bevezetik a nemes konyakok birodalmába!