Sokak életében időről időre eljön a pillanat, amikor úgy döntenek, szeretnének egy kicsit fogyni és egészségesebben élni. Ennek fontos része az étkezés átalakítása és a rendszeres mozgás is, de nem szabad megfeledkeznünk a délutáni kikapcsolódás vagy esti buli során bevitt alkoholról sem. Hiszen ha néha kikapcsolódna egy kellemes ital vagy jó koktél társaságában, az teljesen rendben van, viszont egyáltalán nem mindegy, mi kerül a pohárba egy ilyen alkalom során.
A számok magukért beszélnek
A legtöbb alkoholos italnak viszonylag magas a kalóriatartalma, ugyanakkor nem tartalmaznak a szervezet számára sok hasznos tápanyagot. Egy átlagos korsó sör pl. több mint 200 kalória, egy baráti sörözés során ha legurul 4-5 korsó akkor máris ott vagyunk, hogy 1000 plusz kalória. Ha mellé jön még néhány rövid, esetleg valami kis rágcsálnivaló (pl. 100 gramm mogyoró, ami 560 kalória, egy kis zacskó ropi 170 kalória, és így tovább...), akkor könnyedén összejöhet 1-1,5 napnyi plusz kalória, amit vagy elégetünk, vagy elraktározódik későbbre.
Elég ha csak 2 hetente tart az ember egy ilyen figyelmetlenebb görbe estét és 30-50 ezer kalória többlettel nézünk szembe (1 kilogramm zsír az 7700 kalóriának felel meg!) - no, hát innen jön az, hogy egyszer csak azt vesszük észre, hogy a kedvenc farmerünk összement deréktájon.
Természetesen nincs minden veszve, nem kell répalére kárhoztatnia magát az embernek! Lássuk, melyek azok a szeszes italok, amelyeket bátran kortyolgathat fogyókúra idején is!
1. Pálinka
A klasszikus pálinkának bizony nincs túl magas kalóriatartalma, a benne található szénhidrát pedig nulla. Fontos, hogy ugyanez az ágyas és mézes verziókról nem mondható el, így ezekkel érdemes óvatosnak lenni. A pálinka alapú koktélok viszont bátran jöhetnek, a titok annyi, hogy hozzáadott cukortól mentes alapanyagokat kell hozzá használni.
2. Vodka
A vodka minden koktélkedvelő diétázó álma, hiszen egy felesben 116 kalória van, a szénhidráttartalma pedig a pálinkáéhoz hasonlóan nulla. Ráadásul szinte nincs olyan long drink vagy koktél, amelyet ne tudna megálmodni belőle a saját ízlésének megfelelően. Hiszen a szóda, a lime, a citrom, a 100%-os gyümölcslevek, de akár a paradicsomlé is bőven belefér az életmódba ilyen esetben.
3. Gin
Bár ennek a nedűnek a kalóriatartalma kicsivel magasabb mint a fentieké, a szénhidráttartalom ebben az esetben is nulla. Így ebből az italból is bátran álmodhat magának long drinkeket és koktélokat akár cukormentes toniq segítségével, akár diéta kompatibilis gyümölcslevek által. Ráadásul a borókabogyó adta aromába egyszerűen nem lehet nem beleszeretni.
4. Száraz pezsgő
Mivel az édes és félédes buborékos finomságok kalória- és szénhidráttartalma igen magas, így e téren a legjobb, ha a száraz verzióra esik a választása. A legjobb a diéta szempontjából, ha önmagában, megfelelően behűtve fogyasztja, de akár cukormentes koktélok is születhetnek a segítségével.
5. Száraz bor
A minőségi borok bizony tökéletesen beilleszthetők a diétás étrendbe, különösen ha az alacsony kalóriatartalmú száraz verziókról beszélünk. Mivel számos borászat, bortermő vidék, szőlőfajta és évjárat létezik, gyakorlatilag lehetetlen, hogy ne találja meg közöttük azt, amely az Ön számára a leginkább megfelelő. Tisztán vagy fröccsként is fogyasztható. Sőt, a vacsora mellé egy pohár vörösbor elfogyasztása igen egészségesnek számít, ugyanis bizonyos kutatások szerint pozitív hatásai vannak a szívre és a keringésre.
+1. Koktélok
Bár első hangzásra a koktélok magas kalóriatartalmú italoknak tűnhetnek, nem mindegy, milyen alapanyagokat használ hozzá. A szóda, a diétás tonic, a cukormentes kóla vagy a cukormentes ízesített vizek mind jó alternatívát jelenthetnek. Ennek köszönhetően „bűntudat nélkül” lehet élvezni a nedűket. Ellenkező esetben azonban nem ajánlott. Felmérések szerint például egy Long Island Ices Tea körülbelül 500 kalóriát tartalmaz poharanként, amely több, mint amennyi a McDonald's dupla sajtburgerében található.
A mérték minden esetben fontos!
Bármelyik diéta kompatibilis italra is essen a választása, a mértékletesség nagyon lényeges, hiszen egyrészt így kevesebb plusz kalóriát visz be, másrészt másnaposan bizony nagyon nehéz elkerülni a fokozott éhségérzet okozta falási rohamokat is. Nem beszélve arról, hogy a túlzott alkoholfogyasztás nem része az egészséges életmódnak. Viszont megfelelő odafigyelés és alapanyagok mellett semmi sem akadályozza meg azt, hogy bármikor koccintson egyet a barátaival akkor is, ha éppen fogyókúrázik és szeretne egy kicsit fogyni.