Pére Fouettard, a „sötét Mikulás” és a Christmas Globe & Spice Orange & Cranberry Gin Liquer
A franciák Pére Fouettardnak nevezik a Mikulás kísérőjét, aki korábban fogadóban megszálló gyerekeket evett sötét eredettörténete szerint. Aztán megérkezett Szent Miklós püspök, a Mikulás: felfedezte rémtetteit és új életre keltette a gyerekeket. Rábeszélte a szőrös szakállas fickót, hogy megjavuljon, és legyen a segédje a Mikulás-napi kiruccanásokon, mikor ajándékokat oszt a gyerekeknek.
Fouettard úr megtartotta sötét köntösét és láncát. Korom borítja a testét és kócos a haja, mégis támogatja Szent Miklóst december 6-án. Csak ő a jóságos Mikulással szemben nem ajéndékokat oszt a gyerekeknek, hanem szenet, és olykor a virgáccsal is elveri a fenekét azoknak, akik nagyon rosszak voltak.
Mivel lehetne kizökkenteni a sötét gondolkodásból egy horror Mikulásszerű öregurat? Egy meglehetősen régies, kissé nosztalgikus nedűvel, ami közelebb hozza a karácsony szépségéhez és pozitív oldalához. Erre a célra isteni megoldás lenne a Christmas Globe & Spice Orange & Cranberry Gin Liquer. Mert akkor lehet ráérezni a komor eszmék helyett az ünnep melegségére és örömére, ha valaki tényleg megízleli a karácsony ízét, mondjuk egy frenetikus gines likőr formájában, temérdek mennyiségű narancsos és áfonyás hullám köntösében.
A Christmas Globe & Spice Orange & Cranberry Gin Liquer esetében már vizualitásában is megragadó látványt kapunk a szemkápráztató hógömb kialakítású palackkal. Ha egy energikus mozdulattal megrázzuk, akkor a benne elrejtett 23 karátos aranylevelek lenyűgöző táncba kezdenek, a palack aljába rejtett lámpa pedig elegáns fénnyel árasztja el ezt a már-már karácsonyi csodának is beillő jelenséget.
Szerencsére a Christmas Globe & Spice Orange & Cranberry Gin Liquer palackjában örvénylő nedű is felér egy sajátos mágiával. Kevés karácsonyi ízvilágú gin létezik a műfajban, azonban a készítők magabiztosan megragadták az ünnep esszenciáját. Jó ízléssel választották meg az összetevőket. Ennek köszönhető a párlatban megjelenő sevillai narancs, a fahéj bizsergető ereje és az áfonya ismerősen isteni zamata. A csodás ízeket felkavarja a gines párlatokban rendre kötelező műfaji elemként felbukkanó boróka, amely egységet teremt a különböző kultúrákból érkező elementárisan finom árnyalatok között.
Már a narancs és a fahéj karácsonyi találkozása megér egy misét! A boróka és az áfonya életigenlése még több színes energiát ad ennek a nagyszerű párlatnak. Igazi karácsonyi varázslat ez, amit vétek lenne kihagyni! Mert lehet, hogy nehéz és kihívásokkal teli évünk volt, de ez a vidám karácsonyi nedű visszahozza az élet szépségét és az ajándékok kibontásának gyermeki örömét.
Az embert az élet pozitív oldalára emlékeztetik a palackban táncoló karácsonyi aranycsillagok, ahogyan az Pére Fouettard-dal, a sötét mikulással is történne a likőr megízlelése után.
Az adventi naptár és a Glenmorangie Tale of Whisky
Rengeteg szörnymikulást és más rettenetet kieszeltek már az írók és a rendezők a karácsony idejére, azonban mindig van egy-egy érdekes csavar, ami alaposan felkavarja az állóvizet a műfajban. ilyen újszerű karácsonyi ötlet az Adventi naptár (Le Calendrier), egy belga horrorfilm, amely sajátos fausti alku az ördöggel, a karácsony köntösében.
A történetben Eva egy szörnyű baleset következtében nehezen tud mozogni. Barátja, Sophie egy házi készítésű fa advent naptáraz ajándékoz neki, amit még a müncheni piacon vett, hogy felvidítsa a szülinapján. Kiderül, hogy ez adventi naptár sokkal több, mint aminek látszik, egy misztikus tárgy. Összesen járom szabálya van: edd meg a naptárban lévő összes cukorkát, kövesd valamennyi utasítást, és ne szabadulj meg a naptártól, különben meghalsz…Ami még döbbenetesebb, a naptár minden édessége javítja Eva életét. A lány lehetőséget kap arra, hogy több pénze legyen, átélje egy új szerelem érzését, és újra képes lesz járni. De mint tudjuk, mindig mindenek meg kell fizetnünk az árát – és sötét dolgok kellenek ahhoz, hogy az adventi naptárban rejtőző démon elégedett legyen.
Az adventi naptár egy meglehetősen szürreális mozi a karácsonyi csoda sötét kívánságairól és azok beteljesüléséről. Ahogyan a régi mondás tartja: vigyázz mit kívánsz, hiszen bármikor beteljesülhet…Egy szó mint száz, ez egy rémületes karácsonyi – és zimankósan téli – mese, amihez egy témában teljesen passzoló ital lenne a legtökéletesebb választás.
Ezért szemeltük ki az iDrinks kínálatából a Glenmorangie Tale of Winter Whisky-t. Az élet vizének skót meséje egy édes vallomás arról, milyen egy mesés scotch, főszerepben a téli ízekkel. A párlat alaposan felpezsdíti az ember vérét a téli hidegben: olyan érzése támad a kortyolgatójának, mintha egyenesen fejest ugrana az édes és fűszeres ízvilágú szicíliai Marsala boroshordóban érlelt ünnepi whisky jacuzzijában, amiből bőséggel érdemes kortyolgatni a lelket is emelő édes ízhatás miatt.
Borostyán színe már akkor delejezi a tekintetet, amikor még ki sem bontottuk a palackot.
A karácsonyi szezonra különösen menő ajándék lehet a Glenmorangie Tale of Winter Whisky. A palackon lévő névtábla személyre szabható, ezért extra örömet okozhatunk vele kedves barátunknak vagy családtagunknak, esetleg még a szerelmünknek is, ha fogékony a különleges ízekre és az élet vizére! A párlat egy ecsetvonással magasabbra merészkedik a megszokott alkoholtartalomnál a maga 45%-ával, így érdemes mértékletesen fogyasztani. Mindegy, hogy kifejezetten karácsonyra szánjuk, vagy a hamar sötétedő esték hangulatának maximumra tekeréséhez ez a single malt minden téren egy nyerő választás! Már kieszelése is a télhez kötődik. Dr. Bill Lumsden, a Glenmorangie whiskykreációk megalkotásért felelős igazgatója épp az otthona melegéből nézett ki a hóval borított tájra, amikor kipattant az elméjéből a téli whisky úttörő látomása. Elsődleges célja az volt, hogy megragadja vele a telet legjobban kifejező ízeket. Az aromák gazdagítása érdekében a single malt ízek a Marsala boroshordóban léptek az ízfejlődés tartalmas útjára.
Miközben a Glenmorangie Tale of Winter Whisky kóstolásakor igazi gourman ízek kergetőznek az ízlelőbimbókon: ilyen a brazil diós karamella, a pirospaprika pehely, a fahéj, a gyömbér és a szegfűszeg. Ez a párlat feltárja a tél tartalmas oldalát és megmutatja, milyen édes, diós ízeket ad a szicíliai fűszeres hordó, megbolondítva az alapképletet egy jó nagy marék kókuszporral!
Krampus és a Snow Globe & Orange Gingerbread Gin Liquor
Sokak karácsonyi rémületes kedvence félig kecske, félig démon. A bozontos bundájú gülüszemű rémület óriási szarvakkal rendelkezik, és naná, hogy a kereszténység előtti pogány múltból származik. A legtöbben az ördög megtestesülését látták benne, mások szerint Krampus a boszorkányok szarvas istene.
Krampus a Mikulás gonosz segédje. Láncokat hord, hogy elkapja és megbüntesse a rossz gyerekeket – szereti őket nyírfanáddal megleckéztetni, ha rosszak voltak az adott évben. Gyönyörű játékok helyett nyers szenet tesz a gyermekeknek a karácsonyfa alá, a végtelenül rossz gyerekeket meg egyenesen a Pokolra küldi. Elsőre elég hideglelősen hangzik a szarvakkal ellátott rosszfiú sztorija, azonban Krampus az idők során igen popkult figurává nőtte ki magát. Ma már nemcsak német nyelvterületen számos nagyvárosban rendeznek Krampusnachtot, egy vidám krampuszoknak beöltözős felvonulást és fergeteges bulit december 5-én, hanem az egész világon népszerűek ezek az események Mikulás idején. Krampus alakja beírta magát a film krónikáiba, mióta 2015-ben saját karácsonyi horrorvígjáték készült a főszereplésével. A filmben Krampus azokat a családoklat bünteti, akiknél elveszett a karácsony szeretetteljes hangulata.
A vele való találkozást nehéz megúszni, bár a mendemondák szerint módfelett szereti a minőségi italokat. Mivel lehetne megszelídíteni egy ilyen vadállatot, ha karácsonykort betoppan? Nemigen tudna ellenállni egy mennyei karácsonyi ízeket felvonultató gin likőrnek, amely a mézeskalács folyékony szimfóniájával, valóságos karácsonyi varázslattal kápráztatja el az ízlelőbimbókat! A Snow Globe & Orange Gingerbread Gin Liquortől még a dermesztő Krampus is félredobná ármánykodó szándékait, és leülne a szülőkkel pár korty ginlikőr megízlelésére. Ahogyan a karácsonyi vendégeink sem fognak nemet mondani egy narancsos, gyömbéres és mézeskalácsos finomságra, hiszen ünnepi illata kóstolásra ösztönzi az embert!
A 20%-os likőr kiszerelése teljes mértékben a karácsony szellemiségéhez illeszkedik. Egy hógömb alakú designnal készült a palackja, és egy megejtő szépségű karácsonyi erdőt ábrázol. Ha megrázzuk a palackot, a benne lévő aranyló levelek áramlásával hangulatos karácsonyi hóesés támad a palackban. Még menőbb a narancsól és mézeskalácsból építkező alapkarakter, amit a ginlikőr esszenciája emel magasabb hatványra.
Emlékezetes aromatikus háromszögbe áll benne a sevillai narancs, a szegfűszeg és a mézeskalács, rengeteg borókás jegyzet kíséretében. Mert tényleg minden kortya egy mézeskalács házikó a nyelven, és a naranccsal kiegészülve karácsonyi hangulatot teremt az ízelőbimbókon. Annyira különleges a zamata, hogy koktélokban szintén érdemes kipróbálni, de Double Dutch tonikkal felöntve is elkápráztathatjuk vele a karácsonyi vendégeinket!
Szörnyecskék és a Peat Monster
A karácsonyi horrorvígjáték hőse egy Billy nevű fiatalember, aki különleges ajándékra sóvárog a nagy ünnepen. Ennek szellemében egy igencsak misztikus kisállatot kap ajándékba az édesapjától (a kedves papa a kínai negyed egyik félhomályos üzletéből szerzi be a karácsonyi rettenetet). Az öreg kínai boltos nem is akarja eladni ezt a veszedelmes fenevadat Billy apjának, Randallnek, azonban az unokája mégis odaadja a szőrmókot a férfinak. Miközben felhívja a figyelmet három fontos szabályra: ne tegyük napfényre, mert az megöli, ne érintkezzen vízzel, és soha ne etessük éjfél után. Különben végtelen káosz veszi kezdetét, amit a filmben a maga teljességében kibontakozik.
Billy a bizarr kis szőrmókot Gizmónak nevezi. Apránként kiderül, hogy a teremtmény veszedelmesebb, mint bárki gondolná: első ránézésre egy engedelmes és imádnivaló mogwai (beszédes névvel, mert ez kantoni nyelvjárásban „ördögöt” jelent), ám elszabadul a pokol, ha nem megfelelően gondozzák. Billy barátja, Pete véletlenül vizet önt Gizmóra, akiből emiatt hirtelen öt mogwai keletkezik. Rövidesen szörnyecskék tömegei árasztják el a várost, akik úszómedencéket és szökőkutakat keresnek, hogy szaporodjanak.
A sötét vígjáték remekül megragadja a karácsony szellemiségét, ugyanakkor alaposan meg is rémíti az embert.
Mi lenne a legklasszabb ajándék egy karácsonyi szörnyecskének? Természetesen egy másik szörnyes ital, a Compass Box Peat Monster, amely egy egészen magával ragadó whiskyt körvonalaz az aromák tartományában! A párlat az átlagostól jóval magasabbra emelkedő, 46%-os alkoholtartalommal örvénylik a szájban. Kifejezetten a tőzeges ízek rajongóinak ajánljuk, mert tartalmasságát és erejét a füstös hajtóerőből meríti, amely leginkább a skót whiskyk sajátja.
A Compass Box Peat Monster Whisky vonzereje a tőzegesség mellett a változatosságban határozható meg: egy isteni komplexitással kavargó blended whiskyről beszélünk, amelyben leleményesen keverednek az Ardmore, a Caol Ila, a Clynelish, a Dailuaine, a Glen Elgin, a Laphoraig és a Teaninich nemes párlatai, egységes egészet teremtve ebből a rengeteg élenjáró desztillátumból (valljuk be, ez már önmagában is művészet).
Ha egy sokszínűségével lehengerlő párlatra vadászunk az egyik whiskykedvelő szerettünknek, akkor pompás választás lesz a Compass Box Peat Monster Whiskyje, mert bravúrosan sáfárkodik az ízekkel és a füsttel.
Az orrban illatolás során egy füstös, kellemesen égett áramlás fogad minket. Ezt a markáns élményt tompítja a frissen vágott fű, a scotchoknál gyakran megjelenő tengeri sós árnyalatokkal együtt. Kóstolásakor még jobban fejest ugrunk a markáns füstös aromák tengerébe. Az acélos ízek mellett kirajzolódik a szájban, hogy a párlatot egy amerikai tölgyfahordóban érlelték, megjelenik a nemes kortyok bősége a nyelven. A whisky aromagazdaságához nagyban hozzájárul, hogy hűtve szűrés nélkül készült, ezáltal megőrzi zamatai eredetiségét.
Mari Lwyd: a karácsonyi zombiló és a Shanky’s Whip Black Irish Likőr
A szürke ló akkora kultuszt élvezett a régi időkben, hogy a walesi mulatozók gyakran öltöznek be ennek a hátborzongató alaknak. Lókoponyát tesznek egy botra, letakarják fehér lepedővel a viselőjét. A lidércszerű ló egy kosztümös gazdival sétál a sötét utcákon, hogy egy kis kaját és italt kérjenek a szomszédaiktól. A ló a hagyomány szerint kopogtat ajtón és elénekel egy belépést kérő dalt. Egészen addig, amíg a ház tulajdonosai be nem engedik.
Vannak, akik papírlovat használnak a lókoponya helyett, mások ijesztőbb üvegszemes lófejet használnak. Szerencsére a sok rémisztő lófejből kellemes cider illata árad.
Egy azonban biztos: egy démonlovat nem lehet lóvá tenni, csak egy lovas whiskylikőrrel lehet megbékíteni! Erre a legalkalmasabb a Shanky’s Whip Black Irish Whiskey Likőr, amely a Smaragdsziget édes elixíreként valósággal elbűvöli a természeti adottságokkal rendelkező „patás” teremtményt (érezhető rajta, hogy valószínűleg az ördöggel cimborál).
A Shanky’s Whip egy igazi kétarcú ital, a lehető legkedvezőbb értelemben. Janus-arcúsága abban rejlik, hogy izgalmasan egyesíti az ír italok két fontos oldalát, a fekete krémlikőrök jellegzetes ízét és több alkotóelemből építkező blended whiskyk sokszínűségét, ezáltal teremti meg fejedelmien komplex aromakarakterét. Az édes és fűszeresen jegyzetek bősége valósággal lenyűgözi az ír párlatokkal még csak ismerkedő és a „régi motoros” rajongókat egyaránt. Szóval nemcsak a démoni paripának lenne zseniális megízlelni ezt a nedűt, hanem mindenkinek bearanyozhatja a karácsonyestéjét, a vendégek elismeréssel fognak beszélni róla. És miért kapcsoljuk tűzzel-vassal egy lóhoz?
Mert a Shanky’s Whip a lovak nagy tudorának, az ír Shanky zsokénak állít folyékony emlékművet. A vagány, ám meglehetősen öntörvényű férfiú élt-halt a versenyparipákért, azonban a szabályok betartása már nem volt ennyire a szíve csücske. Eltiltották a lóversenypályától, többé nem ülhetett lóra. Hősünk azonban 19-re lapot húzott, és a nézők általános döbbenetére egy struccháton jelent meg a stadionban, hogy ezzel induljon a futamon; a legendás jelenetet ábrázolja a Shanky’s Whip Black Irish Likőr címkéje. A whiskey likőr elnevezése Shanky ostorára utal, bár a párlattól nem kell ilyen vad aromatikus vonalvezetésre számítanunk: szerencsére egy bársonyosan édes, krémlikőrös kavargás fogad minket a palackban, ami 33%-os alkoholtartalommal simogatja az ízlelőbimbókat a karácsonyfa mellett. Ideális ajándék, viszont az ünnepek közeledésével mindig elkapkodják nálunk. Érdemes tehát minél előbb eljönni érte az iDrinks üzleteibe!
Telis-tele van vajjal és tejkaramellával, emellett a fantasztikus fűszeressége is megigézi az embert. A Shanky’s Whip minden kortya a vaníliás karamella jutalomjátéka, és olyan likőrös lendülettel suhan át a nyelven, mint a versenypályán Shanky meghökkentő struccfogata!
Cikkünk folytatásában fény derül arra, milyen itallal csillapítaná szomját a karácsonyt hevesen megvető Grinch, az eljövendő karácsony ijesztő szelleme és Perchta, a Krampus című film dermesztő démonbabája.