Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A jelen felület arra szolgál, hogy Ön eldönthesse, hozzá kíván-e járulni a weboldalon használt egyes süti-típusok alkalmazásához.

Termékek Menü

PickPack pont

PickPackPontra

szállítás 20.000 Ft-tól

ingyenes

Grey Goose: egy prémium vodka, francia gyökerekkel

Grey Goose: egy prémium vodka, francia gyökerekkel

Gyakran halljuk a mondást, miszerint igenis merjünk nagyot álmodni. Erről szól a Grey Goose vodka és Sidney Frank története, aki milliárdos lett ezt az elvet követve. A francia konyakrégióban, a búzájáról híres Pikárdiában készítette a világ egyik legjobb prémium vodkáját. Ismerjük meg a Grey Goose vodka történetét, a vodka készítésének izgalmas műhelytitkait az alapanyag sajátosságaitól kezdve egészen az öt oszlopos lepárlási folyamatig!

Grey Goose egy amerikai prémium vodka, francia gyökerekkel.

 

Sidney Frank, aki a semmiből kitalált egy prémium vodkát

A Grey Goose vodka atyja Sidney Frank, egy nulláról milliárdokat érő birodalom megálmodója. Ő az a férfi, aki az egyik reklám szerint álmodni mert minden létező valószínűsséggel szemben, és végül nyert! Sidney Frank egy igazi self-made man volt, aki a semmiből alapozta meg a sikerét, elsősorban a német Jägermeister likőr forgalmazásával. Akkoriban a gyógynövényekben bővelkedő aperitif a főiskolások és egyetemisták kedvenc italának számított, és óriási volt az érdeklődés iránta. Frank a forgalmazásával lett likőrkirály, és még nincs vége a mesének!

 Sidney Frank, az amerikai likőrbáró az Amerikai Egyesült Államokban folyékony aranyból építette birodalmát. Első nagy dobása az amerikai piacon a Liebfraumilch volt, amely hidat épített a könnyed italok és a fajsúlyosabb borok között. A Liebfraumilch amerikaiak generációinak vált a kedvencévé. Idővel persze halványult a bor népszerűsége, ám a likőr Bill Gatese megértette, milyen sokat számít egy jó név a brand népszerűsítésében, és ezt a jól csengő német nevet a Grey Goose vodkánál is felhasználta. 1996-ban még csak a Grey Goose terve volt meg, lepárló, kész szesz és palackozás nélkül, 8 évvel később viszont a Bacardi mindezt már 2 milliárd dollárért vásárolta meg. A megdöbbentően magas összeg kétharmada a likőrkirály hátsó zsebébe vándorolt, ám a csúcsvállalkozó nem örülhetett sokáig a mesés üzleti sikernek: két évvel később a magángépén halálos szívroham végzett vele.

Érdekes módon Frank, az üzleti fenegyerek egy német fehérbormárkáról nevezte el a piacra betörni készülő vodkáját. Úgy érezte, a Grey Goose név (a magyarul kicsit banálisan hangzó „Szürke Liba”) nagyszerűen rezonál majd a célcsoport igényeire. A név rettenetesen bejött a vodka tulajdonosának: már azelőtt levédette, hogy egy csepp vodka is született volna a lepárlásból.

Frank látott egy ígéretes piaci rést, és lecsapott rá egy „high end vodkával”, amit ő prémium italnak nevezett.  Frank leginkább azért dobta piacra a Grey Goose-t, mert felül akarta múlni az ekkoriban elég drágának számító Absolut vodka mindent elsöprő sikerét. Frank vérszemet kapott, mert érezte, hogy ő ennél jobb vodkát is tud készíteni, amiért lényegesen magasabb árat is el lehet kérni. Frank egy egészen különleges italt akart, ami bátran szembemegy minden korábbi tradícióval: egy márkát, amelyhez az amerikai vásárlók nyomban a luxus képzetét társítják.

A likőr mágusa bevállalós döntést hozott, mikor azon tűnődött, hogyan lehet felvenni a versenyt egy igazi luxusmárkával: drágábban adta a Grey Goose-t, mint amennyibe az Absolut vodka került! A vodka csúcsminőségéhez persze szemernyi kétség sem férhetett, hiszen a Chichagói Italgyártó Intézet már 1988-ban a világ legjobb ízű vodkájának nevezte, és később a Grey Goose Goose Cosmosként a Szex és New York című világhírű sorozatban is megjelent, ismert színésznők népszerűsítették.

 

A Grey Goose vodka bázisa a finom pikárdiai búza

A Grey Goose egy A+ minősítésű téli búzából készített vodka, ami nem is annyira meglepő, hiszen a vodka rendszerint egy megbízható keményítőforrásból készül speciálisan desztillációval, és a lepárlási folyamat végén egy színtelen italt kapunk. A Grey Goose főként Franciaországban termesztett lágy téli búzából készül (ez olyan puha, mint egy friss és ropogós baguette), ami más keményítőfajtáknál sokkal alkalmasabb a lepárlásra. Ez a búza adja a Grey Goose specifikumát, ami a francia konyakok aromáival ruházza fel a különleges vodkát.

A Grey Goose vodka alapját jelentő búzát az észak-franciaországi Pikárdiában termesztik és ott is desztillálják, majd Cognacba kerül, ahol a búzából készült vodkát vízzel vegyítik és palackozzák. Francois Thibault keverőmester alakította ki a Grey Goose szívét és lelkét, mert már az ital elkészítésének első lépései idején is elképesztő szakmai lelkesedéssel és tudással vágott neki az egész folyamatnak, ami a helyi búzán alapult. Cognac régióból származó vízzel keverték. A víz mészkőben gazdag talajból származik, ezért a kapott keverék bővelkedik kalciumokban.

A búza azért ilyen tökéletes alapanyag a vodkához, mert a hőmérséklet ezen a területen sosem csökken -5 fok alá, és nyáron is csak 25 és 35 fok közé emelkedik, ezáltal a búza nincs kitéve extrém szélsőséges időjárási körülményeknek. A vodka aromáit adó téli búzának 10 hosszú hónapja van a növekedésre és az erősödésre, szemben a nyári búza 6 hónapjával, ami ezáltal sokkal törékenyebb. A Grey Goose vodka kizárólag a kiváló kenyértermelő búza minősítésű alapanyagot használja az ital elkészítéséhez, mert ez a lágy búza Francois Thibault szerint alkalmasabb a csodák megalkotására, mint a keményebb változatok. Egy palack vodka elkészítéséhez nagyjából egy kiló búza szükséges.

 

Az őrlési és lepárlási folyamat finomságai

A három különböző helyről vásárolt búzát először megtisztítják, majd 24 óra alatt négyszer megőrlik. Az eredményként kapott liszt finomságú por erjesztésen esik át, enzimeket adnak hozzá. Ezután a keményítődarabokat random méretre vágják, lehűtik, és hozzáadnak egy másik enzimet, amely egyenletes nagyságú fermentálható cukrokká alakítja az anyagot.

 A Grey Goose lepárlásához egy öt oszlopos lepárlókészüléket használnak. Lepárlás közben leválasztják belőle a vodkához felesleges összetevőket, alaposan megtisztítják és élénkebbé teszik a színét. A búza és az élesztő tartályból tartályba kerül, és mindegyik a fermentációs folyamat egy-egy fontos állomását képviseli. 

A Pikárdiában működő desztilláló üzem öt oszlopos üstje nem teljesen ásványmentesített vizet használ mert ez adja ki a legjobban a Grey Goose vodka ízét. A Grey Goose egyre franciább itallá válik, mert a vodkát több francia gyümölcsízzel gazdagítják, amire kiváló példa a Le Melon, a Cherry Noir vagy a La Poire. A vállalat könnyedén francia luxusmárkává tehetné a Grey Goose-t, és a jelenlegi ár kétszeresét is kérhetné egy francia prémium vodkáért. Ki tudja, mit hoz még a jövő!

 

A Grey Goose bevonult a halhatatlan gyümölcsvodkák pantheonjába

A Grey Goose eredeti vodkája keletkezéséről már nem is zengünk Háború és béke terjedelmű részletes bemutatást, hiszen az előzőekben mindent megtudhattunk a téli búzáról és a vodka desztillációjának furmányos fortélyairól.

A Grey Goose Original Vodka a szuperprémium luxusvodka alfája és omegája, amelynek már első szimatra elegáns benyomást kelt az illata. Kifinomultságát és kecsességét frissítő üdesége emeli egy magasabb szintre, édeskés, virágos jegyei pedig egyedi karakterrel gazdagítják aromavilágát. Ízében megjelenik a gabonawhiskyk ropogós zamata, azonban gyökeresen különbözik a vodkák éles aromáitól: krémes és édeskés, mindezt mandulás finomság kíséri. A Grey Goose lecsengése hosszú és friss, ahogyan az egy világhírű vodkához illik!

A Grey Goose Cherry Noir más karaktert képvisel. A Grey Goose művészien játszik az ízekkel, és elhozta nekünk az utóbbi idők legbriliánsabb cherry vodkáját, egyenesen az enyhe éghajlatú Pikárdiából! A délnyugat-franciaországi fekete cseresznye zamata olyan édes és csábító támadást indít az ízlelőbimbóink ellen, aminek a gyümölcsös vodkák kedvelőjeként képtelenség ellenállni. A fekete cseresznye és a vodka káprázatos keveredése vibráló, tiszta, friss illattal simogatja az orrunkat. A Grey Goose Cherry Noir Vodka illatában domináns a cseresznyés gyümölcsösség, a háttérből azonban felsejlik a fűszeresség is. Ízében továbbra is a cseresznye érvényesül, miközben elmerülhetünk az enyhén savas, sötétpiros gyümölcsöket idéző aromák mélységeiben. Az összetett ízekből kibomlik a fahéj, a vanília, a szegfűbors, és még a banán is beköszön, ha hosszabban ismerkedünk a Grey Goose Cherry Noir Vodkával. Lecsengése természetesen cseresznyés és rejtelmes, mint egy noir végén a sötét éjszakával egybeolvadó magánnyomozó sziluettje az éjszakában.

Ha szereti a narancsot, már-már must-have tétel a Grey Goose Narancs vodka. Illatában magával ragad minket a narancs semmivel sem összetéveszthető lendületes aromája és a narancsvirág finomsága, amitől önkéntelenül boldog mosoly rajzolódik az arcunkra. Az orrunkat kényeztető virágosság mellett az édeskés jegyek is kirajzolódnak, ami extra csavart ad ennek a bársonyosan briliáns illatnak. A Grey Goose Narancs vodka ízében mindent a narancs frissessége határoz meg, lecsengésében a mennyei gyümölcsösség kelt bennünk maradandó benyomást (és szenvedélyes rajongást).

És még nincs vége a gyümölcsös ízekkel való parádés játéknak! A Grey Goose nem hagyta abba a szenzációs kísérletezést a zamatok és a vodka párosításával, és citromos, vaníliás, dinnyés, majd körtés vodkákkal vonult be a halhatatlan gyümölcsös vodkák pantheonjába. Érdemes megkóstolni mindegyiket!

 

A Grey Goose egy zseniális ital, de nemcsak általa híres a vodkavilág! Kóstoljon meg minél több varázslatos vodkát az iDrinks kínálatában.