Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Whiskys szakkifejezések - II.

Whiskys sorozatunk második írása, ahol további szakkifejezésekről rántjuk le a leplet...
 
 
Sour mash: A cefre pH beállításához használt megoldás. A visszamaradt „moslék” ami a whiskey lepárlásakor megmaradt az üstben, remek savasító anyag. A cefremesterek hozzátesznek az üstben megmaradt anyagból a készülő cefréhez, hogy megfelelő savszinten legyen, hogy az élesztők tökéletesen tudjanak dolgozni.
 
Proof: Az angol és amerikai terminológiában használják, és az alkohol tartalomra utal. Nagyjából a kétszeresét kell vennünk az itthon használt százalékos rendszernek. Pl.: 40% = 80 Proof
 
Dram: Tradicionális kifejezés a skótoknál, egy pohár italt (általában whiskyt) jelez.
 
…-finish: A párlat utóérlelésére utal. Pl. ha Sherry finished a whisky akkor az utolsó pár évét egy Sherry-s hordóban töltötte. (Más finishek: Sauternes, IPA, Stout, Madeira, Port, Vörösbor stb.)
 
Un-Chillfiltered: Nem hidegen szűrt. Általában a párlatokat (szellőztetés után) 0 celsius fok alá hűtik és egy megfelelő szűrőn átszűrik, ezzel a megjelöléssel rendelkező párlatoknál ezt nem alkalmazzák, mert így bennemaradnak olyan anyagok, olajok a termékben, amelyek befolyásolják a karakterét.
 
Coffey Still: Egy múltszázadi találmánya egy ír feltalálónak, Aenus Coffey-nak aki ezzel az ötletével, mondhatjuk, forradalmasította a (skót) whisk(e)y gyártást. A korábbi, több lépcsős lepárlással szemben, itt egy egyszeri lepárlás elegendő a kívánt minőségű és tisztaságú párlat elkészítéséhez.
 
Hordók: (Whisky esetében szinte végtelen változatát használják a fából készült hordóknak, itt van ezek közül néhány jellemző, sűrűn használt változat.)
  • Angol Tun: kb 982 Liter. Nagyjából megfelelője 2 butt-nak. (lásd lejjebb)
  • Gorda: 700 Liter. Általában különféle házasításokhoz használják. Gyakran amerikai tölgyből készűlnek, és többnyire az amerikai whisky piacra. (Nem gyakran előfordul, hogy skót szeszipar is használja idösbítésre.)
  • Madeira hordó: 650 Liter. Szinte minden esetben európai tölgyből készülnek, és ahogy a név is mutatja, madeira bor érlelésére használják. Gyakran előfordul, hogy a whisk(e)y ipar utóérleléshez is felhasználja.
  • Portói Hordó: 650 Liter. Európai tölgyből készül és kissé keskeny hosszúkásabb formája van. Portói készítéshez használják, és whisk(e)yk utóérleléséhez.
  • Puncheon: 500 Liter. Kettő típusa is van, az egyiket amerikai tölgyből készítik, a másikat spanyol tölgyből és külsőre is eltérnek egymástól. Az amerikai változatot inkább a rum ipar használja, amíg a spanyol tölgyeset pedig inkább a sherry-k érleléséhez. Az utóbbi verziót szeretik finish-eléshez is használni.
  • Sherry Butt: 500 Liter. Legtöbbször ezt a típust használják sherry-k idösbítésére.
  • Barrique (Cognac): 300 Liter. A cognac gyártáshoz használt hordó típus. Másodkézből használják a skót whisky iparban is.
  • Barrique (Bordeaux): 225- 250 Liter. A bor ipar legkedveltebb változata.
  • Hogshead (malac feje): Ezek az „újra gondolt” hordók egyáltalán nem megvetettek a whisk(e)y iparban, miszerint dongáira bontják a használt hordókat és egy újra gondolást követően, a kádármesterek csodát alkotva, használhatóvá varázsolják őket. A skót szeszipar jobban kedveli őket mint a sztenderd hordókat, mert a nagyobb űrtartalom (és még könnyű kezelhetőség) több párlat érlelését segítik.
  • Brit Sörös Hordó: 164 Liter. Az angol sörfőzők kedvelt hordója. Nemrégiben felkapott lett utóérlelések szemszögéből is.
  • ASB (Amerikai sztenderd hordó): 180-200 Liter. Általában amerikai tölgyből készítik (megesik, hogy európai tölgyből is.) Sokszor első használatos hordók és bourbont érlelnek bennük először, utána továbbadják rumok vagy más whisk(e)yk érleléséhez.
  • Quarter Cask (Negyedes hordó): 50 Liter. Negyede (kb.) egy sztenderd hordó űrmértékének, és gyorsabb érlelést tesz lehetővé a párlat, nagy felületen való érintkezése a hordóval. Kevesebb időt kell eltölteniük egy kisebb hordóban párlatoknak. (Nem szokták tovább érlelni egy évnél a párlatokat ilyen hordókban.)

Készülnek a következő posztok is már, ne menjetek sehová, jövünk!

Tartalomhoz tartozó címkék: whisky whiskey