Április 8: Állati italok az állatkertek szerelmeseinek napja

Április 8: Állati italok az állatkertek szerelmeseinek napja

Sokan szeretünk állatkertbe járni, mert ilyenkor olyan egzotikus és különleges teremtményekkel találkozhatunk, akikkel a hétköznapi életben esélyünk sem lenne összefutni. Egyrészt sosem látunk egy oroszlánt vagy elefántot a nagyvárosok utcáin, másrészt a zebra vagy a pápászemes maki annyira rejtett helyeken él a természetben, ahol nem tudjuk megcsodálni ezeket a szépséges és cuki állatokat. E találkozások helyszínei az állatkertek. Április különleges hónap, mert április 8-án tartják világszerte az állatkertek kedvelőinek napját!

Az állatkertben sétálva vannak olyan aranyos és legendás hírű állatokat, akiket egyszerűen nem szabad kihagyni, mindenképpen látni kell őket! Az állatkerti séta során meglátogatjuk a hosszú ormánnyal rendelkező elefántokat, a játékos és rikoltozó majmokat, a magyar népmesék nyomán pedig sokan szeretjük a bölcs rókát is. Akárcsak az izmos lábakkal bíró gigászi méretű struccot, vagy a sejtelmes párducot, hiszen lényében egyszerre rejlik fenség és egy kicsit a veszély érzete is.

Van egy jó hírem: az említett állatoknak szenteltek egy egy-italt, amelyek elérhetőek az iDrinks üzleteiben! Így stílszerűen koccinthatunk egy párducos konyakkal vagy struccos whiskeylikőrrel, esetleg egy elefántokat is megidéző afrikai krémlikőrrel az állatkertek  kedvelőinek napján!

Legjobb állatos italok

 

Erről szól az állatkert kedvelőinek napja

Ez a nap összehozza a család apraja-nagyját. Nagyszerű élmény közösen felkeresni a legközelebbi állatkertet, és együtt felfedezni az egzotikus állatok különleges tulajdonságait. Másrészt felemelő érzés egy vidám tavaszi piknik a zöld parkban, a gorillák és a zsiráfok közelségében, mintha a dzsungelben lennénk. Akár erre a napra önkéntesnek is jelentkezhetünk a helyi állatkertbe, ahol testközelből láthatjuk kedvenc állatainkat.

Az állatkerttel kapcsolatban gyakran negatív érzése támad az embernek, hiszen mégiscsak rács mögött láthatjuk benne a kedvenceinket. Ezzel szemben elmondhatjuk, hogy a modern állatkertek számos fajnak segítenek elkerülni a kihalás rémét. Ide tartoznak például a feketelábú görények, hiszen túlélésük az állatkerti tenyésztési programnak köszönhető.

És vannak olyan állatkertek, ahol színvonalas ünnepségeket szerveznek egy nagyon népszerű állatfajnak. Ezek közé tartozik a panda: születésnapjukon a japán állatkertek bambuszból, sárgarépából készítenek nekik gyönyörű tortákat, és ezt az egész országban élő közvetítésben mutatják a japánoknak.

 

Az elefántok gyümölcséből készített elixír: az Amarula Krémlikőr

Szürke óriás, aki hosszú, kissé szürreális ormánnyal rendelkezik. Ő az elefánt, kinek alakja köré számtalan mítosz szövődött az évszázadok során, és alakja szervesen kapcsolódik napjaink egyik csúcs italához, az iDrinks polcai között felbukkanó Amarula Krémlikőrhöz. A vadon élő elefántok igazi matuzsálemek számítanak az állatok között, hiszen akár 60-70 évet is megélhetnek. Az elefántok világa számtalan érdekességet tartogat, azonban létezik egy ital, amiért bolygónk szürke óriása töretlen lelkesedéssel nyújtogatja ormányát. Ez az afrikai ízek végtelen változatosságát felvonultató Amarula Krémlikőr! Megmutatkozik benne az afrikai marulagyümölcs ellenállhatatlan bája, krémessége pedig gondoskodik arról, hogy az állatkertek napja egy életre összefonódjon emlékezetünkben a krémlikőrös afrikai ízek felszabadult áramlásával.

Az elefántok növényevők, erre a zamatra támad étvágyuk. Idetartoznak az afrikai szavannán élő szürke behemótok, akik a tikkasztó forróság kellemetlenségei elől az izzasztó hőségben gyakran a marulafa gyümölcséből nyernek enyhülést. Oázis híján ez az a dinamikus, markáns gyümölcsösségben tobzódó ital, amely energikus ízekkel kínál felfrissülést a szavanna hatalmas vándorainak. Az Amarula Krémlikőr készítői a marulagyümölcsben látták meg a kiváló egzotikus likőr készítésének kulcsát, amikor létrehozták a maga nemében egészen unikális párlatukat.

Az Amarula egy 17%-os alkoholtartalommal hömpölygő desztillátum, amely 2005-ban megkaparintotta a szépen csillogó aranyérmet a World Spirit Competition versenyen, és feltárja Afrika krémesen gyümölcsös árnyalatait. Íze összefonódik Afrika misztikus múltjával, és a jelenére is hatást gyakorol. A párlat elhozza nekünk Dél-Afrika autentikus édességét, egyenesen a párducok, oroszlánok és gorillák földjéről, a jó öreg Afrika kontinenséről! A likőr lényege a mennyei zamatú marula fa, egy igazi legendás növény. A helyiek nyelvén a marula nemes egyszerűséggel az „elefántfa”; hitük szerint a szavannák szürke óriásai akár hosszú kilométereket is képesek zarándokolni, hogy megszerezzék a vadon termő zamatos gyümölcsöt. A marula érési időszakát fergeteges bulikkal ünneplik Dél-Afrikában, Szváziföldön pedig minden egyes esztendőben marulafesztivált szerveznek a királyi rezidenciában, mivel szerintük a marula gyümölcs fejedelmi zamata az előkelő királyok és királynőknek termett.

A vegán étrend követői is megízlelhetik a zamatát, ugyanis ennek az italnak a speciális kiadása az Amarula Vegan Krémlikőr az iDrinks üzleteiben.

Az elefántok meglehetősen gyenge látással rendelkeznek, bár ennek ellensúlyozásaként szuper szaglás és extra éles hallás segíti az életben való tájékozódásukat. Gondoljunk csak bele, milyen csodás érzések ébrednének bennük az első illatolás során, amint kapcsolatba kerülnek az Amarula Krémlikőrrel! Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy elefántok helyett emberi lényként is felejthetetlen pillanatokat élhetünk át, miközben megmártózunk az Amarula illatában. Illata csaknem kicsattan a gyümölcsösségtől, és alapjáraton áthatja az édesség. Minden ízében főszerepet játszik a cukor, a tejszín, erre épül rá a különleges fa gyümölcsének aromás anyaga. Valamennyi illata felébreszti az emberben a meleg éghajlatú afrikai tájak hangulatát, mintha mi is ott lennénk az afrikai szavannán, a marulafák árnyékában!

Kevés ennél szuperebb italt tudunk elképzelni az állatkert kedvelőinek napján. Mindenképp ott a helye a bárszekrényen, ha szeretnénk ebből az apropóból megízelni egy igazi autentikus afrikai elefántos amarulás likőrt.

Gyümölcsös íze hosszú időre beírja magát az ízmemóriába, könnyen az ínyencek és az édesszájúak kedvenc italává léphet elő. Már önmagában felemelő ízekkel árasztja el a szájat, emellett koktélokhoz keverve is tökéletes, óriási segítséget jelent az ízek finomhangolásában.

Amikor az elefántok találkoznak, összefonják az ormányaikat, ezen a vicces módon üdvözlik egymást. Az Amarula Krémlikőr kortyai után mindenki hasonlóan jókedvre derül, olyan sugárzó hangulatba ringat ez a nem mindennapi afrikai nektár!

 

Az állatkert mókamesterének ginje: a fekete-erdei Monkey 47 Gin

A majom az állatvilág rocksztárja, aki vicces természetével, mások tréfás utánzásával írta be magát a popkultúrába. Erre ékes bizonyságot kínál a Monkey 47 Gin, amelyet a Majom Fogadóról neveztek el, valahol a Fekete-erdőben. A majom alakjához hűen létrehoztak egy vidám zamatokkal hódító, karakterében a majom erényeit felvonultató párlatot, amely szórakoztató eleganciával játszik az ízek sokaságával – nem kevesebb, mint összesen 47 fekete-erdei ízzel. A számmisztikánál maradva a Monkey 47 a lehető legtöbbet hozza ki a nevében megjelenő 47-esből, és 47%-os alkoholtartalommal bűvöli a ginkedvelők ízlelőbimbóit. Bár az a helyzet, hogy ez egy kicsivel magasabb tartományba merészkedik a gineknél megszokott 40%-os alkoholtartalomnál, így érdemes betartani a mértékletességet, nehogy az ember fejébe szálljon a párlat.

Miért szeretjük annyira a majmokat? Mert ők az állatkert mókamesterei, és vannak olyan fajaik, akik gyakorlatilag bármit meg tudnak ragadni a farkukkal – akár egy számukra szimpatikus italt, a Monkey 47 Gint is! A majmok többsége növényeket és gyümölcsöket eszik a mindennapokban, így az ízlésüknek különösen tetszene a német gin gyógynövényes, gyümölcsös áramlása, hiszen megnyilvánul benne a Fekete erdő zamatkincse. Ezért villan fel benne összesen 47 alkotóelem, megalkotva a zamat különleges komplexitását. A Monkey 47 Gin készítői a kezdettől fogva egy olyan gint akartak desztillálni, amely minden szempontból kiemelkedik a ginek tömegéből, és elérték szándékukat ezzel a finom német párlattal. A Monkey 47 Gin illatolásakor tetten érhető a tartalmas és aromákban tobzódó struktúra, telis-tele friss borókával, zsigerien frissítő erejű citrusosággal, másrészt a fás, füves, édes és fenyőgyantás jegyzetek gazdagságával.

Kóstolásakor szétárad a nyelven a majmos gin kristálytisztasága és komplexitása, a robosztus átütőerővel együtt. Ízében kibontakozik a telt gyümölcsösség, a gyógynövényesség, a könnyed fűszeres jegyzetek ugyancsak megnyilvánulnak benne. Közben a fenyős, fás ízek is kibontakoznak a nyelven, fűszeres fortissimókkal. A meglehetősen száraz lecsengésben egy fenyőerdőben érezhetjük magunkat, miközben a boróka is masszív búcsút nyújt az ízlelőbimbóknak.

 

A strucc formabontóan finom whiskeymámora: a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr

Kevesen tudnánk kisakkozni, milyen lehetséges kapcsolat szövődhet egy strucc és egy ír whiskeylikőr között. A rejtélyre a válasz a Shanky’s Whip Whiskey Black Irish Likőr: palackján egy versenyfogat elé fogott hatalmas madarat láthatunk, a régi idők legvagányabb ír fogathajtójának csodafegyvereként. Afrikában nem számít nagy ritkaságnak, ha a versenyre vágyó sportemberek strucchátra pattannak és megmérkőznek egymással. Arrafelé régi hagyománya van a struccversenyeknek, így gyakran megesik, hogy nyereggel és gyeplővel látják el ezt a monumentális madarat. Az európai hagyományban csak egy ilyen esetet ismerünk.

Történt ugyanis, hogy a párlat névadóját, az ír Shankyt öntörvényűsége miatt a versenybírák eltiltották a lovas fogathajtástól. Hősünk leleményes módon nem esett kétségébe, hanem mindenki általános döbbenetére egy struccot fogott a kocsija elé, így vágott neki a megmérettetésnek. Ez az egészen epic jelent szerepel a Shanky’s nem mindennapi palackján.

A fekete krémlikőr édessége, a blended whiskey áramlása és a fűszeresség temperamentumossága valósággal magával ragadja az embert a Shanky’s-ben, de meg kell jegyeznünk: az ital „szellemállatának” is vannak emlékezetes momentumai! Például a struccok tojják a bolygó leghatalmasabb tojásait, ezek fél láb hosszúak is lehetnek (hasonló méretű tojás létrehozására korábban csak a dinoszauruszok voltak képesek).

Másrészt a struccok rúgása eszméletlen erővel bír: képes megölni akár egy oroszlánt is! Szerencsére ilyen acélos erőtől nem kell tartanunk a Shanky’s Whip esetében, mivel likőr lévén az átlagostól nem annyira elrugaszkodott alkoholtartalommal rendelkezik, mindössze 33%. Ami viszont a legfontosabb a strucc alakjában: sose dugjuk a homokba a fejünket, mint a híres futómadár, hanem maradjunk nyitott az újdonságokra! Például az új ízekre, a likőr és a whiskey édes kettősére napjaink egyik legjobb párlatában, a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőrben!

A struccok szegycsontjuk és kis szárnyaik miatt nem tudnak repülni, a Shanky’s Black Irish Whiskey Likőr zamata viszont olyan felszabadítóan finom, hogy kortyai nyomán az ember könnyen a felhők felett érezheti magát! Ebben markáns szerep jut az édes fűszeres jegyzeteknek és a jellegzetes ír stílusnak, másrészt a huncut erdei koboldok játékossága is érvényesül ebben a csúcspárlatban, sokak kedvencében. A sötét diószín felvonultatja az ír ízek színe-javát, hogy egy egészen eredeti tétellel rukkoljon elő az ír párlatok palettáján.

A Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr valamennyi ízlében ír: a Smaragdszigeten desztillálják, blendelik és palackozzák, a benne lévő ír whiskeyt pedig természetes, lágy vaníliával teszik még ellenállhatatlanabbá és krémesebbé, bevetve egy kis kényeztető karamellát is, amit ugyancsak nevezhetünk a párlat lelkének).

Már a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr illatában hívogatóan hipnotizálja magát a krémes, tejkaramellás párlat illata. Fuvallataiban az igéző vajas íz ragadja magához a stafétát, fergeteges fűszerességgel.

 Kóstolásakor élénk kóstolót kapunk a vaníliás karamella jutalomjátékából, miközben vidáman kacérkodik a nyelven az ír blended whiskey vagánysága, édes csörgedezése. Hosszú és édes lecsengése mélyen beírja az ízmemóriánkba az ír krémlikőrök csábos erejét és a helyi whiskey édességét. Még a fűszerességből is kapunk egy bevállalósabb kóstolót. Mindez kihagyhatatlan tétellé avatja a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőrt.

 

Párducos párlat, a legjobbak közül: a Meukow De Luxe Cognac

Az ember ösztönösen felkapja a fejét, ha valaki vagy valami párductesttel rendelkezik. Az első esetben intenzíven elkezdünk figyelni, a másodikban meg menekülni, ha esetleg őserdei környezetben vagyunk. A Meukow De Luxe Cognac a párduc pozitív oldalát ragadja meg – elegáns vonalvezetését átörökíti konyakjának palackjára, így már a kiszerelés szemet gyönyörködtető élménnyé válik italuk megjelenítése esetében.

Másrészt ott a konyak egyedülálló zamata, ami ugyancsak nem elhanyagolható tényező! Kalandosan keveredik a Meukow De Luxe Cognac zamatában a benne lévő, legalább 5 évig érlelt eux-de-vie-k nemes csörgedezése, a gyümölcsösség és a francia elegancia furmányos egymásra rétegződése.

Ugyanakkor az állatkertben is emlékezetes élmény egy párduc nyomon követése, hiszen az állatvilág egyik izgalmas szereplőjéről beszélünk. A párducok a leggyakrabban teljesen fekete vagy sötétbarna színűek, és erdőkben, vizes élőhelyeken vagy füves területeken élnek. Elég ritkán futhatunk össze egy párduccal, mert rettentő ritka állatok. Emellett magányos és lopakodó lények, akik kiválóan értenek a vadászat művészetéhez, lenyűgöző mászó-, ugrási- és futási képességekkel rendelkeznek. A párducnak titokzatos természete mellett van egy szépséges és energiától duzzadó oldala: ez a vonal jelenik meg a Meukow De Luxe Cognac palackján. A szemet gyönyörködtető párduc alakja egy ragyogó konyakot őriz a palackban, ami mindenkinek autentikus és kifinomult kortyokat kínál az állatkert kedvelőinek napján. Egy hamisítatlan „párducos” konyakáramlást, ahogyan azt a Meukow aromamesterei tervezték.

A Meukow De Luxe Cognac egy szemet és lelket egyaránt gyönyörködtető konyak, ott a helye egy igazi konyakkedvelő bárszekrényén. Egy ötcsillagos konyakról beszélünk, amelynek párducos palackja felvonultatja a legnemesebb francia ízek arzenálját. Zamata képes egyszerre könnyed, exkluzív és elegáns lenni. Előkelő erő sugárzik belőle, felidézi Auguste-Christophe és Gustave Meukow, a brand alapítóinak szellemi örökségét. A Meukow De Luxe Cognac egy stílusos prémium változat, az alapítók előtt tiszteleg, arany borostyánszínben felcsillantva az eaux-de-vie-k esszenciális értékeit. Az említett italok lelket és értéket adnak valamennyi kortyban, így érezhető, hogy 5 esztendőt töltöttek francia tölgyfahordóban, így tudják kidomborítani megannyi kortyukban az ízek teljességét.

A kiindulópont a Meukow De Luxe Cognacban a szőlő szeszélyes francia komplexitása, ezt árnyalják az illatoláskor az aszalt gyümölcsök, amelyek még jobban felteszik a minőségi pontot arra a bizonyos i-re. Közben kibontakozik az orrban a vanília édessége és a hordós érlelés nemes tölgyessége, minőségi érzetet adva az első illatolásnak.

Kóstolásakor a kellemesen lágy ízek, a gyümölcsösség crescendója és a fűszeresség patakzása egyszerre jelenik meg a nyelven. A vanília édessége egybecseng az aszalt gyümölcsökkel, a ropogós diós jegyzetekkel egyetemben. Mesteri a konyakban az egymástól gyökeresen különböző ízek társítása, az egyensúly megteremtése az italban. A lecsengésben felcsendül a tölgyfahordó jellegzetes íze, miközben gejzírként tör fel a mélyről a szerecsendió és az édesgyökér finomsága.

 

A pápaszemes maki ázsiai fűszerezésű ginje: a Tarsier Southeast Asian Dry Gin

Szemesnek áll a világ, tartja a régi mondás. Ez az állítás hatványozottan igaz az állatkertek egyik nagy kedvencére, az extra hatalmas méretű szemével figyelmet keltő pápaszemes makira. Aki nemcsak az ázsiai őserdők és az állatkertek egyik „cuki” lakója, hanem napjaink egyik legfinomabb ázsiai ízekből építkező ginjének, a Tarsier brandnek is a kabalaállata.

A lényeg: a pápaszemes maki szeme ikonikusan hatalmas: méretesebbek, mint az agyuk, így tényleg már-már természetfeletti élmény az állatkertben felvenni velük a szemkontaktust. A pápaszemes makik hozzászoktak, hogy éjszaka vannak csúcsformában: leginkább éjszakai életet élnek, így ebben a sötét időszakban a lehető legtöbb fényt kell kapniuk. Ennek érdekében vált ekkorává a szemük, hogy a legtöbb fényt rögzítsék egy adott pillanatban. Akár 5 métert is át tudnak ugrani, ami a saját testhosszuk negyvenszeresét (!) jelenti, ezért tudnak olyan játszi könnyedséggel közlekedni az ázsiai őserdők fáinak magasában, így a ragadozók sem tudják elkapni őket. A Tarsier Southeast Asian Dry Gin kóstolásakor mi is pápászemes makinak érezhetjük magunkat, mert Távol-Keleti zamata magasabb régióba emeli az ízlelésünket, és a legszívesebben akkorákat ugranánk tőle örömünkben, mint a sokat emlegetett maki!

Maga a párlat a boróka és a gabonaszesz parádés együttállása, felrázva az alapképletet az ázsiai fűszerezésű változatos ízek valóságos seregével.

Egzotikus, kiforrott, és valamennyi íze felér egy ázsiai utazással – ez a Tarsier Southeast Asian Dry Gin, az ősi ázsiai zamatok tradíciójának találkozása a 21. századi ginárnyalatokkal. Tim Driver és Sherwin Acebuche itala megjeleníti Délkelet-Ázsia ízeit és hangulatát, mintha Bangkok utcáin vagy a fülöp-szigeteki fehér homokos strandok egyikén sétálnánk. Kortyolgatása közben egy ázsiai hátizsákos kaland részesének érezhetjük magunkat, aki kalandjai közben végigkóstolja Ázsia legfinomabb zamatait, megbolondítva az alapképletet egy kis gines életérzéssel. A Tarsier Southeast Asian Dry Gin pápaszemes makit villantó palackjában ott szunnyad Kambodzsa, a Fülöp-szigetek, Vietnám és Thaiföld sokszínű zamatkincse, mert a Tarsier Distillery mesterei imádják az egymástól eltérő aromakultúrák dimenzióit ötvözni a ginek ízében. A Tarsier Southeast Asian Dry Gin aromájában négy iránymutató botanikai csapás bontakozik ki: a calamansi, vagyis a Fülöp-szigetekről származó lime, a kambodzsai Kampot bors, a tahiti édes bazsalikom és a citrusos árnyalatú galangal.

A dél-ázsiai aromahullámok mellett persze a borókás jegyzetek is játszanak a nyelvünkkel és az orrunkkal, akárcsak a dzsungel magas fáin csimpaszkodó pápaszemes maki, a Tarsier Ginek kabalaállata! A párlat egyszerre mutatja meg édes és pikánsan fűszeres oldalát, ahogyan azt már az ázsiai ételek fűszerezésében is megszokhattuk, egy valóságos ázsiai ginrobbanást palackoztak a Tarsier Southeast Asian Dry Gin esetében.

Nagy szerencsénkre a pápaszemes maki nemcsak az ázsiai őserdőkben rajzol mosolyt az ember arcára, hiszen bájos kis figurája felbukkan napjaink egyik legjobb ázsiai zamatokkal kacérkodó ginjének, a Tarsier Southeast Asian Dry Ginnek a palackján!

 

Aki szereti az állatokat, az rossz ember nem lehet! És még az is előfordulhat, hogy szereti az állatos szimbolikára építő italokat, mint a német Monkey 47 Gin, a francia Meukow De Luxe Cognac, az afrikai ízekkel keringő Amarula Krémlikőr vagy a palackján struccos fogatot villantó Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr (utóbbi elegánsan egyesíti a Smaragdsziget likőrös és whiskeys erényeit).

Koccintson stílszerűen egy fenséges zamatokkal örvénylő állatos itallal az állatkertek kedvelőinek napján! Jöjjön el az iDrinks üzleteibe, és kollégáink segítenek megtalálni az ízléséhez legjobban illő állatos nedűket!

 

Kapcsolódó termékek

Amarula Krémlikőr [0,7L|17%]

Raktáron
6.990 Ft
Kedvencekhez adom

Monkey 47 Gin [0,5L|47%]

Raktáron
17.340 Ft
Kedvencekhez adom

Shanky's Whip Black Irish Whiskey Likőr [0,7L|33%]

Raktáron
10.990 Ft
Kedvencekhez adom

Tarsier Southeast Asian Dry Gin [0,7L|45%]

Raktáron
13.250 Ft
Kedvencekhez adom

Amarula Vegan Krémlikőr [0,7L|15,5%]

Raktáron
6.990 Ft
Kedvencekhez adom

Meukow De Luxe Cognac [0,7L|40%]

Raktáron
14.049 Ft
Kedvencekhez adom